Prawo i Sprawiedliwość Waldemar Kraska Senat Rzeczypospolitej Polskiej
dołącz na facebook
Start   Z kraju   Życzenia z okazji Dnia Kobiet
Podziękowania
Komentarze
 • Życzenia z okazji Dnia Kobiet

  Spełnienia wszystkich marzeń,
  zadowolenia z siebie, radości życiowej
  i aby każdy kolejny dzień był Dniem Kobiet.

  Senator Waldemar Kraska

  Życzenia z okazji Dnia KobietŻyczenia z okazji Dnia Kobiet
 • Wywiad z senatorem Waldemarem Kraską w Naszym Dzienniku

  Z partyjną dyscypliną

  Środa, 8 lipca 2015 (13:41)
  Z Waldemarem Kraską, lekarzem, senatorem Prawa i Sprawiedliwości oraz członkiem senackiej Komisji Zdrowia, rozmawia Rafał Stefaniuk


  Senat zajął się rządowym projektem ustawy o in vitro. Gorącemu tematowi towarzyszy gorąca dyskusja.
  – Tak. Jesteśmy w momencie zadawania pytań senatorowi sprawozdawcy. Widzimy, że senatorowie Platformy chcą się odegrać na senatorze Tadeuszu Kopciu. Chwilami zadają mu pytania bardzo osobiste. Obserwujemy więc niestosowne wycieczki w jego stronę. To jest przeplatane z pytaniami wyjątkowo specjalistycznymi. Senator Kopeć nie jest lekarzem, więc trudno mu na nie odpowiadać. My ograniczymy się do pytań do ministra i wtedy będziemy go merytorycznie pytać. A z pewnością zapytamy, czym w jego ocenie jest zarodek, człowiekiem czy grupą komórek. Ale to nastąpi w późniejszej części.

  Senacka Komisja Zdrowia zarekomendowała odrzucenie rządowego projektu. Ta opinia jest brana pod uwagę przez senatorów Platformy Obywatelskiej?
   – Mieliśmy nadzieję że będzie, aczkolwiek ta nadzieja z minuty na minutę jest mniejsza. Widzę, że wczorajsze spotkanie senatorów Platformy z premier Ewą Kopacz poskutkowało tym, że zagłosują za przyjęciem tej ustawy. To jest zła ustawa. My jako Prawo i Sprawiedliwość mówimy jej „nie”. Jest wiele krajów, gdzie jest ona inaczej skonstruowana. Czas wyborczy jest złym czasem, ale myślę, że można spokojnie usiąść z lekarzami, etykami i przedstawicielami Kościoła i wypracować wspólną ustawę. Tu trzeba chcieć.
  Wspomniał Pan o spotkaniu senatorów Platformy z premier Kopacz. Według zapowiedzi nie zastosowano dyscypliny partyjnej. Nie wierzy Pan w zapewnienia Platformy?
   – Mamy nieoficjalne informacje, że ta dyscyplina jednak obowiązuje. Założono, że kto zagłosuje przeciw in vitro, ten nie znajdzie miejsca na listach wyborczych. Przekaz jest więc jednoznaczny.
  Skąd pochodzą te informacje?
  – Z rozmów kuluarowych.
  Senator Platformy Bogdan Klich stwierdził, że komisja pracowała nierzetelnie i nie odpowiedziała na wiele nurtujących pytań.  Pokusi się Pan o polemikę z byłym ministrem obrony?
   – Mówiąc delikatnie, jest to wypowiedź bardzo niegrzeczna. Każdy senator, czy jest członkiem senackiej Komisji Zdrowia, czy też nie, gdy ma jakiekolwiek wątpliwości, może uczestniczyć w posiedzeniu tejże komisji. Gdyby senatorowi Klichowi rodziły się jakiekolwiek pytania, mógł się pofatygować na posiedzenie i te pytania zadawać. Przykre jest to, że nie będąc na komisji, ogłasza się tezy, że komisja pracowała nierzetelnie. Zadawaliśmy pytania odnośnie do tych zagadnień ustawy, które uważaliśmy za złe. Nigdy nie jest tak, że komisja wyczerpie wszystkie pytania, bo każdy może wymyślić coraz to nowe.
   Dyskusja trwa, a kiedy możemy spodziewać się głosowania?
   – Pytanie jest bardzo trudne. Dzisiaj czeka nas bardzo długa dyskusja. Jej zakończenie przewidywane jest na późny wieczór. Myślę, że głosowanie zostanie przeprowadzone w piątek rano, ale to jest uzależnione od biegu wydarzeń na sali plenarnej. Dziękuję za rozmowę.

  Artykuł opublikowany na stronie: http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/140089,z-partyjna-dyscyplina.html

 • HARMONOGRAM PRACY BIURA W DNIACH 6-17.07.2015  6. (PONIEDZIAŁEK)  -  8.00-14.00
  7 LIPCA ( WTOREK) -  NIECZYNNE
  8 LIPCA (ŚRODA)  -  9.00-13.00
  9 LIPCA (CZWARTEK)  - 9.00-13.00
  10 LIPCA (PIĄTEK) -  NIECZYNNE
  11 LIPCA (SOBOTA)    -
  12 LIPCA (NIEDZIELA)    -
  13 LIPCA (PONIEDZIAŁEK)  -  9.00-13.00
  14 LIPCA (WTOREK)  -  NIECZYNNE
  15 LIPCA (ŚRODA)  -  9.00-13.00
  16 LIPCA (CZWARTEK)  -  9.00-13.00
  17 LIPCA (PIĄTEK)  -  9.00-13.00

 • Beata Szydło: Budujemy jedną wspólnotę, która nazywa się Polska

  W Katowicach w trakcie trzydniowej konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy w sobotę (4.07) wystąpienie miała wiceprezes partii Beata Szydło. Kandydatka na premiera nakreśliła społeczno-gospodarczy program przyszłego gabinetu oraz wykazywała, z jakich źródeł przyszły rząd chce finansować swoje plany.
   
  - Jesteśmy dzisiaj na Śląsku. To dumny region. Tu żyją ludzie, którzy cenią etos pracy. Im nie potrzeba 100-stronicowego programu, lecz konkretnych rzeczy. Praca - tego dzisiaj potrzebuje Śląsk. Zebraliśmy się tutaj, żeby pokazywać konkretne rozwiązania - mówiła.

  Jak deklarowała Szydło, celem partii jest dobre życie Polaków: praca, rodzina, zdrowie.

  - Każde nowoczesne państwo dba o zrównoważony rozwój całego kraju, dba o rozwój rodzimych firm. Trzeba to też robić w Polsce. Polskie firmy muszą dostać od nas ogromne wsparcie. Musimy dbać o polskich małych i średnich przedsiębiorców - oni są impulsem dla rozwoju kraju. Musimy pamiętać, że budujemy jedną wspólnotę, która nazywa się Polska. Dbajmy i walczmy o naszą markę - apelowała.

  Wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości nawiązała do ostatnich deklaracji rządu Ewy Kopacz wobec Śląska. Jak podkreślała, ostatnie osiem lat rządów PO-PSL to ciągłe mówienie: nie da się. Tak też, zdaniem Szydło, jest na Śląsku.

  - Przyjeżdża rząd, organizuje posiedzenie i przyjmuje program dla Śląska, a jednocześnie na Budryku 400 osób dostaje wypowiedzenia z pracy. To jest program dla Śląska? - pytała.

  Tłumaczyła też, dlaczego Polsce potrzebny jest patriotyzm gospodarczy.

  - Jesteśmy szóstym pod względem potencjału państwem Unii Europejskiej. 2/3 naszego eksportu wypracowują firmy należące do kapitału zagranicznego. Ponad połowa tego, co statystycznie nazywa się przemysłem przetwórczym, ma swoje centra decyzyjne poza granicami Polski. Naszą rzeczywistość można zmienić. Musimy stworzyć równowagę na polskim rynku. To nie znaczy, że nie cenimy zagranicznych firm, ale muszą działać na równych warunkach. Zagraniczne firmy muszą u nas dawać miejsca pracy, dawać perspektywę i stabilizację. Budować to, co dla Polski jest teraz najważniejsze - polską perspektywę gospodarczą. Polskie firmy mają mieć szansę konkurowania z zagranicznymi, obowiązek państwa to stworzyć takie warunki - punktowała.

  Według Beaty Szydło paradoks polskiego wzrostu gospodarczego polega na tym, że nie przekłada się on na kieszenie Polaków, co należy zmienić.

  - Musimy doprowadzić do tego, żeby z naszego wzrostu korzystali wszyscy, nie tylko 10 proc. społeczeństwa -  zapowiadała Szydło.

  Co więcej, Polski nie stać na to, byśmy dłużej marnotrawili energię i zapał polskich przedsiębiorców.
   
  - W Radzie Gospodarczej pani premier są przedstawiciele trzech dużych banków, których macierzyste siedziby znajdują się za granicą. Jeśli ja będę tworzyć rząd, w mojej Radzie będą przedstawiciele rodzinnych firm, małych polskich przedsiębiorstw - zadeklarowała.

  Dodała również, że 60 proc. polskich rodzin nie stać na jakiekolwiek oszczędności.

  - Będziemy mieli odwagę, by podejmować takie decyzje, które realnie zmienią sytuację każdego Polaka. Długofalowa strategia i wizja rozwoju - to świadczy o sprawnym państwie. My, PiS, mamy strategię i wizję - podkreśliła.

  Beata Szydło przedstawiła plansze z wyliczeniami dotyczącymi trzech sztandarowych propozycji PiS. Pierwsza to wprowadzenie programu rodzinnego: 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko, kolejne dotyczyły kwoty podniesienia kwoty wolnej od podatku i obniżenia wieku emerytalnego. Obalała również mity na temat potrzebnych do realizacji planów środków.

  Koszt tych propozycji to łącznie 39 mld zł. Skąd wziąć na to pieniądze? Oto propozycje PiS:
  1. Uszczelnienie systemu podatkowego
  2. Zahamowanie wyprowadzania podatków z Polski
  3. Opodatkowanie hipermarketów
  4. Podatek bankowy
  5. Dodatkowe wpływy z VAT
   Z tych źródeł można uzyskać ponad 70 mld zł.

  pis.org.pl
  Beata Szydło: Budujemy jedną wspólnotę, która nazywa się PolskaBeata Szydło: Budujemy jedną wspólnotę, która nazywa się Polska
 • Wywiad z senatorem Waldemarem Kraską w Naszym Dzienniku

  Kopacz złamie sumienia senatorów PO?
  3 lipca 2015 

  Z Waldemarem Kraską, lekarzem, senatorem Prawa i Sprawiedliwości oraz członkiem senackiej Komisji Zdrowia, rozmawia Rafał Stefaniuk.

  Senacka Komisja Zdrowia opowiedziała się za odrzuceniem ustawy o in vitro. Jest to efekt merytorycznej rozmowy czy nieobecności dwóch senatorów PO?

  – Wiadomo, że w głosowaniach najważniejsza jest matematyka. Nawet najlepsze argumenty ustępują miejsca większości. Ale jeden poseł Platformy głosował za odrzuceniem, a jeden się wstrzymał. Ostatecznie doszło do odrzucenia ustawy. Jednak trzeba przyznać, że w dyskusji padało wiele merytorycznych argumentów.
   

  Jak argumentowano konieczność odrzucenia ustawy?

  – Podnosiliśmy argumenty takie same, jakie padały w Sejmie. Poruszaliśmy niezgodność ustawy z Konstytucją RP czy odnieśliśmy się do definiowania zarodka. Szkoda tylko, że wobec faktów rząd udaje Greka.

  Odrzucenie ustawy w komisji jest jedynie rekomendacją. Liczy Pan teraz na refleksję po stronie senatorów podczas głosowania nad ustawą?

  – Wiem dobrze, że jesteśmy w okresie wyborczym. Jednakże pojawiła się okazja, aby w sposób jednoznaczny opowiedzieć się za życiem. Każdy, kto normalnie myśli i wie, na czym polega procedura in vitro, będzie przeciwny tej metodzie. Co gorsza wiele osób nie wie, na czym polega ta metoda. Dlatego wielu Polaków według sondaży twierdzi, że popiera tę metodę. A czy oni są świadomi, ile istnień ludzkich ginie za sprawą in vitro? Liczę więc, że senatorowie Platformy uderzą się w pierś i naprawią błąd ich kolegów z Sejmu. A wiemy, że są senatorowie, którzy nie popierają tej metody. A jak to będzie ostatecznie? Czy będzie tak jak zwykle, że premier Ewa Kopacz wezwie wszystkich na dywanik, przystawi im przysłowiowy pistolet do głowy i powie, że nie będą na listach wyborczych, jeśli nie poprą ustawy. I w ten sposób złamie im kręgosłup moralny i sumienie.

  Senator Platformy Helena Hatka zapowiedziała zgłoszenie szeregu poprawek do ustawy. Co chciałaby poprawić?

  – Tego nam na komisji nie przekazała. Trudno jest poprawiać złą ustawę, a ta ustawa jest z natury zła. Oczywiście poprawki mogą ją złagodzić, jednak to nie spowoduje, że będzie to ustawa, która chroni życie od poczęcia do śmierci. Tego in vitro w swojej istocie nie umożliwi.

  Dziękuję za rozmowę.

  Artykuł opublikowany na stronie: http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/139803,kopacz-zlamie-sumienia-senatorow-po.html?d=1
  zdjęcie: senat.gov.plzdjęcie: senat.gov.pl
 • V Diecezjalna Pielgrzymka Samorządowców i Parlamentarzystów

  W niedzielę 28 czerwca senator Waldemar Kraska uczestniczył w obchodach 23. rocznicy powstania Katolickiego Radia Podlasie, które odbyło się w sanktuarium Męczenników Podlaskich w Pratulinie. Tradycją już stało się, że uroczystości rocznicowe Katolickiego Radia Podlasie organizowane są w ostatnią niedzielę czerwca. Uroczystościom jubileuszowym towarzyszyła V Diecezjalna Pielgrzymka Samorządowców i Parlamentarzystów. W tym roku miała ona szczególny wymiar z racji obchodów 25. rocznicy odnowienia samorządu terytorialnego.
  Centralnym punktem obchodów była uroczysta msza święta o godz. 12.00, której przewodniczył biskup senior diecezji kieleckiej Kazimierz Ryczan. Wcześniej miał miejsce wykład JE ks. bpa „Katolik w służbie małej i wielkiej Ojczyźnie – czyli wartości w pracy publicznej” w Muzeum Męczenników Podlaskich oraz wręczenie Platynowych Mikrofonów Katolickiego Radia Podlasie.

 • Marszałek Karczewski szefem sztabu wyborczego PiS

  Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski będzie szefem sztabu wyborczego w kampanii parlamentarnej - poinformował podczas środowej konferencji prasowej Prezes PiS.

  To będzie wielka kampania i wiążą się z nią wielkie kłopoty, ale pan marszałek jest osobą, która sobie świetnie poradzi – podkreślał Jarosław Kaczyński.

  „To człowiek doświadczony politycznie, pełniący bardzo wysoką funkcję państwową, jednocześnie mający za sobą wiele kampanii wyborczych. Spokojny, zrównoważony, kompetentny” - mówił o Karczewskim.

  Pierwszym zastępcą szefa sztabu zostanie Przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS Joachim Brudziński. 

  „Postaram się wywiązać z zadań. Polakom zależy na zmianie władzy, Polacy chcą tej zmiany, będziemy się z nimi nadal spotykali” – powiedział Stanisław Karczewski.

  Wicemarszałek Senatu podkreślał, że celem sztabu PiS będzie zwycięstwo. „Mam bardzo dużo energii i będę chciał, żeby ta kampania była jeszcze lepsza od kampanii Andrzeja Dudy. (…) Wierzę w to zwycięstwo i myślę, że niedługo będziemy się cieszyć” - zaznaczył.

  Stanisław Karczewski poinformował, że sztab PiS będzie składał się z profesjonalnych, młodych ludzi.

  Jarosław Kaczyński zapowiedział, że młodych osób nie zabraknie także na listach wyborczych. „Nasze listy muszą przyciągać. Pojawią się na nich twarze nowe, młode” – podkreślił.
  www.pis.org.pl

 • Konwencja Prawa i Sprawiedliwości na Torwarze 20 czerwca 2015

  W sobotę 20 czerwca senator Waldemar Kraska wziął udział w konwencji PiS na warszawskim Torwarze. Konwencja była inauguracją kampanii przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi oraz formą podziękowania za kampanię prezydencką, która przyniosła zwycięstwo Andrzejowi Dudzie.

  Konwencję rozpoczęło wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego. „Musimy dać prezydentowi rząd, który będzie jego drużyną, który przekona Polaków, że naszą ojczyzną można rządzić uczciwie, sprawiedliwie, dla dobra publicznego; że choroby naszego życia społecznego można wyleczyć" - mówił Jarosław Kaczyński. Przekonywał, że wraz ze zwycięstwem w wyborach Dudy, droga do zmian w Polsce została otwarta. Podkreślał, że prezydent elekt zyskał zaufanie Polaków, ale to zaufanie to także wielka odpowiedzialność, że zapowiadane zmiany zostaną podjęte i przyniosą rezultaty. „A po to, by tak się stało, musimy odnieść kolejne zwycięstwo w wyborach parlamentarnych” - zaznaczył.

  Poinformował, że postanowił zwrócić się do naczelnych władz Prawa i Sprawiedliwości o wysunięcie kandydatury pani Beaty Szydło na stanowisko premiera, jeśli PiS wygra jesienne wybory parlamentarne. Mówił, że Szydło to osoba, "która odważnie podjęła się zadania, które wydawało się niewykonalne: stanęła na czele sztabu, i wykonała to zadanie w stu procentach".

  „Wyszło Szydło z worka" – tak rozpoczęła swoje przemówienie Szydło. „Stworzyliśmy drużynę, która zwyciężyła. I ta drużyna uchyliła nam drzwi do dobrej zmiany, do naprawy" – mówiła odnosząc się do zwycięskiej kampanii.

  „Wiem, że będą mówić - bo już mówią, że będę sterowana z drugiego rzędu. Ale moi drodzy, szkoda czasu na takie bzdury. Powiem krótko: nazywam się Szydło. Beata Szydło. Mam swoje zdanie, mam swoje opinie, potrafię być uparta, o czym wie najlepiej mąż i nie dam sobą na pewno sterować, co nie znaczy, że nie będę słuchać ludzi, słuchać ekspertów, ludzi, którzy mają coś do powiedzenia" - mówiła.

  Beata Szydło oceniła, że podziały między Polakami są coraz głębsze. „Czas skończyć z polityką rozwoju, której owoce są dostępne dla około 10 proc. społeczeństwa; czas, żebyśmy wszyscy zaczęli z tego rozwoju czerpać” – powiedziała. Szydło uważa, że tylko dialog i wspólnota doprowadzą do tego, że Polacy będą szczęśliwym narodem. Zapewniała, że w jej świecie politycznym "nie ma miejsca na koterie, gierki polityczne, budowanie frakcji". „Czas polityków celebrytów się kończy, potrzebny jest czas polityków rzemieślników" - przekonywała.

  W trakcie konwencji głos zabrał także prezydent elekt Andrzej Duda. Dziękował za trud i optymizm tych, którzy wspierali go w kampanii. Mówił, że w wyborach nie chodziło tylko o wygraną, ale o zaufanie i realizację idei budowy państwa sprawiedliwego. Prezydent elekt przekonywał, że weźmie udział w budowie państwa polskiego - silnego, w którym obywatele będą czuli się dobrze.

  Więcej na pis.org.pl

 • Odsłonięcie popiersia Prezydenta RP Lecha Kaczyńskigo w Mińsku Mazowieckim

  14 czerwca 2015 r. senator Waldemar Kraska wziął udział w Mińsku Mazowieckim w uroczystości poświęcenie i odsłonięcia obelisku - popiersia prof. Lecha Kaczyńskiego, Prezydenta RP w latach 2005-2010. Uroczystości rozpoczęły się w Miejskim Domu Kultury od wspomnień zaproszonych gości, profesor Lech Kaczyński-prawnik, związkowiec, samorządowiec i polityk. Następnie w kościele pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. Poświęcenie i osłonięcie popiersia miało miejsce na skwerze im. Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego. W uroczystościach oprócz parlamentarzystów, samorządowców, pocztów sztandarowych, przedstawicieli organizacji, mieszkańców,  wziął udział Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

 • Uchwała w sprawie uczczenia pamięci Bohatera Powstania Styczniowego, Księdza Generała Stanisława Brzóski.

  11 czerwca 2015 r. Senat RP jednogłośnie  podjął uchwałę w sprawie uczczenia pamięci bohatera powstania styczniowego, księdza generała Stanisława Brzóski.
  - Są w życiu narodów oraz państw momenty doniosłe i ważne - tymi słowami rozpoczął swoje wystąpienie na sali obrad Senatu RP senator Waldemar Kraska - W historii Polski bez cienia przesady możemy je określić mianem przełomów dziejowych w długiej walce o niepodległość. Ich wyznacznikiem była wola walki umęczonego narodu, który nigdy nie pogodził się z niewolą i brakiem własnej ojczyzny, narodu, który, krwawiąc w okresie poszczególnych klęsk, wychowywał jednocześnie następne pokolenie gotowe do dalszej walki w imię marzeń ojców i dziadów, tworząc dziejową sztafetę walczących o niepodległą Rzeczpospolitą.
  Przypadająca w tym roku sto pięćdziesiąta rocznica śmierci księdza Stanisława Brzóski daje nam po raz kolejny moralny nakaz pamięci o przeszłości, przeszłości pojmowanej jako fundament przyszłości, bez której nie ma nowoczesnego narodu, bo nowoczesność to patriotyzm, pamięć i szacunek dla przodków połączone z motywacją do pracy dla dobra miasta, powiatu, województwa czy państwa – mówił dalej senator.

  Pochodzę z powiatu sokołowskiego – kontynuował - więc niech mi wolno będzie przytoczyć jednostkowy przykład, pojedynczego człowieka, będący zarazem wykładnią losu tysięcy jemu podobnych. Sołtys wsi Sewerynówki Józef Myszko został aresztowany 30 listopada 1946 r. w rodzinnej wsi i oskarżony o to, że udzielał pomocy bandytom, dwukrotnie dając im pożywienie, oraz zaniechał donieść o trzykrotnym pobycie bandy w jego wsi. 28 grudnia tego samego roku komuniści urządzili mu proces pokazowy w Sterdyni, po czym natychmiast po orzeczeniu kary śmierci wykonali wyrok na oczach setek spędzonych mieszkańców. Jakże oczywista nasuwa się tu analogia do sołtysa Ksawerego Bielińskiego, który został wywieziony na Sybir. Okupanci także jego nazywali bandytą, członkiem szajki. Być może oni wszyscy przeczuwali to, co tak pięknie i właściwie opisał później etyk i filozof, profesor Henryk Elzenberg. Walka straceńcza, „walka o sprawę z góry przegraną, bynajmniej nie jest poczynaniem bez sensu. Wartość walki tkwi nie w szansach zwycięstwa sprawy, w imię której się ją podjęło, ale w wielkości tej sprawy”. Bo walka o wolność jest zawsze racjonalna i usprawiedliwiona, i „gdy się raz zaczyna, z ojca krwią spada dziedzictwem na syna”, jak pisał wielki poeta.
  Puentę tych wydarzeń niech stanowi dzień 29 maja 2008 r., tego dnia bowiem do Sokołowa Podlaskiego przybył świętej pamięci Lech Kaczyński, prezydent Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Przed pomnikiem postawionym w miejscu stracenia przekazał na ręce burmistrza miasta Order Orła Białego nadany pośmiertnie księdzu Stanisławowi Brzósce.
  Kilka miesięcy wcześniej, 11 listopada 2007 r., w Pałacu Prezydenckim Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski odebrali bliscy kapitana Władysława Łukasiuka „Młota”, legendarnego dowódcy 6. Brygady Wileńskiej AK, działającej głównie na Podlasiu.
  Panie Marszałku, Wysoki Senacie, w ten oto sposób ojczyzna spłaca swój wielki dług wobec tych, co krwi swojej nigdy jej nie odmówili, bo „walka o wolność, gdy się raz zaczyna, z ojca krwią spada dziedzictwem na syna” – zakończył swoje wystąpienie senator.
  Tego dnia także w obecności marszałka i wice-marszałków Senatu,  delegacji samorządowców z Sokołowa Podlaskiego, Siedlec, Łukowa, młodzieży ze szkół z Sokołowa Podlaskiego i Łukowa, zaproszonych gości, odbyło się otwarcie wystawy poświęconej  ks. Stanisławowi Brzósce, ostatniemu dowódcy powstania styczniowego. Ekspozycję, zorganizowaną z inicjatywy senatorów Marii Koc i Waldemara Kraski, przygotowało Archiwum Państwowe w Siedlcach we współpracy z Archiwum Państwowym w Lublinie, Archiwum Głównym Akt Dawnych, Archiwum Akt Nowych, Archiwum Diecezji Siedleckiej oraz Sokołowskim Ośrodkiem Kultury.
  Wystawa ukazuje drogę życiową ks. Stanisława Brzóski – od jego dzieciństwa i młodości poprzez posługę kapłańską w Sokołowie Podlaskim i Łukowie, powstańczą epopeję, po aresztowanie i tragiczną śmierć. Na 11 planszach przedstawiono unikatowe dokumenty archiwalne i fotografie dotyczące Stanisława Brzóski, jego udziału w przedpowstaniowej konspiracji i walkach powstańczych. Na 2 mapach ukazano szlak bojowy ks. Stanisława Brzóski w powstaniu styczniowym. Wystawę zamykają fotografie przedstawiające uroczystości odsłonięcia pomnika ks. Stanisława Brzóski w Sokołowie Podlaskim w 1925 r. i nadania mu Orderu Orła Białego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2008 r.

 • SOKOŁOWSKI HONOROWY KOMITET POPARCIA KANDYDATA NA PREZYDENTA RP ANDRZEJA DUDY

  Ks. Stanisław Falkowski
  Ks. Dariusz Matuszyński
  Waldemar Kraska
  Bogusław Karakula
  Grażyna Sikorska
  Zbigniew Woźniak
  Józef Romańczuk
  Teresa Dąbrowska
  Ewa Kraska
  Bogdan Czarnocki
  Ryszard Domański
  Marian Koć
  Jacek Odziemczyk
  Sławomir Wróblewski
  Zdzisław Żochowski
  Iwona Kopiwoda
  Henryk Wiśniewolski
  Jerzy Ostromecki
  Marcin Celiński
  Marek Ratyński
  Maciej Wąż
  Jacek Kobyliński
  Bernard Górski
  Joanna Błońska

  SOKOŁOWSKI HONOROWY KOMITET POPARCIA KANDYDATA NA PREZYDENTA RP ANDRZEJA DUDYSOKOŁOWSKI HONOROWY KOMITET POPARCIA KANDYDATA NA PREZYDENTA RP ANDRZEJA DUDY
 • Gminny Dzień Strażaka w Mierzwicach

  2 maja w Mierzwicach odbył się Gminny Dzień Strażaka oraz poświęcenie świetlicy wiejskiej. Na uroczystość przybyli goście: senator RP Waldemar Kraska, Andrzej Daniluk - Zastępca Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Warszawie, Dorota Gałczyńska Zych – dyrektor Szpitala Bielańskiego, Krzysztof Kalinowski dyrektor oddziału firmy Gaz – System S.A. dyrektor Delegatury Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego Dariusz Napiórkowski, wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP województwa mazowieckiego druh Stefan Todorski i Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Łosicach Sławomir Zaniuk.
  Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w miejscowej kaplicy, której przewodniczył ks. prałat Andrzej Jakubowicz, proboszcz parafii Sarnaki. Po Eucharystii uczestnicy przeszli na plac przy świetlicy wiejskiej, gdzie odbyła się druga cześć uroczystości. Po powitaniu przez wójta gminy Andrzej Lipkę zgromadzonych, jeden z mierzwickich druhów przybliżył zebranym historię miejscowej OSP. Następnie odznaczono zasłużonych strażaków z OSP Mierzwice.
  Po odznaczeniach nastąpiło uroczyste poświęcenie wyremontowanej świetlicy wiejskiej, którego dokonał ks. prałat Andrzej Jakubowicz, po czym samorządowcy i zebrani goście dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi.

 • Obchody 5. Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej

  W piątek 10 kwietnia senator Waldemar Kraska wziął udział w Warszawie w obchodach 5. rocznicy katastrofy smoleńskiej.
  Uroczystości zaczęły się o godz. 8 mszą św. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca w pobliżu Pałacu Prezydenckiego. Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli pod Pałac Prezydencki, gdzie odbył się apel poległych; odczytano nazwiska 96 osób, które zginęły pod Smoleńskiem. Następnie prezes PiS Jarosław Kaczyński złożył wieniec z biało-czerwonych kwiatów.
  Potem zgromadzeni modlili się w intencji ofiar. Wielu ze zgromadzonych trzymało biało-czerwone flagi i zdjęcia pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. Rozwinięto też długą, biało-czerwoną flagę.
   
   
   

  Na popołudniowych i wieczornych uroczystościach przemówił do zebranych prezes Jarosław Kaczyński. Przypomniał, że pięć lat temu doszło do największej tragedii w powojennej Polsce, w której zginęło 96 obywateli. Tragedia, akcentował, pochłonęła pierwszego obywatela Rzeczpospolitej prezydenta Lecha Kaczyńskiego jego małżonkę Marię, ostatniego prezydenta na uchodźctwie i wielu przedstawicieli naszego życia publicznego: polityków, działaczy społecznych, generałów. Pochłonęła pilotów, stewardesy. Ten najprostszy wymiar tragedii to ból i żal po stracie przyjaciół. Tęsknota i potrzeba pamięci. Potrzeba tej zwykłej pamięci, którą mamy w naszych umysłach – tej uświęconej mszami świętymi. Ale także tej, która jest zawarta w pomnikach, tablicach, nazwach ulic, epitafiach, filmach.
  Całość przemówienia prezesa PiS na stronie pis.org.pl
  Wieczorem odbył się koncert Chóru Archikatedry Warszawskiej w bazylice archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, po którym odprawiona została msza święta i initencji ofiar katastrofy. Uroczystości zakończył o godzinie 21.00 Apel Pamięci przed pałacem prezydenckim.
 • Program obchodów V rocznicy Katastrofy Smoleńskiej
  Bądźmy 10 kwietnia na Krakowskim Przedmieściu. Pokażmy, że pamiętamy!
  10 kwietnia 2015 r.
  8:00 - Msza święta w intencji Ofiar katastrofy
  Kościół seminaryjny pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 52/54)
  Godz. 8:41 - Apel Pamięci
  Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie
  Godz. 10:00-11:55 – Blok filmowy
  Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie
  Godz. 12:00 - Anioł Pański
  Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie
  Godz. 12:15-15:00 - Blok filmowy, koncerty
  Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie
  Godz. 15:00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego
  Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie
  Godz. 15:15-16:35 - Blok filmowy, koncerty
  Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie
  Godz. 16:50 - Wystąpienie Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego
  Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie
  Godz. 17:15 - Blok filmowy, koncerty
  Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie
  Godz. 18:30 - Koncert Chóru Archikatedry Warszawskiej
  Bazylika archikatedralna pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie
  Godz. 19:00 - Msza święta w intencji Ofiar katastrofy
  Bazylika archikatedralna pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie
  Po mszy św. Marsz Pamięci z Bazyliki Archikatedralnej pod Pałac Prezydencki
  Godz. 21:00 - Apel Pamięci
  Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie
 • Niech Zmartwychwstały Chrystus
  obdarza wszystkich pokojem i radością,
  a nasze serca napełnia nieustannie miłością i nadzieją.
  Niech będzie dla wszystkich źródłem mocy duchowej,
  a radość płynąca ze zwycięstwa nad śmiercią
  pomaga przezwyciężać niedostatki dnia codziennego.
  Życzę rodzinnych i pełnych życzliwości Świąt.

  Waldemar Kraska Senator RP
  wraz z pracownikami

 • Posłowie o polskim rolnictwie i Wspólnej Polityce Rolnej

  O zgubnej dla naszego rolnictwa polityce koalicji PO-PSL i sytuacji polskiego rolnictwa w kontekście europejskim dyskutowano na zorganizowanej w Warszawie przez Grupę Polityczną Europejskich Konserwatystów i Reformatorów konferencji „Wspólna Polityka Rolna w latach 2014-2020”.
  Europoseł Janusz Wojciechowski przedstawił skutki negocjacji WPR dla polskich rolników. Podkreślił, iż rząd PO nie wykorzystał szansy uzyskania większych unijnych pieniędzy dla  polskiej wsi.
  Z kolei  Zbigniew Kuźmiuk poświęcił swoje wystąpienie możliwościom regulacji rynków rolnych w ramach WPR. Eurodeputowany podkreślił bezradność Ministerstwa Rolnictwa w obliczu rosyjskiego embarga nałożonego na nasze produkty rolne.
  Poseł Henryk Kowalczyk, były wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w rządzie PiS, mówił o krajowych wydatkach budżetowych na rolnictwo. Wskazał, że pod rządami obecnej koalicji nakłady w tej sferze zmniejszyły się o połowę.
  Poseł Jan Krzysztof Ardanowski poruszył kwestię miejsca obszarów wiejskich w polityce krajowej oraz WPR w Unii Europejskiej. Przede wszystkim zwrócił uwag na konieczność wyrównywania poziomu życia między wsią a terenami wysoce zurbanizowanymi.
  pis.org.pl

 • PiS liderem sondażu MB dla TVN24

  Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w marcu, zwyciężyłoby je Prawo is Sprawiedliwość - wynika z sondażu Millward Brown dla „Faktów” TVN.

  Partia Jarosława Kaczyńskiego uzyskałaby 34 proc. poparcia. Na PO chce postawić 32 proc. ankietowanych.
  W Sejmie znalazłoby się jeszcze SLD z 11 proc. głosów.
  Progu wyborczego nie przekroczyłyby PSL, KORWiN i TR z poparciem po 4 proc.
  34% PiS
  32% PO
  11% SLD
  4% PSL
  4% KORWiN
  4% TR

 • PiS chce debaty w Sejmie odn. afery podsłuchowej

  - Prawo i Sprawiedliwość złożyło we wrześniu 2014 r. wniosek o powołanie komisji śledczej w sprawie afery podsłuchowej. Nic w tej sprawie nie zrobiono - przypomniał Jarosław Kaczyński podczas dzisiejszej (16.03) konferencji prasowej, jaka odbyła się w siedzibie partii przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie.
  Jak podkreślał prezes PiS już w styczniu br. do pierwszego czytania w Sejmie został skierowany projekt uchwały od, afery podsłuchowej, jednak cała sprawa została przemilczana.
  W związku z tym, informował, partia będzie się domagać debaty w Sejmie w kwestii afery podsłuchowej zwłaszcza, że w jej temacie pojawiły się całkiem nowe informacje.
  - Afera podsłuchowa wciąż się rozwija, dochodzą do niej bardzo istotne i bulwersujące informacje, tymczasem także w mediach jest w tej sprawie cisza - mówił.
   
  Zdaniem Kaczyńskiego to jest stan, który pokazuje, że „w Polsce jest wielka sfera ludzi, wielka część polityków, klasy politycznej, którzy są poza jakąkolwiek kontrolą, poza mechanizmami właściwymi dla państwa demokratycznego i praworządnego”.
  Dlatego też PiS podejmie wszelkie możliwe działania, aby te kwestie zostały wyjaśnione.
  - Istnieją bardzo poważne przesłanki, by sądzić, że ci, którzy rządzą, a także część opozycji, to ludzie, którzy w ogóle nie powinni w życiu publicznym uczestniczyć - dodał.
  pis.org.pl

 • Akcja zbierania podpisów poparcia dla kandydata na Prezydenta RP Andrzeja Dudy

  Miło mi Państwa poinformować, że w naszym biurze
  udało się zebrać 4389 podpisów pod kandydaturą
  Andrzeja Dudy na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
  Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które złożyły swój podpis
  na listach oraz tym, które zaangażowały się w pomoc w zbieraniu podpisów,
  bez pomocy z Państwa strony nie byłoby to możliwe.

  Waldemar Kraska
  Senator RP

  Akcja zbierania podpisów poparcia dla kandydata na Prezydenta RP Andrzeja DudyAkcja zbierania podpisów poparcia dla kandydata na Prezydenta RP Andrzeja Dudy
 • Przemówienie senatora Waldemara Kraski na 71. posiedzeniu Senatu RP w dniu 4 marca - ustawa o ratyfikacji Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, sporządzonej w Stambule dnia 11 maja 2011 r.

  Wysoki Senacie!
  Konwencja, nad którą debatujemy, Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej moim zdaniem narusza zapisy polskiej konstytucji. Moim zdaniem godzi w art. 32, który mówi, że wszyscy jesteśmy równi wobec prawa. Dlaczego? Otóż konwencja postrzega jako podmiot zagrożony przemocą wyłącznie kobiety, nie uwzględnia osób starszych, dzieci, osób niepełnosprawnych ani mężczyzn. Konwencja narusza również art. 18 konstytucji, stanowiący, że małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety, macierzyństwo i rodzina korzystają ze szczególnej ochrony prawnej. Nie można się zgodzić z tą tezą, która przyświeca twórcom konwencji, że wszelkie zło, wszelka patologia, przemoc występują właśnie w rodzinach. Nie możemy godzić się na to, aby dobro chronione konstytucją, czyli polska rodzina, było tą konwencją deptane i niszczone. Inną podstawą do odrzucenia ustawy ratyfikacyjnej jest przede wszystkim sprzeczność tej konwencji z uprzednio już ratyfikowaną przez Rzeczpospolitą Polską konwencją o prawach dziecka, która, niezależnie od tego, czy się ona komuś podoba, czy nie, jest obowiązującym aktem prawnym, więc dyskryminacja chłopców… W szczególności trzeba się odnieść do art. 9 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, która stanowi, co następuje: „Rzeczpospolita przestrzega wiążącego ją prawa międzynarodowego”. Ten artykuł konstytucji wskazuje, że Rzeczpospolita przestrzega wiążącej ją konwencji o prawach dziecka, co spowoduje naruszenie art. 9 w przypadku ewentualnej ratyfikacji przez Rzeczpospolitą Polską konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet oraz przemocy domowej. Art. 2 konwencji o prawach dziecka zobowiązuje państwa strony do działań chroniących dzieci przed dyskryminacją między innymi ze względu na płeć. Zgodnie z jej postanowieniami, po pierwsze, państwa strony w granicach swojej jurysdykcji będą respektowały i gwarantowały prawa zawarte w niniejszej konwencji wobec każdego dziecka, bez jakiej dyskryminacji, niezależnie od rasy, koloru skóry, płci, języka, religii, poglądów politycznych, statusu majątkowego, niepełnosprawności, cenzusu urodzenia lub jakiekolwiek innego tego dziecka albo jego rodziców lub opiekuna prawnego. Po drugie, państwa strony będą podejmowały właściwe kroki dla zapewnienia ochrony dziecka przed wszystkimi formami dyskryminacji lub karania ze względu na status prawny, działalność, wyrażane poglądy lub przekonania religijne rodziców dziecka, opiekunów prawnych lub członków rodziny. Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej wprowadza w tym obszarze dyskryminację części dzieci, chłopców, których w myśl tej konwencji należy zaliczyć do męskiej płci biologiczno-kulturowej, a w związku z brakiem rozróżnienia w naszej konstytucji płci biologicznej i kulturowej – do płci męskiej.
  Konwencja narusza także art. 48 konstytucji, dający rodzicom prawo do wychowania dzieci zgodnie z własną hierarchią wartości. Konwencja w art. 14 mówi o promowaniu na każdym etapie kształcenia, czyli już od przedszkola, w każdym systemie edukacji niestereotypowych ról społeczno-kulturalnych. Nie zgadzamy się, żeby tylnymi drzwiami do polskiego systemu edukacji wprowadzić pod hasłem zapobiegania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej tak naprawdę deprawację polskich dzieci oraz młodzieży. Jakie to jest niestereotypowe, jaka rola społeczno-kulturowa ma być promowana przez tę konwencję?
  Zwracam uwagę także na art. 12 konwencji, zgodnie z którym należy walczyć ze stereotypami. Takimi stereotypami, zgodnie z konwencją, są kultura, tradycja i religia. Przypomnę, że Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej w swojej preambule odwołuje się do polskiej kultury, tradycji i religii, uznając je za fundamentalne wartości. Ponadto zobowiązujemy się, że dorobek naszych przodków będziemy przekazywać następnym pokoleniom.
  Niebezpieczne jest to, że konwencja nie określa, co jest stereotypem, tylko posługuje się pojęciem bardzo nieostrym. Można wnioskować, że co do interpretacji będzie dogadywała się specjalna grupa GREVIO, która może uznać polską kulturę, tradycję, religię za stereotyp.
  Polska jest na dalekim miejscu pod względem wskaźnika przemocy domowej. Znajduje się znacznie poniżej średniej europejskiej, wynoszącej 33%; wskaźnik ten w Polsce wynosi 19%. W naszym kraju występuje zgłaszanie przemocy do odpowiednich instytucji do tego uprawnionych. Nie można mówić, że konieczne jest wprowadzanie nowych mechanizmów prawnych, bowiem są już one w obecnym polskim systemie prawnym: w kodeksie karnym, w ustawie o zapobieganiu przemocy w rodzinie, w Krajowym Programie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Ponadto wprowadzenie nowych rozwiązań nie oznacza, że to cokolwiek zmieni.
  W 1979 r. ONZ przyjęła konwencję o zwalczaniu wszelkiej dyskryminacji wobec kobiet. Konwencja ta została przez Polskę ratyfikowana jeszcze w okresie PRL w roku 1980. I gdyby zapytać teraz, czy kobiety w Polsce są dyskryminowane pod względem wynagradzania, zatrudnienia, dostępu do różnych świadczeń, na pewno wiele osób odpowiedziałoby na to pytanie twierdząco.
  Na koniec przeczytam zdanie z opinii profesora Cezarego Mika, które podsumowuje, jaki cel przyświeca twórcom konwencji, która jest manifestem feministycznym, próbującym wprowadzić do polskiego systemu prawnego ideologię gender: „Konwencja opiera się na schematycznym założeniu, że mężczyzna jest w każdym społeczeństwie Europy odwiecznym wrogiem kobiety, źródłem jej uciemiężenia, dyskryminacji i zniewolenia, a tradycyjnie wykonywane przez kobietę role społeczne są zawsze czymś złym, dyskryminującym czy wręcz formą przemocy wobec niej”.
  Panie Marszałku! Wysoki Senacie! Będę głosował przeciwko tej konwencji. Dziękuję.
  źródło: senat.gov.pl

 • Konferencja „Polski mężczyzna może żyć dłużej i zdrowo się zestarzeć”

  17 lutego 2015 r. senator Waldemar Kraska wziął udział w konferencji „Polski mężczyzna może żyć dłużej i zdrowo się zestarzeć” zorganizowanej z inicjatywy wicemarszałka Stanisława Karczewskiego i kierownika Katedry i Kliniki Urologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Piotra Radziszewskiego. Jej uczestnicy zgodnie stwierdzili, że na wydłużenie życia mężczyzn w naszym kraju największy wpływ mogą mieć wczesna profilaktyka i edukacja zdrowotna. Niezbędne są zarówno zmiany systemowe, jak i zmiana podejścia do zdrowia mężczyzn, również przez nich samych. Zwrócono m.in. uwagę, że więcej programów i środków przeznacza się na walkę z rakiem piersi niż rakiem prostaty, choć zachorowalność na niego jest większa. Do głównych przyczyn złego stanu zdrowia mężczyzn zaliczono: otyłość, brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu i unikanie badań profilaktycznych.
  Więcej na temat konferencji na senat.gov.pl

  zdjęcie: senat.gov.plzdjęcie: senat.gov.pl
 • „Rezolucja Sejmu w sprawie sytuacji w rolnictwie oraz bieżące propozycje KP PIS”

  1.    Prawo i Sprawiedliwość od 7 lat monitoruje prowadzenie polityki rolnej przez rząd PO – PSL. Jednoznacznie oceniamy, że był to okres nieudolności, nieskuteczności, braku zainteresowania rządu oraz puste obietnice. Brak jest przemyślanej polityki rolnej.  Skutki tego widzimy dziś na ulicach Warszawy i na drogach Polski.  Rolnicy słusznie żądają polityki rolnej, która zapewni im opłacalność produkcji oraz godne warunki życia. Po 10 latach członkostwa w UE rząd powinien realizować cele WPR zapisane w traktatach unijnych.

