Prawo i Sprawiedliwość Waldemar Kraska Senat Rzeczypospolitej Polskiej
dołącz na facebook
Start   Z regionu   Dożynki Powiatowe w Sokołowie Podlaskim
Podziękowania
Komentarze
  • Dożynki Powiatowe w Sokołowie Podlaskim

    W niedzielę 21 sierpnia senator Waldemar Kraska wziął udział w Dożynkach Powiatowych w Sokołowie Podlaskim. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele Miłosierdzia Bożego, gdzie poświecono wieńce i chleb dożynkowy.

    Po zakończeniu mszy zgromadzeni przeszli w korowodzie dożynkowym do parku im. Księcia Michała Kleofasa Ogińskiego, gdzie rozpoczęły się oficjalne uroczystości. W trakcie imprezy wręczono m.in. odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa” oraz puchary firmom działającym w branży rolniczej. Rozstrzygnięto także konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy i najsmaczniejszą potrawę tradycyjną. 

     
    Foto: www.powiat-sokolowski.plFoto: www.powiat-sokolowski.pl
  • Odsłonięcie tablicy upamiętniającej nadanie pierwszej audycji Podziemnego Radia „Solidarność” Siedlce

    16 czerwca 2015 roku po Mszy Świętej w kościele św. Stanisława o godzinie 19 odsłonięto tablicę upamiętniającą nadanie w Siedlcach na fonii I kanału TVP pierwszej audycji Podziemnego Radia „Solidarność”.  W uroczystościach wzięli udział senator RP p. Waldemar Kraska, wiceprezydent miasta Siedlce p. Jarosław Głowacki, przewodniczący rady miasta Siedlce p. Henryk Niedziółka, przedstawiciel BEP IPN w Warszawie p. Grzegorz Majchrzak, byli i obecni członkowie siedleckiej Solidarności z jej pierwszym przewodniczącym Maciejem Kublikowskim na czele, mieszkańcy Siedlec oraz członkowie zespołu Radia Solidarność Siedlce.

    Tablicę odsłonili Zofia Romaszewska legenda warszawskiego Radia „S” i Tomasz Olko szef siedleckiego Radia „S”. Tablicę poświęcił w imieniu biskupa siedleckiego ks. kanonik Sławomir Kapitan dyrektor Katolickiego Radia Podlasie. Po odsłonięciu tablicy w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się uroczysty koncert w wykonaniu Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka, podczas którego to p. Agnieszka Andrzejewska przedstawiła audio-wizualną prezentację historii i dokonań siedleckiego podziemnego radia. Organizację uroczystości wsparły  następujące instytucje i osoby prywatne: Urząd Miasta Siedlce, MOK Siedlce, Waldemar Kraska Senator RP, Zdzisław i Leszek Skorupka Przedsiębiorstwo Budownictwa Mieszkaniowego M-3, Przedsiębiorstwo Budowlane Konstanty Strus, Lech Filus, PE Sp. z o.o., PWiK Sp. z o.o.o, MPK Sp. z o.o., STBS Sp. z o.o., Zbigniew Sobolewski Markety Carlos, Zdzisław Przesmycki Przedsiębiorstwo Elektro-Techniczne Zeltech, Podlaska Fundacja Rozwoju Ruchów Chrześcijańsko- Demokratycznych, Zarząd Regionu NSZZ Solidarność Region Mazowsze, ZUO Sp. z o.o.
    Tomasz Olko
  • 60 rocznica złożenia ślubów zakonnych księdza biskupa seniora Antoniego Dydycza

    Uroczystej Eucharystii, przewodniczył biskup drohiczyński Tadeusz Pikus. Podkreślił on wielkie zaangażowanie Księdza Biskupa sprawy Kościoła i ojczyzny, a także otwartość na problemy człowieka.
    Homilię wygłosił ks. prał. dr Zbigniew Rostkowski kanclerz Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie i wikariusz generalny diecezji drohiczyńskiej. Przypomniał w niej prawdę o Bogu, który jest Miłością, a któremu też przez całe życie zakonne i kapłańskie i biskupie służy ks. bp Antoni Dydycz. Ukazał ogrom zbawczego dobra, które spłynęło na wiernych w Polsce i innych krajach za przyczyną działalności Księdza Biskupa. Podobnie jak jego Patron, św. Antoni wskazuje on ludziom, że muszą wracać do Boga - Źródła dobra i piękna, podkreślił kaznodzieja.

    zdjęcie: ks. Artur Płachnozdjęcie: ks. Artur Płachno
  • XIV Europejskie Nabdużańskie Spotkania Folklorystyczne

     W dniach 28 - 30 maja w Sokołowie Podlaskim odbyły się XIV Europejskie Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne-Międzynarodowy Festiwal Kapel i Zespołów Ludowych. Trzydniowa impreza rozpoczęła się w czwartek wieczorem etnicznym poświęconym historii i kulturze Karpat. W piątek z kolei można było zobaczyć prezentację zespołów uczestniczących w Europejskich Nadbużańskich Spotkaniach Folklorystycznych w sokołowskich szkołach, a następnie prezentacje konkursowe XIV ENSF. Tego dnia także na placu przed SOK odbywał się Jarmark Sztuki Ludowej, Rękodzieła i Kuchni Regionalnej.
    W sobotę, w Parku Ogińskiego odbył się Koncert Galowy. Jako pierwsi przed sokołowską publicznością wystąpili najmłodsi mieszkańcy miasta, potem przyszedł czas na zespoły z Czech, Słowacji, Łotwy, Ukrainy, Serbii i Polski. Na scenie można było także obejrzeć występ kabaretu „Formacja Chatelet”, zespół „Trebunie Tutki” i gwiazdy wieczoru „Poparzeni Kawą Trzy”.

    zdjęcie: podlasie24.plzdjęcie: podlasie24.pl
  • Jublieusz Księży Salezjanów

    24 maja 2015 r. senator Waldemar Kraska wziął udział w uroczystościach związanych z 200-leciem urodzin św. Jana Bosko, 90-leciem pracy Salezjanów w Sokołowie Podlaskim,  80-leciem rozpoczęcia budowy kościoła św. Jana Bosco. Tego dnia miał miejsce także piękny jubileuszu 25-lecia kapłaństwa ks. Dyrektora Dariusza Matuszyńskiego, ks. Proboszcza Stanisława Stachala, ks. Jana Niemca oraz ks. Kazimierza Dąbrowskiego, który przybył do Sokołowa Podlaskiego z towarzyszącą Orkiestrą z Lutomierska i ks. Krzysztofa Toczyskiego. Z tej okazji po mszy świętej pan senator przekazał okolicznościowe życzenia wszystkim jubilatom a z okazji 90-lecia pracy Salezjanów w mieście wręczył proboszczowi ks. Stanisławowi Stachalowi wizerunek Orła Senackiego.
    Po oficjalnych uroczystościach na terenie parafii odbył się rodzinny festyn.

    zdjęcie: parafia.sdb.plzdjęcie: parafia.sdb.pl
  • Święto Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach

    Dnia 20 maja 2015 roku Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny obchodził swoje święto. Przy tej okazji Rektor uczelni, prof. Tamara Zacharuk poinformowała, że w tym roku aż 15 studentów otrzyma stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a w najbliższy piątek 22 maja 4 kolejnych odbierze stypendia marszałka województwa lubelskiego. Do głównych punktów programu uroczystości należało przyznanie biskupowi radomskiemu Henrykowi Tomasikowi tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Oprócz doktoratu honorowego – 17 zwykłych, a do tego jeszcze 3 habilitacje. Podczas uroczystości wręczono też 6 medali „Za zasługi dla siedleckiej uczelni”. Nagrodzono również najlepszego studenta i najlepszego młodego pracownika naukowego. W imieniu zaproszonego senatora Waldemara Kraski, który nie mógł osobiście wziąć udziału w tym wydarzeniu ze względu na odbywające się w tym dniu posiedzenie Senatu RP, list z życzeniami przekazał na ręce Pani Rektor Prof. Tamary Zacharuk p. Maciej Kublikowski. Poniżej treść życzeń:

                                                          Jej Magnificencja
                                                          Dr hab. Tamara Zacharuk
                                                          Profesor nadzwyczajny
                                                          Rektor Uniwersytetu
                                                          Przyrodniczo – Humanistycznego

                                                          Senat Uniwersytetu
                                                          Przyrodniczo-Humanistycznego


    Serdecznie dziękuję za zaproszenie na uroczyste obchody Święta Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego. Niestety zobowiązania parlamentarne uniemożliwiają mi osobiste uczestnictwo w tym wydarzeniu.
    Pragnę serdecznie pozdrowić kadrę akademicką, pracowników, doktorantów i studentów oraz wszystkich gości zgromadzonych w auli Wydziału Humanistycznego a szczególnie osoby dla których dzisiejsze święto ma wymiar wyjątkowy.
    Z radością gratuluję wszystkim Państwu uhonorowanym dzisiaj medalami „ZA ZASŁUGI DLA SIEDLECKIEJ UCZELNI” oraz medalami i nagrodami im. Prof. Lesława Szczerby , nowo promowanemu Doktorowi Honoris Causa Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi doktorowi Henrykowi Tomasikowi oraz tym wszystkim którzy otrzymali promocje doktorskie i habilitacyjne.
    Na ręce jej magnificencji Pani Rektor dr hab. Tamary Zacharuk na czele z osobami dzisiaj wyróżnionymi składam wyrazy najwyższego uznania dla społeczności akademickiej Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego. Winszując dotychczasowych osiągnięć życzę Państwu satysfakcji z dalszej pracy badawczej, dydaktycznej i naukowej oraz wielu kolejnych sukcesów.
    Raz jeszcze serdecznie Państwa pozdrawiam.

                                                                        Z poważaniem

                                                                    Waldemar Kraska
                                                        Senator Rzeczypospolitej Polskiej

  • 25 lat Samorządności

    W tym roku obchodzimy XXV – lecie Odrodzonego Samorządu Terytorialnego. Senator Waldemar Kraska wziął udział w sokołowskich  obchody tego wydarzenia.  Rozpoczęły się one mszą świętą w kościele św. Jana Bosco po której zgromadzeni przeszli do sali widowiskowej Sokołowskiego Ośrodka Kultury, gdzie odbyła się prezentacja 25 lat zmian w Sokołowie Podlaskim: wystawa zdjęć oraz prezentacja filmów. Odbyło się także wręczenie okolicznościowych statuetek. Tegoroczne przyznane zostały trzem instytucjom – za wkład w duchowe życie sokołowian – Domowi Księży Salezjanów, za wkład w rozwój młodzieży - Hufcowi im. Janusza Korczaka oraz za wkład w życie społeczno-kulturalne miasta - Sokołowskiemu Towarzystwu Społeczno-Kulturalnemu.
    Obchody Święta Samorządu Terytorialnego odbyły się także w Siedlcach oraz Gminie Wiśniew. Senator Waldemar Kraska z tej okazji przekazał samorządom życzenia:

    Bardzo dziękuję za zaproszenie na uroczystość XXV-lecia Odrodzonego Samorządu Terytorialnego, niestety zobowiązania parlamentarne uniemożliwiają mi osobiste uczestnictwo w tym wydarzeniu.
    Z  okazji dzisiejszego święta przesyłam wszystkim Samorządowcom słowa uznania za trud wspólnej pracy nad państwem, w służbie społeczeństwu, za stwarzanie przyjaznego otoczenia, wychodzenie naprzeciw ludziom, wsłuchiwanie się w to co mówią i wspólne poszukiwanie rozwiązań. Samorządowcy są blisko społeczeństwa i powinni jak najlepiej korzystać z tego przywileju, gdyż to pozwala iść naprzód i stale ulepszać zarządzanie w zakresie w jakim mają do tego kompetencje. Oby istota tej działalności nie była nigdy spychana na bok, bo tylko wtedy można zajść wysoko.
    Drodzy Samorządowcy, życzę Wam, abyście byli doceniani za dokonania oraz znajdowali zrozumienie wśród swoich wyborców w sytuacjach trudniejszych. Życzę, abyście umieli współpracować z każdym i mogli wykorzystywać w pełni potencjał regionu, jaki reprezentujecie.
     
