| |
30-lecie NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarności (Mar 18, 2011 - 12:37 )
6 marca senator Waldemar Kraska wziął udział w uroczystych obchodach jubileuszu 30-lecia istnienia NSZZ Rolników Indywidualnych z byłego województwa siedleckiego.
Uroczystości rozpoczęła msza święta koncelebrowana przez biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego w siedleckiej katedrze. Po mszy zgromadzeni udali się na dalsze obchody do sali Podlasie.
W spotkaniu oprócz senatora Kraski wzięli także udział: posłowie Krzysztof Tchórzewski i Bogusław Kowalski, prezydent Siedlec Wojciech Kudelski, prezes Instytutu Pamięci Narodowej prof. Franciszek Gryciuk, działacze społeczni i członkowie NSZZ Solidarność. Organizatorem jubileuszu był Komitet Obchodów 30-lecia Rolniczej Solidarności z Zenonem Borkowskim na czele.
Siedlce zapisały się w historii NSZZ Solidarność słynnym strajkiem okupacyjnym, który rozpoczął się 5 listopada 1981 r. Uczestniczyły w nim delegacje związkowe z całego kraju. Powołano Ogólnopolski Komitet Akcji Protestacyjnej NSZZ RI Solidarność. Strajkujący żądali m.in. „konstytucyjnego zagwarantowania nienaruszalności indywidualnej własności ziemi, prawa jej dziedziczenia i swobodnego obrotu"; zrównania wszystkich sektorów rolnictwa w dostępie do dotacji; wprowadzenia ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników i ich rodzin. Strajkujący wykazywali się olbrzymią determinacją, postanowili trwać w proteście aż do „końca". Rozmowy ze strajkującymi podjęto dopiero 4 grudnia 1981 r. Strajk przerwał dopiero przyjazd komisarza wojskowego, który poinformował strajkujących, że na terenie całego kraju Rada Państwa wprowadziła stan wojenny.
-Powstanie Solidarności było odpowiedzią na problemy polskiej wsi, których ówczesne władze nie potrafiły rozwiązać – mówił profesor Franciszek Gryciuk. -Trzeba pamiętać, że nie tylko strajki ustrzyckie i rzeszowskie wpisały się w historię naszej Ojczyzny. Także Podlasie miało wielki wkład w przemiany ustrojowe w naszym kraju i w konsekwencji upadek komunizmu.
Profesor przypomniał, że zespół historyków IPN opracowuje monografię Solidarności.
Z kolei przewodniczący komitetu zaproponował powołanie Towarzystwa Przyjaciół Solidarności. – Niech to nie będzie forum „starych narzekaczy”, ale wartościowa inicjatywa. To ogólna propozycja. Nie wzruszajmy na nią ramionami. Gdy będzie odzew, można mówić o konkretach – podkreślił Zenon Borkowski.
źródło:www.wiescisokolowskie.pl
| | źródło:www.wiescisokolowskie.pl
|
|