  2.    Jednocześnie KP PiS proponuje:
  a.    Przyjęcie przez Sejm RP Rezolucji następującej treści:

  Sejm RP wyraża niepokój z powodu trwającego na polskiej wsi kryzysu, którego przejawami są: spadek cen produktów rolnych przy jednoczesnym wzroście cen części środków do produkcji rolnej oraz destabilizacja wielu rynków rolnych, w tym rynku mleka, rynku wieprzowiny, rynku owoców i warzyw.
  Sejm RP negatywnie ocenia zjawiska: braku prowadzenia przez Rząd RP spójnej,  rzetelnej i opartej na opracowanym programie polityki wobec polskiej wsi, ograniczania części środków w Budżecie Państwa na wieś i rolnictwo, a także braku zmniejszenia dystansu dzielącego wieś od miasta.
  Sejm RP wzywa Radę Ministrów do podjęcia działań mających na celu doprowadzenie do opłacalności produkcji rolnej w Polsce oraz poprawy poziomu i jakości życia mieszkańców wsi

  b.    Ustawa w sprawie wstrzymania na okres 5 lat sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych
  Celem tej ustawy jest wstrzymanie sprzedaży ziemi rolniczej z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych, do czasu wzrostu dochodów polskich rolników, pozwalających im na równi z rolnikami innych państw członkowskich Unii Europejskiej konkurować w nabywaniu ziemi rolniczej w Polsce.
  1 maja 2016 roku kończy się okres ochronny na sprzedaż nieruchomości rolnych cudzoziemcom, zapisany w Traktacie Akcesyjnym Polski do Unii Europejskiej. Od tej daty cudzoziemcy będący obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej będą mogli bez ograniczeń nabywać ziemię rolną w Polsce.
  Tymczasem sytuacja dochodowa polskich rolników jest obecnie bardzo zła. Komisja Europejska opublikowała raport, z którego wynika, że polscy rolnicy zarabiają średnio trzy razy mniej w porównaniu do rolników z Francji czy innych państw członkowskich UE. Tylko w dwóch regionach Norte e Centro (w Portugalii) i Abruzzo (we Włoszech) rolnicy mają dochody porównywalne do rolników z Polski, czyli mniej niż 10 tys. euro rocznie. Najwięcej w Europie zarabiają rocznie rolnicy z Danii - 49 tys. euro, Wielkiej Brytanii - 43 tys. euro i Luksemburga - 35 tys. euro.
  Sytuacja ekonomiczna polskich rolników jest bardzo trudna, z wielu przyczyn, a ostatnio jeszcze się pogorszyła między innymi z powodu dotkliwych sankcji, nałożonych na produkty rolne z Unii Europejskiej przez Federację Rosyjską. Embargo to szczególnie dotkliwie uderza w Polskę.
  W konsekwencji złej sytuacji ekonomicznej Polscy rolnicy nie mają szans w przetargach na nabywanie ziemi rolnej, pochodzącej z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych.
  W zasobach Agencji pozostaje jeszcze około 1,5 miliona hektarów ziemi rolnej. Można założyć, że przy niezmienionym stanie prawnym, po 1 maja 2016 r. będziemy mieli do czynienia z pojawieniem się wielu chętnych obcokrajowców na zakup ziemi z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych. Jednocześnie polskich rolników nadal nie będzie na to stać.
  Z uwagi na interesy ekonomiczne państwa, ale też troskę o polskich rolników, którzy powinni mieć równe szanse w dostępie do państwowej ziemi rolnej w Polsce, wnioskodawcy projektu ustawy postulują, by sprzedaż państwowych nieruchomości rolnych czasowo wstrzymać. Państwowa ziemia rolna powinna pozostawać nadal w dyspozycji Agencji Nieruchomości Rolnych, a podstawowym sposobem zagospodarowania tej ziemi powinny być korzystne dla rolników trwałe dzierżawy.
  Wstrzymanie sprzedaży państwowej ziemi rolnej nie jest niezgodne ani z Konstytucja, ani z prawem Unii Europejskiej, Skarb Państwa jako właściciel ziemi nie ma obowiązku jej sprzedaży.
  Ustawa niesie za sobą konsekwencje budżetowe w postaci utraty dochodów ze sprzedaży państwowej ziemi rolnej w kwocie około 2,5 miliarda złotych (w takiej kwocie zostały zaplanowane dochody ze sprzedaży ziemi w 2015 roku), ale Skarb Państwa zachowa własność, którą będzie mógł zbyć w przyszłości w bardziej sprzyjających warunkach, zarówno dla państwa, jak i dla rolników.   
  c.    Ustawa o zapobieganiu nieuczciwym praktykom rynkowym stosowanym wobec dostawców produktów spożywczych i rolnych oraz przedsiębiorców zajmujących się obrotem tymi produktami
  Przedłożona ustawa ma na celu zniwelowanie znacznych różnic w pozycji handlowej pomiędzy dostawcami a sprzedawcami produktów spożywczych i rolnych.
  Pomimo ciągłego zapewniania w miarę równych możliwości w relacjach handlowych pomiędzy sprzedawcami a dostawcami każdego zresztą towaru, niewątpliwie pozycja dostawców, w szczególności dostawców towarów spożywczych i rolnych jest dużo słabsza.
  Rozbudowane wyspecjalizowane sieci handlowe wespół ze swoimi znacznymi możliwościami finansowymi, organizacyjnymi, marketingowymi oraz logistycznymi powodują, że działalność dostawców produktów rolnych i spożywczych jest mało efektywna i dla nich rzadko korzystna.
  Potężne możliwości handlowe sprzedawców zwłaszcza połączonych w silne grupy kapitałowe mocno redukuje m.in. możliwości negocjacyjne i rozwoju drobnych dostawców produktów. W tej praktyce często spotyka się odgórne narzucanie pewnych zachowań czy wzorców ze strony sprzedawców w zamian za przyjęcie do sprzedaży towaru oferowanego przez dostawcę.
  W efekcie sprzedawca wykorzystując swoją silną pozycje rynkową wielokrotnie zmusza dostawcę do podejmowania działań, które są sprzeczne z jego interesem, lecz ten te działania wypełnia bowiem nie ma innego wyjścia i chcąc zaoferować do sprzedaży w ogóle swój towar musi godzić się na mało dla niego efektywne warunki.
  Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przygotowali projekt, który określa jakie działania są sprzeczne z zaufaniem handlowym i wzajemnym szacunkiem partnerów handlowych  oraz prowadzą do znacznego wykorzystania silniejszej pozycji i możliwości handlowych przez sprzedawców.
  Ustawa definiuje m.in. pojęcie nieuczciwych praktyk rynkowych, określa podmioty mogące dopuszczać się tego rodzaju negatywnych zachowań, podmioty, wobec których takie zachowania mogą być podejmowane oraz sformułowano w niej sankcje finansowe za stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych. Natomiast w zakresie podmiotów administracji publicznej przeznaczonych do czuwania nad przestrzeganiem przepisów ustawy wskazano na Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
  W  projekcie ustawy przewidziano indywidualną ścieżkę proceduralną zawierającą czynności potrzebne od wszczęcia postępowania w przedmiocie stwierdzenia nieuczciwych praktyk rynkowych po dalszą procedurę odwoławczą, która oparta jest o przepisy kodeksu postępowania administracyjnego (odwołania i zażalenia). Organem II instancji będzie Sąd Okręgowy w Warszawie – Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W kwestii proceduralnej zastosowanie będą miały również odpowiednie przepisy Ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (m.in. postępowanie dowodowe).


  Szczegółowe informacje: Krzysztof Jurgiel 601 951 394
  Krzysztof Ardanowski 604 637 753

 • Konwencja PiS z udziałem Andrzeja Dudy

  Andrzej Duda: moja prezydentura będzie aktywna, nie będzie prezydenturą obaw
  Kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda zapowiedział w sobotę, że jego prezydentura będzie aktywna i otwarta, nie będzie prezydenturą obaw. Deklarował dbanie o każdą grupę społeczną; podkreślił, chce kontynuować działalność byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
   
  Podczas sobotniej konwencji w Warszawie, która zainaugurowała kampanię Dudy, kandydat Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział, że jednym z pierwszych projektów, które zgłosiłby do Sejmu byłoby cofnięcie reformy emerytalnej. Zapowiadał m.in. powołanie Narodowej Rady Rozwoju przy Kancelarii Prezydenta i działania na rzecz odbudowy polskiego przemysłu.
   
  "Ubiegam się o urząd prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dlatego, że wierzę w to i jestem głęboko przekonany, że Polsce znów jest potrzebna prezydentura aktywna. Prezydentura, która będzie korzystała z konstytucyjnych możliwości i która będzie realizowała swoje konstytucyjne obowiązki" - mówił Andrzej Duda. Jak przekonywał, podstawowym obowiązkiem prezydenta jest dbanie o naród, jest dbanie o społeczeństwo. "To jest wielki obowiązek prezydenta, obowiązek, który wymaga odwagi" - podkreślił.

  Kandydat PiS zapewniał również, że jego prezydentura nie będzie prezydenturą obaw i politycznego kunktatorstwa. "Pałac prezydencki nie będzie zamknięty. Prezydent nie będzie siedział pod żyrandolem. Ja mam za dużo energii, by w jednym miejscu siedzieć" - deklarował Andrzej Duda.
   
  Zapowiedział, że jako prezydent będzie współpracował z każdym rządem, który prowadzi działania proobywatelskie, który chce tworzyć nowe miejsca pracy. Jego zdaniem, Polacy oczekują od prezydenta roli arbitra. "Górnicy nie będą musieli zostawać na dole, ich żony i dzieci nie będą musieli przychodzić pod kopalnie, ludzie na Śląsku nie będą musieli wychodzić na ulice, stoczniowcy nie musieliby płakać za utraconymi miejscami pracy" - podkreślił.
   
  Andrzej Duda zadeklarował, że jednym z pierwszych projektów ustaw, który wniósłby do Sejmu jako prezydent, byłoby przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego. Według niego prezydent Bronisław Komorowski nie powinien był podpisywać ustawy wydłużającej wiek emerytalny. "Prezydent nigdy nie powinien się godzić na podpisanie ustaw, które uderzają w całe społeczeństwo, nigdy nie powinien się godzić na to, by finanse publiczne, budżet ratowany był kosztem najuboższych" - przekonywał.
   
  "Jeżeli Polscy wybiorą mnie prezydentem Rzeczypospolitej, będę się pochylał nad każdą grupą społeczną, bo wiem, że taki jest obowiązek prezydenta. Będę walczył o sprawy rolników, będę walczył w obronie polskiej ziemi" - powiedział kandydat PiS. "Na skutek działań rządu pani premier Kopacz, na skutek wieloletniego braku dialogu, bez wezwań ze strony prezydenta, aby ten dialog się toczył" - ocenił Andrzej Duda. W jednym z artykułów konstytucji - mówił - jest napisane, że ustrój gospodarczy Rzeczypospolitej Polskiej powinien opierać się na dialogu. "Tego dialogu nie ma. I wiele silnych grup społecznych dzisiaj po latach mówi nie" - zaznaczył.
   
  "Na Warszawę chcą jechać rolnicy, związki zawodowe. Tych ludzi zrozpaczonych swoją trudną sytuacją, zaniepokojonych o swój byt, rolników (...) nazywa się podpalaczami Polski. Czy można sobie wyobrazić większą bezczelność?" - pytał Andrzej Duda.
   
  Zapowiedział, że zaraz po tym jak zostanie wybrany na prezydenta i na niego zaprzysiężony, to zostanie przygotowany projekt chroniący polską ziemię i lasy.
   
  "Można naprawić Rzeczpospolitą, ale do tego potrzebna jest dobra i uczciwa władza" - ocenił Andrzej Duda. Podkreślił, że tę władzę "będzie można zacząć zmieniać 10 maja 2015 roku". "Niech ta data będzie datą historyczną" - apelował kandydat PiS.
   
  Podkreślił, że "prezydent nie jest w stanie sam zmieniać Polski, ale musi wierzyć, że zmiana jest możliwa". Jak deklarował, jeżeli zostanie prezydentem, przy jego urzędzie powstanie Narodowa Rada Rozwoju, z udziałem ekonomistów, samorządowców i innych ekspertów. Jak przekonywał, dla prezydenta RP "to Polacy mają być najważniejsi".
   
  "Wierzę, że dzięki takiej polityce, dzięki nowej władzy (...) Polska zostanie zawrócona z równi pochyłej na drogę rozwoju" - mówił Duda. Zrównoważony rozwój - dodał - oznacza odbudowę polskiego przemysłu, także ze środków europejskich.
   
  "Polacy potrafią, my też potrafimy. To da się zrobić, tylko trzeba w to wierzyć i trzeba wygrać" - mówił Andrzej Duda.
   
  Podczas przemówienia wiele razy wspomniał Lecha Kaczyńskiego. "Lech Kaczyński szedł po prezydenturę, mając wizję państwa sprawiedliwego dla wszystkich, państwa, które równo traktuje swoich obywateli. Chciał Polski silnej, która będzie umiała obronić najsłabszych i nie będzie musiała bać się silnych; chciał, by w życiu publicznym, w życiu codziennym zwyciężała w naszym kraju uczciwość, a nie cynizm i draństwo". "Jego misja nie została zakończona. Nie dokończył swojego dzieła, a dziś - wierzę w to z całego serca - Polacy oczekują, że tamto dzieło zostanie podjęte na nowo" - powiedział Andrzej Duda.
   
  Wspomniał też rozmowę, jaką odbył z Lechem Kaczyńskim 8 kwietnia, dwa dni przed katastrofą smoleńską. Kaczyński miał zwrócić się do niego i ministra Pawła Wypycha słowami: „Mam już swoje lata i moje pokolenie będzie powoli odchodzić. Wtedy, gdy to będzie się działo, to na was spocznie ciężar prowadzenia polskich spraw”. "Myśmy się wtedy z Pawłem zaśmiali: panie prezydencie, kiedy to będzie? Dwa dni później nie było już pana prezydenta, nie było także Pawła. Kiedy przypomniałem sobie o tym, to wtedy zrozumiałem, że nie ma już dla mnie innej drogi" - mówił.
   
  Konwencja miała bogatą oprawę. Andrzej Duda, zanim wszedł na scenę, przy akompaniamencie donośnej muzyki, przez wiele minut ściskał ręce zgromadzonych i rozdawał autografy.
   
  Ponad 40-minutowe wystąpienie zakończyło się burzą konfetti; następnie kandydat PiS robił tzw. selfie z młodymi sympatykami PiS, z których większość była ubrana w różnokolorowe koszulki z jego nazwiskiem.
   
  Konwencja odbywała się pod hasłem "Przyszłość ma na imię Polska". Na scenie ustawiony był wielki ekran, na którym w trakcie przemówień pojawiały się prezentacje, m.in. zdjęcia pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich.
   
  Na sali - według organizatorów - było ponad 2 tys. działaczy i sympatyków PiS. Prezes PiS Jarosław Kaczyński, siedzący w pierwszym rzędzie, nie zabrał głosu. Obok polityków PiS siedzieli żona i córka kandydata PiS oraz jego rodzice. Obecni byli też liderzy Solidarnej Polski - Zbigniew Ziobro i Polski Razem - Jarosław Gow 
   
  Do głosowania na Dudę podczas konwencji zachęcali m.in. aktorzy Jerzy Zelnik, Janusz Rewiński, Zofia Romaszewska oraz 30-letni prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny i wiceprezes PiS Beata Szydło. Przekonywali, że potrzebna jest zmiana, a Duda ją gwarantuje. Chwalili jego kompetencje i energię. „Andrzej Duda na prezydenta. Reszta kandydatów na piwo” - żartował Rewiński, w przeszłości lider Polskiej Partii Przyjaciół Piwa.
   
   PAP
   
  Zobacz wystąpienie Andrzeja Dudy
  Foto: PAPFoto: PAP
 • Akcja zbierania podpisów poparcia dla kandydata na Prezydenta RP Andrzeja Dudy

  Szanowni Państwo!
  W naszym biurze dostępne są listy poparcia pod kandydaturą Andrzeja Dudy na Prezydenta RP. Zachęcamy Państwa do włączenia się do  akcji. 
   W dalszym ciągu zbieramy także podpisy pod obywatelskim projektem ustawy „Uczciwe Wybory”o zmianie ustawy - Kodeks Wyborczy  oraz niektóych innych ustaw.
   

  Akcja zbierania podpisów poparcia dla kandydata na Prezydenta RP Andrzeja DudyAkcja zbierania podpisów poparcia dla kandydata na Prezydenta RP Andrzeja Dudy
 • Czesław Ryszka nowym senatorem

  W wyborach uzupełniających do Senatu mandat uzyskał kandydat Prawa i Sprawiedliwości Czesław Ryszka. Głosowanie odbyło się  8 lutego 2015 r. w województwie śląskim w okręgu wyborczym nr 75. Zaprzysiężenie nowego senatora odbędzie się na najbliższym posiedzeniu Senatu 4 marca br.

  Wybory uzupełniające przeprowadzone zostały w związku z wygaśnięciem mandatu senator Elżbiety Bieńkowskiej wybranej na komisarza Unii Europejskiej. Głosowanie odbywało się w 148 obwodowych komisjach wyborczych obejmujących powiat bieruńsko-lędziński oraz miasta na prawach powiatu – Mysłowice i Tychy. Postanowienie w sprawie wyborów uzupełniających podpisał prezydent Bronisław Komorowski 1 grudnia 2014 r.

  Czesław Ryszka, 1946, ukończył studia na Wydziale Teologicznym oraz na Wydziale Humanistycznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 1974-1975 pracował w Zakładzie Badań nad Literaturą Religijną KUL. Od 1975 do 1982 r. był redaktorem tygodnika „Gość Niedzielny” w Katowicach. Następnie przez 10 lat kierował działem religijnym w katowickim tygodniku „Katolik”. Od 1993 r. jest redaktorem ogólnopolskiego tygodnika „Niedziela” wydawanego w Częstochowie. Jest autorem ok. 50 książek o tematyce społeczno-religijnej. W swej twórczości łączy zainteresowania religią, literaturą i historią.

  Był posłem III kadencji oraz senatorem VI i VII kadencji.

  senat.gov.pl

  Czesław Ryszka nowym senatoremCzesław Ryszka nowym senatorem
 • Wizyta Andrzeja Dudy kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta w Ostrołęce

  Około 400 osób wzięło udział w spotkaniu z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Polski Andrzejem Dudą. Spotkanie odbyło się 1 lutego w sali kinowej Ostrołęckiego Centrum Kultury i mimo spóźnienia, kandydat PiS przywitany został gromkimi brawami na stojąco. W spotkaniu uczestniczyli m.in. parlamentarzyści PiS z okręgu siedlecko-ostrołęckiego, samorządowcy z regionu ostrołęckiego, „młodzieżówka” PiS z Ostrołęki, lokalni działacze oraz sympatycy Prawa i Sprawiedliwości. W spotkaniu wziął udział także senator Waldemar Kraska.

  - Podczas rządów obecnego prezydenta Bronisława Komorowskiego nie zrealizowano żadnej inwestycji, która przynosiłaby dochód narodowy. Jestem pewien, że nikt z państwa nie potrafi wskazać takiej inwestycji, która dawałaby Polakom miejsca pracy – mówił podczas wizyty w Ostrołęce Andrzej Duda – Jestem za to pewien, że każdy bez wahania wskaże wstrzymane bez powodu inwestycje, czy zamknięte zakłady produkcyjne czy przemysłowe. Taki przykład stanowi elektrownia w Ostrołęce, która miała powstać, a nie powstawała. Inwestycja ta była realizowana za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości, a obecnie została wstrzymana. Dziś tu, na placu  budowy hula wiatr. To są inwestycje, które pokazują jakość tych rządów – mówił Duda.
  źródło: eostroleka.pl
 • "UCZCIWE WYBORY"
  Zbieramy podpisy poparcia pod projektem ustawy „UCZCIWE WYBORY”- Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej o zmianie ustawy – Kodeks Wyborczy. Formularz do zbierania podpisów dostępny jest w naszym biurze.
  Zwracamy się z prośbą o zaangażowanie  w tej sprawie.
 • Propozycje PiS w sprawie górnictwa

  Odbudować przemysł, rozwinąć polskie kopalnie, tworzyć miejsca pracy

  Potrzebny jest nowoczesny program inwestycji w polskie górnictwo;
  Polskie górnictwo powinno zostać  dofinansowane; Trzeba próbować wykorzystać w tym celu środki pochodzące z UE -   tzw. „Plan Junckera” - to jest ambitny program inwestycyjny dla UE o wartości 300 mld euro, który ma pobudzić wzrost gospodarczy i zatrudnienie. Polski rząd, polscy Komisarze, polska dyplomacja, a przede wszystkim Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powinni już dziś zabiegać o to by środki z tego programu mogły być zainwestowana w polskich kopalniach; Andrzej Duda zapowiedział, że zwróci się z pytaniem do Komisji Europejskiej czy w planach finansowych UE są przewidziane środki na modernizację polskich kopalń, zwłaszcza na nowe technologie;

  Potrzebny jest właściwy nadzór  właścicielski i profesjonalne zarządzanie kopalniami;
  - Rząd PO - PSL źle zrządzał kopalniami -  pieniądze były marnotrawione, źle gospodarowane - łatwo to pokazać na liczbach - pomimo zainwestowanych środków od 2007 roku drastycznie rozsyła cena wydobycia tony węgla - w 2007 roku było to 188 zł/t a w 2013 jest to już kwota blisko dwukrotnie wyższa czyli 309 zł/t. Uwzględniając średni wzrost wynagrodzeń w Polsce i inflację koszt wydobycia jednej tony w 2014 roku powinien wynosić ok. 240-250zł. Rząd PO i Zarządy spółek nie wykorzystały dobrej koniunktury z lat 2008-2011. Większe przychody w tym okresie zostały „przejedzone”. Inwestycje zamiast unowocześniać kopalnie były pieniędzmi wyrzucanymi w błoto. Przykładem jest 700 mln inwestycji w ostatnich 3 latach w kopalnie, które teraz przeznacza się do zamknięcia. Pytamy rząd , gdzie podziały się miliardy zł z różnicy między uzasadnionymi kosztami, a wygórowanym kosztem ok 300 zł/t co spowodowało katastrofę?                 
  - Rząd PO - PSL oddał kierowanie polskim kopalniami swoim partyjnym działaczom a nie profesjonalistom - warto przypomnieć, że prezesem Kompanii Węglowej, był kandydat PO z Lublina, który zarabiał według mediów ponad 70 tysięcy złotych miesięcznie;
  - Wydobycie węgla może przynosić zysk potrzebne jest tylko profesjonalne zrządzanie - dlaczego kopalnie w Niemczech czy Czechach są rentowne a w Polsce nie? Kopalnia Silesia w Czechowicach - Dziedzicach, gdy była częścią Kompani Węglowej była nie rentowna, po przejęciu przez czeskiego inwestora zaczęła przynosić zyski - czyli polski węgiel może zarabiać;              
  - Wokół kopalni jest rozbudowana administracja, często utrzymywana jedynie w celu zapewnienia intratnych miejsc zatrudnienia dla osób związanych z władzą - z tym trzeba skończyć tak samo jak z pasożytniczym wobec kopalni funkcjonowanie wielu podmiotów zewnętrznych;

  Potrzebna jest promocja marki polski węgiel
  - Trzeba ograniczyć import sprowadzanego po cenie „administracyjnej” a nie rynkowej taniego węgla przede wszystkim z Rosji; Polskie instytucje i polski przemysł powinny być zobligowane do korzystania z polskiego a nie importowanego węgla;     

  Potrzebne jest powiązanie  polskiej energetyki z polskim przemysłem wydobywczym węgla kamiennego
  - Polska energia powinna pochodzić z polskich kopalni. Nie może to być jednak proste przekazanie zysków Skarbu Państwa ze spółek energetycznych do kopalń, w których nie prowadzi się żadnych działań naprawczych a tylko przerzuca z KW do Nowej KW.

  Potrzebne są szybkie inwestycje w zaplecze badawcze i technologiczne tak by polskie górnictwo mogło rozwijać swoja ofertę.               


  Działania rządu PiS dla górnictwa

  Rząd PiS przygotował „Strategię funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego na lata 2007-2015” i strategia ta był negocjowana w ramach Komisji Trójstronnej ze stroną społeczną i pracodawcami. Wszystkie strony osiągnęły porozumienie i pod tą strategią wszyscy się podpisali.

  Rząd Prawa i Sprawiedliwość potrafił sięgnąć po środki z UE na rozwój polskiego górnictwa - zgoda KE na pomoc publiczną:
  Rząd PiS wynegocjował w Komisji Europejskiej zgodę na pomoc publiczną czyli na przeznaczanie środków z budżetu państwa na inwestycje w polskim górnictwie węgla kamiennego, w latach 2007 – 2010. To były środki na tzw. inwestycje początkowe czyli na przygotowanie nowych ścian wydobywczych w polskich kopalniach węgla kamiennego. UE wyraziła zgodę na to, że Polska w tych latach mogła przeznaczać dowolną pulę środków na wyżej wymieniony cel, pod warunkiem że stanowią one maksymalnie 30 proc. całości środków na inwestycje w jednej kopalni.
  Po uzyskaniu notyfikacji dla pomocy publicznej z Komisji Europejskiej, do parlamentu została złożona „ustawa o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015”, która została przyjęta w ramach consensusu. Ustawa ta wprowadzała w życie efekty negocjacji z Komisją Europejską.

  Rząd PO nie wystąpił o przedłużenie funkcjonowania pomocy publicznej.
  Likwidacja kopalń to błąd - eksperci , m.in. dr. J. Markowski negatywnie o planach rządu;
  - Nie warto likwidować czterech kopalń. Po zrealizowaniu programu technicznego będą one ponownie rentowne. Tym bardziej, że w kopalniach tych są zasoby węgla i mają one pełne szanse stać się opłacalne. Poza tym likwidacja kopalń będzie mieć katastrofalne skutki społeczne. 10 tys. miejsc pracy w górnictwie daje 40 tys. miejsc pracy w otoczeniu górnictwa, a w takich miastach jak Brzeszcze, Zabrze czy Bytom są to ostatnie działające kopalnie;
  - Kopalnia Brzeszcze dostosowując się do rentowności w ciągu 2-3 lat, udostępniła zupełnie nowe pokłady, zmodernizowała proces wzbogacania i przeróbki węgla i wybudowała stację odmetanowania. Jak wszystko, potężnym kosztem, jest gotowe to teraz rząd chce kopalnie zamknąć. Warto pamiętać, że program inwestycyjny realizowany w kopalni Brzeszcze akceptował ten sam rząd, minister i właściciel;
  - Dziś importujemy 12 mln ton węgla, co jest równoznaczne z utrzymywaniem 20 tys. miejsc pracy w górnictwie poza granicami kraju . Stać nas na to, a likwidujemy 8 tys. miejsc pracy w Polsce. Od 8 lat polskim górnictwem zajmują się osoby, które nie mają o tym żadnego pojęcia. Rząd nie ma żadnego pomysłu na kopalnie. Minister gospodarki był informowany o zajęciu stanowiska i nie zrobił nic. Była koniunktura, ceny wyższe o 100 proc. i wydawało mu się, że tak będzie zawsze.

 • Parlamentarne spotkanie opłatkowe w Sejmie

  19 grudnia 2014 r. w Sejmie odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe z udziałem marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego, marszałka Senatu Bogdana Borusewicza, kard. Kazimierza Nycza i duszpasterza parlamentarzystów ks. Piotra Burgońskiego, a także posłów i senatorów oraz pracowników Kancelarii Sejmu i Senatu.

  Uroczystość rozpoczęła się od wysłuchania kolęd w wykonaniu Warszawskiego Chóru Chłopięcego przy Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina pod batutą dyrektora artystycznego prof. Krzysztofa Kusiel-Moroza.

  Marszałek Sejmu Radosław Sikorski złożył wszystkim życzenia spokojnych i rodzinnych świąt. „W Polsce od tysiąca lat w Święta spotykamy się z rodziną, z bliskimi, wyciszamy się. Mijający rok był rokiem dwóch kampanii wyborczych, był rokiem pasji politycznych, nadchodzący rok też będzie rokiem wyborczym. Życzę nam wszystkim, abyśmy wykorzystali z rodzinami świąteczny czas do uspokojenia, nabrania sił, refleksji, nabrania dystansu do polityki, do siebie nawzajem, do przypomnienia sobie, że poza tym, że jesteśmy politykami, jesteśmy także patriotami, którym zawsze chodzi o dobro ojczyzny" - powiedział marszałek Sikorski. Marszałek Sejmu przekazał na ręce kard. Kazimierza Nycza uchwałę Sejmu z 5 grudnia br. w sprawie ustanowienia roku 2015 Rokiem Świętego Jana Pawła II.

  Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz życzył Polakom spokoju i spotkań w rodzinnym nastroju . Prosił o pamięć o Polakach rozproszonych na całym świecie.  „Nie zapominajmy też o tych miejscach, gdzie ludzie będą mieli problemy, nie tylko, żeby połamać się opłatkiem, ale także żeby przeżyć do dnia jutrzejszego" - apelował.  Borusewicz podziękował pracownikom Kancelarii Sejmu i Senatu za zaangażowanie w pracę i pomoc, jaką okazują parlamentarzystom w wykonywaniu mandatu.

  Kardynał Kazimierz Nycz powiedział, że życzenia, które składa, oparte są na trzech hasłach – „pokój, rodzina i święty Jan Paweł II". „Żyjemy w zupełnie niespodziewanym czasie, nikt nie przewidział tego, że będziemy się tak intensywnie modlić i zabiegać o pokój na naszym kontynencie" - zaznaczył. Mówił o wartości rodziny i konieczności zajmowania się jej problemami przez państwo, samorządy i kościół. Dziękował parlamentarzystom za wszelkie inicjatywy i pomoc w tej kwestii. Wyraził on wdzięczność parlamentowi za ustanowienie roku 2015 Rokiem Jana Pawła II. „Rok 2015 będzie okazją, żeby jeszcze bardziej przybliżyć tę wielką osobę" - podkreślił.  Dziękował również za wsparcie dla Muzeum Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz przypomniał, że przyszły rok będzie szczególny ze względu na przygotowywania do Światowych Dni Młodzieży  w Krakowie.
  www.senat.gov.pl

 • Sejm nie przyjął zmian w konstytucji dot. państwowych lasów

  Sejm nie zdołał w czwartek zmienić konstytucji. Zmiana, której nie przyjęto, stanowiła, że lasy stanowiące własność Skarbu Państwa nie podlegają przekształceniom własnościowym z wyjątkiem uzasadnionego celu publicznego.

  W głosowaniu za zmianą opowiedziało się 291 posłów, 150 było przeciw, do większości konstytucyjnej zabrakło pięciu głosów. Ustawę o zmianie konstytucji Sejm uchwala większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

  Propozycja zakładała, że lasy stanowiące własność Skarbu Państwa nie podlegałyby przekształceniom własnościowym, lecz wyjątki od tej zasady uzasadnione celami publicznymi lub celami zrównoważonej gospodarki leśnej określałaby ustawa. Takie rozwiązanie miałoby dawać możliwość przejęcia terenów leśnych np. w celach obronnych, bezpieczeństwa państwa czy realizacji inwestycji celu publicznego.

  Posłowie odrzucili poprawkę PiS, która zakazywała jakichkolwiek przekształceń własnościowych w lasach należących do Skarbu Państwa. Przedstawiciele tej partii wskazywali wcześniej, że proponowane zapisy niedostatecznie zabezpieczają lasy należące do państwa przed prywatyzacją. Odrzucono też zgłoszone przez PiS trzy wnioski mniejszości.

  W czasie prac parlamentarnych resort środowiska zwracał uwagę, że najdalej idące pomysły PiS uniemożliwiłyby np. wyznaczenie autostrad czy linii wysokiego napięcia przez tereny leśne.

  Przed ostatecznym głosowaniem poseł PiS Jan Szyszko stwierdził, że bez dodatkowych modyfikacji proponowana zmiana to „rozmiękczanie” konstytucji, bo cel publiczny można określić jednym głosem większości ustawowej. Jak dodał Szyszko, w związku z tym PiS zagłosuje przeciwko. (...)PAP
 • Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia
  pragnę złożyć serdeczne życzenia wielu radosnych przeżyć,
  spotkań z bliskimi, odpoczynku od trosk i wyzwań życia codziennego.
  Życzę aby w domach zagościła radość, szczęście i wzajemne zrozumienie.
  Niech ten czas będzie czasem otwarcia serc na Bożą Łaskę
  oraz okazją do obdarowania dobrym słowem i wzajemną życzliwością.

  Z okazji nadchodzącego  Nowego 2015 Roku życzę, aby Boże Dziecię
  dało nam nadzieję, że ten Rok będzie lepszy i szczęśliwszy.
   
                                    Waldemar Kraska                                      
  Senator Rzeczypospolitej Polskiej

 • Oświadczenie skierowane do ministra Pracy i Polityki Społecznej Pana Władysława Kosiniak-Kamysza

     Szanowny Panie Ministrze,

  Proszę o informację jak Pana Ministerstwo zamierza rozwiązać problem około siedmiuset kobiet, rocznik 1953, które na skutek wadliwego wprowadzenia w życie nowelizacji  art. 25 ust. Ib ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych otrzymały świadczenia emerytalne w niższej wysokości i słusznie czują się skrzywdzone.

   

  Pan Zbigniew Januszek, przedstawiciel Pańskiego resortu, na posiedzeniu Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji poinformował, że sprawa powyższa jest znana Sądom Ubezpieczeń Społecznych oraz Trybunałowi Konstytucyjnemu i sugerował, że komisja mogłaby samoistnie wystąpić z inicjatywą ustawodawczą, nie czekając na wyrok, ani nie wnosząc osobnego wniosku do Trybunału Konstytucyjnego.
  Niestety senatorowie koalicji rządzącej zdecydowali o niepodejmowaniu dalszych prac nad petycją poszkodowanych kobiet, czyli nie zainteresowali się tą ewidentną niesprawiedliwością społeczną.

  Dlatego proszę o odpowiedź jakie jest Pańskie stanowisko w tym temacie , czy zostały podjęte już jakieś działania i czy ten problem może liczyć na szybkie rozwiązanie.
  Z poważaniem
  Waldemar Kraska
  Senator RP


  • Marsz w Obronie Demokracji i Wolności Mediów - Warszawa, 13 grudnia 2014 r.
 • Serdecznie zapraszamy na Marsz
  „W obronie demokracji i wolności mediów” w Warszawie
  13 grudnia 2013r. (sobota), godz. 13:00 (pl. Trzech Krzyży w Warszawie)

  Osoby zainteresowane wyjazdem prosimy o kontakt  z naszym biurem
  (wyjazd autokaru sprzed  biura na ul. Ks. Bosco 4 ok.godz.9.30)
 • Rada Polityczna PiS wyraża swój zdecydowany sprzeciw wobec decyzji władz Zarządu KGHM o zmianie logo firmy

  Rada Polityczna Prawa i Sprawiedliwości podjęła uchwałę, w której wyraża swój zdecydowany sprzeciw wobec decyzji władz Zarządu KGHM o zmianie logo firmy.

  Według koncepcji Zarządu spółki, znakiem rozpoznawczym przedsiębiorstwa ma być biały romb wpisany w sześciokąt i umieszczony obok liter KGHM. Drugi człon dotychczasowej nazwy, czyli „Polska Miedź”, ma zniknąć.

  „Biorąc pod uwagę, że KGHM Polska Miedź jest spółką Skarbu Państwa, funkcjonującą z powodzeniem na rynku krajowym i zagranicznym od ponad 50 lat, Rada Polityczna Prawa i Sprawiedliwości wzywa polski rząd do szybkiej reakcji na działania Zarządu  i domaga się pozostawienia nazwy firmy, jako KGHM Polska Miedź S.A” - napisano m.in. w uchwale. Przeczytaj treść uchwał.

  www.pis.org.pl

 • XXIII Rocznica powstania Radia Maryja

  W sobotę 29 listopada senator Waldemar Kraska uczestniczył w Toruniu w XXIII rocznicy powstania Radia Maryja. Uroczystej eucharystii przewodniczył oraz wygłosił homilię ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Zgromadzonym towarzyszyły relikwie św. Jana Pawła II.
  W tym roku uroczysta mszą święta sprawowana była w hali sportowej, gdzie zmieściła się duża liczba pielgrzymów przybyłych na obchody rocznicy. Wśród przybyłych gości obecni byli księża biskupi, wśród których nie zabrakło ks. biskupa Antoniego Dydycza, seniora diecezji drohiczyńskiej. Licznie przybyli także parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych z prezydentem Torunia na czele oraz pielgrzymi z całej Polski oraz różnych części świata.

  Uroczystości rozpoczęły się modlitwa różańcową, następnie z koncertem „A to Polska właśnie” wystąpił  Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. St. Hadyny. Po występach zgromadzeni mieli okazje obejrzeć i wysłuchać programu w hołdzie św. Janowi Pawłowi II pt.: „Czyńcie Prawdę z Miłością” w wykonaniu Haliny Łabonarskiej, Jerzego Zelnika i Roberta Grudnia.  O godzinie 15.00  rozpoczęła się koronka do Bożego Miłosierdzia, a po niej bezpośrednio uroczysta msza święta.
 • W dniu 5 listopada o godz. 18.15 w
  TV TRWAM i Radiu Maryja
  wystąpią mieszkańcy gminy Kosów Lacki
  w programie „Rozmowy niedokończone”.
  Serdecznie zapraszamy do oglądania i słuchania programów.

 • Zwiycięstwo PiS w wyborach uzupełniających do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

  W niedzielnych wyborach uzupełniających do Senatu RP w okręgu wyborczym nr 47 obejmującym powiaty węgrowski, miński i garwoliński zdecydowanie wygrała kandydatka PiS Maria Koc, zdobywając 58,35 % głosów. Również w dwóch pozostałych okręgach wyborczych wygrali kandydaci Prawa i Sprawiedliwości  - w okręgu nr 73 obejmującym Rybnik oraz powiaty mikołowski i rybnicki wygrała Izabela Kloc - zdobyła 48,56 % oraz w okręgu nr 82 obejmującym powiaty: opatowski, ostrowiecki, sandomierski, skarżyski i starachowicki zwyciężył Jarosław Rusiecki zdobywając 37,04 % głosów.

  Na zdjęciu: Maria Koc, senator Waldemar Kraska, poseł Arkadiusz Czartoryski, współpracownicy w sztabie wyborczym w Węgrowie. Zdjęcie źródło: zyciesiedleckie.plNa zdjęciu: Maria Koc, senator Waldemar Kraska, poseł Arkadiusz Czartoryski, współpracownicy w sztabie wyborczym w Węgrowie. Zdjęcie źródło: zyciesiedleckie.pl
 • Stanowisko Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość podjęte na posiedzeniu wyjazdowym w Ostrowcu Świętokrzyskim w dniu 31 sierpnia 2014 r. w sprawie wezwania rządu do działania w obronie polskiej wsi

  Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość dziękuje polskim rolnikom, ogrodnikom i sadownikom za chleb z tegorocznych zbiorów i za wszystkie płody polskiej ziemi, wytworzone ciężką pracą polskich rolników, w skrajnie trudnych warunkach gospodarczych. Głęboki kryzys obejmuje praktycznie wszystkie rynki rolne. Ceny wielu płodów rolnych spadły poniżej kosztów produkcji, a czasem nawet poniżej kosztów zbioru. Dotyczy to nie tylko produkcji zbóż, ale także produkcji warzyw, owoców, mięsa, nawet mleka. Straty zagrażają egzystencji wielu rolników i ich rodzin.