                                                            Z poważaniem
                                                         Waldemar Kraska
                                            Senator Rzeczypospolitej Polskiej

    zdjęcie: podlasie24.plzdjęcie: podlasie24.pl
  • Konferencja z okazji Dnia Położnej i Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki

    W środę 27 maja w Siedlcach odbyła się konferencja z okazji Dnia Położnej i Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki zorganizowana przez Okręgową Radę Pielęgniarek i Położnych Regionu Siedleckiego.
    Konferencję poprowadziła Przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych Regionu Siedleckiego pani Hanna Sposób. Wydarzeniu towarzyszyło wręczenie pielęgniarkom i położnym odznaczeń samorządowych.  Prelekcje wygłoszone podczas konferencji dotyczyły stanu pielęgniarstwa i położnictwa oraz prognoz dotyczących liczby przedstawicieli tego zawodu w przyszłości. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz miasta Siedlce, samorządu terytorialnego oraz kierownicy placówek medycznych, pielęgniarki, położne oraz pielęgniarze i położni. W licznych przemówieniach padły gorące słowa życzeń i gratulacji skierowane do wszystkich przedstawicieli tego zawodu.
    Z tej okazji senator Waldemar Kraska na ręce p. Hanny Sposób wystosował list z życzeniami i gratulacjami:

                                                                     Szanowna Pani
                                                                     Hanna Sposób
                                                                     Przewodnicząca Okręgowej
                                                                     Rady Pielęgniarek i Położnych
                                                                     Regionu Siedleckiego

                        
    Bardzo dziękuję za zaproszenie na uroczystą konferencję z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Dnia Położnej. Niestety inne zobowiązania uniemożliwiają mi osobiste uczestnictwo w tym wydarzeniu.
    Z okazji uroczystości przesyłam wszystkim Pielęgniarkom i Położnym słowa uznania za wytrwałość w wykonywaniu tej szczególnej profesji, za stwarzanie przyjaznego otoczenia i miłej atmosfery wokół pacjentów, łagodzącej ich cierpienie i rozłąkę z najbliższymi.
     Zawód wykonywany przez Pielęgniarki i Położne jest zawodem bardzo trudnym, wymagającym połączenia dwóch cech: wielkiej odporności i jednocześnie wrażliwości. W szpitalu na co dzień współpracuję z Pielęgniarkami i wiem, że praca ta jest nieoceniona. Składam wyrazy wdzięczności, jako parlamentarzysta, lekarz i jako obywatel za Waszą wytrwałość, niezłomność i poświęcenie.
    Proszę przyjąć życzenia wszelkiej pomyślności zawodowej i osobistej oraz satysfakcji z pracy na co dzień.

                                                                         Z poważaniem

                                                                       Waldemar Kraska
                                                          Senator Rzeczypospolitej Polskiej
    Siedlce, 27 maja 2015 r.


    zdjęcie: podlasie24.plzdjęcie: podlasie24.pl
  • Obchody 150 rocznicy stracenia ks. Stanisław Brzóski 23 maja 2015 Sokołów Podlaski

    23 maja br. w 150 rocznicę stracenia ks. Stanisława Brzóski odbyły się w Sokołowie Podlaskim uroczystości upamiętniające to wydarzenie. O godzinie 15.00 zgromadzeni pod pomnikiem powitali III Sztafetę Niepodległości śladami ks. generała Stanisława Brzóski, w której biegli uczniowie i harcerze z Krynki, Łukowa, Wiśniewa, Siedlec, Sokołowa Podlaskiego i Wilna. Młodzież biegnąca ze 123 metrową flagą przemierzyła trasę Łuków-Siedlce-Sokołów. Pod pomnikiem sztafetę powitali gromkimi brawami zgromadzeni, przedstawiciele parlamentu z senatorem Waldemarem Kraską i posłem Krzysztofem Tchórzewskim, władze samorządowe miasta i powiatu sokołowskiego, Łukowa, Siedlec, Wiśniewa, przedstawiciele organizacji społecznych i kulturalnych, szkół, zakładów pracy, mieszkańcy miasta.  Obecne na uroczystościach delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem ks. Brzóski, została zaciągnięta warta i oddana salwa honorowa Grupy Rekonstrukcji Historycznej V Oddziału Wojsk Narodowych Województwa Lubelskiego. Zgromadzeni mogli także wysłuchać wykładu historycznego Jacka Odziemczyka.

    Następnie zgromadzeni przy dźwiękach  orkiestry strażackiej przeszli do kościoła Niepokalanego Serca NMP, gdzie na ołtarzu polowym mszę świętą odprawił biskup drohiczyński Tadeusz Pikus.
    Dalsze uroczystości odbywały się w Szkole Podstawowej Nr 4, noszącej imię bohatera uroczystości. Tam też odbył się m.in. międzyszkolny konkurs wiedzy o ks. Brzósce. Nagrody w konkursie wręczył m.in. senator Waldemar Kraska.

    zdjęcie Bożena Gontarzzdjęcie Bożena Gontarz
  • Dzień Strażaka i przekazanie samochodów strażackich w Łosicach

    14 maja strażacy powiatu łosickiego obchodzili swoje święto. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele pw. św. Zygmunta, której przewodniczył ks. Roman Sawczuk, diecezjalny kapelan strażaków. Następnie strażacy uroczyście przemaszerowali przed starostwo, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Odznaczono osoby zasłużone dla rozwoju ochrony przeciwpożarowej, a strażakom zawodowym wręczono awanse na wyższe stopnie służbowe, poświęcono także 9 nowych samochodów strażackich. Nie zabrakło też przemówień zaproszonych gości i gospodarzy.  Uroczystość zakończyła się paradą nowych i zabytkowych wozów strażackich.
    W uroczystościach wziął udział Senator Waldemar Kraska.


  • IX Mistrzostwa Diecezji Drohiczyńskiej w Szachach

    W niedzielę 10 maja w Zespole Szkół Salezjańskich w Sokołowie Podlaskim odbyły się IX Mistrzostwa Diecezji Drohiczyńskiej w Szachach. Patronem honorowym imprezy był senator Waldemar Kraska, który także na zakończenie turnieju wręczył uczestnikom nagrody.

    Mistrzostwa rozpoczęły się mszą świętą w kościele księży salezjanów, którą sprawował ksiądz biskup senior Antoni Dydycz. Następnie zawodnicy przeszli do szkoły, gdzie odbyły się rozgrywki. Do zawodów przystąpiło 45 zawodników, mieszkańców diecezji drohiczyńskiej. Szachiści rozegrali dziewięć rund systemem szwajcarskim z tempem 15 minut czasu dla zawodnika.  Mistrzem diecezji na rok 2015 został Kacper Rytel z Drohiczyna, który zdobył 8 punktów.
    W kategorii juniorów do lat 18 miejsca na podium zajęli: Adrian Wudarski (5,5p.) z Sarnak przed Cezarym Gromkiem (5p.)z Węgrowa i Sylwią Piotrowską (4,5p) z Grodziska. Wśród junorów do lat 13 najlepsi byli: Jakub Żurawicki (Węgrów), Aleksandra Lisiecka (Sarnaki), Piotr Orzełowski i Tomasz Gromek (obaj Węgrów) wszyscy po 5,5 pkt. Najstarszym uczestnikiem zawodów był tradycyjnie p. Andrzej Dzienisiuk z Siemiatycz, a najmłodszym Dawid Skwierczyński z Sokołowa.
    Na zakończenie turnieju zawodnicy otrzymali nagrody ufundowane przez sponsorów, które zawodnikom wręczyli: senator Waldemar Kraska, Andrzej Sarna i prezes Powiatowego Banku Spółdzielczego w Sokołowie Podlaskim Piotr Żebrowski. Zawody oficjalnie zamknął senator Kraska zapraszając szachistów na jubileuszowe zawody w przyszłym roku.

  • Podsumowanie konkursu "Szanuj życie, bo jest święte"

    W czwartek 30 kwietnia w Zespole Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim odbyło się podsumowanie diecezjalnego konkursu dla szkół specjalnych i placówek opiekuńczo-wychowawczych: „Szanuj życie, bo jest święte.”
    Była to druga edycja konkursu, a jego organizatorami był Wydział Katechezy Kurii Diecezjalnej  w Drohiczynie oraz Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim. Honorowy patronat nad konkursem objęli m.in.: biskup drohiczyński Tadeusz Pikus oraz senator RP Waldemar  Kraska. 
    Do konkursu zgłosiło swój udział 10 placówek szkolno – wychowawczych z województw: mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego, z których wpłynęło  łącznie 97 prac plastycznych. Komisja konkursowa nagrodziła 27 prac w trzech  kategoriach i 3 wyróżniła. 
    Pan senator jako patron honorowy wyróżnił dodatkowo 3 osoby nagrodą specjalną, były to: Aneta Lasek z Dęblina, Mariusz Kurek z Międzyrzeca Podlaskiego oraz Iwona Jakubiec z Białej Podlaskiej. Wyróżnieni otrzymali plecaki oraz czapeczki. Senator Waldemar Kraska przekazał także sprzęt sportowy dla placówek biorących udział w konkursie oraz drobne nagrody rzeczowe dla wszystkich uczestników konkursu. Nagrody w jego imieniu wręczyła Joanna Malinowska dyrektor biura.

  • XXX - lecie Szkoły Podstawowej im. Aleksandry Ogińskiej w Siedlcach

    30 kwietnia br. senator Waldemar Kraska wziął udział w uroczystości XXX – lecia Szkoły Podstawowej nr 10 im. Księżnej Aleksandry Ogińskiej w Siedlcach. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Kościele Bożego Ciała, po której zgromadzeni udali się do szkoły. Wszystkich zebranych powitał serdecznie dyrektor szkoły Daniel Wiszniewski, który w swym przemówieniu nawiązał do historii placówki, złożył podziękowania i życzenia byłym i obecnym pracownikom szkoły.
    Zaproszeni goście w okolicznościowych przemówieniach gratulowali szkole licznych sukcesów i życzyli sukcesów w dalszej pracy dydaktyczno-wychowawczej.
    Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna. W jej trakcie przedstawiono prezentację multimedialną „XXX–lecie szkoły” oraz okolicznościową inscenizację. Podczas akademii efektowny taniec – gawot zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz, w którego składzie tańczyli uczniowie i absolwenci Szkoły Podstawowej nr 10.

  • Regionalne konferencje prasowe

    Dnia 13 kwietnia br. w Sokołowie Podlaskim odbyła się konferencja prasowa z udziałem senatora Waldemara Kraski i posła Krzysztofa Tchórzewskiego. Głównym tematem konferencji była kampania prezydencka.  Podczas spotkania przytoczono wypowiedzi Bronisława Komorowskiego sprzed pięciu lat dotyczące dopłat dla rolników, podwyższania podatków i wieku emerytalnego.
    - Wbrew obietnicom - mówił senator Waldemar Kraska – dopłaty są niższe niż w innych krajach, podwyższono aż 21 podatków a wiek emerytalny został wydłużony. Nasz powiat sokołowski jest powiatem czysto rolniczym – mówił dalej senator – są tu duże gospodarstwa  produkujące mleko, także fermy trzody chlewnej, mamy duże zakłady mięsne, które są odbiorcą tych produktów i co najbardziej boli polskiego rolnika to jest to, że jego trud jest dużo większy, niż trud rolnika Europy Zachodniej, a jednocześnie dopłaty dla rolników z Unii Europejskiej są zdecydowanie mniejsze niż rolnika starej Unii Europejskiej. Prezydent Komorowski w 2010 r. obiecał, że się nad tą kwestią będzie pochylał, że wspólnie z rządem będą pracować nad tym, aby polski rolnik miał taką samą dopłatę jak rolnik francuski czy niemiecki. Przez te 5 lat nie pamiętam aby popłynął jakiś konkretny sygnał z kancelarii prezydenta do  rządu, czy do  Unii  Europejskiej, żeby coś w tym kierunku zrobić aby dopłaty wyrównać.

