napisz    fotogaleria  

 Główne menu
· Strona główna
· Waldemar Kraska - życiorys
· Kontakt
· Fotogaleria
· Praca w senacie
 Aktualności
 Rozmowy o Polsce
 Wręczenie nagród w konkursie "Jan Paweł II - przyjaciel dzieci"
 Imieniny księdza biskupa Antoniego Dydycza
 Otwarcie stadionu w Siedlcach
 Dzień Podlasia w Drohiczynie
 XI Olimpiada Szkół Promocji Zdrowia Województwa Mazowieckiego
 Wniosek o referendum
 V Mistrzostwa Diecezji Drohiczyńskiej w Szachach
 Konferencja w Łosicach
 Gminny Dzień Regionu w Skibniewie
zobacz więcej »
 Komentarze Senatora
 Oświadczenie w sprawie noty dyplomatycznej
 Oświadczenie w sprawie artykułu w Tygodniku Siedleckim
 Oświadczenie w sprawie programu Tomasza Lisa
 Pierwsza rocznica katastrofy smoleńskiej
 Katastrofa Smoleńska
zobacz więcej »
 Podziękowania
 Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim
 Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa w Siedlcach
 Gmina Ostrów Mazowiecka
 Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Publicznej Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Niecieczy
 Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie
 Podziękowanie Rektora Akademii Podlaskiej prof.dr hab.Antoniego Jówko
 "Katyń...ocalić od zapomnienia"
 Wycieczka do Parlamentu
 Medal X-lecia WSFiZ w Siedlcach
 Podziękowanie za udział w Inauguracji Roku Akademickiego w WSFiZ w Siedlcach
zobacz więcej »

Dęby Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej z terenu powiatu sokołowskiego  (Maj 16, 2011 - 01:58 )


11 maja miała miejsce uroczystość sadzenia Dębów Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej z terenu powiatu sokołowskiego. W tym roku posadzono w sumie 26 dębów, w tym 2 upamiętniające świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonkę Marię Kaczyńską.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Konkatedrze Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny pod przewodnictwem biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza. W tracie homilii biskup nawiązał zarówno do zbrodni katyńskiej sprzed kilkudziesięciu lat, jak i do ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia ubiegłego roku. Przypomniał także Błogosławionego Jana Pawła II, który swoim życiem dawał świadectwo Prawdy.
Po mszy świętej wszyscy zgromadzeni w procesji przeszli na tyły kościoła do ołtarza polowego, gdzie odbył się ciąg dalszy uroczystości. Głos zabrał m.in. Jacek Sasin odczytując list wystosowany przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, przygotowany specjalnie na tę okazję - Te dorodne dęby staną się pomnikami ocalającymi od zapomnienia, widocznymi znakami Pamięci i wołania o Prawdę. Ale w sokołowskiej Alei Pamięci znajdą się jeszcze dwa inne dęby – dęby oddające hołd ludziom, którzy w niezwykle tragiczny sposób wpisali się w to straszliwe wydarzenie, któremu na imię Katyń, którzy tak, jak śp. Lech Kaczyński, prezydent Rzeczpospolitej, jak śp. Maria Kaczyńska, Jego Małżonka, jak śp. o. Józef Jońca, jak wielu innych udających się do Katynia, polegli na służbie Ojczyźnie- pisał między innymi prezes Jarosław Kaczyński.
Następnie Jan Malinowski, syn zamordowanego porucznika Wojska Polskiego Władysława Malinowskiego oraz bratanek porucznika Wojska Polskiego Mikołaja Malinowskiego, zwrócił się z prośbą do J.E. biskupa Antoniego Dydycza o poświęcenie Dębów Katyńskich.
W trakcie sadzenia poszczególnych dębów historyk Jacek Odziemczyk przedstawiał krótką historię życia i śmierci ofiar, którym poświęcone są poszczególne dęby. Dęby sadzone były przez delegacje poszczególnych zakładów pracy, szkół i organizacji.
Uroczystość zakończyła sztafeta pokoleń, podczas której prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej przekazał światło pamięci przedstawicielom młodzieży a ta z kolei przekazała je dzieciom. Zapalone znicze ustawiono pod dębami.
Program „Katyń… ocalić od zapomnienia” stwarza okazję do zaszczepienia młodemu pokoleniu pamięci o tragicznej historii wojny, widzianej przez pryzmat losów konkretnego człowieka i jego najbliższych. Jak powtarzają organizatorzy akcji - Warto, żeby jak najwięcej osób, a szczególnie młodych, pochyliło się z szacunkiem nad mogiłami Ofiar, uczestnicząc z powagą w Programie, którego celem jest uczczenie jej Bohaterów oraz zagwarantowanie im pamięci w pokoleniach polskiego narodu.
„Katyń… ocalić od zapomnienia” już po raz drugi odbyła się w Sokołowie Podlaskim przy wsparciu i zaangażowaniu Komitetu Organizacyjnego, w skład którego weszli: Anna Tomaszewicz, Paweł Kryszczuk, Lucyna Woźnica, Jerzy Maksjan i Jacek Odziemczyk.
Patronat honorowy nad uroczystością objęli: J. E. ks. Bp Antoni Pacyfik Dydycz, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego Jacek Sasin, Senator Rzeczypospolitej Waldemar Kraska, Ks. Dziekan Prałat Andrzej Krupa oraz Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski Bogusław Karakula.
źródło:www.radiopodlasie.pl
 
wyślij link   strona do druku

Biuro Senatorskie Sokołów Podlaski (025) 7813447 | Siedlce (025) 632 21 47
biuro@kraska.home.pl http://kraska.nwg.pl ©2006 Waldemar Kraska; desing nwg.pl