  Głęboki kryzys na polskiej wsi wynika z wielu innych zaniedbań rządu PO-PSL i jego lekceważenia spraw wsi przez cały okres 7 lat sprawowania władzy.
  Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość wzywa premiera i rząd do przerwania bezczynności i aktywnego działania na rzecz poprawy sytuacji polskich rolników i mieszkańców wsi.
  Domagamy się w szczególności:
  1. Podjęcia skutecznych starań o uzyskanie przez polskich rolników, sadowników i ogrodników rzeczywistych rekompensat z tytułu strat wywołanych rosyjskim embargiem. Dotychczasowe działania rządu w tej sprawie uznajemy za spóźnione, nieudolne i dalece niewystarczające.
  Wzywamy też rząd do wprowadzenia sprawiedliwych zasad podziału rekompensat, aby nie doszło do pominięcia jakiejkolwiek grupy rolników; nie może powtórzyć się sytuacja z województwa świętokrzyskiego, gdy w 2011 roku tysiące rolników niesprawiedliwie pominięto przy wypłacie rekompensat za szkody wywołane bakterią e-coli.
  2. Poparcia i szybkiego uchwalenia wniesionego przez Prawo i Sprawiedliwość projektu ustawy o zawieszeniu spłat kredytów rolniczych, zaciągniętych przez rolników dotkniętych skutkami rosyjskiego embarga.
  3. Pełnego wykorzystania potencjału państwowej spółki „Elewarr”, która dysponując magazynami na ponad 600 tysięcy ton zbóż, powinna tę ilość skupić od rolników, po uczciwych cenach, co przyczyniłoby się do stabilizacji sytuacji na rynku zbóż.
  4. Podjęcia skutecznych działań, zarówno na szczeblu krajowym jak i w Komisji Europejskiej, przeciwdziałających rozprzestrzenianiu się w Polsce choroby afrykańskiego pomoru świń, z uwzględnieniem realnych rekompensat dla wszystkich rolników, dotkniętych skutkami ekonomicznymi tej choroby, związanymi ze spadkiem cen skupu.
  5. Podjęcia w Komisji Europejskiej skutecznych działań w celu zwolnienia polskich rolników producentów mleka od absurdalnych i niszczących kar za przekroczenie kwot mlecznych w końcowym okresie kwotowania.
  6. Podjęcia przez odpowiednie instytucje rządowe, a także i organy ścigania, skutecznej walki z bezkarnymi dotychczas zmowami cenowymi wielkich sieci handlowych i firm skupowych, monopolizujących rynki rolne.
  7. Wprowadzenia co najmniej 5-letniego moratorium na sprzedaż ziemi państwowej, z możliwością jego przedłużenia, aby skutecznie przeciwdziałać wykupowi polskiej ziemi rolnej przez cudzoziemców. Polscy rolnicy powinni otrzymywać ziemię państwową w trwałe dzierżawy, a sprzedaż powinna być uruchomiona dopiero po osiągnięciu przez polskich rolników takiego poziomu dochodów, który wyrówna ich szanse w konkurencji z rolnikami z innych krajów Unii Europejskiej.

 • PiS zawarło porozumienie z Solidarną Polską i Polską Razem

  Prezes PiS Jarosław Kaczyński podpisał w sobotę polityczne porozumienie z liderem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobrą oraz szefem Polski Razem Jarosławem Gowinem. Politycy uczestniczyli w spotkaniu środowisk prawicowych w ramach zgromadzenia obywatelskiego "Czas na zmiany".
  Do podpisania porozumienia ws. współpracy doszło w Warszawie, podczas spotkania mającego na celu zjednoczenie prawicy, które zorganizowało PiS.
  "Ważne jest to, żeby wiedzieć jaka jest sytuacja (w Polsce -PAP), ale ważne jest też to, żeby wiedzieć jak tą sytuację zmienić. Jedno jest pewne zmiana prowadzi poprzez jedność, (...) ta jedność staje się faktem" - powiedział Jarosław Kaczyński podczas swojego wystąpienia kończącego spotkanie.
  Po tych słowach zaprosił na scenę Zbigniewa Ziobrę i Jarosława Gowina. "Jesteśmy razem, razem zmienimy Polskę, razem zwyciężymy" - podkreślił siadając do stołu, by podpisać porozumienie polityczne z liderami Solidarnej Polski i Polski Razem.
  "Każdy musi podjąć decyzję, że złe są interesy partykularne, bo te formacje nie są w stanie istnieć dalej na scenie parlamentarnej, czy też wziąć wspólny udział w przedsięwzięciu i powrócić do tego, czego prawica potrzebuje. Prawica powinna być zjednoczona" - mówił szef PiS.
  W sobotnim zgromadzeniu "Czas na Zmiany" zorganizowanym w Centrum Expo XXI w Warszawie wzięli też udział m.in. przedstawiciele NSZZ „Solidarność”, klubów "Gazety Polskiej", Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Solidarności Rolników Indywidualnych, Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
  pis.org.pl

 • XXIII Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę

  W dniach 12 i 13 lipca odbyła się XXIII Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Słowo do zgromadzonych pielgrzymów skierował Ojciec św. Franciszek. Pątnicy, którzy przybyli do Częstochowy otrzymali błogosławieństwo papieskie oraz odpust zupełny na zwykłych warunkach. Uroczystej Mszy św. na Wałach Jasnogórskich  przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Zygmunt Zimowski przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

  Uroczystości  rozpoczęły się od wspólnych Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Po modlitwie zgromadzeni mieli okazję wysłuchać koncertów w wykonaniu: ks. Pawła Szerlowskiego, o. Mariusza Małkińskiego, Macieja Wróblewskiego oraz ks. Stefana Ceberka. Następnie rozpoczęła się Msza św., przybyłych na uroczystości księży biskupów, prowincjała oo. redemptorystów o. Janusza Soka, o. Tadeusza Rydzyka – Dyrektora Radia Maryja, kapłanów siostry zakonne oraz pielgrzymów zebranych na Wałach Jasnogórskich – powitał ks. bp nominat o. Łukasz Buzun OSPPE, przeor klasztoru na Jasnej Górze. Homilię wygłosił ks. abp Zygmunt Zimowski, mówił o potrzebie odpowiedzialności za duchową odnowę polskiego narodu. Odnosząc się do nauczania Jana Pawła II wskazywał drogę ewangeliczną, która zawiera się w słowach wypowiadanych podczas Apelu Jasnogórskiego: “Jestem, pamiętam, czuwam”. Pod koniec Mszy św. pielgrzymi wysłuchali pozdrowienia Ojca św. Franciszka, które podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański skierował do Rodziny Radia Maryja.
  Podczas Eucharystii Rodziny Katyńskie w podziękowaniu za modlitwę i duchową opiekę Matki Bożej Królowej Polski na ręce Ojców Paulinów, Radia Maryja, a także TV Trwam złożyły podziękowania i „Piętę Smoleńską”.
  W uroczystosciach wziął udział senator Waldemar Kraska wraz z grupa parlamentrzystów, a także grupa pielgrzymów z Sokołowa Podlaskiego.
  Dzień wcześniej Rodzina Radia Maryja uczestniczyła we Mszy św. sprawowanej przez ks. bp. Stanisława Napierałę z Kalisza. W homilii biskup senior diecezji kaliskiej mówił, że jesteśmy dziś świadkami niewyobrażalnego wstrząsu w sferze życia duchowo–moralnego, porównując tę sytuację do tornada. Podkreślił, że pojawili się tzw. reformatorzy, którzy celem swojego życia i aktywności uczynili walkę z istniejącym i powszechnie uznawanym porządkiem wartości.
  Po Mszy św. pielgrzymi odmówili różaniec, a o 21:00 rozpoczął się Apel Jasnogórski. Rozważania prowadził o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja, dziękując Matce Najświętszej, że prowadzi Rodzinę Radia Maryja. Przypomniał także, że Ojciec św. Jan Paweł II wielokrotnie zwracał się do Rodziny Radia o to, by dawała świadectwo.
  źródło:naszdziennik.pl
 • Konwencja Zjednoczeniowa Organizacji i Środowisk Patriotycznych

  W sobotę 12 lipca w Sali Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego odbyła się konwencja „Jedność dla Polski”, która jest pierwszym krokiem do jednoczenia polskiej prawicy: - Wyciągnijmy wnioski, zjednoczmy się i szybko maszerujmy do przodu, do zwycięstwa – apelował w trakcie kongresu Prezes PiS Jarosław Kaczyński.
  Na kongresie zjednoczeniowym środowisk patriotycznych pojawili się przedstawiciele m.in. Klubów Gazety Polskiej, polskiej Polonii, Reduty Dobrego Imienia, Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego, Akademickich Klubów Obywatelskich im. Prezydenta RP. Wśród osób, które zjawiły się na kongresie organizowanym przez Jarosława Kaczyńskiego, byli także m.in. szef „Solidarności” Piotr Duda oraz politycy ugrupowań prawicowych: Arkadiusz Mularczyk i Jacek Kurski z Solidarnej Polski, Andrzej Smirnow – były poseł Platformy Obywatelskiej oraz Marian Piłka z Prawicy Rzeczypospolitej. Na konwencji obecny był także senator Waldemar Kraska.

  - Musimy skoncentrować nasze wysiłki w ten sposób, żeby efektem było stworzenie silnego, zmieniającego Polskę klubu parlamentarnego – mówił Prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem, głównym zadaniem prowadzącym do zjednoczenia prawicy jest odrzucenie wszystkiego co było złe pomiędzy poszczególnymi środowiskami: - Musimy pamiętać, że w tym momencie zapominamy o tym wszystkim, co między nami było złe – mówił lider polskiej opozycji. Więcej na stronach kppis.pl i pis.org.pl.

  foto niezalezna.plfoto niezalezna.pl
 • Uroczyste 58.posiedzenie Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

  4 lipca br. senator Waldemar Kraska wziął udział w uroczystym 58. posiedzeniu Senatu RP. Posiedzenie Izby Wyższej Parlamentu odbyło się z okazji jubileuszu odrodzonego Senatu, w 25 rocznicę pierwszych wolnych wyborów.
  Na posiedzenie Senatu przybyli m.in. prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk, marszałek Sejmu Ewa Kopacz, marszałkowie Senatu poprzednich kadencji oraz senatorowie I i VIII kadencji, prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński, a także przewodniczący niemieckiego Bundesratu Stephan Weil.

  Na początku posiedzenia uczestnicy uczcili minutą ciszy wszystkich zmarłych senatorów. Następnie głos kolejno zabrali : marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Prezydent RP Bronisław Komorowski, marszałek Sejmu Ewa Kopacz, wicemarszałek Senatu I kadencji Andrzej Wielowieyski, głos zabrał także senator PiS Jan Maria Jackowski.
  "W historii każdego państwa i narodu są daty, które mają wymiar symbolu. 4 lipca 1989 r. odbyło się pierwsze posiedzenie odrodzonego Senatu Rzeczypospolitej powołanego przez Polaków w wolnych i demokratycznych wyborach. Rozpoczęła działalność demokratyczna instytucja, której działaniem jest stanowienie prawa. Stało się to w wyniku zwycięskiej wyborów czerwcowych. Wtedy pod ciężarem kartki wyborczej załamał się system komunistyczny. Dla Polaków był to koniec zniewolenia" – powiedział Bogdan Borusewicz.  
  4 czerwca 1989 r. odbyły się wybory do Sejmu i Senatu, które zakończyły się wielkim zwycięstwem „Solidarności”. O ile Sejm wybrany był w sposób nie w pełni demokratyczny, o tyle wybory do Senatu były pierwszymi całkowicie wolnymi wyborami od 1945 r. Solidarność zdobyła wówczas 99 ze 100 mandatów senatorskich. 4 lipca 1989 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu. Otworzył je marszałek-senior Stanisław Stomma. Wybrano tego dnia Prezydium Senatu I kadencji - marszałka Andrzeja Stelmachowskiego oraz wicemarszałków: Zofię Kuratowską, Józefa Ślisza i Andrzeja Wielowieyskiego. W czerwcowych wyborach Polacy opowiedzieli się za demokratycznymi i społeczno-gospodarczymi przemianami w naszym kraju. Tym wydarzeniom towarzyszyła ogromna wiara w zwycięstwo idei „Solidarności” i nadzieja na budowę niepodległego państwa. Przez następne półtora roku, do czasu w pełni wolnych wyborów do Sejmu I kadencji i Senatu II kadencji, Izba wyższa polskiego parlamentu stanowiła dla Polaków ważny punkt odniesienia i przyczółek demokracji. To wybrani w 1989 r. senatorowie przygotowali reformę samorządową i ustawy mające zadośćuczynić represjonowanym przez ustrój komunistyczny.
  www.senat.gov.pl
  Foto Michał Józefaciuk www.senat.gov.plFoto Michał Józefaciuk www.senat.gov.pl
 • Komentarz Jarosława Kaczyńskiego do sejmowego wystąpienia Donalda Tuska

  Komentując dzisiejsze wystąpienie sejmowe Donalda Tuska, Prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że nie odniósł się on do meritum, czyli do tej ogromnej patologii władzy. Prezes PiS dodał, że jego ugrupowanie złoży wotum nieufności dla rządu PO-PSL.

  - Wystąpienie nie odniosło się do meritum, do ogromnej skali patologii władzy, która została ujawniona. Z tego punktu widzenia było całkowicie puste – stwierdził Jarosław Kaczyński.

  W jego ocenie sprawa odwołania rządu pozostaje cały czas otwarta. „My złożymy wniosek o wotum nieufności, bo ta sprawa wymaga poważnej dyskusji, a nie 10 minutowych wystąpień” – zapowiedział Jarosław Kaczyński.
  kppis.pl

 • Czego nie ma w „pakiecie Arłukowicza”?

  W Sejmie rozpoczęły się prace nad tzw. pakietem kolejkowym, który wg. Resortu zdrowia ma wpłynąć na łatwiejszy dostęp do lekarzy specjalistów. Jednak w ocenie opozycji to tylko „czysty PR i fikcja”. 
  W ocenie Anny Zalewskiej, minister zdrowia Bartosz Arłukowicz chce bardzo szybko przepchnąć ustawy bez koniecznych w tak ważnej kwestii ekspertyz. Jak mówi posłanka PiS, projekt jest dziurawy, nie zmienia systemu, nie wprowadza dodatkowych pieniędzy.

  Według założeń pakietu, m.in., od momentu podejrzenia o możliwości zachorowania pacjenta na nowotwór chory zostanie w ciągu 7 tygodni zdiagnozowany i ruszy terapia. Lekarze POZ otrzymają prawo do kierowania pacjentów na różnego rodzaju diagnostykę. Jeśli jednak przychodnia nie będzie miała dodatkowych pieniędzy czy kontraktu, lekarz nie będzie mógł zlecić żadnych badań.
  Dodatkowo w Sejmie omawiane są inne ustawy mające niebagatelny wpływ na możliwość skrócenia kolejek do lekarzy. Jedną z nich jest propozycja przedłużenia szpitalom i przychodniom o kolejne trzy lata terminu zakończenia procesu informatyzacji.
  – W taki sposób nie zrealizujemy pakietu kolejkowego, który zakłada, że będziemy pacjenta widzieć wszędzie i będziemy mogli sprawdzać, czy nie dubluje się w kolejkach – ostrzega Anna Zalewska.
  Drugą ustawą która koliduje z pakietem kolejkowym jest ustawa transgraniczna, będąca odpowiedzią na wymogi unijnej dyrektywy dotyczącej leczenia pacjentów na terenie całej UE, według której polski pacjent, który chce leczyć się w państwach UE nie otrzyma refundacji. Chodzi o skąpą pulę, która szybko się wyczerpie.
  Tomasz Latos, poseł PiS z sejmowej komisji zdrowia zwraca uwagę, że tzw. pakiet kolejkowy jest niekompletny. I przypomina, że pół roku temu Minister Arłukowicz na posiedzeniu komisji wręczył mu projekt noweli ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw, którego w pakiecie kolejkowym nie ma.
  – Tej ustawy w pakiecie Arłukowicza nie ma. Nie wiem, czy pan minister o niej zapomniał, czy zakładał, że ja tę ustawę przekażę do pani marszałek Sejmu. Już na posiedzeniu komisji mówiłem, że właściwa droga do składania inicjatyw ustawowych to nie jest przewodniczący Komisji Zdrowia, ale marszałek Sejmu – przypomina Latos.
  W ocenie posłów PiS specjalizujących się w tematyce ochrony zdrowia, skracanie kolejek w wykonaniu resortu zdrowia to fikcja.
  kppis.pl
  Czego nie ma w „pakiecie Arłukowicza”?Czego nie ma w „pakiecie Arłukowicza”?

  • Oświadczenie Jarosława Kaczyńskiego
 • Uroczystości 65. rocznicy urodzin śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

  W Warszawie rozpoczęły się wczoraj uroczystości 65. rocznicy urodzin śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W Kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie odprawiona została Msza święta w wigilię urodzin śp. Prezydenta. 18 czerwca główne uroczystości odbywać się będą w Krakowie.

  Wczoraj o godzinie 18.00 w Kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie odprawiona została Msza święta w wigilię urodzin śp. Prezydenta. Nabożeństwu przewodniczył o. Gabriel Bartoszewski. 

  W mszy św. wzięli udział m.in. Prezes PiS Jarosław Kaczyński, Przewodniczący Komitetu Wykonawczego partii Joachim Brudziński, Przewodniczący KP PiS Mariusz Błaszczak, wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński, wiceprezes PiS Antoni Macierewicz, prezes stowarzyszenia Ruch Społeczny im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego Maciej Łopiński. 

  Dziś główne uroczystości odbędą się w Krakowie. O godzinie 17:30 w Katedrze na Wawelu odprawiona zostanie Msza święta w intencji śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Po niej pod Krzyżem Katyńskim, pl. św. Idziego w Krakowie planowane są uroczystości rocznicowe.
  kppis.pl

 • Rośnie przewaga PiS

  Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w czerwcu, wygrałoby je PiS z 36 proc. głosów - wynika z najnowszego sondażu TNS Polska. W porównaniu z majem poparcie dla PiS wzrosło o 4 pkt proc.
  PO uzyskałoby 28 proc. poparcia. Próg wyborczy przekroczyłyby jeszcze SLD (10 proc.) i PSL (5 proc.).
  Poza Sejmem znalazły się: NP - 4 proc. głosów, TR - 2 proc., SP - 2 proc. poparcia oraz PR i RN - po 1 proc.
  11 proc. badanych nie zdecydowało jeszcze, jaką partię poprzeć.
  TNS Polska badał preferencje partyjne osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach. Zamiar wzięcia udziału w głosowaniu zadeklarowało w sposób zdecydowany 19 proc. badanych; 34 proc. - że „raczej” poszłoby do urn. 19 proc. badanych raczej nie wzięłoby udziału w głosowaniu, a 21 proc. - na pewno nie. 7 proc. badanych nie było w tej sprawie zdecydowanych.
  Sondaż przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 6–11 czerwca br. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 953 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat.
  pis.org.pl

 • PiS chce wyjaśnień rządu ws. sytuacji w Grupie Azoty

  PiS złoży wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej komisji skarbu państwa poświęconego sytuacji w Grupie Azoty. Posłowie PiS chcą również, żeby informację w tej sprawie przedstawił w Sejmie premier Donald Tusk.
  Posłowie PiS na konferencji w Sejmie wyrazili zaniepokojenie tym, że Norica Holding, spółka zależna rosyjskiej grupy Acron, zwiększyła udział w akcjonariacie Grupy Azoty o 2,8 proc. i ma ponad 20 proc. akcji chemicznej firmy.

  „Rosja łatwiej i szybciej zdobywa przyczółki gospodarcze w Polsce niż Krym. Nastąpiła rzecz, która ma fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa gospodarczego i energetycznego Polski. Pokazuje w jak słabym państwie żyjemy. W państwie Tuska najbardziej skuteczna jest Rosja” - powiedziała wiceprezes PiS Beata Szydło.
  Według Szydło posiadanie 20 proc. akcji Grupy Azoty przez Norica Holding da jej możliwość dostępu do wrażliwych danych i dokumentów, ponieważ może wystąpić o rozszerzenie rady nadzorczej o własnego przedstawiciela.
  „Domagamy się od Donalda Tuska, żeby przedstawił rzetelną informację na temat tego, co się wydarzyło i na temat tego, jakie zabezpieczenie będzie wprowadzał rząd Donalda Tuska, żeby Grupa Azoty pozostała pod kontrolą Skarbu Państwa. Będziemy się tego domagali na posiedzeniu komisji skarbu państwa i na posiedzeniu Sejmu” - dodała wiceprezes PiS.
  „Całe opowieści o unii energetycznej, tournee Donalda Tuska po krajach europejskich były mydleniem oczu obliczonym na efekt wyborczy” - zaznaczyła Beata Szydło. (...)
  pis.org.pl

 • Posiedzenie wyjazdowe KP PiS w Ostrołęce

  Wczoraj 11 czerwca w auli Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Ostrołęce odbyło się wyjazdowe posiedzenia Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, podczas którego zebrani wezwali rząd Donalda Tuska do wznowienia przerwanej w 2012 roku budowy nowego bloku elektrowni węglowej. Deklaracja Ostrołęcka przyjęta została przez aklamację głosami wszystkich parlamentarzystów biorących udział w posiedzeniu.
  W posiedzeniu wzięli udział m.in. posłowie Piotr Naimski, Mariusz Błaszczak, Marek Kuchciński, Adam Lipiński, Antoni Macierewicz, Krzysztof Tchórzewski oraz senatorowie Waldemar Kraska i Robert Mamątow.

  Podczas posiedzenia przyjęto i szeroko omówiono stanowisko KP PiS w sprawie budowy nowej elektrowni węglowej w Ostrołęce oraz tzw. Deklarację Ostrołęcką, wzywającą rząd Donalda Tuska do niezwłocznego zrewidowania planów inwestycyjnych grupy Energa S.A. i rozpoczęcia jeszcze w 2014 roku. W przyjętej przez aklamację Deklaracji Ostrołęckiej Klub Parlamentarny PiS zobowiązał się m.in. do działań na rzecz uzdrowienia polskiego górnictwa węgla kamiennego, dokończenia budowy realizowanych bloków węglowych w Polsce i powrotu do budowy nowej elektrowni na węgiel kamienny w Ostrołęce, przyspieszenia budowy linii elektroenergetycznych, gazociągów i ropociągów poprzez uchwalenie ustawy o inwestycjach liniowych, utrzymania przez Skarb Państwa większościowych udziałów w spółkach energetycznych czy połączenia Polski i Danii gazociągiem Baltic Pipe. PiS deklaruje także utworzenie Ministerstwa ds. Energii, w którym znajdą się rozproszone w tej chwili po różnych resortach elementy administracji rządowej, odpowiedzialne za kwestie energetyczne i surowców energetycznych. u budowy nowego węglowego bloku energetycznego o mocy 1000 MW w Ostrołęce.
  źródło:eostroleka.pl
  Przeczytaj Przeczytaj stanowisko KP PiS ws. polityki energetycznej w Polsce
  Przeczytaj stanowisko KP PiS ws. budowy nowej elektrowni węglowej w Ostrołęce
  źródło:pis.org.pl
 • Zgromadzenie Narodowe z oakzji 25.Rocznicy Wolnych Wyborów

  4 czerwca 2014 r. senator Waldemar Kraska wziął udział w posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego, podczas którego prezydent Bronisław Komorowski wygłosił orędzie z okazji 25. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych z 1989 r. Posiedzeniu przewodniczyła marszałek Sejmu Ewa Kopacz, obecny był marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

  źródło:senat.gov.plW swoim wystąpieniu prezydent Bronisław Komorowski podkreślił, że wybory 4 czerwca 1989 r. zadecydowały o sukcesie całej polskiej drogi ku wolności. Przypomniał, że decyzją Polaków biorących udział w głosowaniu wygrała je „Solidarność”, tworząca wówczas obóz polskiej wolności, a przegrały siły starego porządku.
  Prezydent podziękował parlamentowi za 25 lat wysiłków na rzecz umocnienia polskiej wolności. „Pragnę złożyć parlamentowi wyrazy wdzięczności za rolę odegraną przed 25 laty i przez całe 25 lat wysiłków na rzecz umocnienia i zagospodarowania polskiej wolności. Kieruję podziękowania ku wszystkim marszałkom Sejmu i Senatu z tych 25 lat, ku wszystkim klubom parlamentarnym, reprezentującym i prawicę, i lewicę, i centrum” – mówił prezydent.
  W obradach Zgromadzenia Narodowego wzięli udział m.in.: premier Donald Tusk wraz z członkami rządu, byli prezydenci Polski Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, przedstawiciele urzędów centralnych i najważniejszych instytucji państwowych, przywódcy państw europejskich, szefowie parlamentów UE i krajów stowarzyszonych z UE oraz objętych Partnerstwem Wschodnim, m.in. prezydenci Francji i Niemiec Francois Hollande i Joachim Gauck, prezydent elekt Ukrainy Petro Poroszenko, a także członkowie korpusu dyplomatycznego akredytowani w Polsce.
  źródło:senat.gov.pl
  zdjęcie:sejm.gov.plzdjęcie:sejm.gov.pl
 • Zmarł senator Henryk Górski

  19 maja 2014 r. zmarł Henryk Górski, senator VI, VII i VIII kadencji z województwa mazowieckiego.

  Urodził się 9 lutego 1949 r. w Górkach Grubakach. W 1980 r. ukończył studia na Wydziale Rolniczym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a w 2000 r. – studia podyplomowe na Wydziale Ekonomiczno-Rolniczym tej uczelni. Od 1965 r. pracował we własnym gospodarstwie rolnym. W latach 1976–1977 był kierownikiem Spółdzielni Kółek Rolniczych w Korytnicy, a w okresie 1981–1982 – nauczycielem w Górkach Grubakach. W latach 1990–2005 był wójtem gminy Korytnica, a przez 8 lat sprawował mandat radnego tej gminy (1994–2002). Należał do NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” oraz Prawa i Sprawiedliwości.

  W Senacie VI kadencji był zastępcą przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska oraz członkiem Komisji Obrony Narodowej. W VII kadencji pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej i był członkiem Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W VIII kadencji pracował w Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
  www.senat.gov.pl

 • Uchwała w sprawie uczczenia Ojca Świętego bł. Jana Pawła II w dniu Jego kanonizacji

  W czwartek 24 kwietnia Senat Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę w sprawie uczczenia Ojca Świętego bł. Jana Pawła II w dniu Jego kanonizacji:

   „W obliczu kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II, Głowy Kościoła Powszechnego i Wielkiego Polaka, Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża swoją radość z powodu tego historycznego wydarzenia.
  Dziewięć lat temu, kilka dni po śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II, posłowie i senatorowie w trakcie Uroczystego Zgromadzenia Narodowego oddali Mu hołd, tytułując Go «głosicielem Ewangelii Jezusa Chrystusa, wielkim moralnym autorytetem, Ojcem i Nauczycielem», a także «człowiekiem pokoju i nadziei» oraz «najważniejszym z Ojców niepodległości Polski».
  Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża nadzieję, że kanonizacja Ojca Świętego Jana Pawła II będzie dla wszystkich radosnym i solidarnym świętem, a także zachętą do głębszego poznania Jego intelektualnej i duchowej spuścizny oraz podejmowania i kontynuowania dzieła tego wybitnego Polaka. Senat Rzeczypospolitej Polskiej apeluje do wszystkich członków narodowej wspólnoty o godne uczczenie tego wydarzenia".
  www.senat.gov.pl

  zdjęcie: senat.gov.plzdjęcie: senat.gov.pl
 • Niech Zmartwychwstały Chrystus
  będzie źródłem mocy duchowej,
  a radość płynąca ze zwycięstwa nad  śmiercią
  pomaga przezwyciężać niedostatki  dnia codziennego.

  Na nadchodzace Święta Zmartwychwstania Pańskiego
  życzę pokoju, radości i nadziei.

  Waldemar Kraska 
  Senator  Rzeczypospolitej Polskiej

  Wielkanoc 2014

 • El Greco w Kosowie Lackim

  6 kwietnia w Kosowie Lackim odbyło się spotkanie z dr Izabellą Galicką, która wraz z Hanną Sygietyńską odkryła w 1964 r.  obraz El Greca "Ekstaza św. Franciszka" w miejscowym kościele. Jest to jedyne dzieło tego artysty w Polsce.
  Spotkanie było jednym z cyklu poświęconego temu artyście w 400 rocznicę jego śmierci. Senator Waldemar Kraska objął honorowym patronatem kosowskie obchody Roku El Greco.

 • Pokażmy, że pamiętamy...

  Program obchodów IV rocznicy katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia 2014 r.

  8:00 – Msza święta w intencji Ofiar katastrofy
  Kościół Seminaryjny p.w. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 52/54)

  Godz. 8:41 - Apel Pamięci
  Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie

  Godz. 10:00–11:00 – Blok filmowy
  Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie

  Godz. 12:00  – Anioł Pański
  Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie

  Godz. 12:15–16:00 – Blok filmowy, koncerty
  Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie

  Godz.16:00  – Pokaz filmu dokumentalnego Joanny Lichockiej i Jarosława Rybickiego pt. „Prezydent”
  Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie

  Godz. 16:50 – Wystąpienie Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego
  Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie

  Godz. 17:15 – Pokaz filmu dokumentalnego Anity Gargas pt. „Anatomia upadku cz.2”
  Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie

  Godz. 19:00 – Msza święta w intencji Ofiar katastrofy

  Bazylika Archikatedralna p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie

  Po mszy świętej – Marsz Pamięci
  Marsz z Bazyliki Archikatedralnej pod Pałac Prezydencki

 • Miło nam Państwa poinformować, że do naszego biura senatorskiego dostarczono już 2674 podpisy w sprawie wniosku o poddanie pod referendum ogólnokrajowe sprawy przyszłości Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe i Polskiej Ziemi. Podpisy zostały już przesłane na adres prof. Jana Szyszko, Posła na Sejm RP.
  Dziękujemy wszystkim zbierającym za zaangażowanie. Akcja zbierania podpisów trwa nadal. Formularze można pobrać z naszego biura lub  ze strony www.ekorozwoj.pl

  zdjęcie:freepik.comzdjęcie:freepik.com
 • Oświadczenie złożone przez senatora Waldemara Kraskę na 51. posiedzeniu Senatu w dniu 20 marca 2014 r.

                      
  Szanowny Panie Ministrze!
  Bardzo proszę o informację co czyni Pańskie Ministerstwo w temacie uregulowania sprawy zasiłków dla nowonarodzonych dzieci, które to na mocy Ustawy o Świadczeniach Rodzinnych z dnia 28.11.2013 r. (Dz.U. z 2006 r. nr 139 poz. 992 ze zmianami) otrzymują kwotę 400 zł przez okres 24 miesięcy, a w przypadku urodzenia dwojga lub więcej dzieci wypłata w tej samej kwocie jest wydłużona do 36 miesięcy.
  Do mojego biura trafił list matki trojaczków, która od dwóch lat usiłuje w imieniu wielu innych matek znaleźć poparcie wielu instytucji w tym i Pańskiego Ministerstwa w naprawieniu moim zdaniem krzywdzącego, niesprawiedliwego przepisu prawa, które stanowi w/w ustawa.

  Rodzice bliźniaków, trojaczków czy czworaczków są ewidentnie poszkodowani.
  Należy podkreślić, że przepis tej wadliwej ustawy jest w sposób dwojaki traktowany. W niektórych województwach ośrodki pomocy rodzinie wypłacają wielokrotność zasiłku na każde narodzone dziecko. Tego samego zdania były niektóre sądy powszechne, które rozpatrywały ten problem. O tych faktach jak jest mi wiadome, był Pan kilkakrotnie informowany.
  Dlatego bardzo proszę o pilniejsze pochylenie się nad tą sprawą i jej szybką nowelizację, tym bardziej, że w Polsce dotyczy to niewielkiej grupy rodziców.

  Z poważaniem

  Waldemar Kraska


 • Rozmowy Niedokończone

  „Polska a Europa – porównania standardów poziomu i ochrony życia” to temat programu Rozmowy Niedokończone w którym wziął udział senator Waldemar Kraska wraz z senatorem Zdzisławem Pupą w poniedziałek 17 marca w telewizji TRWAM i Radiu Maryja. Temat bardzo obszerny, dlatego senatorowie skupili się na wybranych dziedzinach. Senator Kraska zajął się tematem zdrowia i ochrony zdrowia w Polsce w porównaniu z krajami europejskimi, zaś senator Pupa skupił się na gospodarce i rolnictwie.

  -Poczucie bezpieczeństwa zdrowia  jest podstawą tego aby obywatele naszego kraju czuli się dobrze.- mówił senator Kraska- Wszyscy wiemy,  jak wygląda polska służba zdrowia, mało kto na nią nie narzeka, poczynając od pracowników służby zdrowia, pielęgniarek czy lekarzy po pacjentów od tych najmłodszych do najstarszych (…) w Polsce na 1000 mieszkańców przypada 2,2 lekarza, dla przykładu w Grecji jest ich 6, a średnia europejska to ponad 4 – mówił dalej senator – Nasze uczelnie kształcą bardzo dobrych lekarzy, pielęgniarki, pracowników służby technicznej, ale niestety to co oferuje nasze państwo po studiach daleko odbiega od ofert krajów zachodnich (…) Kontrakty jakie podpisują szpitale z NFZ wystarczają na pokrycie kosztów leczenia pacjentów i minimalną obsadę personelem medycznym. Najwięcej oszczędza się na ludziach i to już widać w naszych szpitalach, przejawia się to przede wszystkim w jakości usług –wspomniał także senator.
  Całość audycji na stronie www.radiomaryja.pl
  Rozmowy NiedokończoneRozmowy Niedokończone
 • Oświadczenie skierowane do ministra pracy i polityki społecznej Pana Władysława Kosiniak-Kamysza

  Oświadczenie złożone przez senatora Waldemara Kraskę na 50. posiedzeniu Senatu RP w dniu 6 marca 2014 r. w sprawie projektu ustawy o świadczeniach substytucyjnych przysługujących osobom represjonowanym w latach 1939–1956 przez Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.

  Szanowny Panie Ministrze!
  W roku 2009 prezydent Lech Kaczyński przedłożył projekt ustawy o świadczeniach substytucyjnych przysługujących osobom represjonowanym w latach 1939–1956 przez Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Projekt ten zakładał przyznanie osobom represjonowanym przez władze sowieckie świadczenia substytucyjnego w kwocie 400 zł za każdy pełny miesiąc trwania represji, łącznie jednak nie więcej niż 30 tysięcy zł.
  Zgodnie z projektem ustawy, świadczenia te miałyby być przyznawane na mocy decyzji kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na wniosek osoby zainteresowanej i wypłata świadczeń miałaby być realizowana przez tenże urząd. Zgodnie z ustawą, za represję miało być uznawane przebywanie z przyczyn politycznych, religijnych i narodowościowych w obozach internowanych, więzieniach oraz poprawczych obozach pracy i poprawczych koloniach pracy, a także na przymusowym zesłaniu lub deportacji w ZSRR.
  Zwracam się do Pana Ministra z zapytaniem, na jakim etapie prac znajduje się obecnie projekt ustawy o świadczeniach substytucyjnych przysługujących osobom represjonowanym w latach 1939–1945 przez Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Proszę o podanie powodu, wyjaśnienie, dlaczego tak długo nie można wprowadzić na wokandę tej ustawy, która nawet gdyby weszła w życie będzie jałmużną, gdyż nie przewiduje ona zadośćuczynienia większego niż 30 tysięcy zł.
  Wiadome jest nam wszystkim, że obecne władze Federacji Rosyjskiej nie zdobędą się na wypłatę jakichkolwiek odszkodowań dla sybiraków. Z każdym rokiem osób poszkodowanych jest coraz mniej, jeszcze kilka lat temu liczono, że jest ich około stu tysięcy, obecnie szacuje się, że w Polsce żyje trzydzieści trzy tysiące sześciuset sybiraków.
  Mamy moralny obowiązek zająć się tym niezwłocznie, ponieważ za kilka lat tych ludzi już nie będzie.
  Z poważaniem
  Waldemar Kraska
 • Pogrzeb Zbigniewa Romaszewskiego

  20 lutego odbył się pogrzeb legendarnego działacza opozycji i senatora PiS Zbigniewa Romaszewskiego. W uroczystościach oprócz najbliższej rodziny wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem i premierem na czele, marszałkowie Sejmu i Senatu RP, posłowie, senatorowie, przedstawiciele władz samorządowych i społecznych, przyjaciele i współpracownicy. W uroczystościach uczestniczył także senator Waldemar Kraska.

  Msza żałobna odbyła się w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, przewodniczy jej biskup Rafał Markowski. Następnie zgromadzeni udali się na Cmentarz Wojskowy na warszawskich Powązkach, gdzie w Alei Zasłużonych Zbigniew Romaszewski został pochowany.
  Zbigniew Romaszewski był wicemarszałkiem Senatu VII kadencji, senatorem I-VII kadencji, działaczem opozycji w okresie PRL, członkiem Trybunału Stanu, kawalerem Orderu Orła Białego. Aktywnie działał społecznie do samego końca, niedawno osobiście wspierał protestujących na Majdanie. Był człowiekiem o wrażliwym, patriotycznym sercu.
 • Nowy Program Prawa i Sprawiedliwości 2014 -Zdrowie

  Poniżej prezentujemy najważniejsze założenia programowe dotyczace zdrowia:

  Po wielu latach wyrzeczeń i obciążeń związanych z transformacją, Polacy maja prawo do nowoczesnej, sprawnej i niezawodnej opieki zdrowotnej na najwyższym poziomie europejskim, a pracownicy: lekarze, pielęgniarki, położne zasługują na godziwe wynagrodzenia.
  Powszechne bezpieczeństwo zdrowotne należy traktować jak cywilizacyjną zdobycz współczesnego świata. Odrzucamy twierdzenie, że mechanizmy rynkowe mogą być podstawą funkcjonowania głównej części systemu, a zdrowie to taki towar jak każdy inny. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo
  zdrowotne Polaków to ostatecznie odpowiedzialność publiczna, polityczna, a więc przede wszystkim odpowiedzialność rządu, administracji samorządowej, polityków. Obywatele mają prawo
  domagać się tego.

  Obecna kondycja polskiej służby zdrowia jest fatalna. Rządy Tuska doprowadziły nie tylko do jej finansowej zapaści, ale także do całkowitej destrukcji systemu opieki zdrowotnej. Rosną długi szpitali. Wymuszana  obietnicami częściowego oddłużenia szpitali samorządowych komercjalizacja eliminuje z systemu kolejne placówki szpitalne, które później często trafi ają do prywatnych właścicieli zainteresowanych zyskiem. Polityka NFZ prowadzi do niekontrolowanego rozpraszania środków i osłabia kluczowe dla systemu ochrony zdrowia publiczne zakłady opieki zdrowotnej, czego jaskrawym przykładem jest sytuacja Centrum Zdrowia Dziecka i wielu wysokospecjalistycznych szpitali klinicznych.
  Funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia w Polsce jest krytycznie oceniane przez pacjentów.
  Niezadowolenie budzą trudności w dotarciu do lekarza pierwszego kontaktu, odległe terminy przyjęć przez specjalistów, wydłużające się kolejki do szpitali na zabiegi planowe, jak również pojawiające się problemy z uzyskaniem pomocy w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Rosną
  wydatki pacjentów na prywatne świadczenia zdrowotne i na wydatki lekowe. Coraz dotkliwiej odczuwany jest brak fachowej kadry medycznej; lekarzy i pielęgniarek. Działania promujące zdrowie i programy                profilaktyczne nie stały się codziennym doświadczeniem Polaków. Mają
  raczej charakter dorywczych i chaotycznych akcji. Narasta przeświadczenie, że człowiek chory pozostawiony jest sam ze swoim nieszczęściem, gdyż władza publiczna nie interesuje się jego problemami zdrowotnymi.
  Podobne odczucia mają pracownicy ochrony zdrowia, którzy w swojej misji niesienia pomocy napotykają na bariery organizacyjne, prawne i finansowe.
  Skala problemów ochrony zdrowia stawia przed władzą publiczną zadanie dokonania licznych
  i poważnych zmian, tym trudniejszych, że nie mogą spowodować nawet chwilowego zachwiania bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów. Zmiany mają być sposobem na budowę bezpieczeństwa zdrowotnego dla wszystkich, tak by nikt na terytorium Rzeczypospolitej nie został bez pomocy, gdy jego życie i zdrowie jest zagrożone.
  Przyczynę obecnego stanu upatrujemy, przede wszystkim w złej polityce zdrowotnej rządu Tuska, fatalnych mechanizmach finansowania opieki zdrowotnej, dlatego proponujemy szereg rozwiązań, które stworzą podstawy nowoczesnego funkcjonowania ochrony zdrowia.
  Naszym celem jest system ochrony zdrowia zapewniający obywatelom bezpieczeństwo zdrowotne i powszechny dostęp do świadczeń na równych zasadach dla wszystkich pacjentów. Opowiadamy się za ewolucyjnymi, konsekwentnie wprowadzanymi zmianami w systemie ochrony zdrowia.