    Senator Kraska odniósł się także do likwidacji części sądów powiatowych. - Słynna ustawa, która likwidowała de facto nasz sąd sokołowski – kontynuował – została przez pana prezydenta podpisana, później zostało to wszystko odkręcone, spowodowało to jednak wielkie zamieszanie w społecznościach lokalnych.
    Poruszył także kwestię podpisanej ostatnio przez prezydenta Konwencji Rady Europy w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.
    - Bardzo zabolała mnie ta nowelizacja, dopuszcza ona sytuacje, że jeżeli w rodzinie jest bieda, to zostają z takiej rodziny odbierane rodzicom dzieci, jest to coś strasznego – mówił senator Kraska- jeżeli nie ma w rodzinie patologii, a tylko dlatego, że rodzice są biedni i zostają pozbawiani własnych dzieci, to myślę że jest to nieludzkie prawo. Dzieci często nie potrzebują lepszego ubrania czy lepszego jedzenia, one potrzebują opieki rodzicielskiej i serca, to jest ważniejsze niż dobrobyt.
    Następnie senator Kraska przekazał głos posłowi Krzysztofowi Tchórzewskiemu, który nawiązał do kwestii, które już padły oraz poruszył dodatkowo inne tematy.  Poseł rozpoczął od odpierania zarzutów kierowanych pod adresem kandydata na prezydenta Prawa i Sprawiedliwości Andrzeja Dudy.
    -Jestem członkiem Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości, bezpośredniego zarządu partii i chcę państwu powiedzieć, że tezy programowe, które są głoszone przez Andrzeja Dudę, są tezami jakby wyjętymi z programu naszego ugrupowania. Można każdą tezę sprawdzić, czy to obietnica obniżenia wieku emerytalnego, czy nie zgodzenia się na GMO, czy to, że jesteśmy przeciwnikami wysokich  podatków, to widać z okresu niecałych dwuletnich naszych rządów (2006/2007). Obiecaliśmy wtedy, że będziemy obniżać podatki i obniżyliśmy. Po raz pierwszy w Polsce były to lata kiedy podatki zostały obniżone, stawki ZUS-u zostały obniżone i to znacząco. Sumaryczne obniżenie obciążeń przedsiębiorców i osób miało miejsce na poziomie powyżej 10% - mówił poseł.
    - Program wyborczy Andrzeja Dudy to nie są nowe rzeczy – kontynuował - jest to program, który od dawna głosi Prawo i Sprawiedliwość. Dowodem na to jest chociażby kwestia zasiłku rodzinnego. Kwota 500 zł na każde dziecko w rodzinie uboższej, w której osoby nie maja pracy i 500 zł na drugie i kolejne dziecko w każdej rodzinie bez klasyfikacji. Nie jest to suma ot tak wyjęta sobie z głowy - powiedział poseł - my o tej kwocie mówimy już od kilku lat i mówi to także  Andrzej Duda. Skąd ta suma się wzięła? Otóż wzięła się z pieniędzy, które państwo płaci rodzinom zastępczym. Dzisiaj mamy około 30 tys. dzieci w rodzinach zastępczych, z czego po 3 latach obowiązywania ustawy mamy już 11 tys. dzieci w rodzinach zastępczych, które zostały  zabrane, nie dlatego że zostały osierocone, nie dlatego że rodzina jest patologiczna, tylko dlatego, że była biedna. To jest rodzina np. w której matka nie pracuje, bo w domu jest czwórka czy piątka dzieci a ojciec gdzieś na „czarno” zarobi 1500 zł i ledwo wiążą koniec z końcem, ale są porządną i kochającą się rodziną. I teraz te dzieci zabierane są rodzicom i dawane do rodzin zastępczych, państwo rodzinie zastępczej płaci 1,5 tys. zł. za dziecko miesięcznie. Powstaje w Polsce, podobnie jak w Skandynawii, nowa forma działalności gospodarczej, tam odbywa się już nie chowanie dzieci, a hodowla dzieci – mówił poseł Tchórzewski.
    Następnie porównywał obietnice składane przez Bronisława Komorowskiego 5 lat temu z tym co zostało zrealizowane w Polsce na przestrzeni tych lat. Przytaczał punkt po punkcie sprawy najwyższej wagi z jakimi zmaga się nasz kraj, prezentując przy tym rozwiązania, które proponuje Prawo i Sprawiedliwość.  Kwestie dotyczyły kolejno:
    -wieku emerytalnego,
    - przymusu szkolnego dla 6-latków,
    - wyrównania dopłat dla rolników,
    - pomocy dla transportowców,
    - podatków,
    - składek ZUS,
    - akcyzy,
    - ulgi budowlanej,
    - ulgi na Internet.
    Ostatnią kwestią poruszoną przez posła na konferencji był temat SKOK-ów, wokół których jest w Polsce coraz więcej zamieszania i nieprawdziwych informacji.
    Tego dnia w godzinach przedpołudniowych również w Siedlcach odbyła się konferencja prasowa poświęcona niespełnionym obietnicom Bronisława Komorowskiego.
    E.H.

  • Święto Caritas Diecezji Drohiczyńskiej

    Caritas Diecezji Drohiczyńskiej jest organizacją charytatywną działającą już od 15 lat na terenie diecezji. 11 kwietnia w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbyły się uroczyste obchody Święta Caritas. Uroczystości poprzedziła msza święta pod przewodnictwem księdza biskupa Tadeusz Pikusa w sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
    W trakcie gali zgromadzeni mieli okazję obejrzeć prezentacje działalności Caritasu, a także Warsztatów Terapii Zajęciowej i  Świetlic Środowiskowych działających m.in. w Rudce, Bielsku Podlaskim, Siemiatyczach i Sokołowie Podlaskim. Prezentacje przeplatane były występami artystycznymi.  Wręczono także statuetki „Pro Christo”, które otrzymały osoby najbardziej zaangażowane we wspieranie działalności charytatywnej.

    Nie obyło się bez okolicznościowych przemówień i życzeń, podziękowania złożyli m.in. Izabela Siander - pełnomocnik wojewody mazowieckiego ds. kontaktów z organizacjami pozarządowymi, senator RP Maria Koc, marszałek województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, ks. Marek Dec - sekretarz Caritas Polska oraz, w imieniu senatora Waldemara Kraski - Joanna Malinowska i Jerzy Błoński.
    Poniżej treść życzeń, które przekazał senator Waldemar Kraska:

                                                                   Czcigodny Ksiądz  Doktor
                                                                   Łukasz Gołębiewski
                                                                   Dyrektor
                                                                   Caritas Diecezji Drohiczyńskiej

    Dzisiejsza uroczystość jest okazją do podziękowania osobom angażującym się w prace Caritas Diecezji Drohiczyńskiej,  dlatego na ręce Czcigodnego Księdza Dyrektora pragnę przekazać dla wszystkich działaczy  – księży i wolontariuszy wyrazy uznania i wdzięczności za pomoc drugiemu człowiekowi.
    Działalność charytatywna  Caritas to zaangażowanie ludzi dobrej woli, którzy wspierają swoją modlitwą i ofiarami dzieci, ludzi ubogich, niepełnosprawnych, poszkodowanych, bezradnych wobec trudności życia. To godna najwyższego szacunku i podziwu praca, pojmowana przede wszystkim, jako służba Bogu i ludziom. Na słowa uznania zasługuje fakt, że do działalności tej włączaj się także ludzie młodzi, którzy widzą obok siebie drugiego człowieka i dostrzegają jego potrzeby.
    Dziękuję za ofiarną pracę, oddanie i poświęcenie, życzliwość i dobre słowo niesione potrzebującym. Jestem przekonany, że nie zabraknie Państwu sił do dalszej pracy w tym dziele miłosierdzia oraz propagowaniu idei empatii wobec potrzebujących.

                                                                               Łączę wyrazy szacunku

                                                                                   Waldemar Kraska
                                                                       Senator Rzeczypospolitej Polskiej



    Sokołów Podlaski, 11 kwietnia 2015 roku


    zdjęcie : Karolina Skibniewskazdjęcie : Karolina Skibniewska
  • 100-lecie Sokołowskiego Harcerstwa

    2015 rok jest rokiem 100-lecia Harcerstwa Polskiego. Również w Sokołowie Podlaskim Hufiec ZHP przewidział na ten rok wiele imprez. Jedna z nich – pokaz audiowizualny „Przez stulecie w harcerskim mundurze” odbyła się 26 marca w sali widowiskowej Sokołowskiego Ośrodka Kultury. W trakcie pokazu przedstawiono dorobek i historię sokołowskiego harcerstwa. Po pokazie nastąpiło składanie życzeń i gratulacji. 
    Z tej okazji senator Waldemar Kraska na ręce hm. Bożenny Hardej wystosował list z życzeniami:

                                          Pani
                                          Hm. Bożenna Hardej
                                          Komendantka Hufca ZHP
                                          Sokołów Podlaski im. Janusza Korczaka

    Andrzej Małkowski, współtwórca polskiego harcerstwa stwierdził 100 lat temu, że harcerstwo to skauting plus niepodległość. Dziś wiemy, że wypowiadając te słowa miał rację. Harcerstwo jest organizacją ponadczasową i od zawsze w swoje szeregi przyciągało wielu aktywnych młodych ludzi.
    Harcerstwo to nie tylko historia, ale nadal żywe, aktywne ruchy społeczne, liczące się we współczesnym świecie. Harcerstwo wychowało i nadal wychowuje uczciwych, otwartych obywateli pełniących służbę Bogu i Polsce, niosących pomoc bliźniemu.
    Na ręce Komendantki  Hufca Pani hm. Bożenny Hardej pragnę złożyć serdeczne życzenia z okazji 100-lecia Sokołowskiego Harcerstwa. Z okazji tego wielkiego wydarzenia życzę dalszych sukcesów w działalności, następnych pięknych jubileuszy oraz pielęgnowania i kultywowania tradycji harcerstwa.  Jestem pewny, że bogaty program jubileuszowych obchodów ukaże wartość harcerstwa,  a  wielu młodych ludzi zainspiruje do wstąpienia w jego szeregi.
    Drodzy Harcerze, waszym działaniem na co dzień udowadniacie, że tworzycie związek prężny, ukazujący uniwersalne wartości i ciągle żywe autorytety.  Życzę Wam braterstwa na co dzień, satysfakcji z pełnionej służby, sukcesów w pracy nad sobą oraz wytrwałości w dążeniu do doskonałości.
                        Czuwaj!
                                                
    Senator Rzeczypospolitej Polskiej
                                                             Waldemar Kraska
                           

    Sokołów Podlaski, 26 marca 2015 r.

    zdjęcie: podlasie24.plzdjęcie: podlasie24.pl
  • Koncert Pasyjny

    22 marca w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbył się Koncert Pasyjny w wykonaniu Lubelskiej Federacji Bardów. W programie imprezy znalazło się słowo pasterskie J.E. ks. Tadeusza Pikusa Biskupa Drohiczyńskiego oraz kompozycje muzyczne do słów Karola Wojtyłły, ks. Jana Twardowskiego, Hanny Lewandowskiej, Marka Andrzejewskiego, Jana Kondraka.
    Lubelska Federacja Bardów wystąpiła w składzie: Jan Kondrak – śpiew, prowadzenie, Marek Andrzejewski - śpiew i gitara, Piotr Selim – śpiew, instrument klawiszowy, Tomasz Deutryk - perkusja, Krzysztof Nowak - gitara basowa oraz Katarzyna Wasilewska - skrzypce i śpiew.
    Formacja proponuje własne rozumienie rozrywki, a organizacja jej pracy przypomina piwnice artystyczne, gdzie jest wielu autorów, kompozytorów i wykonawców. Czerpie wzorce z folkloru Kresów, muzyki klasycznej, nawiązując do ambitnych nurtów rocka i popu.
    Zgromadzeni  w sali SOK-u mieli okazję wysłuchać programu o charakterze pasyjnym, ukazującego różne oblicza cierpienia, traktującego refleksyjnie i z dystansem ludzki żywot, wskazując równocześnie na znaczenie w nim trwałych wartości.
    Wśród gości zaproszonych na koncert był pan senator wraz z małżonką.

  • Jubileusz 15-lecia Gminazjum im. Pawła Kamińskiego w Sokołowie Podlaskim

    19 marca 2015 roku w Publicznym Gimnazjum Nr 1 im. Pawła Kamińskiego w Sokołowie Podlaskim odbyła się uroczystość 15 — lecia gimnazjum. Ze względu na posiedzenie Senatu RP senator Waldemar Kraska nie mógł osobiście wziąć udziału w jubileuszu, przekazał jednak życzenia skierowane do dyrekcji , grona nauczycielskiego oraz uczniów. Poniżej treść życzeń:

                                                                          Szanowny Pan Dyrektor
                                                                          Kazimierz Soszka
                                                                          Grono Nauczycielskie, Uczniowie
                                                                          Publicznego Gimnazjum Nr 1
                                                                          im. Pawła Kamińskiego
                                                                          w Sokołowie Podlaskim

    Dzisiejsza uroczystość związana z Jubileuszem 15-lecia Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Pawła Kamińskiego w Sokołowie Podlaskim jest szczególną okazją do złożenia podziękowań i wyrażenia  uznania dla całej społeczności szkolnej za kształtowanie wizerunku szkoły bogatej w wartości, za pasję i pedagogiczny profesjonalizm.
    W tym tak ważnym dniu chciałbym życzyć Dyrekcji oraz Gronu Pedagogicznemu, aby Gimnazjum jak dotąd rozwijało się, dostosowując do wyzwań nowych czasów oraz przygotowywało młodych ludzi do dalszej nauki oraz godnego i odpowiedzialnego życia. Poprzez swoją codzienna pracę umożliwiacie Państwo młodym ludziom zdobywanie wiedzy i mądrości życiowej, za co pragnę serdecznie podziękować. Wszystkim uczniom Gimnazjum życzę radości i satysfakcji w zdobywaniu wiedzy, która pozwoli na dalsze kształcenie, a później realizowanie marzeń i ambicji zawodowych.
    Życzę całej społeczności szkolnej stałego, harmonijnego rozwoju Szkoły, wielu sukcesów dydaktycznych oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.  Jestem przekonany, że dzisiejszy Jubileusz stanie się niezwykłym przeżyciem, a wyzwania współczesnej cywilizacji będą podejmowane z pogodą ducha i otwartością na pokonanie trudów życia.
                                                                             Z poważaniem
                                                                           Waldemar Kraska             


    zdjęcie: podlasie24.plzdjęcie: podlasie24.pl
  • Konferencja prasowa w Siedlcach

    Głównym tematem konferencji prasowej, która odbyła się 2 marca w siedleckiej siedzibie Prawa i Sprawiedliwości było przedstawienie kandydata na Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz jego programu. W konferencji wzięli udział: senator Waldemar Kraska, poseł Krzysztof Tchórzewski, prezydent Siedlec Wojciech Kudelski oraz wójt gminy Zbuczyn Tomasz Hapunowicz, będący jednocześnie szefem struktur PiS w powiecie siedleckim.
    O programie Andrzeja Dudy - kandydata na Prezydenta RP - mówił senator Waldemar Kraska:
    - Program składa się z czterech punktów. Są to: RODZINA, PRACA, BEZPIECZEŃSTWO, DIALOG. Dla Andrzeja Dudy rodzina to podstawa, to przekazywanie wartości, to ostoja tradycji. Żeby była rodzina, musi być praca. Bo nie będzie rodziny wtedy, gdy mąż i ojciec musi wyjeżdżać za granicę do pracy. Państwo musi aktywnie wpływać na rozwój gospodarki. Czasy są takie, że nie można liczyć na to, że wszystko ureguluje rynek. Trzeba tworzyć nowe miejsca pracy, bo inaczej to w 2050 roku jeden pracujący będzie musiał utrzymać dwóch emerytów.


    Jeśli Andrzej Duda zostanie prezydentem, to zrobi wszystko, by przywrócić wiek emerytalny do poziomu sprzed zmian wprowadzonych przez koalicję PO-PSL. Nie może być tak, że wydłuża się wiek emerytalny w czasie, gdy bez pracy jest 46,5% kobiet i 27% mężczyzn do 30 roku życia. Jednym należy się więc praca, a drugim - godziwa emerytura, pozwalająca wieść spokojne życie. Na takich działaniach skupi się Andrzej Duda.
    Obecny prezydent nie realizuje swych konstytucyjnych uprawnień. Ma możliwość skutecznego wpływania na działania rządu, ale tego nie robi. Nie zwołuje Rady Gabinetowej, czyli poszerzonej o zaproszonych gości Rady Ministrów, która obradowałaby i podejmowałaby decyzje pod jego przewodnictwem.
    Prezydent Komorowski nie prowadzi dialogu z opozycją, nie słucha opinii ludzi spoza własnego obozu politycznego. Nie dba o dialog, który jest podstawą demokracji. Prezydent powinien umieć wybić się poza swoje środowisko, bo ma służyć wszystkim Polakom, a nie tylko kolegom ze swojej partii. Andrzej Duda jako prezydent RP będzie właśnie prezydentem jednoczenia Polaków, będzie prezydentem dialogu.
    Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to kandydat PiS na Prezydenta RP stawia sobie za cel odbudowanie zaufania Polaków do sądownictwa i rozbudowę armii. Dziś czynnych żołnierzy jest w naszym kraju około 50 tysięcy. Tak mało wojska mieliśmy tylko w czasach bezpośrednio poprzedzających rozbiory Polski.
    Nie może być tak, że policjant z radiowozu 35% swojego czasu pracy musi poświęcić na pisanie sprawozdań i wypełnianie dokumentów. W ten sposób rozbudowuje się w policji biurokracja - bo ktoś te papiery musi gromadzić i sprawdzać, a policjanci zamiast dbać o nasze bezpieczeństwo, piszą notatki. To trzeba zmienić - zakończył senator Waldemar Kraska.

    Konferencja prasowa w SiedlcachKonferencja prasowa w Siedlcach
  • Konwencja Programowa Andrzeja Dudy

    10 ZOBOWIĄZAŃ ANDRZEJA DUDY

    1. Będę prezydentem, który słucha i służy Obywatelom;
    2. Będę Prezydentem dialogu, porozumienia i rozmowy;
    3. Będę Prezydentem, który przywróci Polakom zaufanie do państwa i poczucie godności;
    4. Będę Prezydentem, który troszczy się o bezpieczeństwo Polaków;
    5. Będę Prezydentem, który buduje państwo uczciwe i sprawiedliwe;
    6. Będę Prezydentem, który z troską i zrozumieniem odnosi się do każdego Obywatela;
    7. Będę Prezydentem Polski przyszłości. Silnego, sprawnego państwa w centrum zjednoczonej Europy;
    8. Będę Prezydentem Polski dumnej ze swojej historii, swoich przodków i korzeni, Polski, która pamięta i czci swoich bohaterów;
    9. Będę Prezydentem, który nie unika trudnych sytuacji, który nie ucieka, kiedy powinien być arbitrem;
    10. Będę Prezydentem aktywnym, który chce korzystać z inicjatywy ustawodawczej

    zdjęcie: niezalezna.plzdjęcie: niezalezna.pl
  • Sokołowski Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

    Msza święta koncelebrowana przez biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa rozpoczęła 1 marca obchody Sokołowskiego Dnia Pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Po mszy zgromadzeni przeszli pod pomnik Żołnierzy Armii Krajowej i struktur poakowskich Obwodu Sokołów Podlaski "Jezioro", 6 Brygady Wileńskiej AK kpt. "Młota" oraz cywilnych mieszkańców powiatu sokołowskiego poległych w walce z komunistycznym zniewoleniem w latach 1944-1953, gdzie delegacje złożyły kwiaty i zapalono znicze. Kwiaty złożono także przy tablicy upamiętniającej pomordowanych przez UB mieszkańców miasta i powiatu na ul. Kilińskiego pod budynkiem w którym mieściła się sokołowska siedziba Urzędu Bezpieczeństwa.


    Dalsze uroczystości odbyły się w Szkole Podstawowej Nr 4 im. ks. Stanisława Brzóski. Słowo wstępu powiedział jeden ze współorganizatorów imprezy Jacek Odziemczyk, przedstawił rys historyczny struktur oddziałów Żołnierzy Wyklętych na terenie powiatu sokołowskiego. Burmistrz miasta Bogusław Karakula podziękował osobom wspierającym imprezę za zaangażowanie i współpracę, wręczając okolicznościowe publikacje Instytutu Pamięci Narodowej. Następnie odbyła się projekcja filmu dokumentalnego z archiwum IPN „Kamienie wołać będą”. Tego dnia odbyły się także: regionalny turniej szachowy oraz zawody strzeleckie w których wzięło udział blisko 100 osób.
    Honorowy patronat nad uroczystościami objął m.in. senator Waldemar Kraska. Z jego inicjatywy również w Kosowie Lackim odbyła się uroczysta msza święta oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych.

  • Sympozjum w Serpelicach

    15 lutego w Serpelicach nad Bugiem w siedzibie Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów z udziałem księdza biskupa seniora Antoniego Dydycza odbyło się uroczyste sympozjum poświęcone 95- rocznicy Zaślubin Polski z Morzem oraz 75-rocznicy I masowej wywózki Polaków na Sybir . Organizatorem sympozjum było Polskie Stowarzyszenie Morsko-Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego z siedziba w Gdyni.
    W uroczystościach wziął udział senator Waldemar Kraska.
    Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Św. Piotra i Pawła. Następnie zgromadzeni wzięli udział w sympozjum, na którym referaty wygłosili Joachim Brudziński – temat morski historia i dziś oraz Piotr Szubarczyk – temat historyczny o polskich losach wojennych, syberyjskich i peerelowskich.
    Na zakończenie wręczono doroczne nagrody stowarzyszenia – statuetki z repliką pierścienia z  zaślubin gen. Józefa Hallera w Pucku.

    Sympozjum  w SerpelicachSympozjum w Serpelicach
  • Spotkanie opatkowo-noworoczne PiS powiatu sokołowskiego

    Ponad 120 działaczy PiS oraz sympatyków tej partii wzięło udział w spotkaniu opłatkowo-noworocznym, które odbyło się 19 stycznia w Sokołowie Podlaskim. Organizatorami spotkania byli: senator Waldemar Kraska oraz Zarząd Powiatowy Prawa i Sprawiedliwości Powiatu Sokołowskiego. Uroczystość swoją obecnością zaszczyli m.in. biskup senior Diecezji Drohiczyńskiej Antoni Dydycz, proboszcz parafii św. Jana Bosco Stanisław Stachal, senator Maria Koc, poseł Krzysztof Tchórzewski, burmistrz miasta Sokołów Podlaski Bogusław Karakula, wójt gminy Sterdyń Grażyna Sikorska, wójt gminy Bielany Zbigniew Woźniak, z-ca wójta gminy Wiśniew Jan Romańczuk.

    Spotkanie było okazją do podsumowania wyborów samorządowych 2014 oraz do omówienia bieżących spraw naszego powiatu i kraju. Senator Waldemar Kraska serdecznie dziękował wszystkim zebranym za przybycie na spotkanie, dziękował także osobom, które startowały z list Prawa i Sprawiedliwości w jesiennych wyborach samorządowych. Z kolei poseł Krzysztof Tchórzewski mówił o konieczności większej kontroli wyborów, w kontekście nadchodzących wyborów prezydenckich i parlamentarnych. Kilka słów do zgromadzonych skierował także ksiądz biskup mówiąc o patriotyzmie, o zatracaniu narodowej tożsamości i dokonywaniu wyborów zgodnie ze swoim sumieniem i naukami kościoła.
    Spotkanie uświetnił występ Zespołu Sokołowianie, w wykonaniu którego goście mieli okazję wysłuchać najpiękniejszych polskich kolęd.
    Spotkanie opatkowo-noworoczne PiS powiatu sokołowskiegoSpotkanie opatkowo-noworoczne PiS powiatu sokołowskiego
  • Opłatek Kół Radia Maryja

    18 stycznia br. w Drohiczynie odbyło się coroczne spotkanie opłatkowe członków Kół Radia Maryja z diecezji drohiczyńskiej i siedleckiej. Na uroczystość przybyli także parlamentarzyści: senator Waldemar Kraska i senator Maria Koc.
    Uroczysta msza święta celebrowana była przez biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa wraz z seniorem ks. bp Antonim Dydyczem, innymi kapłanami diecezji oraz o. dr Zdzisławem Klafką CSSR rektorem Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej z Torunia.
    Homilię wygłosił o. dr Zdzisław Klafka CSSR, który podkreślił, że musimy uczyć się radości płynącej z bliskości Boga. Wierzący człowiek nie ma się czego bać na świecie, nawet śmierci. Lękać się jedynie powinien odejście do Chrystusa. W Rodzinie Radia Maryja, tak jak każdej ludzkiej wspólnocie, każdy może znaleźć swoje miejsce w dziele ewangelizacji, odpowiadając na powołanie Boga w stosunku do niego-mówił duchowny. Przekazał także zgromadzonym wyrazy duchowej łączności od dyrektora Radia Maryja i TV Trwam o. dr Tadeusza Rydzyka CSSR.
    Po Eucharystii wszyscy przeszli do auli w Wyższym Seminarium Duchownym, gdzie  odbyło się wspólne dzielenie opłatkiem i kolędowanie.

    zdjęcie:drohiczynska.plzdjęcie:drohiczynska.pl
  • Senator Waldemar Kraska na spotkaniu opłatkowym PiS w Siedlcach

    - PiS zabiega o interesy tych, którzy czują się w naszym kraju niepotrzebni – mówił senator Waldemar Kraska na spotkaniu opłatkowym Prawa i Sprawiedliwości w Siedlcach 11 stycznia br. -To nie tylko ludzie chorzy, którzy padli ofiarą wojny lekarzy z ministrem. Niepotrzebni są górnicy, rolnicy. Państwo przestaje widzieć tych, którzy stanowią dla niego problem. Chcemy to zmienić. Musimy się zdobyć jeszcze na jeden wysiłek i w nadchodzących wyborach odwrócić to wszystko i móc decydować o przyszłości naszej Ojczyzny – dodał.