  Narodowy Fundusz Zdrowia – do likwidacji
  Wydatki na służbę zdrowia będą planowane w budżecie państwa, do którego powróci też składka na ubezpieczenie zdrowotne. Ministerstwo przygotuje plan finansowania świadczeń łącznie z planem podziału środków na poszczególne województwa. Na poziomie województw za finansowanie
  świadczeń odpowiadać będą wojewodowie. To oni kontraktować będą świadczenia w instytucjach systemu i rozliczać ich wykonanie. Wynagradzanie za przeprowadzone procedury medyczne nie
  przyniosło oczekiwanych efektów: zadłużenie szpitali dalej narasta, kolejki do lekarza są jeszcze dłuższe. Maksymalne uproszczenie finansowania i rozliczania świadczeń nie oznacza rezygnacji z kontroli nad ich faktycznym wykonaniem. Przejmując rolę płatnika służby wojewodów będą do
  tego zobowiązane. Pomocą będzie elektroniczny system rozliczania świadczeń oparty o Krajowy Rejestr Świadczeń Opieki Zdrowotnej.
  Po dokonaniu reorganizacji systemu opieki zdrowotnej i zmianie finansowania na budżetowy zwiększymy stopniowo nakłady na służbę zdrowia, tak, aby osiągnęły one poziom średniej europejskiej.
  Z budżetu państwa wydzielone zostaną środki na inwestycje i modernizację zakładów opieki zdrowotnej. Utworzony zostanie Fundusz Budowy, Modernizacji i Utrzymania Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej. Będzie on wspomagał samorządy oraz państwowe podmioty w budowie
  nowych obiektów oraz utrzymaniu, przekształcaniu i modernizacji istniejących.
  Krótsze kolejki do lekarzy
  Sieć szpitali publicznych rozmieszczonych odpowiednio do potrzeb ludności jest podstawowym narzędziem organizowania działalności leczniczej. Żaden szpital nie zostanie przy tym zamknięty, nie dopuścimy też do dalszej komercjalizacji i prywatyzacji szpitali. Stworzymy mechanizm pozwalający odejść już skomercjalizowanym czy sprywatyzowanym jednostkom od szkodliwej formuły spółek prawa handlowego w podmioty działające w formule prawnej nie dla zysku.                                            Tylko takie szpitale (non-profit) będą finansowane z budżetu. Z budżetu będą finansowane też sprywatyzowane w ogromnej większości ZOZ-y, ale z uwzględnieniem godziwej stopy zysku. Ważnym zadaniem będzie
  więc powstrzymanie chaotycznej, dzikiej prywatyzacji w ochronie zdrowia (wymuszanej na samorządach obietnicami częściowego oddłużenia tworzonych spółek). Powstała w ten sposób sieć szpitali poprawi dostęp do świadczeń. Plan dostępności obejmie również specjalistyczne świadczenia ambulatoryjne. Zasada referencyjności zapewni odpowiednią jakość świadczeń – od szczebla podstawowego do regionalnego i wysokospecjalistycznego. W tworzeniu sieci szpitali wykorzystany zostanie dorobek i doświadczenia z prac zespołu prof. Zbigniewa Religi. Pierwszeństwo udziału w sieci będą miały publiczne zakłady opieki zdrowotnej.
  Chcąc skrócić kolejki do lekarzy specjalistów musimy przywrócić rolę lekarza pierwszego kontaktu.
  Lekarz pierwszego kontaktu ma być przewodnikiem pacjenta po systemie. Powinien on świadczyć wiele usług pozostających dzisiaj w kompetencjach lekarzy specjalistów. Jako niedorzeczne traktujemy np., co ma miejsce obecnie, kierowanie pacjenta do poradni specjalistycznej jedynie po zlecenie na badanie diagnostyczne (rezonans magnetyczny, tomografia, badanie laboratoryjne). W efekcie chory najpierw czeka kilka miesięcy w kolejce do neurologa, potem kwartał na rezonans, następnie przychodzi
  z wynikiem i czeka trzy kwartały na operację. Szybka diagnostyka skróci kolejki do specjalistów.
  Odbiurokratyzujemy pracę lekarzy. Wypełnianie nadmiernej ilości procedur ogranicza czas, który lekarze powinni poświęcić pacjentom. Nie może być tak, aby pracownicy medyczni tracili czas na wypisywanie stosu niepotrzebnych nikomu dokumentów. Lekarze, pielęgniarki i pozostały personel medyczny muszą mieć czas na właściwe wykonywaniu swoich obowiązków. Dokumentacja medyczna zostanie uproszczona i ujednolicona.
  Ratownictwo medyczne musi być służbą państwową. Powstrzymamy dalszą komercjalizację czy też prywatyzację tych usług medycznych.
  Dyspozytor wysyłający do chorego karetkę potrzebuje pewności, że nie będzie rozliczany z ilości wyjazdów, że nie będzie presji na ich ograniczenie. Pacjent musi mieć gwarancję, że przyjazd karetki
  nastąpi bezzwłocznie i zgodnie ze wskazaną lokalizacją. Ratownictwo nie może być poddane obecnym ograniczeniom finansowym, jedynym kryterium oceny powinna być efektywność i skuteczność
  działania.
  Będziemy zmierzać do przyspieszenia informatyzacji systemu opieki zdrowotnej, tak, aby każdy obywatel w Polsce posiadał Kartę Zdrowia i mógł w każdym miejscu systemu opieki zdrowotnej
  skorzystać z zwartych w niej danych. Zinformatyzowanie systemu opieki zdrowotnej znacznie
  ułatwi przepływ i dostęp do informacji, co w zdecydowany sposób zmniejszy czas oczekiwania na świadczenia.
  Tańsze ceny leków refundowanych
  Przygotujemy gruntowne zmiany w zasadach refundacji leków przez budżet państwa, w taki sposób, aby cena leku refundowanego w aptece była, niezależnie od jego ceny rynkowej, jednakowa.
  W oparciu o dostępne dane na dzień dzisiejszy zryczałtowana cena opakowania w aptece nie powinna być większa niż 8,00–9,00 złotych.
  Drugim ważnym elementem zmian przepisów o refundacji leków będzie ustalenie górnego rocznego limitu wydatków ponoszonych przez pacjenta o niskich dochodach. Wysokość limitu będzie ustalana raz w roku w ustawie budżetowej.
  Wprowadzenie tych zasad jest tak bardzo ważne, gdyż wg danych niezależnych instytucji monitorujących rynek leków w aptekach, zwłaszcza w zakresie leków refundowanych wynika, że 25% wypisanych przez lekarzy recept nie jest w aptece realizowana z powodów finansowych. Oznacza
  to, że co 4-5 pacjent nie wykupuje leków w aptece, bo go na to nie stać. Proponowane przez nas zmiany zdecydowanie poprawią dostępność leków dla pacjentów, a lista leków refundowanych nie będzie ustawicznie zmieniana.
  Leczenie i opieka nad osobami wymagającymi opieki
  Zmieniająca się struktura ludności, szczególnie wzrost liczby ludności w najstarszych grupach wiekowych wymaga zmian w systemie. Rośnie ilość osób niesamodzielnych, które potrzebują opieki, ale nie mają własnych środków na ten cel. Obok ludzi w zaawansowanym wieku są wśród nich
  osoby niesamodzielne od urodzenia, ofiary wypadków, osoby ciężko chore. W większości przypadków rodziny nie są w stanie zapewnić im należytej opieki, szczególnie wówczas, gdy pojawia się potrzeba
  specjalistycznej opieki i pielęgnacji, której koszty przekraczają możliwości większości rodzin w Polsce.
  Będziemy dążyć do tego, by podstawowym rozwiązaniem w opiece nad osobami niesamodzielnymi
  była opieka domowa, sprawowana przez lekarza, pielęgniarkę i opiekuna tak długo, jak jest to tylko możliwe. Opieka domowa będzie mogła być łączona z opieką w dziennym domu opieki, gdzie wdrożone zostaną wszystkie potrzebne zabiegi lecznicze i rehabilitacyjne, pozwalające podopiecznym najdłużej pozostawać we własnym mieszkaniu. Opieka instytucjonalna zaadresowana zostanie do tych osób, które wymagać będą całodobowej, specjalistycznej opieki. Prawo do świadczenia pielęgnacyjnego przysługiwałoby osobom, które – zgodnie z opinią lekarza orzekającego – wymagałyby opieki innej osoby. Z ubezpieczenia pielęgnacyjnego pokrywane byłyby tylko te koszty, które obejmują czynności opieki (koszty ochrony zdrowia pokrywa budżet państwa). Systemowe zorganizowanie opieki nad osobami niesamodzielnymi zmniejszy liczbę osób hospitalizowanych z powodów socjalnych (pozostawanie w szpitalu z powodu braku opieki). Obniży to istotnie koszty leczenia.
  W strukturze ludności Polski występuje także wysoki udział osób niepełnosprawnych. Przywrócimy im miejsce w społeczeństwie. Utworzymy system rehabilitacji medycznej, społecznej i zawodowej, który pozwoli osobom niepełnosprawnym na uczestnictwo w różnych formach aktywności. Pozwoli podejmować także zatrudnienie w takim zawodzie i charakterze, jaki po przeprowadzeniu rehabilitacji będzie im dostępny. Rozwiniemy system opieki nad osobami niepełnosprawnymi, ze
  szczególnym naciskiem na dostęp do zatrudnienia.
  Pracownicy ochrony zdrowia
  Będziemy dążyć do przywrócenia zaufanie i godności pracownikom ochrony zdrowia. Zawody medyczne są zawodami szczególnego zaufania publicznego. Kryzys w ochronie zdrowia, nieprzemyślane reformy prywatyzacyjne zniszczyły warunki prawidłowego funkcjonowania systemu: zaufanie pacjentów, godność pracy i rangę zawodów medycznych.
  Kształcenie, szkolenie i doskonalenie pracowników medycznych są ważnymi działaniami systemowymi.
  Liczbę, program i formy kształcenia pracowników medycznych potraktujemy jako ważne zadanie państwa i warunek przyczyniający się do wysokiego poziomu usług ochrony zdrowia. Zwiększymy liczbę kształconych w tych zawodach i specjalnościach, w których występują lub w przewidywanym czasie wystąpią braki kadrowe. Przywrócimy lekarski staż podyplomowy jako niezbędny etap w kształceniu lekarza.
  Chcąc kształcić na wysokim poziomie, będziemy wspierać własne badania medyczne oraz utrzymywać kontakty z nowoczesnymi ośrodkami badawczymi i wdrożeniowymi. Nowoczesny, zgodny ze standardami światowymi system ochrony zdrowia wymaga także rozwoju systemów informacyjnych pozwalających na szybkie uzupełnianie wiedzy i podnoszenie kwalifikacji.
  Wynagrodzenie pracowników medycznych powinno odpowiadać randze ich zawodu. Dlatego formy zatrudnienia pracowników medycznych, czas ich pracy i zasady wynagradzania muszą odpowiadać skali odpowiedzialności i znaczenia zawodu medycznego. Stworzymy ustawowe gwarancje
  zakazu zatrudniania pracowników medycznych na umowach „śmieciowych”. Poprawę dostępności pacjentów do świadczeń, skrócenie kolejek do poradni specjalistycznych uzyskamy również dzięki wykształceniu i zatrudnieniu większej liczby specjalistów. Musimy zatem
  znacząco zwiększyć nabór do szkół i studiów medycznych.
  Utworzymy nowoczesny system medycyny szkolnej obejmujący monitorowanie zdrowia dzieci, profilaktykę, promocję zdrowia i wczesną terapię. Zadbamy o powrót gabinetów stomatologicznych
  i opieki pielęgniarsko-lekarskiej do szkół.
  Nowy Program Prawa i Sprawiedliwości 2014 -ZdrowieNowy Program Prawa i Sprawiedliwości 2014 -Zdrowie
 • Nowy Program Prawa i Sprawiedliwości

  W sobotę 15 lutego senator Waldemar Kraska wziął udział w II posiedzeniu IV Kongresu Prawa i Sprawiedliwości, na którym zaprezentowany został nowy program partii. Do  warszawskiej Areny Ursynów przybyło około 1 500 osób z całej Polski.

  Prace nad nowym program PiS trwały kilkanaście miesięcy. Oprócz posiedzeń zespołów ekspertów i analityków, politycy Prawa i Sprawiedliwości odwiedzili wszystkie powiaty w naszym kraju, co było bardzo  pomocne w stworzeniu nowych dokumentów programowych, odzwierciedlających aktualną sytuację Polaków.


  • Spot - Zdrowie, praca, rodzina
  • Konwencja PiS bliżej ludzi. Polska jest jedna.

   W sobotę 25 stycznia senator Waldemar Kraska wziął udział w Konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Przysusze. Konwencja odbyła się pod hasłem: „PiS bliżej ludzi. Polska jest jedna. Podsumowanie objazdu Polski powiatowej w roku 2013” i była podsumowaniem objazdu wszystkich powiatów w Polsce przez przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości w 2013 roku.

   Podczas spotkań w powiatach politycy PiS podkreślali, że „Polska powiatowa” jest tak samo ważna, jak „Polska metropolitalna”. Jarosław Kaczyński mówił, że „kraj cierpi na choroby, które w miastach powiatowych przebiegają ostrzej niż w metropoliach”. Szef PiS podkreślał wielokrotnie, że należy dążyć do zrównania szans i poziomu życia w dużych i mniejszych ośrodkach. Polska - jak mówił - musi rozwijać się w całości.
   Do końca 2013 r. prezes Prawa i Sprawiedliwości wraz z politykami z kierownictwa partii odbył 320 spotkań, we wszystkich 314 powiatach ziemskich. Jarosław Kaczyński spotkał się z mieszkańcami 55 razy. W spotkaniach  uczestniczyło ponad 60 000 mieszkańców, politycy PiS przejechali ponad 49 000 kilometrów.
   źródło:www.pis.org.pl
   źródło:pisźródło:pis
  • Konwencja PiS bliżej ludzi


  • Spotkanie opłatkowe w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej

   We wtorek 7 stycznia senator Kraska wziął udział w corocznym spotkaniu opłatkowym parlamentarzystów, samorządowców i przedsiębiorców  oraz przyjaciół Katolickiego Radia Podlasie. Spotkanie odbyło się w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej w opolu Nowym k/Siedlec a przewodniczył mu Biskup Pomocniczy diecezji siedleckiej Piotr Sawczuk. Podczas spotkania zostały wręczone także  statuetki TOP REGIONU 2013 przyznawane w kategorii INWESTYCJA ROKU 2013, WYDARZENIE KULTURALNE i SPORTOWIEC lub WYDARZENIE SPORTOWE ROKU 2013 w naszym regionie.
   Źródło:podlasie24.pl

  • Opłatek PiS

  • Spotkanie opłatkowe w Sejmie

   Kolędą „Wśród nocnej ciszy” rozpoczęło się dziś (12 grudnia) spotkanie opłatkowe zorganizowane w hallu głównym Sejmu przez marszałek Sejmu Ewę Kopacz oraz marszałka Senatu Bogdana Borusewicza. Świąteczne i noworoczne życzenia zgromadzonym gościom złożył także kardynał Kazimierz Nycz.

   Marszałek Sejmu Ewa Kopacz składając życzenia parlamentarzystom, mówiła o tym, aby potrafili się pięknie różnić w realizacji najważniejszego dobra jakim jest Polska. – Życzę, abyśmy potrafili odnaleźć w sobie tę zbiorową empatię, którą nie raz potrafiliśmy zadziwić świat. Życzę, abyśmy nie tylko na ten święty czas pozbyli się złych słów i myśli o bliźnich - podkreśliła marszałek  Ewa Kopacz przekazała wszystkim życzenia spokoju, radości i nadziei. Marszałek odniosła się także do trudnej sytuacji na Ukrainie. – (…) życzę naszym ukraińskim przyjaciołom spełnienia ich europejskich marzeń i aspiracji oraz spokoju i pokoju – powiedziała marszałek.  

   Kardynał Kazimierz Nycz życzył zaproszonym gościom Świąt spokojnych, radosnych, oraz spędzonych wśród przyjaciół. - (…) aby atmosfera Świąt, duch tych Świąt, stał się i został obecny na cały przyszły rok – powiedział metropolita warszawski. Do życzeń dołączył się również marszałek Senatu Bogdan Borusewicz życząc ciepła, spokoju oraz wielu momentów refleksji nad nami samymi.

   Uroczyste spotkanie opłatkowe koncertem kolęd uświetniły zespoły „Mazowsze” i „Śląsk”.
   www.sejm.gov.pl

   foto Krzysztof Białoskórskifoto Krzysztof Białoskórski
  • Spotkanie opłatkowe w Senacie

   11 grudnia 2013 r. w przerwie obrad 45. posiedzenia Senatu odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe marszałka Senatu Bogdana Borusewicza z senatorami i pracownikami Kancelarii Senatu. Najpiękniejsze polskie kolędy w trakcie uroczystości wykonał polski chór z Czeskiego Cieszyna „Collegium Iuvenum”.  

   Spotkanie rozpoczęło się od odczytania fragmentu Ewangelii według św. Łukasza i poświęcenia opłatka przez duszpasterza parlamentarzystów, księdza Pawła Powierzę. Duszpasterz podkreślił, że w nadchodzącym roku będziemy przeżywać radość z powodu kanonizacji Jana Pawła II, dlatego składając życzenia przywołał słowa ojca świętego: „ Kiedy nadchodzi wieczór wigilijny, spotykamy się przy wigilijnym stole rodzinnym, aby połamać się opłatkiem, składając sobie wzajemnie życzenia. Niech każdy z was rośnie duchowo z tajemnicy Bożego Narodzenia w swoim człowieczeństwie i w swoim chrześcijaństwie. Niech Bóg, który stał się Człowiekiem, będzie natchnieniem i pomocą do wszelkiego dobra i do walki z wszelkim złem, niech będzie umocnieniem, niech pokazuje drogę, niech wspiera cierpiących i opuszczonych…”. Ksiądz Powierza życzył parlamentarzystom, by w służbie ojczyźnie każdy był dobrym człowiekiem.
   „Obecne Boże Narodzenie, jak i wszystkie święta od 1989 r. obchodzimy w państwie suwerennym i demokratycznym, o które się spieramy, ale też w którego interesie działamy i wspieramy się wzajemnie „ – powiedział marszałek Senatu. Podkreślił, że  istotne jest, by te spory zostały odłożone na czas składania życzeń. „Nie jest ważne gdzie, kto należy, ale jakim jest człowiekiem, a ja jestem przekonany, że senatorowie są najlepszymi z najlepszych” – mówił B. Borusewicz. Życzył wszystkim spokojnych świąt z bliskimi i spojrzenia z dystansem na to, co się dzieje w polityce. Marszałek powiedział, że dzieląc się opłatkiem myślami łączy się z Polakami rozsianymi po całym świecie.
   Uczestnicy spotkania podzielili się opłatkiem.
   Uroczystość uświetniły kolędy w wykonaniu  polskiego chóru z Czeskiego Cieszyna „Collegium Iuvenum”. Chór powstał w 1990 r. Od 1994 r. był jednym z zespołów Polskiego Towarzystwa Śpiewaczego Collegium Canticorum. Obecnie działa jako zespół Polskiego Towarzystwa Artystycznego ARS MUSICA. W skład chóru wchodzą uczniowie z Polskiego Gimnazjum. Kierownikiem artystycznym, założycielem i dyrygentem chóru jest dr Leszek Kalina.
   www.senat.gov.pl
   Foto Michał JózefaciukFoto Michał Józefaciuk
  • Zaproszenie na III Marsz Wolności, Solidarności, Niepodległości - 13 grudnia 2013 roku

   Trzydzieści dwa lata temu, w grudniową noc, komunistyczne władze wypowiedziały wojnę milionom Polaków. Postanowiły zniszczyć „Solidarność”, odebrać ludziom nadzieję na godne życie, wolność i niezawisłość, prawdę i sprawiedliwość. Polacy złożyli daninę krwi i cierpienia, ale ich marzeń i pragnień nie zniszczono. To zasługa „Solidarności”, wszystkich ludzi dobrej woli. To zasługa Kościoła i papieża Jana Pawła II.

   Po niespełna dekadzie PRL i całe sowieckie imperium przegrały. W roku 1989 miliony ludzi w Polsce, a wraz z nimi w całej Europie Środkowej i Wschodniej, upomniały się o wolność, demokrację, niepodległość. O solidarność w relacjach między ludźmi i narodami. O Europę wolnych i równych. Otworzył się nowy, lepszy rozdział naszej historii.

   O wartości trzeba jednak stale zabiegać. Są dla nas wyzwaniem również dziś, w Polsce suwerennej i demokratycznej. Jesteśmy krajem nie wykorzystującym w pełni swych możliwości rozwojowych. Krajem eksploatacji pracowników: niskich płac i niepewnej pracy. Miejscem korupcyjnych afer i administracyjnych blokad psujących demokrację. Barierą dla naszego rozwoju mogą się stać nowe, zideologizowane projekty przyszłości Europy.

   Już od kilkuset lat losy Polski oraz całej Europy Środkowej i Wschodniej to ciągłe ścieranie się rozwoju z jego blokadami, wolności z dominacją, sprawiedliwości z przywilejami. To bycie albo podmiotem historii, albo przedmiotem w rękach silniejszych. Te dylematy doskonale rozumiał prezydent Lech Kaczyński. Jego wizja solidarnej Rzeczpospolitej i partnerskiej współpracy państw z naszej części Europy, w tym Polski i Ukrainy, jest ciągle aktualna.

   Dziś, w czasach dla Ukraińców szczególnych, życzymy im, żeby – na równych prawach z innymi narodami – współtworzyli i ubogacali Europę. Jak powiedział papież Jan Paweł II „Ukraina ma oczywiste powołanie europejskie” podkreślane przez chrześcijańskie korzenie jej kultury.

   My, Polacy chcemy godnie żyć i pracować. Chcemy godnego życia dla przyszłych pokoleń. Chcemy prawdy i sprawiedliwości w życiu społecznym. Chcemy być  wolnymi obywatelami niepodległego państwa. Chcemy sprawiedliwej, partnerskiej Europy opartej na trwałych wartościach Ewangelii, a nie na ideologicznych eksperymentach.

   Tak jak nasi przodkowie sprzed stuleci chcemy budować solidarną Rzeczpospolitą i solidarną Europę: wolni z wolnymi, równi z równymi.

   Warszawa, grudzień 2013 r.
   źródło: http://marsz13grudnia.pl/

   Zaproszenie na III Marsz Wolności, Solidarności, Niepodległości - 13 grudnia 2013 rokuZaproszenie na III Marsz Wolności, Solidarności, Niepodległości - 13 grudnia 2013 roku
  • 22. Rocznica powstania Radia Maryja

   W sobotę 30 listopada senator Waldemar Kraska wziął udział w obchodach 22. rocznicy powstania Radia Maryja.  Główne uroczystości odbyły  się w toruńskim Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Na uroczystości przybyli licznie słuchacze z całej Polski, również z naszej diecezji drohiczyńskiej, z zagranicy, biskupi oraz kapłani.

   Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Suski, ordynariusz diecezji toruńskiej. Rozpoczynając Mszę św. biskup dziękował za wszystkie dzieła, które powstały przy Radiu Maryja i służą Polakom w kraju i na obczyźnie. Homilię wygłosił bp Józef Zawitkowski, biskup pomocniczy diecezji łowickiej. Biskup dziękował z kolei za rolę, jaką w społeczeństwie pełni Radio Maryja. Przed Mszą św. wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, odbył się także koncert zespołu „Lumen”, który wystąpił wraz z młodzieżą uczestniczącą w warsztatach muzycznych organizowanych w Wyższej Szkole Komunikacji Społecznej i Medialnej.
   Radio Maryja rozpoczęło nadawanie 8 grudnia 1991 roku. Goście, którzy przyjechali do Torunia po uroczystościach mieli okazję odwiedzenia siedziby rozgłośni, uczelni oraz placu, na którym budowany jest kościół pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i bł. Jana Pawła II.
   źródło:www.niedziela.pl
   zdjęcie Katarzyna Cegielskazdjęcie Katarzyna Cegielska
  • Konferencja „Ratownictwo medyczne a bezpieczeństwo obywateli”

   28 listopada b.r. w Pałacu Prezydenckim odbyła się konferencji „Ratownictwo medyczne a bezpieczeństwo obywateli”. Wzięli w niej udział przedstawiciele ministerstwa zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, administracji państwowej, przedstawiciele służb ratownictwa medycznego i współdziałający z tymi służbami, posłowie, senatorowie, przedstawiciele władz samorządowych. W debacie uczestniczył senator Waldemar Kraska.
   Na konferencji poruszono wiele tematów dotyczących działania systemu ratownictwa medycznego.

   „Udało się stworzyć w Polsce dobrze działający system ratownictwa medycznego; zmiany wymaga jednak to, że do SOR-ów trafiają pacjenci, którzy powinni uzyskać pomoc np. w nocnej opiece lekarskiej - ocenili uczestnicy czwartkowej debaty. - Polskie ratownictwo medyczne jest w czołówce krajów europejskich - ocenił dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski - nie mamy się czego wstydzić. Mamy nowoczesne ambulanse, śmigłowce, szpitalne oddziały ratunkowe (SOR), centra urazowe, dobry system kształcenia gwarantowany ustawą - mówił.
   Konsultant krajowy w dziedzinie medycyny ratunkowej prof. Jerzy Ładny poinformował, że w przygotowaniu jest nowelizacja ustawy o państwowym ratownictwie medycznym. - Wiele do życzenia pozostawia system finansowania - mówił. Według niego trzeba wprowadzić państwowy egzamin z ratownictwa medycznego, aby mieć kontrolę nad jakością kształcenia.
   Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka zwracała uwagę, że system ratownictwa medycznego jest związany z zapewnieniem bezpieczeństwa osób, ale też bezpieczeństwem państwa. Jak podkreśliła, ratownictwo medyczne opiera się na współdziałaniu ponadsektorowym, a regulacje dotyczące systemu ratownictwa medycznego mogą być dobrym przykładem dla innych regulacji związanych ze zdrowiem, które też wymagają działania ponadsektorowego.
   - Możemy mówić o sukcesie - oceniła funkcjonowanie sytemu ratownictwa medycznego. Jednocześnie dodała, że debata zorganizowana w Pałacu Prezydenckim ma pomóc odpowiedzieć na pytania, czy system ten może być jeszcze bardziej nowoczesny i sprawny.(PAP)”. Więcej na www.prezydent.pl.
   źródło:www.prezydent.pl
   Konferencja „Ratownictwo medyczne a bezpieczeństwo obywateli”Konferencja „Ratownictwo medyczne a bezpieczeństwo obywateli”
  • Finał konkursu „List do taty”

   Aleksandra Sowa – uczennica Szkoły Podstawowej Nr 10 w Siedlcach, laureatka okręgowego etapu konkursu „List do taty” zdobyła drugie miejsce w finale ogólnopolskim tego konkursu. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom odbyło się 27 listopada w Senacie. Nagrodę Aleksandrze wręczył senator Waldemar Kraska.
   Podczas uroczystości, w której wzięli udział m.in.: marszałek Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Jan Wyrowiński, minister w Kancelarii Prezydenta Irena Wójcicka i rzecznik praw dziecka Marek Michalak, konkursowe listy czytali aktorzy Rafał Królikowski i Wojciech Malajkat.

   Rozstrzygnięciu konkursu „List do taty” towarzyszyła konferencja pod takim samym tytułem. Otwierając spotkanie, senator Mieczysław Augustyn zachęcał do refleksji nad rolą ojca we współczesnej rodzinie i do zastanowienia się, jaki powinien on być, by sprostać oczekiwaniom dzieci, ujawnionym m.in. w konkursowych listach „Kontynuujemy to dzieło, które rozpoczęliśmy 2 lata temu” – mówił natomiast wicemarszałek Jan Wyrowiński, który zapewnił jednocześnie, że senacka komisja rodziny poświęca ojcostwu i polskiej rodzinie wiele uwagi, czego dowodem jest m.in. rozstrzygnięty właśnie konkurs. Więcej na www. senat.gov.pl
   zdjęcie źródło: www. senat.gov.plzdjęcie źródło: www. senat.gov.pl
  • Rozmowy Niedokończone

   14 listopada senator Waldemar Kraska, senator Zdzisław Pupa oraz poseł Stanisław Ożóg wzięli udział w programie Rozmowy Niedokończone Telewizji TRWAM. Tematem programu była służba zdrowia, pomoc społeczna i edukacja w Polsce – ocena i perspektywy. Więcej na www.radiomaryja.pl.

   Rozmowy NiedokończoneRozmowy Niedokończone
  • "LIST DO TATY"

   Szanowni Państwo!
   Miło nam poinformować o zakończeniu etapu okręgowego konkursu „List do ojca” organizowanego przez Komisję Rodziny i Polityki Społecznej Senatu RP oraz zespół Tato.Net Fundacji im. Cyryla i Metodego.
   Do naszego biura nadesłano 85 prac z 7 szkół podstawowych.
   Przedmiotem konkursu była praca pisemna na temat: „Kim jest i co dla mnie znaczy mój tata?”, opisująca relacje z ojcem, ojczymem lub ojcem zastępczym. Prace oceniane były według kryteriów: samodzielność pracy, szczerość i autentyczność, umiejętność pokazania roli ojca we własnym życiu dziecka - uczestnika  oraz w jego rodzinie, forma i staranność pracy.

   Laureatką  konkursu została Sowa Aleksandra – uczennica  Szkoły Podstawowej nr 10 w Siedlcach. Laureatka wraz z opiekunem lub nauczycielem będą gośćmi senatora Waldemara Kraski podczas spotkania finalistów w Senacie RP połączonego z oficjalnym ogłoszeniem wyników etapu ogólnopolskiego w drugiej połowie listopada.
   Dodatkowo senator Waldemar Kraska przyznał nagrody za I, II i III miejsce oraz wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają także okolicznościowe dyplomy.

    
   Poniżej lista osób nagrodzonych i wyróżnionych:

   I miejsce – Buczyński Tomasz – Szkoła Podstawowa Nr 4 w Sokołowie Podlaskim
   II miejsce – Kondraciuk Martyna – Szkoła Podstawowa Nr 10 w Siedlcach
   III miejsce – Żochowska Joanna – Zespół Oświatowy w Bielanach

   Wyróżnienia:

   Piotrowski Paweł – Szkoła Podstawowa Nr 4 w Sokołowie Podlaskim
   Aftyka Paulina – Szkoła Podstawowa Nr 10 w Siedlcach
   Jówko Konrad – Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Niecieczy
   Soćko Natalia – Szkoła Podstawowa Nr 10 w Siedlcach
   Kałan Patryk – Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Mostowie

   Autorom wszystkich 85 prac serdecznie gratulujemy  i dziękujemy za udział w konkursie.

   "LIST DO TATY"
  • Inauguracja Roku Akademickiego w Collegium Mazovia w Siedlcach

   21 października Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa w Siedlcach zainaugurowała kolejny już XV rok akademicki. Przybyłych gości, licznie zgromadzonych pracowników, studentów i absolwentów serdecznie przywitała J.M. Rektor Collegium Mazovia – dr Bożena Piechowicz.

   W inauguracyjnym przemówieniu  pani rektor dokonała krótkiego podsumowania ubiegłorocznych osiągnięć uczelni oraz przedstawiła plany na przyszłość. Podkreśliła znaczenie realizowanego przez Collegium Mazovia projektu „Model kształcenia przez całe życie w oparciu o trwała relację z uczelnią: „ideAGORA – Absolwenci kapitałem społecznym uczelni”. Przemówienie zostało zakończone podziękowaniami skierowanymi do władz państwowych i lokalnych, środowiska biznesu oraz instytucji i organizacji społeczno-gospodarczych. Pani rektor podziękowała także całej społeczności akademickiej za zaangażowanie w działania na rzecz rozwoju uczelni. Uwieńczeniem uroczystości inauguracyjnej był wykład Prezesa BCC – Marka Goliszewskiego na temat  „Perspektyw polskiej gospodarki i szans absolwentów”. (tekst źródło: mazovia.edu.pl)
   Z  okazji inauguracji roku akademickiego senator Waldemar Kraska wystosował list okolicznościowy, który został wręczony dla pani rektor.
    
   Jego Magnificencja
   Dr Bożena Piechowicz
   Rektor Collegium Mazovia
   Innowacyjnej Szkoły Wyższej
   w Siedlcach
                       

   Serdecznie dziękuję Władzom Uczelni za zaproszenie na uroczystość inauguracji roku akademickiego 2013/2014. Niestety inne zobowiązania uniemożliwiają mi osobiste uczestnictwo w tym wydarzeniu.
   Z okazji inauguracji roku akademickiego 2013/2014 na ręce Pani Rektor kieruję najserdeczniejsze życzenia dla całej społeczności akademickiej Collegium Mazovia w Siedlcach.
   Początek nowego roku to moment wyjątkowy dla każdej uczelni – zarówno dla kadry naukowo – dydaktycznej jak i dla studentów. Szczególne znaczenie ma on dla rozpoczynających naukę słuchaczy I roku. Uroczysta inauguracja jest też świadectwem poszanowania tradycji oraz ciągłości życia akademickiego. Czas rodzi nowe wyzwania, o warunkach naszego życia będą przesądzały edukacja oraz nauka. Studia zapewniają młodym ludziom niezbędny do podjęcia zawodu zasób wiadomości i informacji, wzbogacają ich wnętrze, poszerzają horyzonty, rozwijają umiejętności twórczego myślenia oraz kształtują charakter i osobowość.
   Wierzę, że rozpoczynający się dziś rok akademicki będzie dla całej społeczności Collegium Mazovia udany i inspirujący, że przyniesie ze sobą kontynuację podjętych już działań dydaktycznych, ale i wiele nowych oraz ciekawych doświadczeń, zaowocuje innowacyjnymi projektami, a także pozwoli na realizację ambitnych przedsięwzięć.
   Życzę Pani Rektor, wszystkim studentom oraz pracownikom uczelni pomyślności i poczucia spełnienia zawodowego.

   Z poważaniem

   Waldemar Kraska
   Senator Rzeczypospolitej Polskiej
    
   zdjęcie źródło: mazovia.edu.plzdjęcie źródło: mazovia.edu.pl
  • Wręczenie Certyfikatu Akredytacyjnego dla SPZOZ w Łosicach

   21 października 2013 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Łosicach odbyło się wręczenia Certyfikatu Akredytacyjnego  Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili goście - biskup Antoni Pacyfik Dydycz, senator Waldemar Kraska, posłowie: Stanisława Prządka, Krzysztof Borkowski, Grzegorz Woźniak, członkowie Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska i Wiesław Mariusz Raboszuk, dyrektor Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia Jerzy Hennig, dyrektorzy jednostek służby zdrowia z sąsiednich powiatów, pracownicy SP ZOZ w Łosicach, przedstawiciele farmacji, księża, przedstawiciele władz samorządowych, kierownicy jednostek oraz przedstawiciele Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej z terenu powiatu łosickiego.

   Certyfikat przyznawany przez ministra zdrowia jest potwierdzeniem spełnienia najwyższych w kraju standardów dotyczących bezpieczeństwa i jakości opieki w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych oraz funkcjonowania jednostki. Szpital w Łosicach po raz pierwszy przystąpił do oceny akredytacyjnej, co stanowiło duże wyzwanie dla zarządzających i załogi, a tym samym  znalazł się wśród 138 szpitali w całej Polsce, które tę akredytację posiadają.

   zdjęcie źródło: losice.infozdjęcie źródło: losice.info
  • Oświadczenie skierowane do ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego jako sprzeciw wobec zamiaru likwidacji VIII Zamiejscowego Wydziału Rodzinnego i Nieletnich z siedzibą w Sokołowie Podlaskim

   Oświadczenie skierowane do ministra sprawiedliwości Pana Marka Biernackiego.
   W imieniu mieszkańców powiatu Sokołów Podlaski i swoim wyrażam stanowczy sprzeciw wobec zamiaru likwidacji VIII Zamiejscowego Wydziału Rodzinnego i Nieletnich z siedzibą w Sokołowie Podlaskim oraz przeniesienia z dniem 1 stycznia 2014 roku wszystkich spraw prowadzonych przez VIII Zamiejscowy Wydział   Rodzinny i Nieletnich    do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Węgrowie

   Likwidacja VIII Zamiejscowego Wydziału Rodzinnego i Nieletnich  w Sądzie Zamiejscowym w Sokołowie Podlaskim znacznie utrudni skuteczną pomoc oraz dostęp mieszkańców do organów sądowniczych w sprawach rodzinnych i nieletnich.
   Reforma sądownicza przeprowadzona przez poprzedniego ministra sprawiedliwości zgodnie z zapewnieniami rządu i ministra nie miała na celu likwidacji sądów lub ich wydziałów. Niestety zamiary likwidacji wydziału w naszym sądzie przez Prezesa Sądu Rejonowego w Węgrowie świadczą o czymś innym.
   Sąd Rejonowy w Sokołowie Podlaskim znajduje się w nowoczesnym budynku spełniającym wszystkie standardy potrzebne do funkcjonowania Sądu Rejonowego. Budynek Sądu Rejonowego jest nie tylko wizytówką powiatu sokołowskiego i miasta, ale także wymiaru sprawiedliwości. Powstał dzięki dużemu zaangażowaniu władz samorządowych i społeczności lokalnej. Zmiana w nastawieniu co do trwałości funkcjonowania Sądu Rejonowego w Sokołowie Podlaskim jest zupełnie niezrozumiała i jest zerwaniem wcześniejszej umowy między samorządem lokalnym a resortem sprawiedliwości, działaniem niehonorowym, niweczącym dotychczasowy ogromy wkład finansowy i organizacyjny.
   Dbałość o całą Polskę, nie tylko o wielko- i średniomiejską  winna być naczelnym celem władz państwa.
   W Sokołowie Podlaskim zarówno w okresie międzywojennym, jak i powojennym była siedziba sądu. Mieściła się tam również prokuratura. Jedynie w latach 1975-1989 na skutej arbitralnej decyzji ówczesnych władz komunistycznych Sokołów Podlaski został pozbawiony sądu i prokuratury.
   Mając na uwadze wszystkie wspomniane okoliczności zwracam się do Pana Ministra z uprzejmą prośbą o pozostawienie VIII Zamiejscowego Wydziału Rodzinnego i Nieletnich w strukturach Sądu Rejonowego w Sokołowie Podlaskim.
   Z poważaniem
   Waldemar Kraska
   Senator RP

  • Jubileusz 20-lecia Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Sokołowie Podlaskim.

   W sobotę 28 września społeczność szkół salezjańskich świętowała jubileusz 20-lecia reaktywacji placówki. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12.00 mszą świętą w kościele św. Jana Bosco, której przewodniczył ks. biskup drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz

   Druga część uroczystości jubileuszowych odbyła się w auli liceum salezjańskiego, gdzie wysłuchano prelekcji ks. Jana Niewęgłowskiego zatytułowanej „System prewencyjny Księdza Bosko wczoraj i dziś”, a  osobom związanym ze szkołą wręczono medale okolicznościowe.
   Obecny dyrektor placówki ks. Dariusz Matuszyński podziękował Bogu za reaktywowanie szkoły salezjańskiej, księżom salezjanom i siostrom salezjankom za ogrom pacy, jaką od 88 lat wkładają w wychowanie sokołowskiej młodzieży.
   Na uroczystości  przybyli licznie uczniowie i absolwenci szkoły, byli i obecni dyrektorzy, kadra pedagogiczna, rodzice, kapłani, władze samorządowe, przedstawiciele placówek oświatowych i kulturalnych oraz przedsiębiorcy z terenu miasta
   Z okazji jubileuszu senator Waldemar Kraska złożył życzenia, które w jego imieniu odczytał pracownik biura Maciej Kublikowski. Poniżej treść życzeń:

   "Z okazji Jubileuszu 20-lecia Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Sokołowie Podlaskim na ręce czcigodnego Księdza Dyrektora składam gratulacje i wyrazy uznania Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu, Pracownikom oraz  Uczniom za dotychczasowe osiągnięcia.
   Szkoły Salezjańskie są nierozerwalnie związane z miastem, jego historią i społecznością lokalną, spełniając doskonale funkcję dydaktyczną i wychowawczą, a także kulturalną. Dzisiejszy Jubileusz skłania do podsumowań, określenia dorobku i zasług dla tych, którzy w tych szkołach uczyli i do nich uczęszczali. Działalności szkoły nie da się ocenić w liczbach, gdyż jej skutki wyrażają się w rozwoju osobowości, kształtowaniu charakteru i kultury zachowań. To tutaj bowiem młodzież ugruntowuje swoje systemy wartości.
   Dyrekcji oraz całemu Gronu Pedagogicznemu dziękuję za wpajanie młodemu pokoleniu szacunku dla każdego człowieka, wychowanie w klimacie patriotyzmu i pokoju, uczenia jak być dobrym chrześcijaninem i uczciwym obywatelem, za wpajanie duchowości księdza Bosko. Środowisko szkolne które tworzycie przynosi nie tylko sukcesy, ale przede wszystkim pomaga przekazywać wartości wychowania salezjańskiego. Życzę dalszych wspaniałych osiągnieć dydaktycznych, wychowawczych oraz zadowolenia z pracy.
   Dumą szkoły są absolwenci, którzy często podkreślają wpływ na ich dalsze życie, szczycąc się jej ukończeniem. Takich absolwentów szkoła ma już setki , a wspomnienia czasu spędzonego w tych murach pozostaną w pamięci na zawsze. Uczniom obecnie uczęszczającym, życzę możliwie najwyższych ocen, zadowolenia oraz niezapomnianych przeżyć.
   Szanowni Państwo, życzę, aby to dzisiejsze Jubileuszowe spotkanie dostarczyło wspaniałych wrażeń, wzruszeń i pozostało miłym przeżyciem na długie lata".


   zdjęcie źródło: www.zyciesiedleckie.plzdjęcie źródło: www.zyciesiedleckie.pl
  • Wizyta delegacji parlamentu Królestwa Tajlandii w Polsce

   W dniach 17 – 21 września członkowie Parlamentarnej Grupy Przyjaźni Polsko- Tajlandzkiej  gościli delegację  Królestwa Tajlandii reprezentującą parlamentarne komisje rolnictwa, turystyki i środowiska. W trakcie wizyty, którą koordynowała Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zaplanowano prezentację Warszawy oraz odwiedzono Mazur.