    Spotkanie opłatkowe poprzedziła Msza Święta, odprawiona w siedleckiej katedrze przez ks. prałata Kazimierza Niemirkę. Następnie zebrani przeszli do Centrum Charytatywnego.
    W spotkaniu organizowanym co roku w styczniu wzięło udział około 200 osób. Gospodarzem był poseł Krzysztof Tchórzewski, obecny był także szef okręgu siedlecko-ostrołęckiego poseł Arkadiusz Czartoryski. Nie zabrakło samorządowców siedleckich – na czele w prezydentem Wojciechem Kudelskim i wiceprezydentem Jarosławem Głowackim.
    Poseł Krzysztof Tchórzewski podziękował działaczom Prawa i Sprawiedliwości zaangażowanym w jesienną kampanię samorządową.
    Poseł Arkadiusz Czartoryski podkreślił, że siłą PiS w okręgu siedlecko-ostrołęckim jest harmonijna współpraca pomiędzy działaczami. – To dostrzegają też inni. Widzą, że ta nasza współpraca jest dobra, że wspieramy się wzajemnie. Dzięki temu chyba jesteśmy, jeśli chodzi o liczbę samorządowców z PiS, najsilniejszym okręgiem w Polsce – mówił.
    Po przemówieniach goście łamali się opłatkiem i składali sobie życzenia.
      Źródło: Bożena Gontarz
    Senator Waldemar Kraska na spotkaniu opłatkowym PiS w SiedlcachSenator Waldemar Kraska na spotkaniu opłatkowym PiS w Siedlcach
  • Spotkanie Noworoczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Opolu Nowym

    7 stycznia br. senator Waldemar Kraska korzystając z zaproszenia J.E. księdza biskupa Kazimierza Gurdy  wziął udział w piętnastym już spotkaniu opłatkowym.
    Na uroczystość przybyli licznie parlamentarzyści, przedsiębiorcy, samorządowcy, ludzie kultury, osoby związane i współpracujące z Katolickim Radiem Podlasie.

    1.  
    W prowadzonej przez biskupa Kazimierza Gurdę celebracji Słowa Bożego ordynariusz diecezji siedleckiej zaakcentował konieczność poszukiwania prawdy o Bogu. Przypomniał, że przez wieki pojawiały się fałszywe obrazy Chrystusa: negowano Jego bóstwo bądź człowieczeństwo. Dlaczego poszukiwanie prawdy o Chrystusie jest takie ważne? Bo prawda o Nim prowadzi do prawdy o człowieku. – Mając Jego prawdziwy obraz widzimy prawdziwie również nas samych. Naszym celem powinno być spojrzenie na siebie Jego oczami – podkreślił Kazimierz Gurda. Wskazał również na doświadczenie historyczne, które pokazuje ono, że to co jest sprzeczne z nauczaniem Boga, prędzej czy później szkodzi człowiekowi i zostaje przez niego odrzucone. – Dziś również towarzyszą nam różne koncepcje człowieka i świata, które mówią nam co innego niż Bóg. Trzeba być na to wrażliwym i wytrwać w prawdzie, bo to dzięki niej człowiek może się czuć na świecie dobrze i bezpiecznie.
    podlasie24.pl
  • Spotkanie opłatkowe w Sokołowskim Urzędzie Miasta

    22 grudnia senator Waldemar Kraska wziął udział w spotkaniu zorganizowanym przez Urząd Miasta w Sokołowie Podlaskim
    Wśród przybyłych gości znaleźli się także kapłani posługujący w sokołowskich parafiach,  przedstawiciele samorządu powiatowego i miejskiego, kierownicy miejskich jednostek organizacyjnych, przedsiębiorcy, a także pracownicy Urzędu Miasta.
    Program artystyczny przedstawiły dzieci ze  Szkoły Podstawowej nr 4.

  • Polskie Grudnie 1970-1981

    Fundacja Gazety Podlaskiej im. prof. Tadeusza Kłopotowskiego,
    Klub Gazety Polskiej i Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach zapraszają na spotkanie okolicznościowe pt.
    POLSKIE GRUDNIE, 1970-1981
    które odbędzie się w piatek 19 grudnia o godz. 19.00
    w Sali Widowiskowej "Podlasie" MOK ul. Sienkiewicza 63 Siedlce.

    W programie:
    - Okolicznościowa prelekcja
    - Koncert w wykonaniu: Leszka Czajkowskiego, Pawła Piekarczyka i Dominiki Świątek
    - Prezentacja książek o tematyce solidarnościowej przez szefa Oficyny Wydawniczej "Volumen" Adama Borowskiego

    Gościem Hopnorowym będzie Zofia Romaszewska jedna z "legend Solidarności".

    Patronat Honorowy objęli:
    Prezydent Miasta Siedlce Wojciech Kudelski, senator RP Waldemar Kraska,
    Poseł RP Krzysztof Tchórzewski i przewodniczący NSZZ "Solidarność" Regionu Mazowsze Andrzej Kropiwnicki.

    Polskie Grudnie 1970-1981Polskie Grudnie 1970-1981
  • Święto Niepodległości

  • XX-lecie Caritas Diecezji Drohiczyńskiej

    19 października br. w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbyły się uroczystości Jubileuszu XX-lecia  Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Uroczystości rozpoczęły się msza świętą dziękczynną pod przewodnictwem księdza biskupa Antoniego Dydycza. - Najważniejsza jest miłość -mówił Biskup w homilii - z Bożej Miłości wyrasta nasza ludzka miłość. Daje ona o sobie znać w różnych okolicznościach i pod różnymi postaciami, jest fundamentem każdej rodziny, stanowi podstawę międzyludzkich więzi, to dzięki niej patrzymy na każdą osobę ludzką jako na kogoś nam bliskiego. Miłość jest też swego rodzaju źródłem wrażliwości na cierpienie, choroby i wszelkie ludzkie niedostatki. Z Miłości Chrystusowej wyrasta Caritas. Dziś chcemy z całego serca dziękować Panu Bogu za to, że obdarza nas swoja miłością i za to, że wszczepia w nas miłość. Biskup przypomniał też burzliwe dzieje Caritas w Polsce, wspominał powołanie diecezjalnej Caritas i podkreślał, że na dwudziestoletnią działalność Caritas złożył się wysiłek wielu kapłanów, ludzi dobrej woli, mężczyzn i kobiet a także młodzieży. - Za to dziękujemy Panu Bogu - powiedział biskup senior.

    Po mszy św. kapłani, pracownicy i wolontariusze Caritas, zaproszeni goście spotkali się w auli seminaryjnej. Zebranych powitał dyrektor diecezjalnej Caritas ks. Krzysztof Kisielewicz. Następnie wykład „Caritas w służbie Kościoła” wygłosił ks. dr Andrzej Mikucki dyrektor Caritas Diecezji Łomżyńskiej. W dalszej części spotkania ks. Kisielewicz przypomniał historię działań wolontariackich w diecezji drohiczyńskiej.
    W trakcie spotkania wręczono także statuetki Caritas „Pro Christo”, statuetki w postaci Krzyża z symbolem Caritas będą przyznawane za szczególne osiągnięcia na polu działalności dobroczynnej inspirowanej ewangelicznym duchem miłości bliźniego.
    Z okazji Jubileuszu Caritas Diecezji Drohiczyńskiej senator Waldemar Kraska wystosował list gratulacyjny:
     
                                                                                           Czcigodny Ksiądz
                                                                                           Krzysztof Kisielewicz
                                                                                           Dyrektor
                                                                                           Caritas Diecezji Drohiczyńskiej

    Serdecznie dziękuję za zaproszenie na XX-lecie Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, niestety inne, wcześniej zaplanowane zobowiązania uniemożliwiają mi osobiste uczestnictwo w tym wydarzeniu.
    Zespoły Caritas działają na rzecz ludzi ubogich, chorych, niepełnosprawnych, bezradnych wobec trudności życia. To godna najwyższego szacunku i podziwu praca, pojmowana przede wszystkim, jako służba Bogu i ludziom. Na słowa uznania zasługuje fakt, że do działalności tej włączaj się także ludzie młodzi, którzy widzą obok siebie drugiego człowieka i dostrzegają jego potrzeby. Czasami trzeba tak niewiele, jeden gest, uśmiech czy życzliwe słowo, by na czyjejś twarzy pojawił się uśmiech. Należy docenić postawę tych, którzy dają dobroć, wrażliwość, którzy kierują się głosem sercem, a nie zabieganiem o pozycję czy korzyści.  
    Na ręce Czcigodnego Księdza Dyrektora pragnę przekazać dla wszystkich działaczy Caritas Diecezji Drohiczyńskiej – kapelanów, pracowników i wolontariuszy wyrazy uznania i wdzięczności za ofiarną pracę, oddanie i poświęcenie, życzliwość i dobre słowo niesione potrzebującym. Jestem przekonany, że nie zabraknie Państwu sił do pracy w tym dziele miłości i miłosierdzia.

                                                                                                         Z poważaniem
                                                                                                       Waldemar Kraska
                                                                                          Senator Rzeczypospolitej Polskiej



    Drohiczyn, dnia 19 października 2014 roku
    źródło: drohiczynska.pl

    zdjęcie:drohiczynska.plzdjęcie:drohiczynska.pl
  • Konwencja PiS w Sokołowie Podlaskim

    12 października w Sokołowie Podlaskim odbyła się konwencja PiS inaugurująca kampanię do Wyborów Samorządowych 2014 w powiecie sokołowskim. Organizatorami byli: senator Waldemar Kraska oraz Zarząd Powiatowy PiS Powiatu Sokołowskiego. Na spotkaniu zaprezentowali się kandydaci startujący z list PiS-u do Rady Powiatu Sokołowskiego, Rad Gmin, na Wójtów i Burmistrzów oraz do Sejmiku Województwa Mazowieckiego.
    Spotkanie prowadził senator Waldemar Kraska oraz członkowie zarządu: Jerzy Błoński i Sławomir Hardej. W trakcie spotkania omówiono obecną sytuację polityczno-gospodarczą kraju oraz powiatu,  a także wyzwania jakie czekają kandydatów w trakcie kampanii wyborczej.
    Na zebranie przybył także poseł Krzysztof Tchórzewski, który życzył wszystkim wygranej w nadchodzących wyborach.

  • II Międzynarodowy Turniej Tańców Polskich o "Złote Pióro Księcia Michała Kleofasa Ogińskiego"

    W dniach 17-19 października 2014r. w Sokołowie Podlaskim odbył się II Międzynarodowy Turniej Tańców Polskich o Złote Pióro Księcia Michała Kleofasa Ogińskiego. Miejscem zmagań była hala sportowa Publicznego Gimnazjum nr 2 przy ul. Repkowskiej. W imprezie wzięło udział 80 par, przedstawicieli zespołów folklorystycznych z Ośrodków Kultury: Puław, Olsztyna, Malborka, Zamościa, Wieliszewa, Siemiatycz, Białej Podlaskiej, Drohiczyna oraz Mielnika. Przedmiotem rywalizacji były tańce polskie, które w przeszłości stały się popularne na terenie całego kraju i były chętnie tańczone przez różne warstwy społeczne, przez co zyskały nazwę polskich tańców narodowych. Pary prezentowały tańczonego już w XV i XVI wieku krakowiaka i poloneza, nieco młodszego mazura, a także tańce najmłodsze wiekiem – kujawiaka i oberka, które dopiero z końcem XIX stulecia stały się tańcami różnych warstw.
    Senator Waldemar Kraska objął honorowy patronat nad imprezą.

    zdjęcie.sok.sokolowpodl.plzdjęcie.sok.sokolowpodl.pl
  • Konwencja wyborcza PiS w Siedlcach

    ZGODA i ROZWÓJ dla SIEDLEC, ZGODA i ROZWÓJ dla REGIONU. Wojciech KUDELSKI Prezydent Siedlczan
    Pod takim hasłem w wyborach samorządowych startuje Komitet Wyborczy Prawa i Sprawiedliwości.
    W niedzielę, 12 października w CKiS im. A. Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce odbyła się konwencja wyborcza Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość. Podczas konwencji przedstawiono kandydatów do Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Powiatu Siedleckiego, Rady Miasta Siedlce oraz kandydatów na wójtów i burmistrzów gmin oraz miast powiatu siedleckiego. Głównym punktem konwencji było pierwsze wyborcze wystąpienie kandydata na Prezydenta Siedlec Wojciecha Kudelskiego. Konwencję poprzedziła Msza Św. w kościele p.w. Św. Stanisława BM w intencji Samorządów i Samorządowców.