   Delegacji z Tajlandii przewodziła Kobkul Phancharoenworakul – Przewodnicząca Parlamentarnej Grupy Przyjaźni Tajlandzko – Polskiej. Wśród gości byli także:  Watchara Petthong – Komitet Wykonawczy – Członek Izby Reprezentantów, Senatorowie: Srisakul Musil,  Somporn Rumun,  Wicharn Sirichai – Ekawat,  Supoj Liadprathom,  Singchai Thungthong, Korakot Kongthong – Sekretarz Delegacji,  Piriya Srikanlaya – II Sekretarz Delegacji.
   Ze strony polskiej delegacji towarzyszyli:  Senator Marek Konopka – Przewodniczący Senackiej Grupy Polsko – Tajlandzkiej, członkowie Senackiej Grupy Polsko – Tajlandzkiej:  Waldemar Kraska oraz  Piotr Gruszczyński, a także przedstawiciele Biura Spraw Międzynarodowych i UE Kancelarii Senatu.

   zdjęcie źródło:www.elk.plzdjęcie źródło:www.elk.pl
  • Jubileusz 600-lecia parafii w Hadynowie

   30 czerwca odbyły się uroczystości związane z jubileuszem 600-lecia parafii Hadynów. Jubileuszowej Eucharystii w kościele pw. św. Jana Chrzciciela przewodniczył Biskup Siedlecki Zbigniew Kiernikowski.
   Wraz z Księdzem Biskupem Mszę św. koncelebrowało 12 prezbiterów.
   Na uroczystości przybyło wielu  znakomitych gości. Byli kapłani związani z parafią, przedstawiciele  samorządu, wierni z wielu parafii. Okolicznościowe listy przesłali senator Waldemar Kraska, poseł Krzysztof Tchórzewski oraz wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

   Historia parafii
   Hadynów to wieś na południu Podlasia, położona 5 km na południowy zachód od Łosic. Najstarsza parafia rzymskokatolicka na tym terenie.
   Kościół drewniany został wybudowany i uposażony w 1413 r. przez Piotra, Bogusława, Stanisława i Marcina, braci - dziedziców Hadynowskich. Parafia erygowana w 1421 r. przez Bpa łuckiego Pawła Algimuntowicza.
   W 1513 r. przyłączono ją do kościoła łosickiego. Restaurowany w 1862 r. W latach 1880-84 świątynia została przekształcona, a w 1902 r. powiększona. Orientowany, konstrukcji zrębowej z bali sosnowych na kamienno-ceglanej podmurówce, obustronnie oszalowany. Zbudowany na planie wydłużonego prostokąta. Obecny kościół parafialny wybudowany w latach 1994-1996, staraniem ks. Edmunda Wałuszko. Księgi metrykalne są prowadzone od 1659 r., a kronika parafialna od 1410 r.

   Źródło: podlasie24.pl

  • Obchody 150 rocznicy Powstania Styczniowego - Łosice

   W sobotę 29.06.2013 r. w Łosicach odbyła się uroczystość OBCHODÓW 150 ROCZNICY POWSTANIA STYCZNIOWEGO oraz poświęcenie pomnika upamiętniającego owe wydarzenie.
   W uroczystości zorganizowanej przez TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ ZIEMI ŁOSICKIEJ, udział wzięli  przedstawiciele lokalnych  władz, mieszkańcy Łosic i okolic oraz członkowie Straży Konnej Ochrony Przyrody i Tradycji oraz Bractwo Kurkowe.

   Łosickie obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta, po której uczestnicy udali się w pochodzie na miejsce upamiętniające rocznicę, gdzie odbyło się poświęcenie owego obelisku i tablicy upamiętniającej działalność Sztabu Powstańczego i lek. Władysława Czarkowskiego w miejscu gdzie niegdyś było zlokalizowane dawne Starostwo oraz złożenie wieńców przy pomniku przez miejscowe władze, w imieniu senatora RP Waldemara Kraski wieniec złożył Marcin Hawryluk. Na tak znaczącym wydarzeniu nie mogło zabraknąć również części artystycznej, podczas której uczniowie z Zespołu Szkół im. Adama Naruszewicza w Janowie Podlaskim  wystawili spektakl ,‚Zawiniątko” oparty na prawdziwych wydarzeniach. Następnie wystąpił Zespół ,‚Aura” z Sarnak pod przewodnictwem pana Tadeusza Gosia. Po występach były głoszone świadectwa prawnuków Powstańców Styczniowych. Uroczystość zwieńczyło spotkanie przy prawdziwej grochówce żołnierskiej oraz śpiewanie pieśni patriotycznych.
   Źródło: www.łosice.info

   źródło:www.łosice.infoźródło:www.łosice.info
  • SPOTKANIE Z PREZESEM PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI JAROSŁAWEM KACZYŃSKIM

   Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim. Spotkanie odbędzie się 6 lipca (sobota) o godzinie 15.00 w sali widowiskowej Sokołowskiego Ośrodka Kultury ul. Wolności 27.

   SPOTKANIE Z PREZESEM PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI JAROSŁAWEM KACZYŃSKIMSPOTKANIE Z PREZESEM PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI JAROSŁAWEM KACZYŃSKIM
  • Serdecznie zapraszamy na spotkanie z prof. Krystyną Pawłowicz, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Spotkanie odbędzie się 25 czerwca (wtorek)  w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Sokołowie Podlaskim o godzinie 18.00.
   Gospodarzem spotkania będzie senator Waldemar Kraska.

  • Mecz Senat RP kontra Senat

   W piątek 14 czerwca senator Waldemar Kraska wziął udział w charytatywnym meczu w Zabrzu rozegranym pomiędzy drużynami Senatu RP i senatów szkół wyższych. Wygrała drużyna Senatu RP pokonując przeciwników 5:1.Trzy bramki dla Senatu zdobył Seweryn Pędzierski. Po jednym golu strzelili Mirosław Kowalczyk i Zbigniew Szaleniec. Jedynego gola dla reprezentacji senatów wyższych uczelni zdobył Marian Dolipski.

   Środki zebrane podczas meczu - z kwesty oraz sprzedaży cegiełek - zostaną przekazane na rzecz Śląskiego Funduszu Stypendialnego im. Adama Graczyńskiego. Inicjatorem pierwszego meczu charytatywnego w 2008 r. była senator Krystyna Bochenek, która zginęła 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku. Zebrane wówczas środki przekazano na pomoc dzieciom po ciężkich urazach mózgu oraz na budowę kliniki przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
   źródło: www.senat.gov.pl
   żródło: www.sosnowiec.naszemiasto.plżródło: www.sosnowiec.naszemiasto.pl
  • Mecz charytatywny Senat kontra Senat w Chorzowie


  • Wystąpienie senatora Waldemara Kraski podczas 34 posiedzenia Senatu RP - ustawa o okręgach sądowych sądów powszechnych

   Panie Marszałku! Wysoki Senacie!

   W Sokołowie Podlaskim, zarówno w okresie międzywojennym, jak i powojennym, była siedziba sądu, mieściła się tu również prokuratura. Jedynie w latach 1975–1989, na skutek arbitralnej decyzji ówczesnych władz komunistycznych, Sokołów Podlaski został pozbawiony sądu i prokuratury.

   Z dniem 1 stycznia 1990 r., na mocy oczekiwanej przez społeczność lokalną decyzji ministra sprawiedliwości, utworzone zostały Sąd Rejonowy i Prokuratora Rejonowa w Sokołowie Podlaskim. Sąd Rejonowy i Prokuratura Rejonowa w Sokołowie Podlaskim swoją właściwością obejmują miasto Sokołów Podlaski i osiem okolicznych gmin, na terenie których mieszka prawie sześćdziesiąt tysięcy osób. Wszystkie te jednostki administracyjne od 1 stycznia 1990 r. wchodzą w skład powiatu sokołowskiego, stanowiącego część składową województwa mazowieckiego. Z powiatem tym są ściśle związane, nie występują tu żadne tendencje odśrodkowe.

   Starania lokalnych władz i społeczności, mające na celu odtworzenie, a później utrzymanie Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Sokołowie Podlaskim, wynikały z przeświadczenia, że instytucje te są szczególnie ważnymi instytucjami ochrony prawnej, służącymi mieszkańcom powiatu sokołowskiego. Ulokowanie siedziby Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Sokołowie Podlaskim z uwagi na dogodność połączeń komunikacyjnych z gminami należącymi do obszaru ich właściwości zapewnia społeczeństwu powszechny dostęp do wymiaru sprawiedliwości.

   Szczególna motywacja i waga przykładana przez władze i społeczności lokalne do pozostawienia Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Sokołowie Podlaskim w strukturze organizacyjnej spowodowały podjęcie działań zmierzających do zapewnienia tym ważnym dla istnienia powiatu instytucjom nowej, nowoczesnej, przestronnej i wybitnie funkcjonalnej siedziby, łącznie z wyłożeniem na ten cel znacznych, jak na realia finansowe tych jednostek, własnych środków finansowych.

   16 lipca 2003 r. burmistrz miasta rozwiązał umowę oddania terenu w użytkowanie wieczyste z Zakładem Doskonalenia Zawodowego w Warszawie i nabył na rzecz miasta Sokołowa Podlaskiego wszelkie prawa i roszczenia wynikające z poniesionych przez sprzedającego nakładów na przedmiotową nieruchomość za cenę około 500 tysięcy zł. Wcześniej wszystkie samorządy powiatu sokołowskiego ustaliły, że każda gmina, miasto Sokołów Podlaski oraz samorząd powiatowy będą partycypować w kosztach zakupu tych nakładów, a reprezentować ich będzie burmistrz miasta. Takie uzgodnienia miały na celu przekazanie zabudowanej nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa i rozpoczęcie prac adaptacyjnych z przeznaczeniem na siedzibę Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Sokołowie Podlaskim. Obecnie budynek ten jest wizytówką zarówno powiatu sokołowskiego, jak i wymiaru sprawiedliwości. Jest najładniejszym budynkiem w mieście i powiecie. Jest przestronny, posiada obszerne, szerokie i wysokie ciągi komunikacyjne, wygodne dla interesantów.

   Zmiana w nastawieniu do trwałości funkcjonowania Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Sokołowie Podlaskim jest zupełnie niezrozumiała i potraktowana jest jako instrumentalizm władzy, szczególnie że miejscowe samorządy uzgodniły z resortem sprawiedliwości, iż obiekt zakupiony przez nie za dużą, jak na ówczesne czasy i skromne możliwości samorządów, kwotę 500 tysięcy zł przekażą nieodpłatnie na rzecz Skarbu Państwa – Sądu Okręgowego w Siedlcach z przeznaczeniem na Sąd Rejonowy i Prokuraturę Rejonową w Sokołowie Podlaskim. Samorządy wywiązały się z tego zobowiązania, co świadczy o tym, jak ta sprawa jest ważna dla lokalnej społeczności. Likwidacja Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Sokołowie Podlaskim byłaby w tym kontekście zerwaniem wcześniejszej umowy między samorządem lokalnym a resortem sprawiedliwości, działaniem niehonorowym i niweczącym dotychczasowy ogromny wkład finansowy i wysiłek organizacyjny samorządów. Odstępowanie od wcześniejszych uzgodnień przez tak poważne organy jak minister sprawiedliwości czy prokurator generalny – traktowany jako następca ministra sprawiedliwości – musi być odbierane jako szczególnie rażące i nieprzystojące. Od kogo bowiem, jeśli nie od najważniejszych organów władzy, należałoby oczekiwać wywiązywania się z uzgodnień i dotrzymywania umów.

   Sąd Rejonowy i Prokuratura Rejonowa w Sokołowie Podlaskim umacniają powiat sokołowski, ułatwiają jego mieszkańcom dostęp do wymiaru sprawiedliwości. W tym kontekście likwidacja, pomimo opisywanych uzgodnień, może być odczytana jako forma wykorzystania miejscowych samorządów przez ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, jako przejaw lekceważenia lokalnych społeczności oraz przykład zaprzepaszczenia znacznych nakładów finansowych, w tym pochodzących ze środków samorządów lokalnych. Warunki lokalowe, stopień organizacji i wyniki osiągane przez Sąd Rejonowy i Prokuraturę Rejonową w Sokołowie Podlaskim uzasadniają pozostawienie tych jednostek w strukturze organizacyjnej sądownictwa powszechnego i prokuratury.

   W ramach sądu funkcjonują cztery wydziały: cywilny, karny, rodzinny i nieletnich, ksiąg wieczystych oraz sekcja wykonawcza. We wszystkich są bardzo dobre warunki pracy. Do dyspozycji sędziów jest sześć nowoczesnych sal rozpraw, a mogły być na ten cel zaadaptowane kolejne pomieszczenia znajdujące się w ciągu komunikacyjnym sal rozpraw. Wszystkie sekretariaty, sale rozpraw, pokoje sędziów, kuratorów, referendarzy i asystentów wyposażono w komputery działające w zintegrowanej sieci. Nowoczesne i przestronne archiwum zakładowe i ksiąg wieczystych są atutem Sądu Rejonowego w Sokołowie Podlaskim.

   Bezpośrednie sąsiedztwo sądu ułatwia pracę prokuratorom oraz stanowi ogromne ułatwienie dla funkcjonariuszy Policji. To wszystko składa się na wizerunek nowoczesnego obiektu powstałego z inicjatywy miejscowych samorządów, na którego adaptację wydano znaczne środki finansowe wyasygnowane przez ministra sprawiedliwości.

   W tym kontekście oparcie się w projektowanej propozycji zmian struktury organizacyjnej sądów powszechnych jedynie na sztucznym i wyłącznym kryterium zatrudnienia w danym sądzie przynajmniej piętnastu sędziów jest niezrozumiałe i bardzo krzywdzące, w szczególności dla Sokołowa Podlaskiego. Jest to niezrozumiałe, bo w przypadku proponowanej reformy powinny być brane pod uwagę również inne kryteria, w tym ocena standardu siedziby, dotychczasowych wyników pracy i zaangażowania, możliwości dociążenia w sytuacjach związanych z występowaniem zaniedbań w zakresie wyposażenia sąsiednich siedzib sądów. Wydaje się, że w dobie obecnego kryzysu finansowego racjonalne wykorzystanie istniejących zasobów powinno być bezwzględnym priorytetem. Należy zaznaczyć, iż naczelny cel projektowanej reorganizacji sądownictwa powszechnego, czyli racjonalne wykorzystanie kadry sędziowskiej, może być osiągnięty dzięki uelastycznieniu istniejących już regulacji prawnych, na przykład dotyczących delegowania sędziów do pracy w innych sądach.

   Dbałość o całą Polskę, nie tylko o wielko- i średniomiejską, ale też o prowincjonalną, powinna być nadrzędnym celem władz państwa, a zadbanie o równomierny rozwój powinno zapobiec degradacji kolejnych prowincjonalnych terenów naszego kraju, dlatego popieram projekt ustawy, który został skierowany do Senatu przez Sejm. Dziękuję bardzo.
   Wystąpienie senatora Waldemara Kraski podczas 34 posiedzenia Senatu RP - ustawa o okręgach sądowych sądów powszechnychWystąpienie senatora Waldemara Kraski podczas 34 posiedzenia Senatu RP - ustawa o okręgach sądowych sądów powszechnych
  • 148 rocznica śmierci ks. Stanisława Brzóski – 23 maja 2013 r. Sokołów Podlaski

   Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele konkatedralnym, po której zgromadzeni przeszli pod pomnik ks. Brzóski, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Dalsza część kontynuowana była w Sokołowskim Ośrodku Kultury, odbył się premierowy pokaz filmu dokumentalnego pt. „Bracia, nie zasypiajmy sprawy… Ksiądz Stanisław Brzóska” w reżyserii Leszka Wiśniewskiego oraz  promocja I tomu Sokołowskiego Rocznika Historycznego poświęconego powstaniu styczniowemu na pograniczu Podlasia i Mazowsza.  Nie zabrakło wystąpień okolicznościowych.

   W uroczystościach uczestniczyli: senator Waldemar Kraska, przedstawiciele władz miasta i powiatu, Sokołowskiego Ośrodka Kultury, Sokołowskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, nauczyciele i uczniowie sokołowskich szkół, harcerze, mieszkańcy miasta.
   źródło:zyciesiedleckie.plźródło:zyciesiedleckie.pl
  • NARODOWY PROGRAM ZATRUDNIENIA


    

   Prawo i Sprawiedliwość


   NARODOWY PROGRAM ZATRUDNIENIA
   Narodowy program zatrudnienia to recepta na bezrobocie w Polsce
   Nasz program to m.in.:
   •    1 mln 200 tys. nowych miejsc pracy dla ludzi młodych;
   •    Szansa na miejsca pracy dla mieszkańców gmin i małych miasteczek szczególnie dotkniętych przez plagę bezrobocia;
   •    Ulgi podatkowe dla przedsiębiorców, którzy tworzą miejsca pracy;

   Główne założenia:
   - Obniżenie wysokości składek na ubezpieczenia społeczne na obszarze gmin szczególnie dotkniętych bezrobociem
   Proponuje się zmniejszenie o 50% wysokości składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w części finansowanej przez pracodawcę, będącego płatnikiem w przypadku zatrudnienia młodych pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy przez okres pierwszych dwunastu miesięcy ich zatrudnienia, przez okres przynajmniej trzech lat.
   - Pożyczki i kredyty udzielane z Funduszu Wspomagania Zatrudnienia i Funduszu Wspierania Przedsiębiorczości ludzi młodych
   Pierwszeństwo w otrzymaniu pożyczki bądź kredytu będą mieli bezrobotni absolwenci, którzy chcą podjąć działalność gospodarczą. Wnioskodawca zobowiązuje się do utworzenia najmniej trzech miejsc pracy dla ludzi młodych, zatrudnionych na pełnym etacie, na okres co najmniej 3 lat.
   Pożyczki i kredyty mogą być umarzane, a spłata kredytu wraz z odsetkami zawieszana, jeżeli sytuacja ekonomiczna przedsiębiorcy ulegnie pogorszeniu.
   - Odliczanie od podstawy opodatkowania kwoty stanowiącej równowartość jednego miejsca pracy;
   Przedsiębiorca, będący podatnikiem może odliczyć od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym, kwotę stanowiącą zryczałtowaną wartość kosztu utworzenia nowo utworzonego miejsca pracy, bądź odroczyć termin płatności podatku dochodowego – zarówno podatnik podatku od osób fizycznych jak też podatnik podatku dochodowego od osób prawnych;   

   - Preferencje podatkowe dla osób zatrudniających absolwentów szkół
   Przewiduje się wprowadzenie możliwości zmniejszenia podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych lub podatku dochodowym od osób prawnych dla pracodawców zatrudniających absolwentów.
   - Zwrot zapłaconego podatku dla przedsiębiorców zatrudniających absolwentów
   Preferencja dotyczy określonych grup absolwentów (wykonujących ściśle określone zawody).
   - Wsparcie finansowe dla pracowników zatrudnionych na terenie małego miasta lub wsi
   Jeżeli dochód w rodzinie nie przekracza określonego pułapu, a pracownik ma na utrzymaniu małoletnie dziecko lub dzieci, może otrzymać pomoc finansową, której wysokość jest uzależniona od liczby dzieci w rodzinie. Wsparcie finansowe nie może być niższe w tym przypadku niż 200 zł na jedno dziecko.
   - Bezpośrednia pomoc dla osób poszukujących pracy, pozostających w niepełnym zatrudnieniu (tzw. mini praca)
   Minipraca to wykonywanie pracy na podstawie umowy o pracę na czas nie krótszy niż 2 lata i nie dłuższy niż 5 lat, w niepełnym wymiarze pracy przez pracownika, który w momencie zawarcia umowy jest absolwentem lub osobą pobierającą naukę, który to pracownik następnie zawrze umowę o dofinansowanie mini pracy z właściwym urzędem pracy. Wynagrodzenie płacone przez pracodawcę nie może być niższe od minimalnego, liczonego proporcjonalnie do czasu pracy. Wysokość pomocy otrzymywanej przez pracownika korzystającego z mini pracy do 800 zł.
   -  Praktyki szkoleniowe
   Finansowanie praktyk dla absolwentów, z budżetu państwa za pośrednictwem organu gminy. Beneficjentami mogą być przedsiębiorcy z terenu gmin zdegradowanych ekonomicznie. Otrzymują oni pomoc finansową na pokrycie kosztów praktyki. W przypadku, kiedy praktyka będzie nieodpłatna miesięczna kwota pomocy wyniesie do 50%  minimalnego wynagrodzenia za pracę, w przypadku praktyki odpłatnej do 25%. Maksymalny czas trwania umowy o praktykę szkoleniową będzie wynosił 3 miesiące.
   W ramach pakietu Narodowy program zatrudnienia  zmian prawnych proponujemy również zmiany w innych ustawach, między innymi:
   - zmniejszenie do 50% stawki maksymalnej podatku od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej dla przedsiębiorców zatrudniających określoną liczbę osób do 35 roku życia;
   - zmniejszenie do 50% stawki maksymalnej w podatku od środków transportu;
   - wprowadzenie nowej kategorii podatnika – młody przedsiębiorca, który miałby zmniejszoną wysokość płaconych zaliczek w podatku dochodowym do 50%;
   - dla osób rozpoczynających wykonywanie działalności gospodarczej, przedłużenie o dodatkowe 12 miesięcy możliwości stosowania obniżonej o 50% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne;
   - w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym wprowadzenie nowej kategorii – młody przedsiębiorca, który będzie objęty preferencją w postaci odrębnej stawki podatkowej w wysokości 3,5%. Stawkę karty podatkowej dla małych przedsiębiorców proponuje obniżyć się o 30%.

   ***
   Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt Narodowego Programu Zatrudnienia już 9 października 2012 roku (numer druku 1292). Program został zaprezentowany na debacie „Więcej Pracy”, która odbyła się w 2012 roku w opuszczonych halach produkcyjnych w podwarszawskim Ursusie.  Od tego czasu PiS zorganizował kilka debat i spotkań poświęconych zwalczaniu bezrobocia i kompleksowego wspierania zatrudnienia. Pierwsze czytanie projektu przewidziano 22 maja 2013 roku.
   Narodowy Program Zatrudnienia to obszerny projekt ustawy z gotowymi rozporządzeniami, który ma w znaczący sposób stymulować zatrudnienie w tych obszarach, w których problem bezrobocia jest największy.

  • Spotkanie z poseł Beatą Szydło w Łosicach
   SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO ŁOSIC 
   NA SPOTKANIE Z POSEŁ BEATĄ SZYDŁO.
   SPOTKANIE ODBĘDZIE SIĘ 11 MAJA O GODZINIE 18.30 (SOBOTA )
   W SALI KONFERENCYJNEJ URZĘDU MIASTA I GMINY ŁOSICE.
  • zdjęcie:www.wsksim.edu.pl Forum Polonijne
   W dniach 25-28 kwietnia senator Waldemar Kraska uczestniczył w XVII Forum Polonijnym w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Czterodniowe spotkanie przebiegało pod hasłem „Polonia wierna polskiej tradycji”. W dorocznym spotkaniu Polonii uczestniczyli przedstawiciele Polonii z 13 krajów świata: m.in. z Austrii, Australii, Niemiec, Paragwaju, Stanów zjednoczonych, Francji, Szwajcarii, Ukrainy, Hiszpanii, Kanady.
  • Ślubowanie senatora Bolesława Piechy

   Ślubowanie senatora Bolesława PiechyŚlubowanie senatora Bolesława Piechy
  • STANOWISKO PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI WS. OGRODÓW DZIAŁKOWYCH

   Ustawa o ogrodach działkowych dotyczy około 5000 ogrodów działkowych (44 tys. Ha – powierzchnia Wrocławia i Kielc razem wziętych), i blisko miliona działkowców, nie wliczając w to ich rodzin (z działek korzysta łącznie około 4 milionów osób).
   Zagadnienie to dotyczy  setek tysięcy emerytów, rencistów, ludzi głównie niezamożnych, a często wręcz ubogich W jakimś sensie działki te są pewną formą pomocy państwa wobec sporej części obywateli.

   Uwagi do projektu platformy:
   - trudno dziś znaleźć środowiska z którymi przedstawiciele platformy konsultowali swój projekt,
   - projekt zmierza do radykalnego ograniczenia uprawnień samych działkowców i stworzenia zupełnie nowych zasad korzystania z ogrodów i działek,
   - w wyniku tegoż projektu wygasną wszelkie prawa działkowców do działek. To gmina będzie udostępniała teren pod ogrody działkowe i to ona będzie decydowała jak długo te ogródki działkowe będą mogły istnieć. Funkcjonować one będą w oparciu  o zwykłą umowę cywilnoprawną, która w każdym momencie, po spełnieniu odpowiednich przesłanek, będzie można wypowiedzieć,
   - majątek, którego nie dostaną gminy zostanie przejęty przez Krajkowy Fundusz Ogrodowy, który de facto będzie tylko zapisem w budżecie. W ten sposób przejęte zostaną także konta, które wydzielone są dla każdego z ogrodów działkowych,
   - projekt ustanawia szereg opłat jak opłata roczna w wysokości do 5-krotności podatku rolnego, opłata dodatkowa (dodatkowo 20%),
   - projekt jest niezgodny z konstytucją.
   Fragment uzasadnienia projektu PO:
   „Gminy potrzebują nowych terenów rozwojowych, inwestycyjnych. Miasta szczególnie duże potrzebują terenów uzbrojonych, dobrze zlokalizowanych, w celu przeznaczenia ich na działalności gospodarczą, a także na budownictwo mieszkaniowe… „
   PiS złożył wniosek o odrzucenie projektu ustawy PO w pierwszym czytaniu.
   PiS złożył wniosek o powołanie nadzwyczajnej komisji ds. ustawy o ogródkach działkowych.
   Odnośnie obywatelskiego projektu ustawy: stanowisko PiS jest wynikiem wsłuchania się w głos obywateli, samych działkowców, którym bez względu na to czy sympatyzują z PZD, czy są ich zaciekłymi wrogami przyświecał jeden cel. Aby ogródki działkowe istniały.
   Projekt obywatelski zawiera pewne wady, ale po wniesieniu poprawek ma on szanse na przyjęcie w obecnym parlamencie i obronę przed Trybunałem Konstytucyjnym. Podstawowe cele, które przy analizowaniu wszystkich 4 projektów nam przyświecały. POSTULATY:
   Należy zagwarantować funkcjonowanie ogrodów działkowych, uniemożliwić ich likwidację
   •    Projekt ma być zgodny z Konstytucją i uwzględniać zastrzeżenia wyrażone przez Trybunał Konstytucyjny.
   •    Należy zlikwidować monopol jednej organizacji zrzeszającej działkowców i umożliwić swobodne tworzenie alternatywnych stowarzyszeń.
   •    Prawo do działki nie musi łączyć się z konicznością bycia członkiem stowarzyszenia.
   •    Należy zwiększyć podmiotowość samych działkowców, poszerzyć ich uprawnienia względem państwa, gminy oraz samych organizacji działkowych.
   •    Należy wprowadzić przejrzystość finansów stowarzyszeń działkowych.
   •    Likwidacja ogrodu działkowego nie może odbywać się bez zgody samych działkowców i wyłącznie za stosownym odszkodowaniem.
   •    Działkowcom należy nadać możliwie szerokie prawa do gruntu.
   •    Działkowcy zwolnieni są od podatków i opłat.
   •    W kluczowych dla działkowca sprawach przysługuje prawo odwołania do sądu.
   Niektóre z propozycji zmian już zaproponowanych przez PiS do obywatelskiego projektu ustawy o ogródkach działkowych:
   - Prawo wyodrębniania się ogródków działkowych z istniejących stowarzyszeń,
   - Prawo do zakładania ogrodów działkowych przez nowo powołane stowarzyszenia,
   - Prawo do zaskarżenia do sądu regulaminu ogrodu w przypadku jego niezgodności z prawem,
   - Prawo do odszkodowania za „ prawo do działki” dla działkowców w przypadku likwidacji częściowej lub całościowej ogródka działkowego – projekt obywatelski przewidywał tylko odszkodowanie za naniesienia, ale nie za grunt!!
   - Obowiązek przedstawienia informacji o finansach danego ogródka działkowego dla jego użytkowników,
   - Wymagana zgoda działkowców na likwidację ogrodu.
   WAŻNE: Większość proponowanych przez PiS poprawek zyskała akceptację Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej!!!
   źródło: Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość
  • W trakcie pobytu w Rybniku senatorowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli kwiaty na grobie zmarłego w styczniu 2013 roku senatora Antoniego Motyczki.
   Na zdjęciu: senator Waldemar Kraska, senator Dorota Czudowska, wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski, senator Jan Maria Jackowski.

  • Parlamentarzyści PiS w Rybniku - posiedzenie wyjazdowe

   W Rybniku odbyło się wyjazdowe posiedzenie Klubu Parlamentarnego Prawa I Sprawiedliwości. Podczas niego parlamentarzyści partii przyjęli trzy stanowiska. Pierwsze wyrażało sprzeciw wobec planów rządu PO-PSL likwidacji emerytur górniczych. Drugi dokument dotyczył przemysłu wydobywczego. Jak mówił podczas briefingu Przewodniczący KP PiS Mariusz Błaszczak wszelkie ograniczenia związane z wydobyciem węgla są dla Polski wyjątkowo niekorzystne. Z kolei trzecie stanowisko dotyczyło pakietu klimatyczno-energetycznego. Zdaniem parlamentarzystów PiS powinien być on renegocjowany. Zapewniali, że po przejęciu władzy będą do tego dążyli.
   O godzinie 15.00 w Rybniku posłowie i senatorowie PiS rozegrali charytatywny mecz piłki nożnej z samorządowcami i reprezentantami duchowieństwa.
   21 kwietnia w okręgu rybnickim (powiaty ) odbędą się wybory uzupełniające do Senatu. Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości będzie poseł, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, b. wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.
   źródło:www.kppis.pl

  • ZdrowiePolaków 5, 10, 15

   11 kwietnia senator Waldemar Kraska wziął udział w debacie poświęconej służbie zdrowia „Zdrowie Polaków 5, 10, 15”. Debata zorganizowana została w Senacie z inicjatywy wicemarszałka Stanisława Karczewskiego, jej tytuł nawiązywał do wydarzeń ważnych dla polskiego systemu  zdrowia: w tym roku mija 5 lat od „białego szczytu”, 10 lat od utworzenia Narodowego Funduszu Zdrowia i 15 lat od zmiany sposobu finansowania opieki zdrowotnej z budżetowego na ubezpieczeniowy.

   Jednym z głównych celów debaty była odpowiedź na pytanie, czy wprowadzone w ostatnich 15 latach zmiany w polskiej służbie zdrowia były korzystne, czy wymagają niewielkiej korekty czy też system wymaga radykalnych reform?.
   Głównymi prelegentami oprócz wicemarszałka Stanisława Karczewskiego byli: wiceminister zdrowia Igor Radziewicz- Winnicki, wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia Marcin Pakulski, były minister zdrowia a obecnie przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, poseł PiS Bolesław Piecha oraz były minister zdrowia w rządzie SLD Marek Balicki. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele środowiska lekarskiego oraz innych zawodów medycznych, samorządów zawodowych, związków zawodowych, pracodawcy i eksperci.
   Więcej na temat debaty na stronie: www.senat.gov.pl
   Tekst i zdjęcie: www.senat.gov.pl

  • Obchody III Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej

   Na zdjęciu: senatorowie Waldemar Kraska i Jan Maria Jackowski oraz poseł Jerzy Polaczek - Warszawa 10 kwietnia 2013 roku.

   Zdjęcie dzięki uprzejmości pana Roberta Kucińskiego Dyrektora Biura Senatora Jana Marii JackowskiegoZdjęcie dzięki uprzejmości pana Roberta Kucińskiego Dyrektora Biura Senatora Jana Marii Jackowskiego
  • Oświadczenie grupy senatorów PiS

   Oświadczenie
   złożone przez grupę senatorów
   na 30. posiedzeniu Senatu RP
   w dniu 3 kwietnia 2013 r.

                                                                                                                                     

   Oświadczenie skierowane do marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza

   Podczas 29 posiedzenia Senatu RP w dniu 21 marca b.r. zostały odrzucone 4 uchwały przygotowane przez senatorów Prawa i Sprawiedliwości: w 100. rocznicę powołania parafii pod wezwaniem Świętego Krzyża w nowojorskiej dzielnicy Maspeth; stanowisko Senatu RP w sprawie udziału katolików świeckich i duchownych w debacie publicznej; w sprawie oddania hołdu Wybitnemu Patriocie Księdzu Piotrowi Skardze w czterechsetlecie Jego śmierci; w 15. rocznicę kanonizacji św. Jadwigi Królowej.
   Wszystkie zostały przetrzymane przez 4 – 5 miesięcy w „zamrażarce”, a następnie pod pretekstem „przeterminowania” odrzucone. Zwracamy się z pytaniem do Pana Marszałka, dlaczego tak długo trwały prace nad przedmiotowymi uchwałami od momentu złożenia ich do laski marszałkowskiej? Formalistyczne podejście sprawiło, że został przekreślony wymiar spraw i osób, których uchwały dotyczyły. 

   Znamienne, że Senat z mocy tradycji opiekujący się Polonią i mający dbać o polską tożsamość i dziedzictwo kulturowe nie dopuściła do podjęcia uchwał dotyczących źródeł tożsamości Polski. Przecież parafia św. Krzyża w Maspeth jest przykładem wspólnoty jednoczącej Polaków na obczyźnie, zapewniającej im zachowanie tożsamości narodowej
   i ułatwiającej dostosowanie się do nowego środowiska. Zachowując polski charakter, przyjmuje gościnnie także wiernych pochodzących z innych grup etnicznych. W drugiej uchwale, powołując się na Konstytucję RP, przypomnieliśmy, że ludzie wierzący - zarówno świeccy jak i duchowni - mają pełne i oczywiste prawo do prezentowania swego stanowiska w debacie publicznej – na równi z przedstawicielami innych wyznań i religii, a także
   z osobami niewierzącymi, co niekiedy bywa kwestionowane. I stąd wynika potrzebna przypomnienia oczywistych praw obywatelskich.  
   Odrzucenie uchwał podkreślających rolę św. Jadwigi czy ks. Piotra Skargi w historii Polski budzi sprzeciw. Nawet w czasach komunistycznych nazywano ulice polskich miast imieniem tych osób bezspornie zaliczanych do grona najwybitniejszych postaci naszych dziejów i kultury. Św. Jadwiga to jedyna kobieta, która była królem Polski i osoba, która powinna być nie tylko patronką Polski, ale także patronką Europy zbudowanej na fundamencie chrześcijańskim: przyczyniła się do chrztu Litwy, była, współtwórczynią wielonarodowej, wieloetnicznej, wielokulturowej, wieloreligijnej Rzeczypospolitej oraz założycielką Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ks. Piotr Skarga to wszechstronnie wykształcony jezuita, teolog, kaznodzieja i pisarz, który wsławił się wnikliwą i trafną oceną życia politycznego w szesnastowiecznej Polsce oraz żarliwą i napominającą modlitwą wzywającą do pokuty obywateli Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Wciąż aktualne są słowa jego „Modlitwy za Ojczyznę”.
   My niżej podpisani senatorowie zwracamy się do Pana marszałka o powołanie grupy inicjatywnej, która przygotowałaby ponownie projekty przedmiotowych uchwał i podjęcie działań mających na celu naprawienie błędu jaki został uczyniony.  
    

  • Na nadchodzące Święta Zmartwychwstania Pańskiego
   życzę czasu wypełnionego zadumą i refleksją.
   Niech Zmartwychwstały Chrystus obdarza wszystkich pokojem i radością,
   a nasze serca napełnia nieustannie miłością i nadzieją.
   Niech będzie dla wszystkich źródłem mocy duchowej,
   a radość płynąca ze zwycięstwa nad śmiercią,
   pomaga przezwyciężyć wszelkie niedostatki dnia codziennego.
   Życzę rodzinnych i pełnych życzliwości Świąt.

                                                                          Senator RP
                                                                         Waldemar Kraska


   Wielkanoc 2013

  • Narodowy Dzień "Żołnierzy Wyklętych"Senator Rzeczypospolitej Polskiej Waldemar Kraska serdecznie zaprasza na uroczystą mszę świętą w intencji żołnierzy podziemia niepodległościowego oraz cywilnych mieszkańców ziemi kosowskiej poległych i pomordowanych w walce z komunizmem w latach 1944-1950 z okazji Narodowego Dnia „Żołnierzy Wyklętych”. Msza święta odbędzie się 1 marca (piątek) o godzinie 8.00 w kościele parafialnym Narodzenia NMP w Kosowie Lackim. Po mszy świętej złożenie kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych.
  • Rok Powstania Styczniowego

   UCHWAŁA
   S E N AT U   R Z E C Z Y P O S P O L I T E J   P O L S K I E J
   z dnia 3 sierpnia 2012 r.
   ustanawiająca rok 2013 Rokiem Powstania Styczniowego
    
   Dnia 22 stycznia 1863 roku wybuchło powstanie skierowane przeciwko rosyjskiemu
   zaborcy, a jego celem była restytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Impulsem do
   podjęcia działań zbrojnych był manifest Tymczasowego Rządu Narodowego
   reprezentującego wszystkie warstwy ówczesnego społeczeństwa oraz ziemie leżące
   w historycznych granicach dawnej I Rzeczypospolitej. Powstanie było wyrazem sprzeciwu
   wobec carskiego ucisku i intensywnej polityki rusyfikacji. Pomimo poświęcenia
   i poniesionych ofiar zryw zakończył się klęską, a w odwecie władze carskie nasiliły represje
   przeciwko ludności cywilnej oraz całkowicie zlikwidowały resztki odrębności państwowej
   Królestwa Polskiego.
   Honorując patriotyczne oddanie i szlachetne poświęcenie powstańców styczniowych,
   spłacamy dług wobec wielu pokoleń Polaków, którzy nie wahali się stanąć do walki
   w obronie wolności. Marian Langiewicz, dyktator i generał wojsk powstańczych, napisał:
   „Kraj, który ma takich żołnierzy, musi być wolnym i potężnym. Towarzysze broni! Ojczyzna
   i historia Was nie zapomni”.
   Trudna historia i bolesne doświadczenia były źródłem siły i wytrwałości w walce
   o niepodległość całych pokoleń Polaków. Legenda i etos Powstania Styczniowego legły
   u podstaw odrodzonej Polski, a poświęcenia powstańców doprowadziły do odrodzenia naszej
   państwowości po 123 latach niewoli w 1918 roku.
   Uchwała Senatu stanowi wyraz najwyższego hołdu poświęceniu i ofierze uczestników
   tamtych wydarzeń oraz wyraża pielęgnowany do dziś kult odpowiedzialności oraz obowiązku
   wobec Ojczyzny i Narodu.
   Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2013 Rokiem Powstania Styczniowego.
   Zwraca się do instytucji państwowych i samorządowych wszystkich szczebli o godne
   uczczenie tej doniosłej rocznicy.
   Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej
   „Monitor Polski”.
   MARSZAŁEK SENATU
   Bogdan BORUSEWICZ
   Wszyslkie prawa zastrzeżone © 2011 Kancelaria Senatu
    

  • Kabaret Moralnego Niepokoju- Wolne media, wolne żarty


  • Uchwała Rady Politycznej Prawa i Sprawiedliwości z 15.12.2012 r. w sprawie uczczenia 150. Rocznicy Powstania Styczniowego

   Uchwała Rady Politycznej Prawa i Sprawiedliwości z 15.12.2012 r. w sprawie uczczenia 150. Rocznicy Powstania StyczniowegoUchwała Rady Politycznej Prawa i Sprawiedliwości z 15.12.2012 r. w sprawie uczczenia 150. Rocznicy Powstania Styczniowego
  • Uchwała Rady Politycznej Prawa i Sprawiedliwości z 15.12.2012 r. w sprawie uczczenia 150. Rocznicy Powstania Styczniowego
   Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę, by wyjątkowa moc
   Wieczoru Wigilijnego, spędzonego w gronie najbliższych,
   przyniosła spokój i szczęście na każdy następny dzień.

   Niech ciepło płynące z ludzkiej życzliwości,
   światło promieniujące z każdego uśmiechu oraz radość,
   którą daje miłość drugiego człowieka,
   towarzyszą nam przez cały nadchodzący rok.   Senator Rzeczypospolitej Polskiej
   Waldemar Kraska   Boże Narodzenie 2012

    
  • List księdza Stanisława Falkowskiego

   List księdza Stanisława FalkowskiegoList księdza Stanisława Falkowskiego
  • Marsz Wolności, Solidarności i Niepodległości 13 grudnia

   W czwartek 13 grudnia senator Waldemar Kraska wziął udział w organizowanym z inicjatywy PiS marszu pod hasłami: Wolność, Solidarność i Niepodległości, który wyruszył z placu Trzech Krzyży. Manifestanci przeszli Alejami Ujazdowskimi w kierunku Belwederu. Przesłaniem marszu była pamięć o stanie wojennym, ale także przestrzeganie przed współczesnymi zagrożeniami dla niepodległości Polski. W marszu wzięło udział ok. 15 -20 tys. osób , które pomimo niesprzyjających warunków pogodowy przyjechały z całej Polski, w tym grupa działaczy PiS z Sokołowa Podlaskiego i powiatu sokołowskiego. Reprezentanci klubu PiS złożyli kwiaty pod pomnikami: Wincentego Witosa, Stefana Grota-Roweckiego, Ronalda Reagana i Ignacego Paderewskiego.

   Marsz Wolności, Solidarności i Niepodległości 13 grudnia Marsz Wolności, Solidarności i Niepodległości 13 grudnia
  • 13 grudnia Marsz Wolności, Solidarności i Niepodległości


  • Zaproszenie na Marsz Wolności, Solidarności i Niepodległości - 13 grudnia, Warszawa plac Trzech Krzyży, godzina 18.00


  • Budżet UE - puste obietnice PO


  • Ogólnopolski Dzień Ratownictwa Medycznego


   W piątek 12 października w Szczecinie odbyły się obchody Ogólnopolskiego Dnia Ratownictwa Medycznego. W uroczystości wzięło udział kilkuset ratowników medycznych z całej Polski. Wśród uczestników znaleźli się m.in. senator RP Waldemar Kraska , senator RP Sławomir Preiss, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Cezary Rzemek, członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Mieczkowska, prof. dr hab. n. med. Juliusz Jakubaszko Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej, prof. dr hab. n. med. Krystyn Sosada, przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, Państwowej Straży Pożarnej i Policji, przedstawiciele środowisk medycznych, pracownicy i dysponenci jednostek systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.

   Uczestniczący w uroczystościach senator Kraska złożył życzenia wszystkim zgromadzonym:
   „13 października po raz kolejny obchodzimy w Polsce Dzień Ratownictwa Medycznego, ustanowiony w 2006 roku. Dla naszej społeczności jest to dzień uroczysty i wyjątkowy. Chciałbym skierować życzenia do wszystkich osób, które na co dzień realizują się w tej trudnej i pełnej poświęcenia pracy. Ratownikom medycznym, dysponentom zespołów ratownictwa medycznego, lekarzom, pielęgniarkom systemu, dyspozytorom medycznym, lekarzom koordynatorom ratownictwa medycznego, kierowcom kolumny transportu sanitarnego życzę udanych akcji ratunkowych oraz satysfakcji i radości jaką daje możliwość ratowania ludzkiego życia. Praca, którą codziennie wykonujecie, jak żadna inna wymaga połączenia profesjonalizmu z wyjątkowymi predyspozycjami psychicznymi, wymaga także odpowiedniej postawy moralnej koniecznej przy wykonywaniu tak bardzo odpowiedzialnego zawodu. Jako ratownicy medyczni jesteście bardzo często pierwsi na miejscu wypadku, katastrofy czy nagłego zachorowania, ratując ludzkie życie i zdrowie. Życzę, aby praca ta była źródłem zadowolenia oraz dawała poczucie dobrze wypełnionego obowiązku.
   W Dniu Ratownictwa Medycznego składam wszystkim serdeczne podziękowania za trud włożony w  wykonywanie codziennych obowiązków, często w wyjątkowo ciężkich warunkach, a także za pełne poświęcenia niesienie pomocy potrzebującym.
   Życzę Państwu wszelkiej pomyślności zarówno w życiu osobistym, jak i trudnej pracy zawodowej” -zakończył swoje wystąpienie.

   Ogólnopolski Dzień Ratownictwa MedycznegoOgólnopolski Dzień Ratownictwa Medycznego
  • Obchody 66. rocznicy akcji "Mitropa" i bitwy w Kiełbaskach

   5 października senator Waldemar Kraska wziął udział w uroczystości obchodów 66 rocznicy akcji „Mitropa” i bitwy w Kiełbaskach. Organizatorami uroczystości byli m.in. ZRM NSZZ „Solidarność”, Komisja Terenowa EiR NSZZ ”S” Warszawa-Śródmieście, wójt gminy Huszlew, wójt gminy Stara Kornica, sołtys wsi Szaniawy-Poniaty.

   Uroczysta msza święta odbyła się w kościele pw. Antoniego Padewskiego w Huszlewie pod przewodnictwem ks. inf. Kazimierza Korszniewicza. Następie na miejscowym cmentarzu parafialnym w Huszlewie miejscu pochówku żołnierzy AK-WiN zostały złożone kwiaty. Stąd uczestniczy uroczystości udali się pod pomnik upamiętniający bitwę w Kiełbaskach koło Kornicy. Po złożeniu kwiatów wydarzenia z przed  66 lat przypomniał historyk , regionalista Józef GERESZ. Pomnik w Kiełbaskach został wzniesiony w 1992 r. z inicjatywy nieżyjącego już  działacza WiN Jana Kołkowicza.
   Z Kiełbasek uczestnicy uroczystości udali się do miejscowości Szaniawy-Poniaty koło Trzebieszowa . Tam pod  tablicą na budynku stacji kolejowej upamiętniającą akcję Mitropa także zostały złożone kwiaty.
   źródło:www.radiopodlasie.pl

   zdjęcie źródło: www.radiopodlasie.plzdjęcie źródło: www.radiopodlasie.pl
  • Dożynki w Huszlewie.

   Powiatowe Święto Plonów powiatu łosickiego odbyło się 16 września w Huszlewie. Uroczystości rozpoczęły się w miejscowym kościele parafialnym. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył dziekan dekanatu sarnackiego ks. Andrzej Jakubowicz.

   Homilię wygłosił dziekan łosicki ks. prałat Michał Śliwowski. Podziękował rolnikom za ich trudną pracę i wieńce dożynkowe, które są symbolicznym znakiem wdzięczności Bogu za zebrane plony. Porównał życie człowieka do ziarna pszenicznego wrzuconego w ziemię, które musi obumrzeć, ale tylko wtedy przyniesie obfity plon.  
   Druga część uroczystości dożynkowych odbyła się na stadionie. Starostowie dożynek na ręce starosty łosickiego Czesława Gizńskiego i wójta Gminy Huszlew Stanisława Stefaniuka przekazali bochen chleba upieczony z tegorocznego zboża. Dożynki są symbolem bezpieczeństwa żywnościowego Polski, które zapewniają również rolnicy gmin naszego powiatu – mówił starosta łosicki Czesław Giziński.
   Gospodarzem tegorocznych dożynek powiatowych jest gmina Huszlew i wójt tej gminy Stanisław Stefaniuk.
   - W tym roku nasz region ominęły nawałnice, więc rolnicy mają się z czego cieszyć. Dzisiejsze święto jest zwieńczeniem trudu pracy rolnika – powiedział wójt.
   Na dożynki przybyły delegacje z darami z całego powiatu. Najbardziej liczne z terenu gminy Huszlew m.in. mieszkańcy Mostowa z inicjatywy proboszcza parafii ks. Krzysztofa Buczyńskiego zamiast wieńca przygotowali potężny tort.
   W dożynkach w Huszlewie uczestniczyli m.in.  w imieniu senatora  Waldemara Kraski - Marcin Hawryluk, posłowie Marek Sawicki i Stanisława Prządka, wicemarszałek województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska i delegacje z miast partnerskich z  Ukrainy.

   źródło:www.radiopodlasie.pl
  • Prawo i Sprawiedliwość – Alternatywa

       
     2 września 2012 r.
    
   Prawo i Sprawiedliwość przygotowało pakiet ustaw, które są odpowiedzią na oczekiwania i problemy z jakimi na co dzień spotykają się Polacy.
   Nasze propozycje to nie puste hasła, ale konkretne rozwiązania legislacyjne. Jesteśmy gotowi do rządzenia.    Prawo i Sprawiedliwość jest realną alternatywą wobec złych rządów PO.    

    Uproszczenie systemu podatkowego, w tym przywrócenie ulg na dzieci, bon na opłatę żłobka czy przedszkola, cofnięcie szkodliwej ustawy emerytalnej i zmiany w systemie emerytalnym. Naprawa systemu ochrony zdrowia m.in. poprzez likwidację Narodowego Funduszu Zdrowia, to tylko niektóre z propozycji Prawa i Sprawiedliwości.    

   Ostatnie lata to czas ogromnych możliwości Polski - nigdy wcześniej w historii nie mieliśmy tak szerokiej perspektywy na rozwój i modernizację naszego kraju. Niestety pięć lat rządów koalicji PO-PSL to czas stagnacji, błędnych decyzji i zmarnowanych szans. Prawie wszystkie dziedziny aktywności państwa wymagają naprawy. Rząd Donalda Tuska doprowadził do zapaści w służbie zdrowia. Sytuacja finansów publicznych jest opłakana. Dług publiczny rośnie w zastraszającym tempie. Najnowsze dane GUS wskazują na zbliżającą się recesję. Następuje metodyczne ograniczanie odpowiedzialności państwa, likwidowane są szkoły, komisariaty czy urzędy pocztowe.  Rząd zaprzepaścił szansę na infrastrukturalny rozwój kraju, nie stworzono zapowiadanych sieci autostrad i dróg szybkiego ruchu. Te drogi, które wybudowano, oddawane są w pośpiechu, a niejasne procedury doprowadzają polskie firmy do bankructwa. Zmiany forsowane przez rząd w oświacie degradują polską edukację, ogranicza się nauczanie historii, próbuje się usunąć religię ze szkół.

   Prawo i Sprawiedliwość jest przeciwne szkodliwej polityce rządu PO. Nie zgadzamy się na zaprzepaszczenie szans na rozwój Polski.  Polacy zasługują na państwo, które troszczy się o ich potrzeby i rozwiązuje ich problemy. Polacy zasługują na więcej.


   PRAWO i SPRAWIEDLIWOŚĆ ALTERNATYWA
   Pakiet ustaw

   SPRAWIEDLIWE PODATKI    
   •    Gruntowna reforma PIT i CIT, ujednolicenie bazy podatkowej, proste zasady naliczania podatków. Jasne definicje co i jak ma być opodatkowane;
   •    Wprowadzenie podatku bankowego i od hipermarketów;
   •    Powołanie Rzecznika Praw Podatnika;
   •    Zmniejszenie obciążeń podatkowych paliw;
   •    Ulgi podatkowe dla rodzin;
   •    Ulgi dla przedsiębiorców i pracodawców;
   •    Wprowadzamy jedną powszechną deklarację VAT.

   SZCZĘŚLIWA RODZINA
   •    Realna ulga podatkowa na dzieci dla rodzin, które mogą z niej skorzystać.
   Ulga przysługuje rodzinie od momentu poczęcia dziecka;
   •    Dopłaty do edukacji dzieci - ulga podręcznikowa;
   •    Wydłużenie urlopu macierzyńskiego;
   •    Opłacenie przez państwo składek ubezpieczenia społecznego dla rodziców przebywających na urlopie wychowawczym;    
   •    Bon rodzinny - dofinansowanie z budżetu państwa kosztów żłobka
   i przedszkola. Rodzice realizują bon w placówce, do której uczęszcza dziecko, niezależnie czy jest to podmiot publiczny czy niepubliczny. Zakłada się wartość bonu na 300 złotych miesięcznie na dziecko;
   •    Karta rodziny wielodzietnej - może być realizowana w placówkach kultury, sportu, przewozach, itp. Zniżki liczone od dwójki dzieci.

   ZDROWI POLACY
   •    Likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia;
   •    Włączenie finansowania służby zdrowia do budżetu. Przekazanie nadzoru
   i kontroli nad wydatkowaniem środków publicznych ministrowi zdrowia;
   •    Stworzenie sieci szpitali publicznych tzw. Krajowa Sieć Szpitali. Akcje lub udziały publiczne w polskich szpitalach nie mogą być niższe niż 51 %;
   •    Refundacja leków.

   GODNA EMERYTURY    
   •    Uchylenie ustawy podwyższającej wiek emerytalny do 67 lat;
   •    Powrót do wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, przy możliwości dobrowolnego wydłużenia przez osoby uprawnione;
   •    Wprowadzenie wyboru w systemie emerytalnym (ZUS / OFE);
   •    Wprowadzenie zwrotu podatku dla emerytów, którzy otrzymują 1000 zł.
   i mniej.

   SZKOŁA – DOBRA NAUKA, DOBRE WZORCE    
   •    Szkoła podstawowa od 7 roku życia;
   •    Likwidacja gimnazjum, przywracamy 8 letnią szkołę podstawową i 4 letnią szkołę średnią;
   •    Rozwój szkolnictwa zawodowego;
   •    Tańsze przedszkola - subwencja oświatowa na przedszkola;
   •    Ustawowe zagwarantowanie nauczania historii, religii i języka polskiego;
   •    Gabinety lekarskie w szkołach;    
   •    Odejście od maturalnych egzaminów testowych, przywrócenie egzaminów sprawdzających rzeczywistą wiedzę ucznia
   •    Nauczyciel otrzymuje status urzędnika państwowego
   •    Koniec z szaleństwem podręcznikowym – minister będzie dopuszczał do użytku maksymalnie 3 z danego przedmiotu dla danego rocznika, a szkoła będzie miała obowiązek wybrać 1 tak, aby młodsze roczniki mogły z nich korzystać    .

   WIĘCEJ PRACY    
   •    Narodowy Program Zatrudnienia
   •    Praca dla młodych - Fundusz Wspierania Przedsiębiorczości Ludzi Młodych; Obniżenie o 50% przez okres 2 lat składek na ZUS dla absolwentów szkół, stypendia edukacyjne na okres nauki+1 rok na poszukiwanie pracy;
   •    Obniżenie składki rentowej dla pracodawców o 2 pkt. procentowe;
   •    Zwiększenie środków na aktywizację dla bezrobotnych;
   •    Ograniczenia stosowania umów śmieciowych;
   •    Programy dla gmin, na terenie których występuje wysokie bezrobocie;
   •    Firma rodzinna – proponujemy wliczenie do okresu składkowego urlopu macierzyńskiego kobiety prowadzącej działalność gospodarczą.

   RÓWNE SZANSE DLA POLSKIEJ WSI
   •    Kompleksowa reforma izb i spółdzielni rolniczych;
   •    Ubezpieczenie wszystkich gospodarstw;
   •    Zwiększenie wysokości kwot stawek zwrotu podatku akcyzowego zawartego
   w cenie oleju napędowego wykorzystywanego dla produkcji rolnej.

   WŁASNE MIESZKANIE    
   •    Pomoc finansowa dla młodych rodzin ubiegających się o mieszkania (kontynuowanie programów, których celem jest ułatwienie młodym rodzinom pozyskanie własnego mieszkania);
   •    Wdrożenie Narodowego Programu Budownictwa Mieszkaniowego;
   •    Ustawa o kasach mieszkaniowych;
   •    Ustawa o polityce mieszkaniowej;
   •    Zmiana zasad najmu lokali mieszkaniowych.

   BEZPIECZNA POLSKA    
   •    Połączenie ministerstwa sprawiedliwości i prokuratury;    
   •    Zaostrzenie kar za przestępstwa pospolite oraz te przeciwko  życiu i zdrowiu;
   •    Konfiskata majątków przestępców;    
   •    Zwiększenie ochrony ofiar przestępstw.

   KULTURA I TOZSAMOŚĆ
   •    Ustawa o nauczaniu historii;    
   •    Ustawa o prowadzeniu działalności kulturalnej;
   •    Ustawa o ochronie zabytków;
   •    Wsparcie finansowe dla mediów publicznych.

  • Sprostowanie PiS dotyczące przygotowanego projektu ustawy o podatku dochodowym

   Warszawa, dnia 15 czerwca 2012 r.

    

               W nawiązaniu do artykułu, który ukazał się w wydaniu „Gazety Wyborczej” w dziale „Mój Biznes” w dniu 14 czerwca 2012 r. pt.: „PiS chce poprawić podatki. Minister: to wpuszczanie lisa do kurnika”, który dotyczył przygotowanego przez PiS projektu ustawy o podatku dochodowym, uprzejmie informuję, że w artykule tym zamieszczono nieprawdziwe stwierdzenia wynikające prawdopodobnie z nieznajomości tekstu projektu ustawy.

   Nieprawdą jest, że projekt ustawy zawiera „pomysł podwyższenia pracowniczych kosztów uzyskania przychodów docelowo w 2016 r. do wysokości 30 proc. przychodów (…)”. Projekt ustawy przewiduje kwotowo ustaloną wysokość kosztów uzyskania przychodów z pracy najemnej, która jest zbliżona do obecnie obowiązującej. Podatnik mógłby jednak zrezygnować z ustalania kosztów uzyskania przychodów w powyższy sposób i zamiast nich zadeklarować w rocznej deklaracji podatku rzeczywiście poniesione koszty uzyskania przychodów, nie wyższe niż 30% przychodów z tego źródła. Jak z powyższego wynika w cytowanym artykule pomylono więc rzeczywisty wydatek (a tylko taki może być kosztem uzyskania przychodów) z górnym limitem wydatków, który zabezpiecza interesy fiskalne. Również w obecnym stanie prawnym pracownik może uwzględniać w rozliczeniu podatkowym rzeczywiste koszty uzyskania przychodów - bez limitów procentowych. Dlatego też podane w artykule kwoty będące jakoby skutkiem wejścia w życie tych przepisów są nieprawdziwe.

   Nieprawdą jest, że w projekcie ustawy wprowadzona została „zmiana zasad opodatkowania menedżerów. Dzięki niej mieliby oni możliwość opodatkowania swoich dochodów w ramach działalności gospodarczej, w tym także przy zastosowaniu 19-proc. liniowej stawki podatkowej.” Należy wskazać, że dochody uzyskane z osobiście świadczonej przez podatnika działalności na podstawie umów na zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menadżerskich lub umów o podobnym charakterze zgodnie z projektem są opodatkowane według progresywnej skali podatkowej.

               Nieprawdą jest, że projekt zawiera „ (…) zwolnienie z opodatkowania wszystkich funduszy z państw UE bez żadnych warunków”. Przepis art. 31 projektu zwalnia m.in.: instytucje wspólnego inwestowania posiadające siedzibę w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim lub w innym państwie należącym do EOG oraz podatników posiadających siedzibę w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim lub w innym państwie należącym do EOG prowadzących program emerytalny, w zakresie dochodów związanych z gromadzeniem oszczędności na cele emerytalne; oznacza to, że zwolnione SA tylko te podmioty, które mają formalny status uprawniający do prowadzenia tej działalności w rozumieniu powszechnie obowiązujących przepisów prawa. Prowadzenie powyższych działalności poddane jest rygorom we wszystkich państwach UE i EOG w sposób analogiczny do obowiązujących w Polsce.

   Nieprawdą jest, że w projekcie znajdują się jakiekolwiek „przepisy, które pozwolą opodatkować dochód firmy w miejscu jej rejestracji”. Z projektu wynika bowiem, że podatnicy podatku dochodowego, którzy nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów), które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

               Nieprawdą jest, że w projekcie „znalazła się likwidacja zwolnień podatkowych dla samorządów”. Zwolnione są podmiotowo samorządowe jednostki budżetowe, a dochody własne jednostek samorządu terytorialnego mają charakter podatkowy lub publicznoprawny, tak więc nie są przychodem w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

    
   CO TRZEBA PODKREŚLAĆ
    

   1)     W Polsce obecny system podatkowy oparty jest przede wszystkim na rozlicznych nowelizacjach, interpretacjach, przepisów prawnych. Interpretacje, które wg Rostowskiego są perłą polskiego systemu podatkowego są wydawane przez różne organy, często same sobie przeczą. Pytanie dlaczego rostwowskiemu zależy na utrzymaniu tego stanu rzeczy? Ponieważ łatwiej w tym chaosie prowadzić taką pokrętną politykę finansową jak on to stosuje. Kreatywna księgowość + system podatkowy oparty na tysiącach interpretacji, rozporządzeń, nowelizacji to reforma finansów publicznych wg jvr

   2)     Nasz projekt chroni podatników przed dowolnością interpretacji – żeby w następnym roku, ci którzy zostali pokrzywdzeni przez fiskusa nie musieli spotykać się na stadionie narodowym, bo nie zmieszczą się w Sali kongresowej

   3)     Zawarliśmy przepisy, które mają wspierać rozwój i są wyjściem naprzeciw przedsiębiorcom – 50% odpisu od dochodów, jeżeli podatnik ponosi koszty na inwestycje

   4)     Opodatkowujemy szarą strefę

   5)     Dajemy ulgi prorodzinne

   6)     Jedną z najważniejszych nowości projektowanej ustawy jest zerwanie z dyskryminacją podatkową pracy. Wszyscy podatnicy podatku dochodowego, zarówno podmioty gospodarcze, jak i pracownicy, muszą mieć porównywalną podstawę opodatkowania, czyli dochód podatkowy. Każdemu podatnikowi musi być przyznane prawo do rzeczywistych kosztów uzyskania przychodów.

   7)     W projektowanej ustawie o podatku dochodowym uproszczony został sposób składania deklaracji na podatek dochodowy – podatnik ma składać tylko jedną roczną deklarację podatku dochodowego PD-I. liczącą dwie strony. Nie ma żadnych obligatoryjnych załączników do tej deklaracji. Podatnik ma mieć prawo, a nie obowiązek dołączenia załączników do wspomnianej deklaracji, w których może szczegółowo ująć dane istotne z punktu widzenia rozliczenia podatku dochodowego.

   Sprostowanie PiS dotyczące przygotowanego projektu ustawy o podatku dochodowymSprostowanie PiS dotyczące przygotowanego projektu ustawy o podatku dochodowym
  • Mecz charytatywny "Senat kontra Senat" w Sosnowcu

   Zwycięstwem przedstawicieli Senatu RP 2:1 zakończył się mecz piłki nożnej, rozegrany na Stadionie Ludowym w Sosnowcu pomiędzy reprezentacjami Senatu RP i senatów uczelni polskich. Był to już 4. charytatywny mecz "Senat kontra Senat", z którego dochód przeznaczono na 24. Edycję Śląskiego Funduszu Stypendialnego im. Adama Graczyńskiego.

   Organizatorzy wydarzenia to: Senat RP, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Fundacja im. Krystyny Bochenek, "Gazeta Wyborcza", Urząd Miejski w Sosnowcu. Dzięki temu przedsięwzięciu będzie można wypłacić co najmniej 5 stypendiów dla zdolnych, niezamożnych studentów. Fundatorami są m.in.: Senat RP, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, Urząd Miasta w Sosnowcu oraz rodzina tragicznie zmarłej 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie pod Smoleńskiem wicemarszałek Krystyny Bochenek.

   To właśnie śp. wicemarszałek K. Bochenek w 2008 r. zainicjowała charytatywne rozgrywki senatorów z przedstawicielami uczelni. Uczestnicy tegorocznego meczu złożyli kwiaty na jej grobie na katowickim cmentarzu. Naukowcy i politycy biorący udział w rywalizacji podkreślają, że jej sportowy wynik jest drugorzędny. Chodzi przede wszystkim o spotkanie, jego charytatywny wymiar, a także wspomnienie K. Bochenek.

   Podczas tegorocznego meczu na trybunach zebrano ok. 2 tys. zł na rzecz funduszu. Inicjatorem jego utworzenia był nieżyjący już senator SLD Adam Graczyński, którego imię nosi fundusz. Po śmierci założyciela na czele jego rady stanęła K. Bochenek, a obecnie funkcję tę pełni wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk. Przez 11 lat działalności wręczono stypendia 586 osobom na łączną kwotę ponad 940 tys. zł. Stypendyści to głównie studenci śląskich uczelni publicznych i niepublicznych, młodzi, zdolni ludzie, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. By uzyskać stypendium, trzeba wykazać się średnią ocen powyżej 4,5, udokumentować trudną sytuację ekonomiczną, a także pochodzić z woj. śląskiego.
   W meczu czynnie udział wziął m.in. senator Waldemar Kraska.

   źródło:www.senat.gov.pl
   zdjęcie: www.sosnowiec.naszemiasto.plzdjęcie: www.sosnowiec.naszemiasto.pl
  • 5 rocznica nadania imienia Bohaterów Akcji V2 Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Sarnakach

   Dnia 18 maja 2012 roku miała miejsce piąta rocznica nadania imienia Bohaterów Akcji V2 Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Sarnakach.

   Uroczystość rozpoczęła msza św. odprawiona w miejscowym kościele parafialnym. Następnie pod pomnikiem Bohaterów Akcji V2 wieńce i kwiaty złożyli: w imieniu senatora Waldemara Kraski – asystent senatora Marcin Hawryluk, wicestarosta Mariusz Kucewicz, radni powiatowi Szczepan Miroński i Marek Banicki, Tadeusz Sobieszczak pseudonim „Dudek”, Andrzej Lipka Wójt Gminy Sarnaki, Małgorzata Wawryniuk sekretarz Gminy oraz przedstawiciele Rady Gminy Sarnaki, dyrekcja ZS w Sarnakach Barbara Michoń i Agata Wasilewska wraz z przedstawicielami uczniów, Tadeusz Seremet dyrektor niepublicznej szkoły w Przybysławicach noszącej imię III Most wraz z nauczycielami i uczniami, Sławomir Zaniuk Komendant KPPSP w Łosicach, Andrzej Stańczuk zastępca KPP w Łosicach.

   Podczas oficjalnych powitań głos zabrał m.in. Tadeusz Sobieszczak, pseudonim „Dudek” – jeden z ostatnich żołnierzy „Zenona” (dowodzonego przez Stefana Wyrzykowskiego oddziału partyzanckiego AK, działającego w rejonie nadbużańskim, który przejął niemiecką rakietę V2).

   Uczniowie zespołu szkół przygotowali część artystyczną podczas której wykonali kilka tańców narodowych, montaż słowno-muzyczny złożony z  narodowych pieśni patriotycznych. Część artystyczną zakończył polonez w wykonaniu młodzieży gimnazjalnej.

    
  • Studyjne posiedzenie Senackiej Komisji Zdrowia

   24 kwietnia senator Waldemar Kraska uczestniczył w studyjnym posiedzeniu Senackiej Komisji Zdrowia odbywającej się równolegle do konferencji "Standardy w Pediatrii, In memoriam Profesor Janiny Bogusławskiej - Jaworskiej we Wrocławiu.

   W imieniu członków Komisji Zdrowia jej przewodniczący senator Rafał Muchacki podziękował senator Alicji Chybickiej za zaproszenie do udziału w konferencji „Standardy w pediatrii”. Podkreślił, że spotkanie miało na celu omówienie problemów w opiece medycznej nad dziećmi. Przypomniał, iż podczas konferencji poruszono tematy dotyczące m.in. profilaktyki w pediatrii i niewykonywania przynajmniej raz w roku badań profilaktycznych dzieci. Mówiono także o niedoskonałym kalendarzu szczepień, wskazywano na zbyt niski poziom finansowania procedur pediatrycznych oraz potrzebę otwarcia konsultacyjnych poradni pediatrycznych. Ponadto zwracano uwagę na kontrowersje dotyczące specjalizacji w pediatrii, a także na konieczność wprowadzenia poprawek do ustawy o świadczeniach zdrowotnych.
   Podczas panelu dyskusyjnego z udziałem członków Komisji Zdrowia, dotyczącego kierunku, w jakim zmierza polska służba zdrowia, a w szczególności pediatria, bez odpowiedzi nie pozostało żadne pytanie. Jak podkreślali senatorowie, wrocławska konferencja była doskonałą okazją do przedstawienia i nagłośnienia problemów, jakie napotyka pediatria, a także wskazanie kontrowersji i niezbędnych zmian w prawie.
   Przewodniczący komisji senator Rafał Muchacki zapowiedział, że komisja zwróci się do ministra zdrowia z apelem o rozważenie możliwości utworzenia Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Dzieci.
   źródło:www.senat.gov.pl
   Studyjne posiedzenie Senackiej Komisji ZdrowiaStudyjne posiedzenie Senackiej Komisji Zdrowia
  • Wystąpienie senatora Waldemara Kraski na 12 posiedzeniu Senatu RP - nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

   Wysoki Senacie!

   Od pewnego czasu rozmawiamy o przyszłości, o przyszłości naszej, naszych dzieci i wnuków. W osłupienie wprawia mnie fakt, że partia, która myśli głównie o sondażowych słupkach poparcia, troszczy się obecnie o to, co się stanie z Polską za dziesięć, piętnaście czy dwadzieścia lat. Rząd nagle jawi się jako zatroskany o naszą przyszłość. No, jest to naprawdę chwalebne… Ale niestety to tylko ułuda. Ktoś wymyślił, że podniesienie wieku emerytalnego do 67. roku życia uzdrowi nasz chory system. Co ciekawe, nikt nie odpowiedział na pytanie, dlaczego właśnie 67 rok życia, a nie na przykład 65 czy 68. Podejrzewamy, że wystąpienie pana premiera w czasie exposé i wskazanie liczby 67 jest momentem, który przesądził o tym, że wybraliśmy właśnie ten wiek na czas przejścia Polaków na emeryturę. I jak zwykle w pośpiechu, w bałaganie legislacyjnym, nie słuchając głosu strony społecznej albo go lekceważąc, uchwalamy ustawę, którą za parę lat być może ktoś inny wyrzuci do kosza.

    
    

   Pora na twarde fakty. Jak wszyscy wiemy, Polska ma jeden najwyższych wskaźników bezrobocia i jedne z najwyższych wskaźników emigracji zarobkowej. Zajmujemy dwudzieste szóste miejsce, jeśli chodzi o zatrudnianie osób starszych, i dwudzieste ósme miejsce, jeśli chodzi o długość życia Polaków. Występuje u nas jeden z najniższych wskaźników dzietności, a słynny program aktywizacji osób 50+ do tej pory nic nam nie dał. W Unii Europejskiej kobiety mają prawo do przejścia na emeryturę średnio w 61,8 roku życia, a mężczyźni – w 62,9 roku życia. Według planów niedawno ogłoszonych w poszczególnych krajach na rok 2050 – podkreślam: 2050 – kobiety w Unii Europejskiej mają pracować maksymalnie do 64 roku życia, a mężczyźni – do 64,6 roku życia.

   Należy zadać pytanie, dlaczego w świetle tych faktów Polska chce być wzorem dla innych krajów w Europie. Czy tu chodzi o dobro Polaków, o ich przyszłość, czy raczej rządowi bardzo potrzebny jest dokument, który uwiarygodni nas na międzynarodowych rynkach finansowych, pokaże, że Polska będzie miała mniejsze dotacje do systemu ubezpieczeń społecznych, a więc będzie mogła spłacać regularnie raty i odsetki od kredytów? Należy zadać kolejne pytanie: czy w tej reformie nie chodzi o obniżenie naszych emerytur? Tak niestety działa system kapitałowy, który od 2009 r. jest konsekwentnie stosowany w wymiarze nowych emerytur. I tak emerytura, która w 2008 r. wynosiła 1 tysiąc 600 zł brutto, w roku 2014, gdy zostanie w całości zastosowany system kapitałowy, wyniesie tylko 600 zł brutto, czyli 645 zł netto. Tak zmieni się wysokość emerytury przy takim samym stażu pracy i wysokości składki. Z licznych badań wynika, że po 55 roku życia krańcowa wydajność pracy znacznie się zmniejsza. W ślad za tym nie idzie jednak obniżanie wynagrodzeń, chociażby z powodu oporów związków zawodowych, ale konsekwencją tego jest niechęć pracodawców do zatrudniania osób starszych, tak zwanych osób 50+.

   Jest wiele zawodów, w których praca do 67. roku życia jest praktycznie niemożliwa. Najbliższe są mi zawody medyczne, więc pozwólcie państwo, że o nich powiem kilka słów. Naukowcy udowodnili, że po 50 roku życia znacznemu obniżeniu ulega zarówno sprawność fizyczna, jak i sprawność psychiczna człowieka. Osoby wykonujące zawód lekarza czy pielęgniarki i położnej nie będą w stanie w wieku 67 lat realizować swoich obowiązków z należytą starannością. Będzie to niosło poważne ryzyko dla życia i zdrowia pacjentów. Nie wyobrażam sobie lekarza i położnej, którzy w tym wieku odbierają poród, czy zespołu medyków, którzy podejmują akcję reanimacyjną po wcześniejszym sprincie do mieszkania chorego na czwarte piętro i zniesieniu go na noszach. Może się okazać, że wtedy to zespół udzielający pomocy sam będzie jej potrzebował. (Oklaski)

   Niestety biologii człowieka nie da się oszukać. Rząd mówi, że dla osób starszych znajdą się miejsca na przykład w administracji szpitali. To nawet nie jest śmieszne.

   Panie Marszałku! Wysoki Senacie! Wielokrotnie podnoszony był temat konsultacji społecznej w sprawie tej ustawy, a właściwie jej brak, ponieważ inny projekt był konsultowany ze stroną społeczną, a inny projekt trafił do Sejmu. Strona społeczna wielokrotnie podnosiła, że nie zostały uwzględnione jej postulaty, na co strona rządowa odpowiadała, że to są tylko konsultacje, a nie uzgodnienia.

   Tak można godzinami mówić i przytaczać tysiące przykładów przeciwko podnoszeniu wieku emerytalnego do 67. roku życia.

   Jako przedstawiciel mniejszości komisji wnoszę o odrzucenie ustawy w całości. W przypadku, gdyby nasz wniosek nie został uwzględniony, proszę państwa senatorów o poparcie naszych poprawek. Dziękuję bardzo.

    źródło: www.senat.gov.pl
    
   Wystąpienie senatora Waldemara Kraski na 12 posiedzeniu Senatu RP - nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych Wystąpienie senatora Waldemara Kraski na 12 posiedzeniu Senatu RP - nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
  • CZTERY LATA PO BIAŁYM SZCZYCIE

   W piątek 18 maja senator Waldemar Kraska wziął udział w panelu dyskusyjnym "Cztery lata po Białym Szczycie" zorganizowanym w Senacie z inicjatywy wicemarszałka Stanisława Karczewskiego. Dyskusja dotyczyła najważniejszych problemów i systemowych zagrożeń ochrony zdrowia w Polsce m.in. w kontekście rekomendacji Białego Szczytu w 2008 r., zorganizowanego pod patronatem premiera Donalda Tuska i ówczesnej minister zdrowia Ewy Kopacz, a także debaty " Dwa lata po Białym Szczycie ", zorganizowanej przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2010r.

   Do udziału w panelu zaproszono uczestników poprzednich spotkań, wybitnych ekspertów i lekarzy, byłych decydentów, m.in. ministrów zdrowia, parlamentarzystów i przedstawicieli samorządów zawodowych czy organizacji reprezentujących pacjentów.

   Jak podkreślił wicemarszałek Stanisław Karczewski, warunkiem poszukiwania skutecznych metod naprawy sytuacji jest dialog ze wszystkimi uczestnikami systemu ochrony zdrowia. Chodzi o zastanowienie się, co zostało zrealizowane z rekomendacji przyjętych podczas poprzedniego spotkania i postawienie diagnozy na temat stanu ochrony zdrowia w Polsce, a także o odpowiedź na pytanie, co należy zmienić natychmiast, a co w dalszej perspektywie. Ostatnie audyty europejskie wykazały, że polski system ochrony zdrowia jest jednym z najgorszych, występuje wysoka umieralność i zachorowalność na choroby nowotworowe. Podczas gdy w Europie polepsza się stan zdrowia obywateli, w Polsce ulega on pogorszeniu. W tej sytuacji politycy powinni przede wszystkim uważnie słuchać ekspertów i praktyków, by móc podejmować potem właściwe decyzje. Problemem jest kreowanie polityki zdrowotnej: czy jej autorem jest Narodowy Fundusz Zdrowia, czy minister zdrowia działający pod dyktatem funduszu.

   W opinii wiceministra zdrowia Cezarego Rzemka, polski system ochrony zdrowia przez cały czas się zmienia. Realizowane są również kierunki określone podczas Białego Szczytu.

   Większość uczestników senackiej debaty wskazywała jednak na niezrealizowanie rekomendacji sprzed 4 lat. Według honorowego prezesa Stowarzyszenia Pacjentów Primum non nocere Adama Sandauera, udało się jedynie utworzyć urząd rzecznika praw pacjenta, powoływanego przez premiera, a tym samym od niego zależnego.

   Podkreślano, że polska służba zdrowia jest niedofinansowana, trawiona niepotrzebnymi procedurami biurokratycznymi, brakuje lekarzy i pielęgniarek. Zawieszeniu uległ dialog społeczny, a konsultacje w sprawie projektów ustaw są pozorowane.

   Jak ocenił prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz, ochrona zdrowia w Polsce jest od wielu lat niedofinansowana, a obowiązujący obecnie koszyk świadczeń gwarantowanych, finansowanych ze środków publicznych, jest niedostosowany do możliwości Narodowego Funduszu Zdrowia. Zdaniem prezesa, w Polsce jest zbyt mało lekarzy. Jak przypomniał, od wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej wyemigrowało 8 tys. medyków. "Nie jesteśmy na białym szczycie, ale w czarnym dole" - ocenił. Wobec niedofinansowania i nieumiejętnego kierowania przez resort zdrowia efektywność leczenia polskich lekarzy, jest zdaniem prezesa NRL, wprost niebywała.

   O niezrealizowaniu rekomendacji Białego Szczytu mówiła także Hanna Gutowska z Izby Pielęgniarek i Położnych. Podkreśliła, że w Polsce brakuje pielęgniarek. Jak mówiła, jest ich obecnie 308 tys., a w najbliższych latach odejdzie na emeryturę  60 tys.

   O braku dialogu społecznego i nieliczeniu się z opiniami samorządów zawodowych mówiła także przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek  i Położnych Iwona Borchulska. Zwróciła uwagę, że pracownicy traktowani są coraz gorzej i zmuszani do pracy na podstawie kontraktów. Trudno jest mówić o dowolności form zatrudnieniu i wolnym wyborze. Fatalnym rozwiązaniem jest także wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat.

   Zdaniem Tomasza Szelągowskiego z Federacji Pacjentów Polskich, ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, której założenia były opracowywane podczas Białego Szczytu, różni się od ustaleń, które podjęli jego uczestnicy.

   Według Marii Ochman, przewodniczącej Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność", ostatnie 4 lata skłaniają do gorzkiej refleksji. Umożliwiając komercjalizację i urynkowienie szpitali, naruszono więzi społeczne w opiece zdrowotnej. Są szpitale, w których nie ma już lekarzy, analityków czy pielęgniarek, a jedynie podmioty gospodarcze prowadzące działalność gospodarczą, której podstawowym celem jest zysk. Prowadzi to do skonfliktowania środowiska medycznego i zarządzania w myśl zasady divide et impera. A przecież solidaryzm społeczny wymaga, by minister zdrowia zarządzał systemem jako całością , a nie rozgrywając jego poszczególne elementy. Nie może być tak, że za system ochrony zdrowia nikt nie odpowiada. Dialog społeczny prowadzony jest wybiórczo, "z przymrużeniem oka".

   Z opinią, że działanie dla zysku jest sprzeczne z misją społeczną, nie zgodził się Krzysztof Bukiel, przewodniczący Związku Zawodowego Lekarzy. Głupotą, jego zdaniem, jest nie skorzystać z rozwiązań, które mogą przynieść poprawę. Jako przykład przytoczył radykalne zmniejszenie śmiertelności z powodu zawałów serca. Umożliwiły to: nielimitowanie świadczeń, ich właściwa wycena i konkurencja. 

   Podczas debaty wielu jej uczestników, przede wszystkim lekarzy praktyków, profesorów medycyny, wskazywało na dyktat Narodowego Funduszu Zdrowia i jednoosobowe jego zarządzanie przez prezesa Paszkiewicza. Ich zdaniem, fundusz jest obdarzony wyjątkową władzą: płatnika, kontrolera i egzekutora. Narzucana lekarzom biurokracja jest często niepotrzebna i niczym nieuzasadniona, odciąga ich od najważniejszego zadania, jakim jest leczenie pacjentów. Nieobecność podczas senackiego spotkania przedstawicieli funduszu określono jako arogancję.

   Na potrzebę uchwalenia ustawy o zdrowiu publicznym, która wyznaczyłaby kierunki polskiej ochronie zdrowia, wskazywał doradca prezydenta Maciej Piróg.

   W dokumencie finalnym Białego Szczytu sprzed 4 lat rekomendowano m.in. wprowadzenie niewielkich dopłat za część gwarantowanych świadczeń zdrowotnych oraz za świadczenia towarzyszące (m.in. koszty zakwaterowania i wyżywienia pacjentów). Zastrzeżono jednocześnie, że konieczne jest stworzenie systemu pomocy finansowej dla osób, dla których dopłaty mogłyby stanowić barierę dostępu do świadczeń. Podkreślono ponadto konieczność stworzenia systemu dobrowolnych dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych oraz zwiększenia publicznych nakładów na służbę zdrowia do 6% PKB. Stwierdzono także, że rolnicy powinni płacić składkę na ubezpieczenie zdrowotne tak jak inni obywatele. Zaproponowano też większą ochronę praw pacjenta - stworzenie urzędu Rzecznika Praw Pacjenta. Tylko ostatnia rekomendacja została wprowadzona w życie.

   Tekst i zdjęcie www. senat.gov.plTekst i zdjęcie www. senat.gov.pl
  • Tekst i zdjęcie www. senat.gov.pl Odsłonięcie popiersia majora Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka w ToruniuPodczas XVI Forum Polonijnego w Toruniu, które odbyło się w dniach 20-22 kwietnia zostało odsłonięte popiersie majora Zygmunta Szendzielarza, pseudonim Łupaszko, ufundowane przez przedstawicieli Senatu RP, na czele z senatorem Waldemarem Kraską, inicjatorem przedsięwzięcia.
  • Konferencja o przestrzeganiu praw człowieka na świecie w Siedlcach.

   24 kwietnia 2012 r. w Siedlcach odbyła się "Konferencja poświęconą przestrzeganiu Praw Człowieka w Europie i na Świecie" zorganizowali ją Fundacja Gazety Podlaskiej im. prof. T. Kłopotowskiego, której prezesem jest Tomasz Olko, wspólnie z Urzędem Miasta Siedlce. Konferencja została połączona wraz z otwarciem wystawy „Ostatni Leśni, Żołnierze Wyklęci w Walce o Niepodległą Polskę”, w Sali Widowiskowej „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach przy ul. Henryka Sienkiewicza 63.