    W wypełnionej po brzegi sali, znaleźli się również parlamentarzyści, samorządowcy i burmistrzowie z innych miast naszego regionu, m.in. Poseł RP Krzysztof Tchórzewski, Senator RP Waldemar Kraska, Dariusz Szustek – burmistrz Łukowa, Janusz Kobyliński – burmistrz Łosic, Dariusz Stefaniuk – kandydat na Prezydenta Białej Podlaskiej. Obecni byli również Mirosław Symanowicz – Przewodniczący STS oraz Henryk Niedziółka – Przewodniczący Rady Miasta Siedlce. Wszyscy goście w swoich wystąpieniach zaznaczyli, że Siedlce dla nich są wzorem do naśladowania. Wojciech Kudelski dziękując samorządowcom z zaprzyjaźnionych miast, podkreślił, że Ich obecność potwierdza, że Siedlce stają się bramą naszego subregionu, stając się jednocześnie jego stolicą. Razem możemy więcej. I to jest zadanie dla nas, żeby w przyszłej kadencji razem silnie zabiegać o budowę autostrady aż po Brześć, o powrót wojska do Siedlec, o powrót planów budowy lotniska w Białej Podlaskiej. – powiedział Prezydent Kudelski.
  • Inauguracja Roku Akademickiego w Collegium Mazovia w Siedlcach

    11 października w Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkole Wyższej w Siedlcach odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego. Z tej okazji senator Waldemar Kraska przesłała na ręce JM Rektor dr Bożeny Piechowicz list z życzeniami:

                                                                        Jej Magnificencja
                                                                        Dr Bożena Piechowicz
                                                                        Rektor Collegium Mazovia
                                                                        Innowacyjnej Szkoły Wyższej
                                                                        w Siedlcach
                        
    Serdecznie dziękuję Władzom Uczelni za zaproszenie na uroczystość inauguracji roku akademickiego 2014/2015. Niestety inne zobowiązania uniemożliwiają mi osobiste uczestnictwo w tym wydarzeniu.
    Z okazji inauguracji roku akademickiego 2014/2015 na ręce Pani Rektor kieruję najserdeczniejsze życzenia dla całej społeczności akademickiej Collegium Mazovia w Siedlcach.
    Początek nowego roku to moment wyjątkowy dla każdej uczelni – zarówno dla kadry naukowo – dydaktycznej jak i dla studentów. Szczególne znaczenie ma on dla rozpoczynających naukę słuchaczy I roku. Uroczysta inauguracja jest też świadectwem poszanowania tradycji oraz ciągłości życia akademickiego. Czas rodzi nowe wyzwania, o warunkach naszego życia będą przesądzały edukacja oraz nauka. Studia zapewniają młodym ludziom niezbędny do podjęcia zawodu zasób wiadomości i informacji, wzbogacają ich wnętrze, poszerzają horyzonty, rozwijają umiejętności twórczego myślenia oraz kształtują charakter i osobowość.
    Wierzę, że rozpoczynający się dziś rok akademicki będzie dla całej społeczności Collegium Mazovia udany i inspirujący, że przyniesie ze sobą kontynuację podjętych już działań dydaktycznych, ale i wiele nowych oraz ciekawych doświadczeń, zaowocuje innowacyjnymi projektami, a także pozwoli na realizację ambitnych przedsięwzięć.
    Życzę Pani Rektor, wszystkim studentom oraz pracownikom uczelni pomyślności i poczucia spełnienia zawodowego.

                                                                                        Z poważaniem

                                                                                     Waldemar Kraska
                                                                         Senator Rzeczypospolitej Polskiej


    Siedlce, dnia 11 października 2014 roku

  • 10-lecie Publicznego Liceum Ogólnokształcącego w Kosowie Lackim

    10 października Publiczne Liceum Ogólnokształcące im. Orła Białego w Kosowie Lackim obchodziło 10-lecie istnienia. W dniu tym zainaugurowano także działalność Zasadniczej Szkoły Zawodowej.
    Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły, którego tym razem bardzo efektownie dokonali uczniowie z klasy „mundurowej”, i odśpiewania hymnu państwowego.
    Dyrektor Hanna Przesmycka powitała przybyłych na uroczystość gości i dokonała prezentacji szkoły.

    Z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej przypomniała historię powstania szkół ponadgimnazjalnych w Kosowie oraz wskazała osoby, którym zawdzięczają one swoje istnienie.  Dyrektor przedstawiła także najważniejsze założenia pozadydaktyczne szkoły, stałe i okazjonalne działania, wycieczki, zielone szkoły, realizowanie projektów, działania  wynikające z „profilowania” klas.Na zakończenie Hanna Przesmycka wymieniła aktualnie realizowane w szkole innowacje zgłoszone do KO („Klasa mundurowa” i „Matematyka drogą do sukcesu”) oraz realizowane w bieżącym roku szkolnym projekty (np. „Szkoła Promująca Zdrowie”, „Bezpieczna szkoła – bezpieczny uczeń”, „Wf z klasą”). Dyrektor wymieniła sukcesy i osiągnięcia kosowskich licealistów z poszczególnych lat. Nie obyło się bez pokazów artystycznych w  wykonaniu uczniów szkoły.
    W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście m.in. senator Waldemar Kraska, duchowni, przedstawiciele władz samorządowych w Janiną Orzełowską - członkiem Zarządu Województwa Mazowieckiego, przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień w Siedlcach, przedstawiciele powiatowych i gminnych instytucji i organizacji związanych ze szkołą, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu sokołowskiego, okolicznych gimnazjów, szkół i przedszkola z terenu gminy Kosów Lacki, byli i obecni nauczyciele i pracownicy szkoły, absolwenci wraz z rodzicami, uczniowie wraz z rodzicami, przedstawiciele mediów.
    źródło: PLO w Kosowie Lackim
    zdjęcie: PLO w Kosowie Lackimzdjęcie: PLO w Kosowie Lackim
  • Otwarcie Zespołu Boisk Sportowych przy Szkole Podstawowej Nr 11 w Siedlcach

    Przy Szkole Podstawowej nr 11 im. św. Jana Pawła II przy ul. Wiśniowej uroczyście otwarto kompleks boisk. Obiekt składa się z dwóch wielofunkcyjnych boisk oraz bieżni okólnej zakończonej skocznią w dal. Wszystko o nawierzchni tartanowej. Zagrać można w piłkę ręczną, nożną, siatkową i koszykową. Boiska będą służyć przede wszystkim do nauki w-f, ale korzystać z nich będą mogli również stowarzyszenia sportowe i być może dorośli mieszkańcy Siedlec.
    Budowa kompleksu ruszyła na przełomie maja i czerwca tego roku. Przecięcie wstęgi miało miejsce drugiego października,  przedsięwzięcie kosztowało około 680 tys. zł.
    W uroczystościach wziął udział Maciej Kublikowski, który w imieniu senatora Waldemara Kraska odczytał list z życzeniami:

                                                                                    Szanowna Pani
                                                                                    Małgorzata Szostek Dyrektor Szkoły,
                                                                                    Grono Pedagogiczne,
                                                                                    Społeczność Uczniowska
                                                                                    Szkoły Podstawowej Nr 11
                                                                                    Im. Jana Pawła II w Siedlcach


         Dziękuję za zaproszenie na uroczystość otwarcia Zespołu Boisk Sportowych przy Szkole Podstawowej Nr 11 im. Jana Pawła II. Bardzo żałuję, że nie mogę osobiście uczestniczyć w tym przedsięwzięciu, uniemożliwiają mi to niestety inne zobowiązania.
        Dzisiejsza uroczystość to niewątpliwie wielka i podniosła chwila dla wszystkich, którzy przyczynili się do wybudowania otwieranego dzisiaj obiektu sportowego, dla władz samorządowych, sponsorów, społeczności szkolnej.
        Jestem przekonany, że obiekt ten będzie aktywnie służyć uczniom, pozwoli pobudzać i wszechstronnie rozwijać zainteresowania sportowe, co przełoży się na ilość medali, pucharów i dyplomów.
        Chociaż w sporcie z reguły liczy się wynik i miejsce na podium, to nie zapominajmy, że sport to także ważny element wychowania, uczy rywalizacji w grupie, współpracy z rówieśnikami a jednocześnie uczy radości ze zwycięstwa i goryczy z porażki. Sport jest doskonałą szkołą życia. Mam nadzieję, iż otwierany dzisiaj Zespół Boisk stanie się nie tylko areną zmagań sportowych, ale także miejscem kształtowania mocnych postaw i prawych charakterów.
        Wszystkim zgromadzonym na dzisiejszej uroczystości składam wyrazy szacunku, wszelkiej pomyślności oraz serdeczne życzenia wielu sukcesów.
                                                                                                    Z poważaniem

                                                                                                  Waldemar Kraska
                                                                                     Senator Rzeczypospolitej Polskiej




    Siedlce, 2 października 2014 roku

  • Otwarcie Sokołowskiego Ośrodka Kultury po remoncie

    1 października senator Waldemar Kraska wziął udział w uroczystym otwarciu po remoncie Sokołowskiego Ośrodka Kultury.
    Uroczystość rozpoczęła prezentacja multimedialna przedstawiająca ośrodek przed remontem, w trakcie oraz stan obecny.
    W trakcie imprezy wręczono statuetki dla osób, które miały największy wkład w remont. Nie obyło się bez okolicznościowych wystąpień, podziękować oraz życzeń dla pani Marii Koc, dotychczasowej dyrektor SOK, która po wyborach uzupełniających zdobyła mandat senatora RP, a także gratulacje dla pani Iwony Kopiwody – pełniącej obecnie obowiązki dyrektora.
    Na zakończenie zgromadzeni mogli wysłuchać przepięknego koncertu muzyki polskiej w wykonaniu Orkiestry Sinfonia Viva pod dyr. Tomasza Radziwonowicza.

    zdjęcie źródło: zyciesiedleckie.plzdjęcie źródło: zyciesiedleckie.pl
  • Inauguracja Roku Akademickiego w Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach

    1 października Siedlecki Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny już po raz 46 rozpoczął rok akademicki. Inaugurację poprzedziła Msza św. w katedrze siedleckiej, której przewodniczył JE Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda.
    Główne uroczystości odbyły się w gmachu Wydziału Humanistycznego przy ul. Żytniej, gdzie po odśpiewaniu hymnu państwowego wszystkich zgromadzonych serdecznie powitała JM Rektor, prof. dr hab. Tamara Zacharuk, która także wygłosiła przemówienie inauguracyjne. 
    Nie obyło się bez immatrykulacji studentów pierwszego roku, po którym przedstawiciel Samorządu Studenckiego skierował kilka słów do zgromadzonych.

    W trakcie uroczystości wręczono odznaczenia i wyróżnienia zasłużonym pracownikom uczelni oraz nagrodę dla „Najlepszego logistyka”. 
    W dalszej części zaplanowano wystąpienia gości, wśród których głos zabrał senator  Waldemar Kraska. Poniżej przemówienie pana senatora:

                                                                          Jego Magnificencja
                                                                          Prof. dr hab. Tamara Zacharuk
                                                                          Rektor Uniwersytetu
                                                                          Przyrodniczo-Humanistycznego
                                                                          w Siedlcach


    Magnificencjo,
    Szanowna Pani Rektor,
    Z okazji rozpoczynającego się  nowego roku akademickiego na ręce Pani Rektor składam serdeczne życzenia studentom i pracownikom Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.  Życzę wytrwałości w pracy na rzecz rozwoju Uczelni, a także promowania nauki polskiej.
    Wszystkim studentom pragnę złożyć życzenia satysfakcji ze zdobywania wiedzy, odwagi w podejmowaniu wyzwań naukowych i życiowych oraz pomyślnie zdanych egzaminów. Pracownikom naukowym owocnej pracy dydaktycznej oraz wielu sukcesów badawczych, pracownikom Uczelni wiele radości i satysfakcji z wykonywanej pracy.
    Życzę powodzenia w podejmowanych  wyzwaniach, aby trud wkładany w przekazywanie i zdobywanie wiedzy przyniósł oczekiwane i pozytywne rezultaty. Mam nadzieję, że rozpoczynający się rok akademicki przyniesie wiele sukcesów w badaniach naukowych, a wysiłek włożony w rozwój Uczelni zaowocuje rozkwitem polskiej nauki i kultury.

                                                                                          Z poważaniem

                                                                                        Waldemar Kraska
                                                                           Senator Rzeczypospolitej Polskiej



    Siedlce, 1 października 2014 roku


    Uroczystości zakończył wykład inauguracyjny prof. Dr hab. Stanisława Ostrowskiego „Od chlorofilu do laku na raka”.
    W uroczystości wzięli udział m.in. duchowni, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele organizacji, szkół, pracownicy uczelni, studenci.
    zdjęcie źródło: uph.edu.plzdjęcie źródło: uph.edu.pl
  • W Siedlcach odsłonięto pomnik Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

    28 września w Siedlcach odbyły się uroczystości odsłonięcia pomnika prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Pomnik stanął u zbiegu ulic Cmentarnej i Wojskowej.
    „Jestem wzruszony i wdzięczny, że właśnie tu w Siedlcach powstał ten zasłużony i piękny pomnik” - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński. „Lech Kaczyński miał cechę, która jest nieczęsta - potrafił działać i potrafił być skuteczny także w sytuacjach niesprzyjających”– dodał.

    W uroczystościach udział wzięli m.in. duchowni, parlamentarzyści, rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej, mieszkańcy Siedlec.
    Pomnik, wykonany z brązu, wraz z cokołem ma ok. 6 metrów, a na jego granitowym postumencie stoi 2,5 metrowa postać śp. Lecha Kaczyńskiego.
    Budowa pomnika zmarłego w katastrofie samolotu TU-154m Prezydenta RP, możliwa była dzięki zaangażowaniu społecznego komitetu.
    W uroczystościach wziął udział senator Waldemar Kraska, który wraz z grupą parlamentarzystów złożył kwiaty pod odsłoniętym pomnikiem.
    źródło: pis.org.pl
  • Parlamentarzyści na spotkaniu z biskupem siedleckim Kazimierzem Gurdą

    Spotkanie odbyło się 23 września i zostało zorganizowane z inicjatywy Katolickiego Radia Podlasie. Wzięli w nim udział parlamentarzyści: senatorowie Maria Koc i Waldemar Kraska, posłowie: Franciszek Jerzy Stefaniuk, Stanisława Prządka, Jacek Kozaczyński, Krzysztof Borkowski, Grzegorz Woźniak, Adam Abramowicz, Jerzy Rębek i Teresa Wargocka.
    Biskup siedlecki rozpoczął spotkanie od wspólnej modlitwy i powitania gości. Następnie głos zabrał dyrektor Katolickiego Radia Podlasie – ks. kan. Sławomir Kapitan  a po nim  Dyrektor Strategiczny Radia – Grzegorz Skwarek, który zaprosił parlamentarzystów do współpracy i zapowiedział, że w najbliższym czasie na antenę  Katolickiego Radia Podlasie powrócą debaty polityczne - będą odbywały się w ostatni piątek miesiąca.

  • 120 lat OSP Kosów Lacki

    21 września Ochotnicza Straż Pożarna w Kosowie Lackim świętowała jubileusz 120-lecia istnienia. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji strażaków odprawioną w kościele parafialnym w Kosowie Lackim. Następnie zgromadzeni przy dźwiękach orkiestry strażackiej przeszli na plac przed strażnicą, gdzie miały miejsce dalsze obchody.  Z okazji jubileuszu uhonorowano zasłużonych strażaków medalami za zasługi dla pożarnictwa.
    W uroczystościach wziął udział senator Waldemar Kraska, który życzył jubilatom długiej i owocnej działalności dla dobra społeczności. Dziękował za lata bezinteresownej i niezmiernie potrzebnej ludziom i krajowi służby, mimo coraz trudniejszych zadań ratowniczych. Życzył także, aby św. Florian - patron strażaków, zawsze otaczał ich swoją opieką i wstawiennictwem we wszystkich działaniach i życiu osobistym.

  • Dożynki Gminy Wiśniew

    W niedzielę 21 września w Wólce Wiśniewskiej odbyły się Dożynki Gminy Wiśniew połączone z VII Świętem Chleba. Z tej okazji senator Waldemar Kraska przekazał życzenia, które w jego imieniu odczytał Maciej Kublikowski, pracownik biura.
    Poniżej treść życzeń:

                                                                            Sz. P.
                                                                            Krzysztof Kryszczuk                                  
                                                                            Wójt Gminy Wiśniew    
                    

    Bardzo dziękuję Panu Wójtowi za zaproszenie na Dożynki Gminy Wiśniew połączone z VII Świętem Chleba, niestety inne zobowiązania uniemożliwiają mi osobiste uczestnictwo w tych uroczystościach.
    Dzisiejsze święto to niewątpliwie wielkie wydarzenie dla samorządowców, organizatorów i mieszkańców gminy.
    Święto plonów jest  świętem wdzięczności Bogu i ludziom, radosnym zwieńczeniem całorocznego trudu, który ma ogromne znaczenie dla egzystencji społeczeństwa, stanowi podstawę jednego z najważniejszych  obszarów polskiej gospodarki. Praca rolnika jest trudna i wyjątkowa, pomimo ogromnego rozwoju techniki i gospodarki. W dużej mierze zależy od zjawisk natury, na które człowiek nie jest w stanie wpływać. Polscy rolnicy muszą sobie radzić nie tylko ze zmiennymi warunkami pogodowymi, ale także, jak w tym roku z niebezpiecznymi zawirowaniami na arenie międzynarodowej w naszym bezpośrednim sąsiedztwie.
    Drodzy Rolnicy, pragnę podziękować za trudy codziennej pracy, za umiłowanie ziemi i patriotyzm oraz wytrwałość w pielęgnowaniu tradycji. Nasze tereny to ziemia ludzi pracowitych i rzetelnych, ciężko pracujących dla swoich rodzin i naszej ojczyzny. Pragnę wyrazić wdzięczność  za tę codzienną pracę, która przynosi nam wszystkim plony.
    Życzę Państwu, aby nasza wieś mogła cieszyć się rozwojem i dostatkiem. Niech dzisiejsze święto będzie dla wszystkich czasem radości. Przyjmijcie wyrazy szacunku i wdzięczności oraz życzenia wielu sił i cierpliwości w niełatwej pracy na roli.

                                                                                               Z poważaniem
                                                                                            Waldemar Kraska

                                                                               Senator Rzeczypospolitej Polskiej

    Wólka Wiśniewska, 21 września 2014 roku

    zdjęcie: podlasie24.plzdjęcie: podlasie24.pl
  • Dożynki Powiatowe w Platerowie

    14 września senator Waldemar Kraska wziął udział w Dożynkach Powiatu Łosickiego, które w tym roku odbyły się w gminie Platerów.
    Po uroczystej mszy świętej w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego korowód z wieńcami dożynkowymi przemaszerował na plac, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.
    Nie zabrakło ceremonii dzielenia się chlebem. Rozstrzygnięto także konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy oraz konkurs na najlepsze pierogi. Czas umilały występy  artystyczne w wykonaniu zespołów ludowych i disco polo.

  • Nagrody "Aleksandrii"

    W niedzielę 7 września br. senator Waldemar Kraska wziął udział w uroczystości wręczenia tegorocznych nagród „Aleksandrii”. Ceremonia odbyła się w Siedlcach w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury.
    „Aleksandrie” przyznawane są od 1996 r., do tej pory tą nagrodą wyróżniono 130 osób i instytucji, które swoją pracą, talentem, umiejętnościami i społecznikowską pasją przyczyniły się do rozwoju Siedlec w różnych sferach życia. Od 2007 roku przyznawane są również SuperAleksandrie.
    W tym roku Prezydent Siedlec Wojciech Kudelski postanowił wyróżnić 11 osób.

    Nagrody otrzymali: mł. insp. dr Marek Fałdowski – komendant miejski policji w Siedlcach, dr Izabella Galicka – historyk sztuki, odkrywca jedynego w Polsce obrazu El Greco „Ekstaza Św. Franciszka”, Bożena Gontarz – redaktor naczelna Życia Siedleckiego”, Jadwiga Madziar – dyrektorka Miejskiej Bibliotek Publicznej w Siedlcach, dr Bożena Piechowicz – rektor Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkoły Wyższej w Siedlcach, ks. bp Piotr Sawczuk – biskup pomocniczy siedlecki, Mirosław Sokólski – prezes Sądu Okręgowego w Siedlcach, Hanna Sygietyńska –Kwoczyńska – historyk sztuki, odkrywca jedynego w Polsce obrazu El Greco „Ekstaza Św. Franciszka”, dr n. med. Agata Włodek, ordynator Oddziału Nerologicznego Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach, Mariola Zaczyńska – pisarka, dziennikarka „Tygodnika Siedleckiego”, Paweł Żuk – lekarz kardiolog, prezes Zarządu Centrum Medyczno – Diagnostycznego w Siedlcach.
    źródło: siedlce.pl
  • 90-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Niemojkach

    W niedzielę 31 sierpnia strażacy oraz mieszkańcy Niemojek mieli okazję świętować  Jubileusz 90 - lecia Ochotniczej Straży Pożarnej. Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji założycieli OSP członków „POW”, odprawiona przez księdza proboszcza Jana Zaleszczyka i księdza kanonika Henryka Rzeszotka. Następnie poczty sztandarowe, strażacy oraz uczestnicy jubileuszu w paradnym szyku przemaszerowali pod remizę OSP Niemojki.

    Podczas uroczystości jubileuszowych został odsłonięty pamiątkowy obelisk upamiętniający założycieli oraz 90-lecie OSP w Niemojakch. Uroczystego odsłonięcia obelisku dokonali wspólnie honorowi członkowie OSP.
    Po odczytaniu przez druha Romualda Jóźwiaczuka rysu historycznego jednostki nastąpiło wręczenie medali i odznaczeń. Okolicznościowe statuetki otrzymali sponsorzy oraz osoby wspierające działalność OSP. W jubileuszu wziął udział senator RP Waldemar Kraska.
    źródło: powait.losice.pl

  • Dożynki Powiatowe

    24 sierpnia senator Waldemar Kraska wziął udział w Dożynkach Powiatu Sokołowskiego, które w tym roku odbyły się w Sabniach. Uroczystej mszy świętej przewodniczył biskup drohiczyński Tadeusz Pikus, który podczas nabożeństwa pobłogosławił dożynkowe wieńce i ziarno z tegorocznych zbiorów.

    W homilii skierowanej do zgromadzonych  mówił o chlebie, jako największym darze, który codziennie trafia na nasze stoły. Mówił także, że dożynki to czas, kiedy należy dziękować wszystkim, którzy trudzą się aby ziemia wydała plon. - Każdy z nas musi nauczyć się dziękować Bogu za chleb, ale również dziękować rolnikowi za jego pracę. Poza tym powinniśmy zawsze ochoczo dzielić się chlebem z potrzebującymi i szanując go, nigdy nie traktować jak śmiecia – tymi słowami zakończył homilię ksiądz biskup.
    Starostami tegorocznych dożynek byli Urszula Osipiak oraz Zenono Marcjaniuk, którzy po wniesieniu przez delegacje poszczególnych gmin wieńców dożynkowych wykonanych z kłosów zbóż, owoców, warzyw i polnych kwiatów, wręczyli bochen chleba upieczonego z mąki, pochodzącej z ostatnich zbiorów gospodarzom dożynek, którymi byli starosta sokołowski i wójt gminy Sabnie.
    Kilka słów do zgromadzonych skierował senator Waldemar Kraska, który podziękował rolnikom za ich ciężką pracę, trud i wysiłek przy tegorocznych zbiorach.
    Podczas imprezy rozstrzygnięto m.in. konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, zasłużonym dla polskiego rolnictwa wręczono odznaczenia, a dla wszystkich uczestników spotkania przygotowano ciepłą grochówkę. Na zakończenie odbyły się koncerty zespołów Hoyraki, After Party, Diley i Dbomb.
    źródło: podlasie24.pl
  • Spotkanie z mieszkańcami Miedzny

    W niedzielę 24 sierpnia senator Waldemar Kraska uczestniczył w akcji wspierającej kandydatkę Prawa i Sprawiedliwości w wyborach uzupełniających do Senatu RP Marię Koc startującą w okręgu wyborczym obejmującym powiaty: węgrowski, miński i garwoliński.
    Po mszy świętej o godzinie 9.00 odbyło sie spotkanie pana senatora z mieszkańcami Miedzny w trakcie którego przedstawiono kandydatkę. Spotkanie było doskonałą okazją do omówienia aktualnej sytuacji politycznej kraju, dyskusji oraz wymiany poglądów na niektóre tematy. Akcji towarzyszyło rozdawanie gazetki wyborczej pani Marii.