   Prawa człowieka na świecie wciąż padają ofiarą politycznych kalkulacji i ekonomicznych interesów – takie było główne przesłanie konferencji.

   W południe konferencja była skierowana do młodzieży szkolnej, która przyszła bardzo licznie (sala była wypełniona po brzegi młodymi ludźmi, ku uciesze zaproszonych gości z zagranicy), wieczorem zaś konferencja poprowadzona była dla pozostałych osób.

   Po zakończeniu wieczornej konferencji odbył się koncert w wykonaniu bardów „Solidarności” Dominiki Świątek i Leszka Czajkowskiego, który to bardzo podobał się zebranym słuchaczom.

   Pomiędzy konferencjami zaproszeni goście zostali oprowadzeni po muzeum diecezjalnym w Siedlcach przez księdza Roberta Mirończuka, który ciekawie opowiadał o eksponatach znajdujących się tam, obraz El Greco – Ekstaza Św. Franciszka to główna atrakcja tego muzeum.

   Następnie goście poszli do Katolickiego Radio Podlasie, w którym została poprowadzona audycja z gośćmi, której tematem było przestrzeganie praw człowieka na świecie.

   Patronat Honorowy nad Konferencją objęli: Senator RP – Waldemar Kraska, Poseł na Sejm RP – Krzysztof Tchórzewski oraz Prezydent Miasta Siedlce – Wojciech Kudelski.

    

   Jak ktoś nie był na konferencji nie wszystko stracone, konferencję można zobaczyć w internecie.

   Prawa człowieka na świecie - http://www.tvsiedlce.pl/8,787-seminarium_o_prawach_czlowieka.html

   Obacz także całą konferencję – http://www.youtube.com/watch?v=t6hVTnkaCsw

    
   Źródło:
    
  • Konferencja poświęcona przestrzeganiu Praw Człowieka w Europie i na Świecie

   Fundacja Gazety Podlaskiej im. prof. T. Kłopotowskiego wspólnie z Urzędem Miasta Siedlce mają zaszczyt zaprosić na "Konferencję poświęconą przestrzeganiu Praw Człowieka w Europie i na Świecie"

   połączoną z otwarciem wystawy „Ostatni Leśni, Żołnierze Wyklęci w Walce o Niepodległą Polskę”, która odbędzie się 24 kwietnia 2012 r.w Sala Widowiskowej „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach przy ul. Henryka Sienkiewicza 63.


   17.30 otwarcie wystawy „Ostatni Leśni, Żołnierze Wyklęci w Walce o Niepodległą Polskę” (senator Zbigniew Romaszewski, prof. Jan Żaryn, Adam Borowski autor wystawy)

   18.00
   otwarcie Konferencji (Prezydent Miasta Siedlce Wojciech Kudelski, senator Zbigniew Romaszewski, poseł Krzysztof Tchórzewski)

   18.15 wystąpienia przedstawicieli uciskanych narodów
   Chiny – Huang Jiannin z Falung Gong, Tomasz Kowalski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Falun Dafa
   Czeczenia – oficjalny przedstawiciel Rządu Czeczeńskiej Republiki Iczkerii na Uchodźctwie w Polsce Aslanbek Kekharsaev, Adam Borowski Honorowy Konsul CRI w Polsce, Anna Kuhn przedstawicielka Stowarzyszeni Polska-Czeczenia
   Kazachstan – Bali Marzec prezes Stowarzyszenia Wspólnota Kazachska w Polsce Bali Marzec.
   Wietnam – Ton Van Anh - polska korespondentka Rozgłośni Wietnamskiej Radia Wolna Azja,
   Robert Krzysztoń - ekspert do spraw Azji w Stowarzyszeniu Wolnego Słowa, w PRL działacz opozycji demokratycznej"

   19.15
   koncert w wykonaniu bardów „Solidarności” Dominiki Świątek
   i Leszka Czajkowskiego
   oraz występ tureckiego zespołu folklorystycznego
   Sahinbey Halk Oyunlari Muzisyenleri

   Patronat Honorowy nad Konferencją objęli: Prezydent Miasta Siedlce Wojciech Kudelski, Poseł na Sejm RP Krzysztof Tchórzewski oraz Senator RP Waldemar Kraska.

  • Siedleckie Uroczystości Światowego Dnia Ofiar Katynia

   12 kwietnia odbyły się uroczystości upamiętniające 72 rocznicę zbrodni katyńskich. Obchody rozpoczęły się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3, gdzie posadzono dąb pamięci poświęcony kapitanowi Kazimierzowi Romualdowi Dryżałowskiemu.

   Na uroczystości obok władz samorządowych miasta - prezydenta Wojciecha Kudelskiego i wiceprzewodniczącego Rady Miasta Bogumiła Kacprzaka, obecna była również Pani Wanda Włodek - córka siedleckiego oficera Wojska Polskiego, który został zamordowany w Starobielsku.

   Następnie uczestnicy uroczystości odwiedzili miejsca związane z pamięcią ofiar stalinowskich. Wieńce złożono pod dębami pamięci poświęconymi podpułkownikowi Stanisławowi Trojanowi i Władysławowi Koślaczowi. Pamięć pomordowanych w Katyniu uczczono również pod krzyżem katyńskim na cmentarzu centralnym oraz przy grobie 16 żołnierzy NSZ i innych organizacji niepodległościowych zamordowanych przez siedleckie UB w nocy z 12/ 13 kwietnia 1945 roku. Następnie delegacje władz miasta, Rodziny Katyńskiej, Związku Sybiraków, członków siedleckiej grupy rekonstrukcyjnej NSZ, członkowie „Strzelca” udały się, do lasku podsekulskiego, gdzie pod krzyżem upamiętniającym ofiary zbrodni siedleckiego UB złożono kwiaty i zapalono znicze pamięci. Kwiaty i znicze złożono również pod tablicą upamiętniającą zbrodnie katyńską umieszczoną na historycznej ścianie kościoła św. Stanisława, oraz pod pomnikiem Sybiraków. Ostatnim punktem na mapie siedleckich obchodów była tablica pamięci umieszczona na budynku dawnej siedziby Urzędu Bezpieczeństwa przy ul. Piłsudskiego. W tym miejscu również zapłonęły znicze, a pamięć ofiar zbrodni stalinowskich uczczono kwiatami.
   Uroczystości zakończyły się wykładem doktora Pawła Kosińskiego z Instytutu Pamięci Narodowej pod tytułem „Katyń w Norymberdze”.

   W imieniu senatora Waldemara Kraski kwiaty złożyli pracownicy jego biur.

   Tekst i zdjęcie:  www.siedlce.pl

   Siedleckie Uroczystości Światowego Dnia Ofiar KatyniaSiedleckie Uroczystości Światowego Dnia Ofiar Katynia
  • Warszawskie obchody II Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej

   10 kwietnia senator Waldemar Kraska wziął udział w obchodach II rocznicy katastrofy smoleńskiej. Uroczystości rozpoczęły się msza świętą w intencji ofiar katastrofy w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu, skąd uczestnicy przeszli przed Pałac Prezydencki. Tam o 8.41 odbył się Apel Poległych, złożono wieniec oraz zapalono znicze. Dalsze uroczystości odbyły się na Powązkach Wojskowych, gdzie delegacja z Jarosławem Kaczyńskim na czele złożyła wieńce oraz zapaliła znicze na grobach poległych.

   Po południu, po mszy świętej odprawionej w warszawskiej archikatedrze św. Jana rozpoczął się Marsz Pamięci. Jego uczestnicy z prezesem Jarosławem Kaczyńskim na czele przeszli przed Pałac Prezydencki, gdzie prezes wystąpił z przemówieniem.

   „ (…) Pamiętajcie, dzisiaj spotykamy się jak co miesiąc, aby uczcić i utrzymać pamięć o pierwszym Prezydencie Rzeczypospolitej, który był godny tego miana, który nie miał żadnych związków z poprzednim systemem"- mówił Jarosław Kaczyński -  „Nie miał też żadnych związków z tym wszystkim, co pozostało po tamtym systemie. Czego nie da się powiedzieć o jego następcy”. Jarosław Kaczyński wspominał także Śp. Marię Kaczyńską „Wspierała go w dobrych, ale także w złych czasach” - podkreślił.
   „Musimy pamiętać o współpracownikach, o przyjaciołach, o tych, z którymi razem szedł ku wolnej, znaczącej, potężnej, szanowanej Polsce (...) Wielu spośród nich zginęło w katastrofie” - zaznaczył. „Musimy o nich pamiętać, bo byli prawdziwą elitą Rzeczypospolitej” - dodał.

   „Musimy pamiętać dziś i jutro” - odpowiedział im Jarosław Kaczyński. „W chwilach uroczystych i na co dzień. Ich dziedzictwo to wskazanie dla nas, wskazanie kierunku działań. Musimy w jedności budować podstawy do zwycięstwa dla IV Rzeczypospolitej” - wezwał Prezes PiS.

   „Trzeba podziękować wszystkim, którzy w bardzo wielu miejscach upamiętniają katastrofę, Prezydenta Rzeczypospolitej, dążą do tego, by pamięć trwała” - dodał Prezes PiS. Jarosław Kaczyński składał podziękowania także duchowieństwu, Kościołowi polskiemu, który „w tych działaniach odgrywa ogromną rolę”. Dziękował także prałatowi archikatedry warszawskiej ks. Bogdanowi Bartołdowi, „dzięki któremu msze się odbywają”.
   „I wreszcie, szanowni państwo, ja serdecznie Wam dziękuję z całego serca i kłaniam się w pas” - powiedział do zgromadzonych. Po wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego głos zabrali: Ewa Błasik, wdowa po gen. Andrzeju Błasiku, Andrzej Melak, brat śp. Stefana Melaka, szefowa Klubów Gazety Polskiej Anita Czerwińska, ks. Stanisław Małkowski i Marta Kaczyńska.

   źródło.www.pis.org.pl   Warszawskie obchody II Rocznicy Katastrofy SmoleńskiejWarszawskie obchody II Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej
  • Obchody II Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej


  • Poparcie dla głodujących

   W Warszawie w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa trwa protest głodowy pięciu działaczy dawnej opozycji niepodległościowej w obronie nauczania historii w szkołach. Inicjatorem protestu jest Adam Borowski, znany działacz Solidarności z lat 80-tych. Protest jest kontynuacją głodówki rozpoczętej przez działaczy w Krakowie. Organizatorzy mają nadzieję, że będzie miał on charakter „sztafety” i inne miasta przyłączą się do niego.

   Z protestującymi solidaryzuje się wiele środowisk, poparło go m.in. 50 naukowców związanych z Polska Akademia Nauk, Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Uniwersytetem Warszawskim. Do protestujących list ze słowami poparcia przekazali także poseł Krzysztof Tchórzewski i senator Waldemar Kraska. Piszą w nim:

   ,, Wasza walka jest ważna, bo chodzi Wam nie o dobra materialne ale o naukę historii, a tym samym zachowanie tożsamości narodowej i patriotyczne wychowanie młodzieży. Determinacja przejęcia pałeczki w sztafecie protestu rozpoczętego przez działaczy opozycji niepodległościowej 19 marca w Krakowie zasługuje na najwyższe uznanie. Postawa ta świadczy o tym, że ludzie Solidarności z lat 80-tych nadal kochają swoją Ojczyznę – Polskę i gotowi są do poświęceń dla Niej w chwili potrzeby. Serdecznie gratulujemy odwagi i determinacji w zaangażowaniu się w słusznej sprawie, która zadecyduje o naszej przyszłości”.

   Zdjęcie źródło: www.radiopodlasie.plZdjęcie źródło: www.radiopodlasie.pl
  • Spotkanie w Naczelnej Izbie Lekarskiej

   28 marca 2012 roku senator Waldemar Kraska wziął udział w spotkaniu przedświątecznym zorganizowanym przez Naczelną Izbę Lekarską. Celem spotkania z parlamentarzystami było omówienie szeregu problemów z jakimi boryka się obecnie środowisko lekarskie.

   Zagadnienia jakie m.in. poruszono dotyczyły reformy emerytalnej i jej konsekwencji dla lekarzy, roli samorządów zaufania publicznego w demokratycznym państwie prawa i proponowanych przepisów deregulacyjnych oraz sposobów ułatwiania dostępu do wykonywania zawodu lekarza w Polsce a w szczególności dostępu do specjalizacji.

   Zwrócono uwagę także na to, że lekarz i dentysta to zawody zaufania publicznego i związku z tym samorząd lekarski będzie stał w obronie ustawy umożliwiającej tworzenie samorządów zawodowych , reprezentujących osoby wykonujące zawody zaufania publicznego i sprawujące pieczę nad należytym wykonywaniem tych zawodów w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony.

   źródło: www.nil.org.pl

  • Brońmy historii. Brońmy naszej tożsamości i pamięci

   Spotkajmy się w czwartek (29.03), o godzinie 13:00, pod Ministerstwem Edukacji Narodowej. Głośno wyraźmy swój sprzeciw wobec błędnej i szkodliwej decyzji MEN ograniczającej lekcje historii w szkołach ponadgimnazjalnych. W proteście będzie uczestniczył również Jarosław Kaczyński. O godzinie 13:30 planowane jest wystąpienie prezesa PiS.

   Prawie 10 dni, w kościele św. Stanisława Kostki na krakowskich Dębnikach, w sprzeciwie wobec planów ograniczenia lekcji historii głodują: Adam Kalita, Grzegorz Surdy, Leszek Jaranowski, Bogusław Dąbrowa-Kostka, Marian Stach, Ryszard Majdzik. Okażmy im swoją solidarność i wsparcie. Nie bądźmy obojętni!

   Historia i jej nauczanie to fundamenty budowania społeczeństwa obywatelskiego w demokratycznym państwie. Bez historii, bez pamięci o przodkach, naród traci swoją tożsamość i siłę wynikającą ze swojej przeszłości. Nauka historii jest niezbędna do zrozumienia współczesnego świata. Bez wiedzy o dokonaniach poprzednich pokoleń, nie jesteśmy w stanie budować dobrej przyszłości dla swoich dzieci.

   Bądźmy razem! Zaprotestujmy przeciwko szkodliwej polityce ograniczania historii w szkołach bo „Naród bez pamięci nie ma prawa do przyszłości ani do bytu teraźniejszego”.

    

  • Relacja z manifestacji przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego


  • Wizyta na Łotwie

   W sobotę 17 marca senator Waldemar Kraska i burmistrz miasta Sokołowa Podlaskiego Bogusław Karakula wzięli udział w walnym zgromadzeniu Związku Polaków na Łotwie w Jekabpils.
   Wśród zaproszonych gości byli także ambasador RP w Republice Łotewskiej Jerzy Nowakowski oraz radca minister do Spraw Konsularnych Janusz Dawidowicz.

   W trakcie spotkania, poza sprawami wyborów wiele uwagi poświęcono sytuacji Związku Polaków, a w szczególności istnieniu i funkcjonowaniu polskich szkół na Łotwie.
   Sokołów Podlaski i Jekabpis są miastami partnerskimi od 2004 roku,  współpraca trwa jednak już od 1987 roku. Obejmuje ona m.in.wymianę doświadczeń w zakresie biznesu i na polu samorządowym oraz wymianę młodzieży.
   Zdjęcie: Janusz ŻochowskiZdjęcie: Janusz Żochowski
  • Stowarzyszenie Amici Curie

   W czwartek 15 marca senator Waldemar Kraska wziął udział w spotkaniu założycielskim Stowarzyszenia Amici Curie, które odbyło się w Sochaczewie. W spotkaniu wzięli udział samorządowcy, prawnicy oraz osoby zainteresowane wspieraniem działalności Stowarzyszenia.

   Wśród głównych celów Stowarzyszenia są m.in.:

   - monitorowanie procesu przestrzegania przez organy władzy publicznej konstytucyjnych wartości takich jak prawo do sądu i związanych z nim prawa do bezpłatnej pomocy prawnej, prawa do obrony, niezawisłości sędziowskiej,

   - monitorowanie procesów zmian w strukturze wymiaru sprawiedliwości, w tym struktury sadownictwa i ich wpływu na prawa i wolności obywatelskie oraz na samorząd terytorialny,

   - zwiększanie społecznego zaufania do wymiaru sprawiedliwości,

   - ocena funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości z punktu widzenia obywateli RP, w szczególności zamieszkałych w małych miastach oraz na wsi,

   - ocena skuteczności funkcjonowania instytucji powiązanych z wymiarem sprawiedliwości w relacjach z obywatelami, 

   - propagowanie zmian zasad udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej dla obywateli poprzez wprowadzenie instytucji powiatowych ośrodków pomocy prawnej.

    
   Realizacja postawionych celów ma następować m.in. poprzez:

   - organizowanie seminariów, konferencji oraz spotkań propagujących cele stowarzyszenia,

   - opiniowanie i konsultowanie regulacji prawnych dotyczących wymiaru sprawiedliwości oraz mających wpływ na przestrzeganie wartości konstytucyjnych takich jak prawo do sądu, prawo do obrony, niezawisłość sędziowska na zasadach wynikających z odrębnych przepisów prawa,

   - wymianę doświadczeń i informacji dotyczących funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości oraz jednostek samorządu terytorialnego i samorządów zawodowych, działających w sferze wymiaru sprawiedliwości,

   -  udział w charakterze organizacji społecznej w postępowaniu karnym, cywilnym, administracyjnym oraz w postępowaniach sądowych na zasadach określonych w odrębnych przepisach,

   -  informowanie o działaniach Stowarzyszenia poprzez media regionalne i ogólnopolskie,

   -  popieranie obywatelskiego zaangażowania społecznego oraz wzmacnianie więzi i współpracy pomiędzy członkami Stowarzyszenia oraz społecznościami lokalnymi i ich reprezentacją w postaci samorządu terytorialnego.

    
    
    
   Stowarzyszenie Amici CurieStowarzyszenie Amici Curie
  • „Brońmy swoich praw” manifestacja w Warszawie

   Pod takim hasłem odbyła się wczoraj manifestacja przeciwko podwyższaniu wieku emerytalnego. Wzięło w niej udział ok. 10 tys.osób.
   -Polacy zostali oszukani. My będziemy protestować przeciw tej tzw. reformie i innym wydarzeniom, które mają miejsce w naszym kraju… Będziemy protestować przeciw temu, żeby władza oszukiwała obywateli” – mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński.
   Protestujący wyruszyli z pl. Trzech Krzyży i przeszli pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Nieśli biało-czerwone flagi i transparenty z hasłami: „Brońmy swoich praw”, „Ręce precz od emerytur”, „Władza wasza, bieda nasza”, „Dość Tuska miłości, chcemy godnej starości”. Przed budynkiem Kancelarii Premiera podnieśli do góry czerwone kartki na znak protestu wobec poczynań obecnego rządu.

   „Brońmy swoich praw” manifestacja w Warszawie„Brońmy swoich praw” manifestacja w Warszawie
  • Szanowni Państwo,

   Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w manifestacji przeciwko podwyższaniu wieku emerytalnego.

   Manifestacja rozpocznie się 14 marca 2012 r. o godzinie 18 na pl. Trzech Krzyży w Warszawie.  

   Gorąco zachęcamy do wspólnego wyjazdu z organizacjami współpracującymi z Prawem i Sprawiedliwością m.in.: z Klubami Gazety Polskiej, Ruchem Poparcia Lecha Kaczyńskiego, Solidarnymi 2010 oraz do udziału w marszu.

   Pamiętajmy, że ten rząd ugina się tylko pod naporem zorganizowanych obywateli!
   Bądź aktywny - Polska to Twój kraj.
   Prawo i Sprawiedliwość

  • Spotkanie z premierem Tuskiem w sprawie podniesienia wieku emerytalnego

   We wtorek 21 lutego senator Waldemar Kraska, jako przedstawiciel Senatu i wiceprzewodniczący Komisji Rodziny i Polityki Społecznej wziął udział w spotkaniu z premierem rządu Donaldem Tuskiem w sprawie podniesienia wieku emerytalnego. W spotkaniu z ramienia PiS uczystniczyło wielu ekspertów zajmujących sie polityka emerytalną, m.in. prof. Józefa Hrynkiewicz, Janusz Śniadek, Stanisław Szwed.
   Poniżej prezentujemy stanowisko Prawa i Spwiedliwości w sprawie podniesienia ustawowego wieku emerytalnego.

       
   Klub Parlamentarny
   Prawo i Sprawiedliwość
   Warszawa, 21 lutego 2012 r.   Stanowisko Prawa i Sprawiedliwości
   w sprawie podniesienia ustawowego wieku emerytalnego

   Prawo i Sprawiedliwość stoi na stanowisku, że należy utrzymać obecnie obowiązujące rozwiązania gwarantujące prawo do emerytury kobietom od 60. roku życia i mężczyznom od 65. roku oraz wymagany staż ubezpieczeniowy (20 lat kobiety i 25 lat mężczyźni). PiS sprzeciwia się podwyższeniu obowiązkowego wieku emerytalnego do 67 lat. Prawo i Sprawiedliwość popiera natomiast rozwiązania sprzyjające wydłużeniu czasu pracy ponad ustawowy wiek emerytalny dla osób, które chcą i mogą pracować. Popieramy dobrowolne zatrudnienie osób zdolnych do pracy po przekroczeniu obowiązującego wieku emerytalnego. Praca ponad ustawowy wiek emerytalny to wybór i prawo, a nie narzucany przymus - bez względu na warunki rodzinne, stan zdrowia, sprawność, zdolność do pracy i możliwości zatrudnienia.

   Stanowisko Prawa i Sprawiedliwości jest wynikiem głębokiej analizy sytuacji, z której wynika, że długość życia Polaków, stan ich zdrowia, w tym długość życia w zdrowiu, sprawność, a także prognozowane zmiany w sytuacji demograficznej Polski nie uzasadniają wydłużenia wieku emerytalnego, tak dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Wydłużenie wieku emerytalnego nie może nastąpić w istniejących warunkach: zły stan zdrowia oraz usług ochrony zdrowia, zły stan warunków pracy w Polsce, złe warunki życia wielu Polaków, powszechne w wielu środowiskach ubóstwo, wysokie bezrobocie zarówno wśród młodych, jak i starszych wiekiem, brak pracy dla osób niepełnosprawnych, upowszechnienie umów „śmieciowych” oraz zatrudnienia „na czarno”. Prawo i Sprawiedliwość nie może zaakceptować wydłużenia wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn, gdyż zmiana ta nie jest poparta żadną merytoryczną przesłanką. Szczególnie trudny do zaakceptowania jest skokowy wzrost wieku emerytalnego dla kobiet. Porównywanie Polski z krajami Europy Zachodniej w uzasadnianiu zmiany jest bezpodstawne, gdyż przeciętne trwanie życia, stan zdrowia, warunki pracy oraz dochody Polaków są nieporównywalne do sytuacji w krajach zachodnich.
   Jednym z argumentów przeciw podnoszeniu wieku emerytalnego jest również dotkliwy brak instytucji opieki dla osób najmłodszych, najstarszych i niepełnosprawnych. Opieka nad niesamodzielnymi członkami rodziny w Polsce sprawują bardzo często kobiety, co wymaga od rządzących raczej ułatwienia kobietom możliwości skracania, niż wydłużania pracy zawodowej.

   Prawo i Sprawiedliwość wskazuje na te zagadnienia w systemie ubezpieczenia społecznego, które wymagają konsekwentnego i pilnego rozwiązania:

   - niezwłoczna zamiana przymusu uczestnictwa ubezpieczonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych na dobrowolny wybór,

   - niezwłoczne zniesienie ograniczenia w poborze składek na ubezpieczenie społeczne dla osób o najwyższych dochodach,

   - obniżenie składek na ubezpieczenie społeczne od osób rozpoczynających pracę i odbywających staże, zmniejszenie skali zatrudnienia na tzw. umowach „śmieciowych”, co zwiększy wpływy do budżetu ZUS, a także zwiększy szanse na zatrudnienie osób w starszych grupach wieku( 50+), skuteczną walkę z zatrudnieniem „na czarno” (bez umowy, bez ubezpieczenia),

   - opracowanie i wdrożenie skutecznych programów zwalczania bezrobocia, szczególnie młodych pracowników oraz osób w starszych grupach (50+),

   - opracowanie i wdrożenie programu zatrudnienia absolwentów wszystkich poziomów i rodzajów szkół, co może powstrzymać masową emigrację zarobkową Polaków;

   - opracowanie i wdrożenie programu stabilizacji zawodowej i życiowej młodego pokolenia, co może korzystnie wpłynąć na sytuację demograficzną oraz na rynek pracy,

   - zmniejszenie składki ubezpieczenia społecznego o 50 % na okres 24 miesięcy dla osób podejmujących pierwszą pracę.

   Prawo i Sprawiedliwość popiera przeprowadzenie powszechnego referendum w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego, gdyż jest to zmiana, która bardzo głęboko ingeruje w życie społeczne, zawodowe, a przede wszystkim życie milionów polskich rodzin. Polacy nie mieli możliwości wyrazić swojego stanowiska w tak ważnej dla każdego z nich sprawie, ponieważ w programie wyborczym PO i PSL nie było zapowiedzi podwyższenia wieku emerytalnego.


   Spotkanie z premierem Tuskiem w sprawie podniesienia wieku emerytalnegoSpotkanie z premierem Tuskiem w sprawie podniesienia wieku emerytalnego
  • Oświadczenie skierowane do wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka na VI posiedzeniu Senatu RP

   Szanowny Panie Ministrze!
   Zwrócili się do mojego biura pracownicy PGE Dystrybucja Oddział Warszawa, Rejon Energetyczny Sokołów Podlaski z prośbą o pomoc i wsparcie w sprawie planowanej restrukturyzacji sokołowskiego oddziału. Według planów Rejon Energetyczny Sokołów Podlaski ma być połączony z Rejonem Energetycznym Wyszków, z siedzibą w Wyszkowie. Na miejscu Rejonu Sokołów Podlaski ma pozostać tylko posterunek energetyczny, gdzie zatrudnienie znajdzie 10-20 osób.

   Informacje o planach likwidacji Rejonu Energetycznego w Sokołowie Podlaskim bardzo mnie zaniepokoiły. Sokołowski oddział istnieje od 1965 roku, obsługuje ponad 56 tysięcy odbiorców, obszar działania wynosi ponad 2 400 kilometrów kwadratowych. Prowadzi usługi na terenie miast: Kosów Lacki, Sokołów Podlaski, Węgrów, Łochów oraz gmin: Bielany, Ceranów, Grębków, Jabłonna Lacka, Jadów, Korytnica, Kosów Lacki, Liw, Łochów, Miedzna, Repki, Sabnie, Sadowne, Sokołów Podlaski, Sterdyń, Stoczek, Węgrów, a także częściowo: Małkinia, Mokobody, Paprotnia, Strachówka, Wierzbno. Jest jednym z kluczowych zakładów w mieście, gdzie zatrudnienie znalazło wielu mieszkańców. Obecnie zatrudnionych jest tam 120 osób.
   Istniejąca struktura organizacyjna zapewnia dostarczanie nie tylko energii ale także szybką i bezpośrednią obsługę klientom.  Wprowadzenie zbyt pochopnie konsolidacji w PGE S.A. może być fatalne w skutkach. Będzie miało swoje odbicie m.in. w: zmniejszeniu bezpieczeństwa energetycznego, wydłużeniu czasu lokalizacji awarii i jej usunięcia, zmniejszeniu pewności dostarczania energii o dobrych parametrach, pogorszeniu stanu sieci, większych kosztach dojazdu i wydłużeniu czasu reklamacji, mniejszym bezpieczeństwie pracy załóg.
   Pracownicy są bardzo zaniepokojeni zaistniałą sytuacją, tym bardziej, że nikt wcześniej nie rozmawiał z nimi o planach restrukturyzacji zakładu. Zastanawiają się także, jakimi kryteriami kierowano się przy wyborze właśnie Rejonu Energetycznego Sokołów Podlaski do likwidacji.
   W związku z powyższym zwracam się do Pana Wicepremiera o informację dotyczącą planów odnośnie dalszych losów jednostki w Sokołowie Podlaskim. Planowane uruchomienie posterunku energetycznego nie rozwiązuje tutaj problemu, co stanie się z pozostałą załogą? Mając na uwadze dobro pracowników oraz mieszkańców apeluję jednocześnie o pozostawienie Rejonu Energetycznego Sokołów Podlaski w kształcie jakim jest obecnie.


   Z poważaniem
   Waldemar Kraska
   Senator Rzeczypospolitej Polskiej

   Sokołów Podlaski, dnia 15 lutego 2012 roku

  • Debata „Fundusze europejskie – realistyczne spojrzenie na przyszłość”

   W czwartek w Warszawie odbyła się debata ekspertów poświęcona funduszom europejskim i budżetowi polityki spójności UE na lata 2014-2020, której organizatorami była Fundacja „ Akademia Samorządności”.

   Spotkanie otworzył swoim wystąpieniem Jarosław Kaczyński - prezes Prawa i Sprawiedliwości, mówił o konieczności rozmów na temat perspektywy budżetowej.  W propozycji budżetu na lata 2014-2020 przewiduje się dla Polski 80 mln euro na realizacje polityki spójności. W rzeczywistości kwota ta pozwoli na utrzymanie funduszu spójności na poziomie obecnym – jest powiększona bowiem tylko o współczynnik inflacji. Suma ta jest mała w stosunku do potrzeb podnoszenia jakości życia, wyrównywania różnic społecznych i gospodarczych w poszczególnych regionach Polski oraz dystansu gospodarczego, jaki dzieli obecnie nasz kraj od średniego poziomu Unii Europejskiej.
   W debacie uczestniczyło wielu ekspertów m.in.: prof. Tomasz Grosse, dr Jerzy Kwieciński, prof. Marek Kozak, prof. Jacek Szlachta, prof. Janusz Zaleski.
   Uczestnicy debaty zgodni byli, że wielkości i sposób wykorzystania środków wymagają dyskusji nie tylko na forum europejskim ale i w kraju. W szczególności dotyczy to programów operacyjnych i sposobu zarządzania niektórymi działaniami sektorowymi. Uzgodnień wymaga także sam proces konsultacyjny, w szczególności powołanie instytucji zajmujących się przygotowaniem umowy partnerskiej po stronie polskiej.
   Więcej na temat debaty na www. pis.org.pl

  • Dyżur senatora w Siedlcach

   Informujemy, iż w najbliższy poniedziałek - 13 lutego - senator będzie pełnił  dyżurze w Siedlcach od godziny 10.00

  • Wystąpienie senatora na 5 posiedzeniu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 1 lutego 2012 r.

   Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!

   „Jedni są wiecznie młodzi
   Drudzy wiecznie starzy
   To kwestia charakteru
   A nie kalendarzy”
   [Jan Sztaudynger]

                     Taką maksymę zauważyłem na jednej z wielu stron internetowych Uniwersytetów Trzeciego Wieku i myślę , że w pełni oddaje ona idee tego ruchu.
                  Pierwszy w Polsce Uniwersytet Trzeciego Wieku założony on został w Warszawie w roku 1975 przez profesor Halinę Szwarc. W ten sposób Polska dołączyła do ogólnoświatowego ruchu zainicjowanego w roku 1973 we Francji, gdzie powołano do życia pierwszy na świecie Uniwersytet Trzeciego Wieku.

   Obecnie osoby starsze stanowią prawie 13% polskiego społeczeństwa, a liczy się, że za 15 lat będą już stanowić 17% ogółu ludności w Polsce. Jest to ważna część społeczeństwa , która chce dalej uczestniczyć w życiu społecznym, chce być dalej potrzebna. Przemiany ekonomiczne, gospodarcze, postęp techniczny i ekonomiczny sprawiły, że to właśnie ta grupa polskiego społeczeństwa najmniej zyskała na tych przeobrażeniach jakie dokonywały się na świecie i w Polsce w ostatnich latach. Często osoby te musiały rezygnować z dalszej edukacji, z przyczyn ekonomicznych czy losowych. W efekcie tego pozostają niezaspokojone takie potrzeby jak: potrzeba samokształcenia,  poszerzania wiedzy i umiejętności, potrzeba wykonywania społecznie użytecznych działań, potrzeba bycia uznanym za część społeczeństwa, ale także potrzeba wypełnienia wolnego czasu, utrzymywania więzi towarzyskich, potrzeba stymulacji psychicznej i fizycznej, a także możliwość realizacji młodzieńczych marzeń, które były dotychczas nie do pogodzenia z życiem zawodowym i obowiązkami wobec rodziny.

             Powstanie Uniwersytetów Trzeciego Wieku wyszło naprzeciw tym potrzebom, ludzi starszych ale w pełni aktywnych, uzupełniło pewną lukę, bo przecież działa wiele organizacji skupiających ludzi starszych.
            Uniwersytety Trzeciego Wieku angażują ludzi na rzecz otaczającego ich środowiska, są miejscem gdzie nawiązują się nowe przyjaźnie , czasem miłości. Mobilizują ludzi do aktywności psychicznej, intelektualnej oraz co bardzo ważne także fizycznej. Ułatwiają kontakt z różnymi instytucjami np. z ośrodkami kultury, służbą zdrowia, ośrodkami rehabilitacji.

              Okres emerytury nie musi oznaczać pogorszenia jakości życia, ale może być pełnowartościowym, dającym satysfakcję i nowe możliwości etapem życia. Życie we współczesnym społeczeństwie pełnym dynamicznych przemian wymaga stałego aktualizowania wiedzy i informacji. Edukacja ustawiczna (uczenie się od przedszkola aż do starości) jest jednym z najlepszych sposobów, by sprostać wyzwaniom wywołanym przez gwałtowny rozwój technologiczny, globalizację czy przeobrażenia społeczne i ekonomiczne.
   Uniwersytety Trzeciego Wieku świetnie wpisują się w ideę kształcenia się przez całe życie i są jedną z najpopularniejszych form edukacji ludzi starszych zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.

                  Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!
         
                       Ustanowienie roku 2012 Rokiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej niech będzie wyrazem naszego szacunku dla dokonań tej instytucji, a szczególnie dla tysięcy zapaleńców, społeczników, ludzi którzy pokazują , że wycofanie się z życia zawodowego i wejście w tzw. „ trzeci wiek” nie musi wywoływać uczucia pustki i izolacji, a wręcz przeciwnie może pokazać jakie w seniorach tkwią olbrzymie możliwości. Dlatego proszę Wysoką Izbę o przyjęcie tej uchwały. Dziękuję za uwagę.

  • Wystąpienie senatora Waldemara Kraski -sprawozdawcy wniosku mniejszości Komisji Zdrowia na posiedzeniu Senatu RP w dniu 19 stycznia 2012 roku

   Senator Sprawozdawca
   Waldemar Kraska:
   Dziękuję, Panie Marszałku.
   Panie i Panowie Senatorowie! Panie Ministrze!
   Pragnę przedstawić w imieniu mniejszości Komisji Zdrowia poprawki do nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw.
   Nasze poprawki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom głównie środowiska aptekarzy, ale także środowiska lekarskiego. Myślę, że przyjęcie przez Wysoki Senat tych poprawek wreszcie uspokoiłoby sytuację, jaka jest w tej chwili w zakresie czy to wypisywania, czy też realizacji recept.

   Te nasze poprawki wynikają głównie z postulatów, które formułowało środowisko aptekarskie. Bo, jak państwo na pewno wiecie i pamiętacie, w czasie prac w Sejmie w projekcie nowelizacji pojawiły się zmiany, one dotyczyły zarówno grupy lekarzy, jak i grupy aptekarzy. Ale w pewnym momencie – już nawet trudno określić, w którym, bodajże w czasie posiedzenia rządu – część poprawek dotycząca aptekarzy została wykreślona, znikła. Zostały tylko te poprawki, które dotyczyły środowiska lekarskiego, a w konsekwencji – niekarania lekarzy za błędy dotyczące wypisywania recept.
   Wszyscy obserwujemy, co się w tej chwili dzieje w aptekach. Nawet dzisiaj są sygnały… Sam osobiście odbierałem telefony od pacjentów, którzy skarżyli się, że za brak jakiegoś przecinka czy jednej literki w nazwie leku, w pieczątce są odprawiani od okienka niezałatwieni, no, chyba że zapłacą za lek 100% ceny. A teraz jeszcze, po wczorajszym posiedzeniu Komisji Zdrowia, słyszymy, że farmaceuci zaostrzą protest. Będą go kontynuować, będzie on miał postać zamykania aptek.
   Dlatego myślę, że powinniśmy właśnie w imieniu pacjentów… Bo, tak jak pani profesor mówiła, wszystko tu robimy dla pacjenta. I myślę, że przyjęcie tych poprawek spowoduje, że sytuacja się unormuje i w końcu pacjent odnajdzie się w tym systemie. Bo w tej chwili to on nie wie, czy to wszystko to jest wina lekarza, czy wina farmaceuty, czy wina ministerstwa,
   i praktycznie chodzi tak od Annasza do Kajfasza i nie wie, kto mu tę receptę w końcu zrealizuje.
   My nie jesteśmy przeciwni głównym założeniom ustawy, bo ustawa generalnie jest dobra, ale, jak mówię, zabrakło tej części zapisów dotyczących farmaceutów. Myślę, że byłaby szansa, żebyśmy, głosując za proponowanymi tu poprawkami, to naprawili.
   W czasie posiedzenia komisji pojawiały się głosy, że nie możemy wprowadzić tych poprawek, ponieważ będzie to niekonstytucyjne, bo Senat nie ma takich uprawnień. Ale ten, kto pracuje już parę lat w Senacie – a ja jestem tu już trzecią kadencję – wie, że wielokrotnie takie poprawki były wprowadzane, choć legislatorzy mówili, że one są niekonstytucyjne. Ale
   weźmy tu jako przykład ostatnią taką poprawkę, jaką wprowadził Senat, dotyczącą okręgów jednomandatowych– wielu specjalistów mówiło, że to rozwiązanie jest niekonstytucyjne, ale Trybunał orzekł inaczej. Dlatego myślę, że i w tym przypadku ewentualnie rozstrzygnie sprawę Trybunał, a nie legislatorzy.
   Następna kwestia, proszę państwa. Ustawa, jak pamiętamy, była przez nas procedowana bodajże w kwietniu, w maju podpisał ją pan prezydent, minęło pół roku, przyszedł 1 stycznia i zaczyna się wielki problem. A tymczasem, podobnie jak to było w przypadku poprzedniej ustawy, czas został, jak się wydaje, zmarnowany. Jak wszyscy pamiętamy, na
   kilku ostatnich posiedzeniach Senatu, kiedy pakiet zdrowotny był przez nas dyskutowany i przegłosowywany, my, członkowie klubu Prawa i Sprawiedliwości, zgłaszaliśmy poprawki, które właśnie pozwoliłyby uniknąć tego całego zamieszanie. Ale wtedy niestety nie zostało to uwzględnione. Efekty tego mamy w tej chwili. I musimy jakoś wypić to piwo.
   Dlatego apeluję do panów i pań senatorów z Platformy Obywatelskiej, aby poprali składane tu poprawki, bo myślę, że wtedy sytuacja na rynku leków uspokoi się z dnia na dzień. Dziękuję bardzo.
   źródło: www.senat.gov.pl

   zdjęcie źródło:www.senat.gov.plzdjęcie źródło:www.senat.gov.pl
  • Oświadczenie skierowane do Ministra Sprawiedliwości Jarosława Gowina

   W imieniu mieszkańców Powiatu Sokołów Podlaski i swoim wyrażam stanowczy sprzeciw wobec projektu zmiany w strukturze sądownictwa w Polsce i praktyczne likwidacji Sądu Rejonowego w Sokołowie Podlaskim oraz prokuratury.

   Sokołów Podlaski zarówno w okresie międzywojennym jak i powojennym był siedzibą sądu. Mieściła się tu też prokuratura. Jedynie w latach 1975-1989 na skutek arbitralnej decyzji ówczesnych władz komunistycznych został pozbawiony sądu i prokuratury.
   Oczekiwaną przez społeczność lokalną decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem 1 stycznia 1990 roku utworzone zostały Sad Rejonowy i Prokuratura Rejonowa w Sokołowie Podlaskim.
   Sąd Rejonowy i Prokuratura Rejonowa w Sokołowie Podlaskim swoją właściwością obejmuje miasto Sokołów Podlaski i 8 okolicznych gmin, na terenie których zamieszkuje niespełna 60000 osób. Wszystkie te jednostki administracyjne od dnia 1 stycznia 1999 roku wchodzą w skład Powiatu Sokołowskiego, stanowiącego część składową województwa mazowieckiego. Z powiatem  tym są ściśle związane, nie występują tu tendencje odśrodkowe.
   Starania lokalnych władz i społeczności mające na celu odtworzenie a później utrzymanie Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Sokołowie Podlaskim wynikały z przeświadczenia, iż instytucje te są szczególnie ważnymi instytucjami ochrony prawnej, służącymi mieszkańcom powiatu sokołowskiego. Siedziba Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Sokołowie Podlaskim z uwagi  na dogodność połączeń komunikacyjnych z gminami należącymi do obszaru ich właściwości, zapewnia społeczeństwu powszechną dostępność do wymiaru sprawiedliwości.
   Szczególna motywacja i waga przykładana przez władze i społeczności lokalne do pozostawienia w strukturze organizacyjnej Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Sokołowie Podlaskim spowodowała podjęcie działań zmierzających do zapewnienia tym ważnym dla istnienia powiatu instytucjom nowej, nowoczesnej, przestronnej i wybitnie funkcjonalnej siedziby, włącznie z wyłożeniem na ten cel znacznych jak na realia finansowe tych jednostek własnych środków finansowych.
   W dniu 16 lipca 2003 roku Burmistrz Miasta Sokołowa Podlaskiego rozwiązał umowę oddania terenu w użytkowanie wieczyste z Zakładem Doskonalenia Zawodowego w Warszawie i nabył na rzecz Miasta Sokołów Podlaski wszelkie prawa i roszczenia wynikające z poniesionych przez sprzedającego nakładów na przedmiotową nieruchomość za cenę 500 000 złotych.
   Wcześniej wszystkie samorządy powiatu sokołowskiego ustaliły, że każda gmina, miasto Sokołów Podlaski oraz samorząd powiatowy będą partycypować w kosztach zakupu ww. nakładów a reprezentować ich będzie Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski.
   Takie uzgodnienia miały na celu przekazanie zabudowanej nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa i rozpoczęcie prac adaptacyjnych z przeznaczeniem na siedzibę Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Sokołowie Podlaskim.
   Realizując ten plan Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski na podstawie aktu notarialnego sporządzonego w dniu 21 października 2003 roku przekazał nieodpłatnie własność działki nr 1516/1 powierzchni 4600 m2 (Kw 17553) zabudowanej budynkiem administracyjno- biurowym na rzecz Skarbu Państwa- Sądu Okręgowego w Siedlcach.
   Pod koniec 2007 roku zakończony został proces adaptacyjny i od 14 stycznia 2008 roku Sąd Rejonowy i Prokuratura Rejonowa w Sokołowie Podlaskim rozpoczęły pracę w nowej siedzibie. Na adaptację budynku na potrzeby  Sądu i prokuratury wydano kwotę 10.904.690,44 zł.
   Powierzchnia całego budynku wynosi 3180 m2. Sąd Rejonowy zajmuje powierzchnię 2680 m2 a Prokuratura Rejonowa 500 m2.
   Budynek ten jest wizytówką Powiatu Sokołowskiego jak i wymiaru sprawiedliwości. Jest najładniejszy w mieście i powiecie, jest przestronny, posiada obszerne, szerokie i wysokie ciągi komunikacyjne wygodne dla interesantów.
   Położony jest w centrum miasta- w najlepszym w mieście miejscu, w swoistym centrum administracyjnym. Tuż obok mieszczą się Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe, Urząd Gminy Sokołów Podlaski, Poczta Polska, Komenda Powiatowa Policji, Sokołowski Ośrodek Kultury, Szpital Powiatowy, Dworzec PKS, dworzec busów, KRUS, ZUS, oddziały kilku banków i instytucji finansowych, kancelarie notarialne, adwokackie- co z punktu widzenia petentów ma pierwszorzędne znaczenie. Tak samo jak to, iż siedziba sądu i prokuratury położona jest w spokojnym miejscu przy ślepej uliczce, gdzie ruch samochodowy jest minimalny a ulica z tego względu wykorzystywana jest jako parking samochodów dla petentów. Sam sąd i prokuratura dysponują 30 własnymi miejscami parkingowymi. Sąsiedztwo pięknie utrzymanej posesji parafii rzymskokatolickiej księży salezjanów oraz położonego naprzeciwko budynku zadbanego uroczego parku miejskiego, który nadaje najbliższej okolicy kolorytu, spokoju i radości oraz oddziela skutecznie od istniejącego ruchu miejskiego sprawia, że lokalizacja siedziby Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Sokołowie Podlaskim jest wyjątkowa. Przy tym budynek zajmowany przez Sąd Rejonowy i Prokuraturę Rejonową w Sokołowie Podlaskim osadzony jest w tradycji miejscowej, pełnił zawsze ważną rolę, o czym świadczy choćby to, iż na jego oficjalnym otwarciu w 1937 roku obecny był Prymas Polski ksiądz kardynał August Hlond, a zdjęcia z tej uroczystości zdobią korytarze sądowe.
   Tym chociażby pozytywnie obiekt Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Sokołowie Podlaskim różni się od takiego obiektu w Węgrowie, który powstał na bazie hali fabrycznej upadłego ZWUT-u, jest zatem bez korzeni, położony na uboczy z dala od centrum miasta, na terenie pofabrycznym.
   Gmach Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej jest nie tylko wizytówką miasta i powiatu. Jest także wielką atrakcją dla miejscowych dzieci i młodzieży. Coraz częściej organizowane przez szkoły wycieczki klas szkolnych do Sądu świadczą o rosnącym zainteresowaniu dzieci i młodzieży problematyką sądową. Związane z tym obowiązki- konieczność oprowadzania, tłumaczenia, odpowiadania na niejednokrotnie bardzo dociekliwe pytania absorbuje coraz więcej czasu i wymaga sporego wysiłku. Jednak świadomość zainteresowania sądem ze strony młodego pokolenia, wgląd na wychowanie obywatelskie dzieci i młodzieży powoduje, iż ta dodatkowa działalność sadu traktowana będzie z należytą powagą i wszelkie prośby szkól będą uwzględniane.
   W dniu 3 marca 2008 roku miało miejsce oficjalne otwarcie nowej siedziby Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Sokołowie Podlaskim. W uroczystości wzięło udział wielu prominentnych zaproszonych gości. Byli między innymi wiceminister sprawiedliwości Pan Jacek Czaja, ówczesny przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa a obecnie Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego Pan Stanisław Dąbrowski, ówczesny Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego Pan Lech Gardocki, biskup diecezji drohiczyńskiej Antoni Dydycz, parlamentarzyści, przedstawiciele sądów i prokuratur z obszaru całej apelacji lubelskiej, przedstawiciele lokalnych samorządów i zakładów pracy.
   Sprowadzenie tak wielu znakomitych gości świadczy o randze wydarzenia i o pozytywnym nastawieniu dla idei pozostawienia Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Sokołowie Podlaskim w strukturze organizacyjnej sądownictwa powszechnego i prokuratury.
   Ewentualna zmiana w nastawieniu do trwałości funkcjonowania Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Sokołowie Podlaskim na przestrzeń 3 lat byłaby zupełnie niezrozumiała i potraktowana jako instrumentalizm władzy. Szczególnie, iż z resortem sprawiedliwości miejscowe samorządy uzgodniły, iż zakupiony przez nie obiekt za dużą jak na ówczesne czasy i skromne możliwości samorządów kwotę 500 000 zł przekażą nieodpłatnie na rzecz Skarbu Państwa- Sądu Okręgowego w Siedlcach z przeinaczeniem na Sąd Rejonowy i Prokuraturę Rejonową w Sokołowie Podlaskim. Samorządy wywiązały się z tego zobowiązania, co świadczy o wadze sprawy dla lokalnej społeczności. Likwidacja Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Sokołowie Podlaskim w tym kontekście byłaby zerwaniem wcześniejszej umowy pomiędzy samorządem lokalnym i resortem sprawiedliwości, działaniem niehonorowym niweczącym dotychczasowy ogromny wkład finansowy i wysiłek organizacyjny. Przy tym odstępowanie od wcześniejszych uzgodnień przez tak poważne organy jak Minister Sprawiedliwości czy Prokurator Generalny (traktowany jako następca Ministra Sprawiedliwości) odbierane być musi jako szczególnie rażące i nieprzystające. Od kogo bowiem jak nie od najwyższych organów władzy należałoby oczekiwać wywiązania się z uzgodnień, umów.
   Sąd Rejonowy i Prokuratura Rejonowa w Sokołowie Podlaskim umacniają Powiat Sokołowski, ułatwiają jego mieszkańcom dostęp do wymiaru sprawiedliwości. W tym kontekście ewentualna próba likwidacji obu tych jednostek pomimo opisywanych wyżej uzgodnień byłaby odczytana jako forma wykorzystania miejscowych samorządów przez Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, jako przejaw lekceważenia lokalnej społeczności oraz zaprzepaszczenia znacznych nakładów finansowych, w tym pochodzących ze środków samorządów lokalnych.
   Warunki lokalowe, stopień organizacji i wyniki osiągane przez Sąd Rejonowy i Prokuraturę Rejonową w Sokołowie Podlaskim uzasadniają pozostawienie tych jednostek w strukturze organizacyjnej sądownictwa powszechnego i prokuratury.
   W ramach sądu funkcjonują obecnie cztery wydziały - cywilny, karny, rodzinny i nieletnich, ksiąg wieczystych oraz sekcja wykonawcza - wszystkie mające bardzo dobre warunki pracy. Do dyspozycji sędziów jest sześć nowoczesnych sal rozpraw, a mogą być na ten cel zaadoptowane kolejne pomieszczenia, znajdujące się w ciągu komunikacyjnym sal rozpraw.
   Wszystkie sekretariaty, sale rozpraw, pokoje sędziów, kuratorów, referendarzy i asystentów wyposażone są w komputery działające w zintegrowanej sieci. Nowoczesne i przestronne archiwum zakładowe i ksiąg wieczystych są atutem Sądu Rejonowego w Sokołowie Podlaskim, z uwagi na przesuwne regały o wiele pojemniejsze od takich archiwów w Sądzie Rejonowym w Węgrowie.
   Warunki pracy Prokuratury Rejonowej w Sokołowie Podlaskim są znacznie lepsze od tych warunków w Węgrowie. Potencjał archiwum zakładowego w Prokuraturze Rejonowej w Sokołowie Podlaskim- bardzo przestronnego i nowoczesnego jest większy od należącego do Prokuratury Rejonowej w Węgrowie.
   Bezpośrednie sąsiedztwo sądu ułatwia prokuratorom pracę stanowi też ogromne ułatwienie dla funkcjonariuszy policji.
   Gmach sądu i prokuratury jest monitorowany, strzeżony przez funkcjonariuszy ochrony, wyposażony we wszystkie niezbędne środki bezpieczeństwa, w tym bramkę i rentgen przy wejściu, dogodny dojazd od wewnętrznego dziedzińca dla samochodów z więźniami i aresztantami. Droga od drzwi wejściowych od zaplecza budynku do nowoczesnych pomieszczeń dla aresztantów jest bardzo krótka, całkowicie bezpieczna i bez dostępu osób postronnych. Podobnie jest z drogą z pomieszczeń dla aresztantów do sal rozpraw gdzie dodatkowo zainstalowana jest na korytarzu opuszczana kurtyna, oddzielająca konwojowanych od stron, świadków rodzin i publiczności.
   Budynek Sądu dostosowany jest w pełni do poruszania się po nim przez osoby niepełnosprawne. Brak barier dla takich osób powoduje, iż w Sądzie zatrudnione mogą być osoby na wózkach inwalidzkich – takie odbywały tu staż, co jak na warunki miejscowe jest czymś wyjątkowym.
   To wszystko składa się na wizerunek nowoczesnego obiektu powstałego z inicjatywy miejscowych samorządów oraz przy poniesieniu znaczących środków finansowych wyasygnowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości na adaptację.
   Projekt funkcjonalny przewidywany był na dwanaście etatów sędziowskich a biorąc pod uwagę rzeczywistą bazę lokalową to mogłoby w tym obiekcie pracować jeszcze więcej sędziów i pracowników administracyjnych. Odnosi się to w całej rozciągłości również do prokuratorów.
   Istniejące warunki lokalowe uwzględniają zwiększenie obsady etatowej sądu i prokuratury w celu efektywnego wykorzystania posiadanej bazy w pełnym zakresie.
   Takich warunków lokalowych nie posiadają inne sądy i prokuratury sąsiadujące z Sądem Rejonowym i Prokuraturą Rejonową w Sokołowie Podlaskim
   Sąd Rejonowy w Siedlcach obejmujący swoją właściwością powiaty siedlecki, łosicki poza swoją siedzibą komercyjnie wynajmuje lokale dla wydziałów gospodarczego, rodzinnego i nieletnich, pracy i ubezpieczeń społecznych oraz kuratorów zawodowych. Konieczność ponoszenia znacznych nakładów finansowych na nie swoje siedziby czyni siedlecki wymiar sprawiedliwości drogim, przy tym rozproszonym organizacyjnie.
   Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim obejmuje swoją właściwością powiaty bielski, siemiatycki i hajnowski. W Hajnówce i Siemiatyczach znajdują się wydziały zamiejscowe sądu. Przy znacznie większej liczbie sędziów i pracowników administracyjnych, w swojej siedzibie w Bielsku Podlaskim posiada bazę lokalową o powierzchni 2433 m2 (w dwóch miejscach), to jest mniejszą niż w Sokołowie Podlaskim.
   Biorąc pod uwagę, że nadrzędnym celem reorganizacji sądownictwa ma być jego funkcjonalność i zmniejszenie kosztów działania to należy przede wszystkim zastanowić się nad maksymalnym wykorzystaniem już istniejącej własnej bazy lokalowej a ograniczyć komercyjne wynajmowanie lokali.
   Taki potencjał do wykorzystania stwarza baza lokalowa Sądu Rejonowego w Sokołowie Podlaskim. Można ją wykorzystać ograniczając przy tym koszty wynajmu lokali przez sąsiednie sądy czy też zmniejszając wydatki na budowę nowych siedzib, co w dobie kryzysu wydaje się mieć nadrzędne znaczenie.
   W tej chwili Sąd Rejonowy i Prokuratura Rejonowa w Sokołowie Podlaskim swoją właściwością obejmują powiat sokołowski zamieszkały przez niespełna 60.000 osób. Wykorzystanie bazy lokalowej Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Sokołowie Podlaskim można byłoby zwiększyć poprzez włączenie do ich właściwości gmin z powiatu siedleckiego: Suchożebry, Paprotnia, Korczew i Przesmyki oraz całego powiatu łosickiego. W przypadku zmiany przepisów istniałaby możliwość przeniesienia Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z Siedlec do Sokołowa Podlaskiego (pracuje tam sędzia zamieszkały w Sokołowie Podlaskim). Podobnie mogłoby być z Wydziałem Gospodarczym, który np. mógłby być przeniesiony z Siedlec do Węgrowa. Obydwa te wydziały korzystają obecnie z wynajętych pomieszczeń co stanowi spore utrudnienie i zwiększa koszty.
   Projektowana nowa siedziba Sądu Rejonowego w Siedlcach przy uwzględnieniu opisywanych wyżej racjonalnych postulatów byłaby mniejsza od obecnie zakładanej, co w dobie panującego kryzysu powodowałoby znaczne oszczędności w wydatkach publicznych poprzez racjonalizację posiadanych zasobów.
   Innym ewentualnie rozwiązaniem mogłoby być zwiększenie obszaru właściwości poprzez włączenie w strukturę Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Sokołowie Podlaskim powiatu siemiatyckiego. Istnieją dogodne połączenia komunikacyjne pomiędzy Siemiatyczami, Drohiczynem a Sokołowem Podlaskim, a np. odległość z Drohiczyna do Sokołowa Podlaskiego jest o połowę krótsza od odległości do Bielska Podlaskiego.
   Zarówno przy pierwszej jak i drugiej propozycji w obszarze właściwości Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Sokołowie Podlaskim zamieszkiwałoby ponad 100.000 osób.
   Wymienione wyżej Gminy z powiatu siedleckiego leżą w bezpośredniej bliskości z powiatem sokołowskim.
   W Łosicach funkcjonuje Wydział Zamiejscowy Ksiąg Wieczystych obejmujący swoją właściwością powiat łosicki, co ułatwia mieszkańcom załatwienie tego zakresu spraw. W innych sprawach, w zdecydowanej większości przeciętny obywatel bierze udział co najwyżej kilka razy w życiu i pokonanie odległości do Sokołowa Podlaskiego nie powinno być istotnym problemem.
   Podobnie byłoby w sytuacji włączenia do właściwości Sądu Rejonowego i Prokuratury  Rejonowej w Sokołowie Podlaskim powiatu siemiatyckiego. Odległość do Sokołowa byłaby podobna a jednocześnie istniejący w Siemiatyczach Wydział Zamiejscowy Ksiąg Wieczystych załatwiałby sprawy według swojej właściwości.
   Sąd Rejonowy w Sokołowie Podlaskim ma warunki ażeby natychmiast zapewnić siedzibę Wydziałowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Wydaje się, iż w dobie racjonalizacji posiadanych zasobów krok taki ze wszech miar byłby uzasadniony i słuszny, stanowiłby też docenienie wcześniejszej współpracy i zaangażowania również finansowego sokołowskich samorządów. W sytuacji gdy władze siedleckie nie zadbały w odpowiednim czasie o warunki pracy miejscowego sądu, odpowiedzialność za to winna spaść na nie.
   Podkreślić należy, iż Sokołów Podlaski jest miastem większym od Węgrowa- liczy około 20.000 mieszkańców podczas gdy w Węgrowie mieszka około 12.000 osób. Powiat sokołowski jest bogatszy od powiatu węgrowskiego, ma większe perspektywy rozwoju. Na terenie powiatu sokołowskiego panuje znacznie mniejsze bezrobocie niż w powiecie węgrowskim. Wizytówką Sokołowa Podlaskiego jest znany w całej Polsce Holding „Sokołów” SA produkujący mięsa i wędliny. Bardzo duży Szpital Powiatowy w Sokołowie Podlaskim jest szpitalem referencyjnym dla Szpitala Powiatowego w Węgrowie. PPKS w Sokołowie Podlaskim obsługuje również powiat węgrowski podobnie jak Inspektorat ZUS w Sokołowie Podlaskim obsługuje mieszkańców powiatu węgrowskiego.
   Powszechnie znane tendencje odśrodkowe bardzo ważnych dla powiatu węgrowskiego jednostek: miasta i gminy Łochów ciążących do Wyszkowa oraz gminy Sadowne ciążącej do Ostrowi  Mazowieckiej mogą znacząco z czasem wpłynąć na liczbę mieszkańców tego powiatu, a co się z tym wiąże na liczbę wpływających spraw do sądu i prokuratury.   
   W tym kontekście  oparcie się w projektowanej przez Ministra Sprawiedliwości  propozycji zmian w strukturze organizacyjnej sądów powszechnych jedynie na sztucznym i wyłącznym kryterium zatrudnienia w danym sądzie przynajmniej 15 sędziów jest niezrozumiałe i w szczególności dla Sokołowa Podlaskiego bardzo krzywdzące. Niezrozumiałe, bo przy proponowanej reformie winny być brane pod uwagę również inne kryteria, w tym ocena standardu siedziby, dotychczasowych wyników pracy i zaangażowania, możliwości dociążenia przy wykorzystaniu istniejących potrzeb związanych z występowaniem zaniedbań przy wyposażeniu sąsiednich siedzib sądów. Wydaje się, że racjonalne  wykorzystanie istniejących zasobów winno być w dobie obecnego kryzysu finansowego bezwzględnym priorytetem. Krzywdzące bo w świetle sporządzonego przez Ministra  Sprawiedliwości projektu rozporządzenia w sprawie zniesienia niektórych sądów rejonowych, utworzenia zamiejscowych wydziałów w niektórych sądach rejonowych oraz zmiany rozporządzenia w sprawie sądów apelacyjnych, okręgowych i rejonowych oraz ustalenia ich siedzib i obszarów właściwości warunków tam zawartych nie spełnia również Sąd Rejonowy w Węgrowie. Sąd ten jest sądem  porównywalnym z Sądem Rejonowym w Sokołowie Podlaskim. W pionie orzeczniczym w Sokołowie Podlaskim orzeka 8 sędziów i 2 referendarzy, natomiast w Węgrowie 9 sędziów i 1 referendarz. Z załączonego zestawienia statystycznego wynika, iż ogólny wpływ spraw do Sadu Rejonowego w Sokołowie Podlaskim w ostatnich latach był wyższy od takiego wpływu spraw do Sadu Rejonowego w Węgrowie. Tendencja ta się pogłębia natomiast wskaźnik zaległości w Sądzie Rejonowym w  Sokołowie Podlaskim wynoszący na koniec 2011 roku 0,8 jest o wiele lepszy od takiego wskaźnika w Sądzie Rejonowym w Węgrowie wynoszącego 1,4. Względem Sokołowa Podlaskiego wydaje się, że Węgrów na tym odcinku pozostał daleko z tyłu. W świetle tego nasuwa się spostrzeżenie, że sąd większy, lepszy stabilniejszy jeśli chodzi o kadrę przyłączany jest do sądu mniejszego jeśli chodzi o wpływ spraw i gorszego jeśli chodzi o efekty pracy. Mając na uwadze porównywalność obu sądów podjęcie takiej decyzji bez racjonalnego uzasadnienia z punktu widzenia Sokołowa Podlaskiego nie jest do przyjęcia. Przy tym należałoby w związku ze zbliżonymi parametrami  obu sądów poprzedzić ostateczną decyzję referendum w gminach wchodzących w skład tych sądów, celem ustalenia, które z sądów, w tym sąsiednich na ich terenie winny sprawować wymiar sprawiedliwości.  Takie działanie uwzględniałoby rzeczywisty potencjał obydwu sądów a w  związku z planowaną reformą struktury administracyjnej Państwa byłoby z nią skorelowane.
   Podnieść należy, iż naczelny cel projektowanej reorganizacji sądownictwa powszechnego – racjonalne wykorzystanie kadry sędziowskiej osiągnięty być może przy uelastycznieniu istniejących już regulacji prawnych, np. dotyczących delegowania sędziów do pracy w innych sądach.
   Dbałość o całą Polskę nie tylko tą wielko- i średniomiejską ale też prowincjonalną winna być nadrzędnym celem władz państwa a zadbanie o równomierny rozwój zapobiec powinno degradacji kolejnych prowincjonalnych terenów kraju.
   Mając na uwadze wszystkie powyższe okoliczności zwracam się z uprzejmą prośbą o pozostawienie Sądu Rejonowego w Sokołowie Podlaskim i Prokuratury Rejonowej w Sokołowie Podlaskim w strukturze organizacyjnej sądów powszechnych i prokuratury.

       Sokołów Podlaski 17-01-2012                                                                                                                    Z poważaniem

                                                                                                                                                                    Senator Waldemar Kraska

  • Konferencja „SAMORZĄD TERYTORIALNY W POLSCE – PROBLEMY I ZAGROŻENIA”

   We wtorek 5 stycznia senator Waldemar Kraska wziął udział w konferencji „Samorząd terytorialny w Polsce – problemy i zagrożenia”, która odbyła się w sali kolumnowej Sejmu RP. Organizatorami konferencji było Prawo i Sprawiedliwość oraz Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.

   Konferencję otworzył Jarosław Kaczyński, który mówił o sukcesie funkcjonowania samorządów po roku 1989. „Jest to władza bardzo istotna dla obywatela, bo to władza demokratyczna. Przede wszystkim skupia się na obsłudze obywatela” – mówił Prezes PiS. Zwrócił uwagę  także, iż obecnie samorządy w swych działaniach napotykają wiele zagrożeń. „Bezpośrednim zagrożeniem jest wymiar finansowy. Często wielu samorządom brakuje pieniędzy m.in. na pensje dla pracowników poszczególnych placówek. Jest to szczególny wymiar trudności, co do której nie można mieć dziś wątpliwości” – powiedział Prezes PiS. Mówił także, iż wielkim zagrożeniem jest obecna polityka rządu, który swymi decyzjami zbyt obciąża budżet samorządowy.
   Konferencja była podzielona na kilka paneli m.in. – stanowiska związków i organizacji samorządowych – głos  zabrali: Rafał Dutkiewicz – prezydent Wrocławia , Unia Metropolii Polskich, Andrzej Kosztowniak  - prezydent Radomia, Związek Miast Polskich, Robert Godek – starosta Strzyżowski, Związek Powiatów Polskich, Jerzy Zająkała – wójt gminy Łubianka, Związek Gmin Wiejskich RP.
   Dużą uwagę poświęcono także problemom samorządów gminnych, samorządów powiatowych i miast na prawach powiatu oraz obszarów metropolitalnych.
   Więcej na temat konferencji na www.pis.org.pl

  • zdjęcie źródło:www.senat.gov.pl Protest w sprawie dyskryminacji mediów katolickich Informujemy, iż w naszym biurze jest możliwość podpisania sie na proteście dotyczącym dyskryminacji katolickich mediów. Protest skierowany jest do Jana Dworaka Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Dotyczy przyznania Telewizji Trwam miejsca na tzw. multipleksie.
   (do podpisu niezbędna jest znajomość numeru  pesel)
  • zdjęcie źródło: www.radiopodlasie.pl Spotkanie opłatkowe w Siedlcach

   29 grudnia senator Waldemar Kraska wziął udział w spotkaniu opłatkowym w Starostwie Powiatowym w Siedlcach. Oprócz senatora Kraski w spotkaniu wzięli udział parlamentarzyści, władze samorządowe, pracownicy starostwa, zaproszeni goście. Uroczystości przewodniczył biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski.

   Do zgromadzonych życzenia skierowali m.in. ksiądz biskup, senator Kraska, poseł Krzysztof Tchórzewski, Wojciech Kudelski – prezydent Siedlce, starosta siedlecki Zygmunt Wielogórski oraz marszałek województwa mazowieckiego Ewa Orzyłowska.

    
   .
  • Życzenia Świąteczne

   Życzenia ŚwiąteczneŻyczenia Świąteczne
  • Życzenia Świąteczne Obchody 30-tej rocznicy wprowadzenia Stanu WojennegoSenator Waldemar Kraska jako patron honorowy serdecznie zaprasza na obchody 30-tej rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego 1981-2011
   Sokołów Podlaski 12-13 grudnia 2011

  • Nadanie imienia prof. Zbigniewa Religi Medycznym Szkołom Policealnym w Siedlcach

   W piątek 25 listopada senator Waldemar Kraska wziął udział w uroczystości nadania Medycznym Szkołom Policealnym w Siedlcach imienia profesora Zbigniewa Religi. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w Kościele Garnizonowym , po której uczestnicy udali się do siedleckiego Centrum  Kultury i Sztuki na ul. Bp Świrskiego. Tam  odbyło się przekazanie sztandaru ufundowanego przez przyjaciół szkoły a uczniowie złożyli ślubowanie.

   Wybór patrona nie był przypadkowy, prof. Religa był rodzinnie związany z Siedlcami, stąd pochodzi jego małżonka Anna, będąca gościem honorowym na uroczystości.

   W trakcie wystąpień wszyscy wypowiadali się w bardzo ciepłych słowach o patronie, podkreślali jego ogromny wkład w rozwój kardiochirurgii w Polsce.

   Senator Kraska powiedział o swoich kontaktach z prof. Religą, o tym jakim był człowiekiem – pomocnym i o wielkim sercu. Na ręce dyrektor szkoły przekazał również pamiątkę.

   Dalsze uroczystości przeniosły się do budynku szkoły, gdzie została odsłonięta tablica pamiątkowa. Dzień ten był też okazją do spotkania się absolwentów na swoim pierwszym zjeździe.
   Zdjęcie źródło: www. siedlce.pl

   Nadanie imienia prof. Zbigniewa Religi Medycznym Szkołom Policealnym w SiedlcachNadanie imienia prof. Zbigniewa Religi Medycznym Szkołom Policealnym w Siedlcach
  • Biuro Interwencji

   Pragniemy poinformować, iż senator Waldemar Kraska oraz poseł Krzysztof Tchórzewski z dniem 1 grudnia powołali w Siedlcach Biuro Interwencji.
   Biuro mieści się przy ulicy Świętojańskiej 4, pokój 3, czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 - 13.00.

  • Konferencja PiS "Kryzys można pokonać"W czwartek 24 listopada w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się konferencja zorganizowania przez Prawo i Sprawiedliwość oraz Klub Parlamentarny PiS  "Kryzys można pokonać".
   W programie konferencji znalazły się:
   1) Czy Polska była i pozostanie "zieloną" wyspą na mapie Europy? - prof. Grażyna Ancyparowicz
   2) OFE-zagrożenie dla finansów publicznych i emerytur - prof. Leokadia Oręziak
   3) Dochody budżetu państwa - diagnoza i prognozy - prof. Witold Modzelewski
   4) 4 lata nicnierobienia - kto za to zapłaci? - wiceprezes PiS Beata Szydło
   5) Kryzys można pokonać - wystąpienie programowe prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
   Więcej na www.pis.org.pl
  • Zjazd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Łosicach

   W czwartek 10 listopada 2011 w siedzibie OSP w Łosicach, odbył się zjazd Oddziału Powiatowego ZOSP RP. Na zjazd został zaproszony senator Rzeczpospolitej Polski Waldemar Kraska, członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Orzyłowska, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Łosicach Sławomir Zaniuk, starosta łosicki Czesław Giziński, wicestarosta Mariusz Kucewicz, kapelan powiatowy straży pożarnej Krzysztof Buczyński, Stefan Todorski – w-ce Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP woj. mazowieckiego, wójtowie gmin powiatu łosickiego.

    

   Podczas obrad omówiono pięcioletnią działalność 46 straży oraz ich powiatowego przedstawicielstwa, wytyczono kierunki prac na nową kadencję, a także wybrano nowe władze powiatowe. Na czele nowego zarządu stanął Tadeusz Lewczuk, wiceprezesami zostali: Romuald Jóźwiaczuk i Jerzy Garucki. Kompetencją nowego zarządu było wytypowanie przedstawiciela do zarządu oddziału wojewódzkiego. Przedstawicielem z powiatu łosickiego został Jerzy Garucki.

   Łosicki oddział powiatowy zrzesza 1560 strażaków. 1417 druhów tworzy 46 oddziałów bojowych. W osiemnastu jednostkach do przyszłych zadań operacyjnych przygotowują się członkowie młodzieżowych drużyn pożarniczych. Siedem OSP wchodzi w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Czterdzieści jednostek dysponuje samochodami ratowniczo-gaśniczymi. Jak na niewielki powiat, siła operacyjna strażaków prezentuje się imponująco.

  • Rocznica Odzyskania Niepodległości

   W piątek 11 listopada obchodziliśmy 93 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W Sokołowie Podlaskim odchody miały bardzo uroczysty charakter. Rozpoczęły się mszą świętą w kościele św. Jana Bosco w intencji ojczyzny. Po mszy wszyscy zgromadzeni, przy dźwiękach orkiestry strażackiej przeszli pod pomnik Czynu Niepodległościowego, gdzie delegacje złożyły kwiaty.

   Okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz miasta Bogusław Karakula. W uroczystościach wzieli udział przedstawiciele władz miasta, powiatu i gminy, policji, straży, organizacji kombatanckich, zakładów pracy, harcerze, młodzież szkolna, licznie mieszkańcy miasta. Senatora Waldemara Kraske reprezentowali pracownicy jego biura Joanna Malinowska i Marek Ratyński, którzy w jego imieniu złożyli kwiaty.
   Po zakończeniu oficjalnych uroczystości rozpoczał się II Bieg Niepodległości. W tym roku zgromadził ponad 250 zawodników. Trasa biegu wiodła ulicami: ks. Bosco, Andersa, Orzeszkowej i Sadową, łącznie ok. 1200 m.
   Tego samego dnia senator Kraska wziął udział w obchodach Święta Niepodległości w Siedlcach, gdzie po mszy świętej złożył kwiaty pod Pomnikiem Wolności. Wcześniej przeciął wstęgę na nowootwartej ulicy imieniem     podpułkownika Mariana Drobika.
   W imieniu senatora kwiaty złożone zostały również w Łosicach przez współpracownika Marcina Hawryluka.
   Zdjęcie źródło:www.siedlce.pl
   Zdjęcie źródło:www.radiopodlasie.plZdjęcie źródło:www.radiopodlasie.pl
  • Pierwsze posiedzenie Senatu VIII kadencji

   Wczoraj 8 listopada  senator Waldemar Kraska złożył ślubowanie na posiedzeniu inauguracyjnym VIII kadencji Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. O godzinie 17.00 obrady otworzył marszałek senior Kazimierz Kutz. Przemówienie okolicznościowe wygłosił prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Na posiedzeniu wybrano Marszałka Senatu, którym został już po raz trzeci Bogdan Borusewicz.
   W obecnej kadencji Prawo i Sprawiedliwość reprezentuje 30 senatorów.
   W dniu dzisiejszym Senat zbiera się ponownie, w porządku obrad jest wybór wicemarszałków oraz sekretarzy Senatu.

   Więcej na www.senat.gov.pl

   Pierwsze posiedzenie Senatu VIII kadencjiPierwsze posiedzenie Senatu VIII kadencji
  • Obchody 30-lecia siedleckiej rolniczej "Solidarności"

   6 listopada siedlecka rolnicza „Solidarność” obchodziła 30—lecie powstania. Po mszy świętej o godz. 10.00 w kościele katedralnym odbyło się uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy na budynku przy ul. Kochanowskiego, gdzie znajdowała się pierwsza siedziba związku.

   Następnie zgromadzeni złożyli kwiaty przy tablicy na budynku na rogu ul. Piłsudskiego i Armii Krajowej, gdzie odbywał się strajk.  Odbyła się także sesja popularnonaukowa „Historia i geneza strajku NSZZ RI „S” 5XI – 14 XII 1981 r.” oraz spotkanie organizatorów i uczestników strajku.  W piątek w siedleckim Archiwum Państwowym otwarto wystawę poświęconą tamtym wydarzeniom „Ogólnopolski Strajk Chłopski w Siedlcach 5 XI – 14 XII 1981r.”

   Senator Kraska wziął udział w niedzielnych uroczystościach.

   Tekst i zdjęcie źródło: www.radiopodlasie.pl
  • Otwarcie nowej ulicy w Siedlcach

   Środa 26 października była dniem oficjalnego otwarcia w Siedlcach nowej ulicy im. biskupa Jana Mazura. W uroczystości wziął udział senator Waldemar Kraska, który wspólnie m.in.. z biskupem diecezji siedleckiej Zbigniewem Kiernikowskim, posłem Krzysztofem Tchórzewskim oraz prezydentem Siedlec Wojciechem Kudelskim przeciął wstęgę. Nowa ulica łączyć będzie ul. Starowiejską i Ogrodową, pozwoli dzięki temu ominąć trudne do przejazdu skrzyżowanie przy szkole podstawowej nr 7.

   Nieczęsto się zdarza aby nowa ulica była w tak uroczysty sposób otwierana, ale powód był także niecodzienny. Patronem nowej ulicy jest biskup Jan Mazur – długoletni ordynariusz diecezji siedleckiej, dzięki któremu doszło do wielkiego rozwoju duszpasterstwa rodzin, walki z alkoholizmem, honorowy obywatel miasta Siedlce. Za jego urzędowania doszło do powstania mediów diecezjalnych: Katolickiego Radia Podlasie oraz tygodnika Echo Katolickie.
   Zdjęcie i tekst źródło: www.radiopodlasie.pl

   Otwarcie nowej ulicy w SiedlcachOtwarcie nowej ulicy w Siedlcach
  • Nowy Rok Akademicki w WSKSiM w Toruniu

   W czwartek 13 października senator Waldemar Kraska otrzymał medal i dyplom dla mecenasów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Uroczystość miała miejsce w trakcie inauguracji nowego roku akademickiego 2011/2012.

    Medal Pro Ecclesia et Patria, na którym widnieje orzeł oparty o krzyż z pomnika ks. Ignacego Skorupki otrzymały osoby wspierające uczelnię, dzięki którym wielu młodych ludzi ma możliwość zdobywania wiedzy na poziomie akademickim. Po raz pierwszy w historii uczelni uczczono w ten sposób osoby wspierające WSKSiM.

   Tegoroczna inauguracja roku akademickiego była już jedenastą w murach toruńskiej uczelni. W uroczystościach wzięli udział zaproszeni goście, wśród nich parlamentarzyści, mecenasi, osoby zaprzyjaźnione z uczelnią, władze uczelni, wykładowcy, studenci. 
   Inauguracyjny wykład pod tytułem "O idei uniwersytetu - w kierunku kultury jakości" wygłosił ks. bp Enrico dal Covolo SDB, rektor Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie.

    
   Tekst i foto źródło: www.wsksim.edu.plTekst i foto źródło: www.wsksim.edu.pl
  • Szanowni Państwo.

   Serdecznie dziękuję za zaufanie jakim obdarzyli mnie Państwo w dniu 9 października 2011 roku. Ponowny wybór mojej osoby na senatora VIII kadencji Senatu Rzeczypospolitej Polskiej jest dla mnie wielkim wyzwaniem i zobowiązaniem.
               Odpowiedzialność i obowiązki związane z pełnieniem tej zaszczytnej służby są ogromne, wierzę jednak, iż nie zawiodę wyborców i podołam powierzonym zadaniom, aktywnie uczestnicząc w pracach Senatu RP.                                                                                                                                                                              
   Waldemar Kraska

                                                                                                           
  • Jarosław Kaczyński w Siedlcach

   5 października Siedlce odwiedził prezes PiS Jarosław Kaczyński. W trakcie wizyty spotkał się z lokalnymi przedsiębiorcami oraz dziennikarzami. Konferencja prasowa w dużej mierze poświęcoan była sprawom gospodarczym. Główne zadania na przyszłość to uproszczenie systemu podatkowego i zmniejszenie jego represyjności, rozwój budownictwa mieszkaniowego, gospodarki morskiej oraz energetyki.

   Prezes mówił także o stosunkach polsko-niemieckich, krytykując ich nieefektywność. W trakcie spotkania pojawiła się  kwestia prezentowanego wcześniej przez PiS projektu przywilejów dla tak zwanej "ściany wschodniej", dzięki któremu wschodnia część Polski miałaby możliwość nadrobienia dystansu w stosunku do reszty kraju. W kwestii rolnej opowiedział się za interwencją państwa na rynku rolnym.
   Foto i tekst źródło:www.radiopodlasie.plFoto i tekst źródło:www.radiopodlasie.pl
  • Świeczkowisko „W Kręgu Aktywnych Sokołów”

   W sobotę 1 i 2 października w Kosowie Lackim odbył się zlot „Aktywne Sokoły” organizowany przez Komendę Hufca ZHP Sokołów Podlaski. Zlot był połączony z obchodami 100-lecia Harcerstwa Polskiego, Europejskiego Roku Wolontariatu oraz jubileuszem 45-lecia nadania hufcowi imienia Janusza Korczaka.

   W dwudniowych imprezach uczestniczyło ponad 200 dzieci i młodzieży z Sokołowa Podlaskiego, terenów powiatu sokołowskiego, Miedzny i Prostyni. Jednym z punktów programu był pobyt w Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince, w trakcie którego młodzież oddała hołd Januszowi Korczakowi i jego wychowankom. Tam też z uczestnikami zlotu spotkał się senator Waldemar Kraska, który aktywnie wspomaga tego typu inicjatywy.

   Świeczkowisko „W Kręgu Aktywnych Sokołów”Świeczkowisko „W Kręgu Aktywnych Sokołów”
  • Foto:www.radiopodlasie.pl 500-lecie Parafii św. Zygmunta w Łosicach

   Obchody jubileuszu 500-lecia parafii św. Zygmunta zostały zaplanowane na dwa dni. W sobotę 17 września odbyła się sesja naukowa w Liceum Ogólnokształcącym, w trakcie której odbyła się prezentacja książki „500 lat Łosickiego Kościoła. Dzieje parafii i dekanatu”. Główne uroczystości odbyły się w niedzielę 18 września. Uroczystej mszy świętej przewodniczył biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski.

  • Dożynki Powiatowe w Łosicach

   28 sierpnia w Łosicach na terenie Zespołu Szkół Nr 3 odbyły się Powiatowe Dożynki. Po przybyciu korowodu dożynkowego, który odzwierciedlał historię rolnictwa została odprawiona msza święta. Tegoroczne dożynki były wyjątkowe, odbyły się bowiem w stolicy powiatu.

   Dla rolników żniwa były bardzo trudne ze względu na trudną aurę nie szczędzącą w tym roku opadów. Podczas imprezy można było zobaczyć zbiór zboża  przy pomocy narzędzi używanych przed wiekami przez rolników, a nastepnie  prezentowanie były nowoczesne metody i maszyny do zbioru zboża.
   Podczas dożynek 15 rolników z terenu powiat łosickiego otrzymało odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa”.

   Starostami dożynek byli państwo Irena Pawłoska i Waldemar Zienkiewicz z Huszlewa, gdzie odbędą się kolejne dożynki powiat łosickiego

   Na uroczystości dożynkowe przybyli parlamentarzyści wśród których znalazł sie senator Waldemar Kraska, wójtowie gmin powiatu łosickiego i licznie mieszkańcy.

  • III Ogólnopolski Wyścig Kolarski MASTERS

   20 i 21 sierpnia w Sokołowie Podlaskim odbył się III Ogólnopolski Wyścig Kolarski MASTERS. Organizatorem imprezy było Sokołowskie Towarzystwo Cyklistów. Jednym ze sponsorów imprezy był senator Waldemar Kraska, który od początku wspiera tę inicjatywę.

    Impreza miała na celu popularyzację kolarstwa i turystyki rowerowej a także promocję miast: Sokołów Podlaski, Kosów Lacki oraz gmin: Jabłonna Lacka i Sterdyń. Startowało ponad 60 zawodników z całego kraju w pięciu kategoriach wiekowych.

    
    
   III Ogólnopolski Wyścig Kolarski MASTERSIII Ogólnopolski Wyścig Kolarski MASTERS
  • Wizyta uczestników Międzynarodowego Obozu Naukowego w Parlamencie

   We wtorek 12 lipca senator Kraska spotkał się w Parlamencie z uczestnikami XIV Międzynarodowego Obozu Naukowego w Serpelicach pod hasłem „ Letnia Szkoła Języka Polskiego” . Wśród zaproszonych gości  znalazła się młodzież polonijna z Baranowicz i Nowogródka na Białorusi, Grzegorzewa, Mościszek i Ciechanowiszek k/Wilna, na Litwie oraz młodzież ze szkół średnich z Sokołowa Podlaskiego.

   .  Młodzież z zainteresowaniem zwiedziła gmachy Sejmu i Senatu, wysłuchała ciekawostek przekazanych przez przewodników. Spotkanie było  okazją do zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć z senatorem, zadania bezpośrednio pytań dotyczących pracy w Parlamencie oraz spotkania osób znanych większości z przekazów telewizyjnych i radiowych.

   Wizyta uczestników Międzynarodowego Obozu Naukowego w ParlamencieWizyta uczestników Międzynarodowego Obozu Naukowego w Parlamencie
  • Biuro Senatorskie Sokołów Podlaski: 25 781 34 47, Siedlce: 25 632 21 47
   e-mail: biuro@kraska.home.pl

   © 2023 Waldemar Kraska