    Spotkanie z mieszkańcami MiedznySpotkanie z mieszkańcami Miedzny
  • Święto Policji

    24 lipca policjanci Sokołowskiej Komendy Powiatowej świętowali  95. rocznicę powstania Policji Polskiej. Z tej okazji na dziedzińcu komendy odbył  się  uroczysty apel.  W trakcie uroczystości zasłużonym policjantom wręczono odznaki, odczytano rozkazy o nadaniu wyższych stopni policyjnych  a także wręczono Odznaki Honorowe.
    W obchodach święta wzięli udział m.in. biskup drohiczyński Tadeusz Pikus, duchowni sokołowskich parafii, przedstawiciele samorządu miasta, powiatu i gmin powiatu sokołowskiego, przedstawiciele zakładów pracy, emerytowani policjanci, lokalne media.
    Z okazji Święta Policji senator Waldemar Kraska wystosował życzenia, które zostały odczytane w trakcie uroczystości:
     

                                                                               Sokołów Podlaski, dnia 24 lipca 2014 r.


                                                                                             Szanowny Pan
                                                                                             Mł.insp. Wiesław Nasiłowski
                                                                                             Komendant Powiatowy Policji


    Dziękuję za zaproszenie na uroczyste obchody Święta Policji w 95. Rocznicę jej powstania, niestety zobowiązania parlamentarne uniemożliwiają mi osobiste uczestnictwo w tym wydarzeniu.
    Na ręce Pana Komendanta składam serdeczne życzenia wielu sukcesów zawodowych, satysfakcji i zadowolenia z wykonywanych obowiązków. Chciałbym za Pana pośrednictwem przekazać wyrazy uznania wszystkim funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim za codzienną ofiarną i skuteczną służbę dla dobra społeczności i ojczyzny.
    Policja pełni szczególną misję społeczną, zapewniając obywatelom naszego kraju spokój i bezpieczeństwo. To dzięki Państwa wytrwałej, pełnej poświęceń służbie, skuteczności i profesjonalizmowi praca w Policji cieszy się coraz większym uznaniem społeczeństwa.
    W tym szczególnym dniu życzę wytrwałości oraz powodzenia w codziennej walce o bezpieczeństwo naszych obywateli. Życzę, aby ta ciężka lecz zaszczytna praca była źródłem satysfakcji zawodowej.

                                                                                       Z poważaniem

                                                                                     Waldemar Kraska
                                                                      Senator Rzeczypospolitej Polskiej


    ZDJĘCIA: MACIEJ TOMASZEWSKIZDJĘCIA: MACIEJ TOMASZEWSKI
  • Odsłonięcie pomnika NSZZ Rolników Indiwidualnych Solidarność

    W niedzielę 6 lipca w Siedlcach odbyła się uroczystość poświęcenia i odsłonięcia pomnika NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w katedrze siedleckiej pod przewodnictwem ks. biskupa Kazimierza Gurdy. Następnie uczestnicy przeszli na plac 1000-lecia, gdzie odbyło się poświęcenie i odsłonięcie pomnika. Uroczystości przebiegły w bardzo podniosłej oprawie, odśpiewano Rotę, zagrały Kolejowa Orkiestra Dęta oraz Kapela znad Baryczy, złożono wiązanki kwiatów.

    W uroczystościach uczestniczyli m.in.: biskup siedlecki ks. Kazimierz Gurda, duszpasterze Solidarności Rolników Indywidualnych z ks. kan. Stanisławem Falkowskim, senator Waldemar Kraska, przewodniczący NSZZ RI Solidarność senator Jerzy Chróścikowski, prezydent Siedlec Wojciech Kudelski poczty sztandarowe rolniczej i pracowniczej Solidarności, honorowy przewodniczący NSZZ RI Solidarność Gabriel Janowski.
  • IV Diecezjalna Pielgrzymka Samorządowców do Sanktuarium Bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie.

    W niedzielę 29 czerwca w Pratulinie odbyły się uroczystości IV Diecezjalnej Pielgrzymki Samorządowców do Sanktuarium Bł. Męczenników Podlaskich. W programie oprócz uroczystej eucharystii pod przewodnictwem JE ks. Bpa Kazimierza Gurdy przewidziane było spotkanie z parlamentarzystami i samorządowcami z terenu diecezji siedleckiej oraz wręczenie Platynowych Mikrofonów Katolickiego Radia Podlasie.
    W uroczystościach wziął udział senator Waldemar Kraska.

  • Spotkanie z mieszkańcami Sokołowa Podlaskiego

    W niedzielę 29 czerwca w Sokołowie Podlaskim w ramach akcji organizowanej przez PiS „Czas na zmiany” odbyło się spotkanie otwarte senatora Waldemara Kraski z mieszkańcami miasta i powiatu. W spotkaniu uczestniczyli także sokołowscy samorządowcy: burmistrz miasta i radni powiatowi. Spotkanie poświęcone było sytuacji w kraju po ujawnieniu przez tygodnik „Wprost” nagrań z dwóch warszawskich restauracji. Prowadzący spotkanie senator Waldemar Kraska omówił wątki, jakie poruszali nagrani rozmówcy – m.in. szef NBP Marek Belka, ministrowie Bartłomiej Sienkiewicz, Radosław Sikorski, były minister finansów Jacek Rostowski a także Sławomir Nowak.

    - To, co w PiS nazywamy taśmami prawdy, obnażyło polską rzeczywistość. Przez tydzień media pokazywały, jak panowie ministrowie przy alkoholu i suto zastawionych stołach rozmawiają o Polsce. Na postawie tego, co zostało ujawnione śmiało można powiedzieć: ten rząd działa na szkodę Polski – komentował senator Waldemar Kraska. – System, który rządzi w naszym kraju od 7 lat rozmontował Polskę, żeruje na Polakach. Z rozmów panów ministrów wynika, że konstytucja nie jest zbiorem najważniejszych dla naszej Ojczyzny zasad, lecz papierkiem, który niewiele znaczy.
    Senator podkreślił, że co najmniej dwa wątki, o których była mowa, to złamanie prawa. Pierwszy dotyczy unikania kontroli podatkowej przez żonę ministra Sławomira Nowaka. Drugi – tego, że Donald Tusk jeszcze przed ujawnieniem przez media afery Amber Gold był informowany o tym, że firma jest piramidą finansową.
    -W drugiej ze spraw PiS złożyło wiosek do prokuratury. Prezes NBP powiedział, że o sprawie informował premiera. Nie było reakcji, a jak wiemy, cała ta piramida skończyła się utratą pieniędzy przez tysiące Polaków – dodał senator. – W nagraniach słyszymy, że tak poważne instytucje, jak NBP czy ministerstwa angażują się w to, by walczyć z PiS. Można powiedzieć, że przez 7 lat taka walka była chyba głównym celem PO. A skoro minister Sienkiewicz jest prawą ręką Tuska, to wie, o czym mówi.
    Waldemar Kraska zwrócił także uwagę na wątki związane z bezpieczeństwem energetycznym Polski. - Gazoport w Szczecinie miał być zbudowany do września tego roku. Termin został przesunięty na przyszły rok, a w nagraniach słyszymy nawet datę 2017. Nikt nie poniósł konsekwencji za te poważne zaniedbania i opóźnienia. A proszę pamiętać, że mamy podpisane umowy na zakup gazu w Katarze. I czy go odbierzemy, czy nie, czy będziemy mieli co z nim zrobić, czy nie – musimy za ten gaz zapłacić. To wielki skandal – dodał.
    Senator odniósł się także do kwestii rachunków za kolacje w restauracjach. – Jeśli słyszymy, że nagrano prywatne rozmowy i spotkania miały prywatny charakter, to dlaczego płacono za nie służbowymi kartami (…) Przypomnijmy też, jak posłanka Julia Pitera szukając haków na PiS, znalazła dorsza za ok. 8 zł, za którego zapłacono kartą służbową. Halibut pani minister Bieńkowskiej kosztował kilkaset razy więcej – dodał senator.
    Zaznaczył także, że obserwuje się w niektórych mediach tendencje, że zamiast mówić o istocie i konsekwencjach, jakie powinny być wyciągnięte z treść nagrań, uwagę Polaków kieruje się na to, kto dokonał nagrań.
    Druga część spotkania poświęcona była dyskusji, która skoncentrowała się na sprawach lokalnych.
    źródło: zyciesokolowa.pl
  • SENATOR WALDEMAR KRASKA ZAPRASZA NA SPOTKANIE
    W RAMACH AKCJI "CZAS NA ZMIANĘ"
    SPOTKANIE ODBĘDZIE SIĘ W NIEDZIELĘ 29 CZERWCA O GODZINIE 18.00
    W SALI KONFERENCYJNEJ URZĘDU MIASTA
     SOKOŁÓW PODLASKI UL. WOLNOŚCI 21

  • SENATOR WALDEMAR KRASKA ZAPRASZA NA SPOTKANIE
    W RAMACH AKCJI "CZAS NA ZMIANY"
    SPOTKANIE ODBĘDZIE SIĘ W NIEDZIELĘ 29 CZERWCA
    O GODZINIE 18.00
    W SALI KONFERENCYJNEJ URZĘDU MIASTA
     SOKOŁÓW PODLASKI UL. WOLNOŚCI 21

  • Jubileusz 50-lecia Kapłaństwa ks.kan. Stanisława Bogusza

    22 czerwca 2014 r. o godz.12.00 w kościele Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim odbyła się uroczysta msza święta z okazji Jubileuszu 50-lecia kapłaństwa księdza kanonika Stanisława Bogusza.
    Z tej okazji senator Waldemar Kraska przekazał Jubilatowi okolicznościowe życzenia:

    Czcigodny Księże Jubilacie!

    Z okazji Złotego Jubileuszu Kapłaństwa pragnę przekazać Ci, drogi Księże Kanoniku życzenia  prawdziwie duchowego przeżywania Jubileuszu. Życzę, aby Miłosierny Bóg obdarzył Cię obfitością swoich łask, dobrym zdrowiem, radością i umiejętnością przezwyciężania kłopotów dnia codziennego.
    Niech wraz z mocą przemiany chleba i wina, daje Ci moc przemiany ludzkich serc, niech pozostanie w Twoich kapłańskich dłoniach. Niech to szlachetne powołanie i sianie ziaren Prawdy Bożej przyniesie zadowolenie, radość i satysfakcję z wyboru tak trudnej i odpowiedzialnej drogi życiowej.
    Z chrześcijańskim pozdrowieniem – Szczęść Boże!

                                                                                         Waldemar Kraska
                                                                         Senator Rzeczypospolitej Polskiej



  • 50 lecie Zespołu Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim

    W sobotę, 21 czerwca Zespół Szkół Nr 1 im. K.K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim świętował jubileusz 50-lecia. Z tej okazji senator Waldemar Kraska na ręce dyrektor Małgorzaty Baranowskiej przekazał życzenia całej społeczności szkolnej oraz kwiaty.

    Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą oraz odsłonięciem pamiątkowej tablicy. Następnie zgromadzeni mieli okazję obejrzeć część artystyczną – występy zespołów istniejących w szkole oraz z nią związanych. Po oficjalnych uroczystościach odbyły się spotkania klasowe oraz biesiada.
    Zespół Szkół Nr 1 jest jedną z największych szkół w Sokołowie Podlaskim, obecnie uczęszcza do niej 900 uczniów, zatrudnionych jest 110 pracowników. Szkoła stara się sprostać wymaganiom obecnego rynku pracy i wprowadza nowe kierunku nauczania.

    autor zdjęcia  Bożena Gontarzautor zdjęcia Bożena Gontarz
  • VIII Mistrzostwa Diecezji Drohiczyńskiej w Szachach

    W niedzielę 8 czerwca w Sokołowie Podlaskim w szkole księży Salezjanów  po raz ósmy rozegrano Mistrzostwa Diecezji Drohiczyńskiej w Szachach.
    Patronat nad zawodami objęli: biskup Antoni Dydycz, minister Marek Sawicki, senator Waldemar Kraska, starosta powiatu Leszek Iwaniuk i burmistrz miasta Bogusław Karakula.

    Do rywalizacji przystąpiło 46 zawodników, którzy rozegrali turniej dziewięciorundowy z tempem 15 minut dla zawodnika. Po wielu pasjonujących partiach, gdy naprzeciw siebie zasiadali często rywale o różnicy wieku kilkudziesięciu lat (najstarszy zawodnik 77 lat, najmłodszy 7) wygrał mieszkaniec Bielska Podlaskiego, Tomasz Zoch. Drugie i trzecie miejsce zajęli dwaj najstarsi gracze: Bogdan Rychlik z Węgrowa i Andrzej Dzienisiuk z Siemiatycz. W kategorii juniorów do lat 18 zwyciężyli: Mateusz Pietruczanis, Cezary Gromek i Kasia Lachowicz. Wśród juniorów młodszych najlepiej wypadli zawodnicy węgrowskiego klubu parafialnego „Fides”: Jakub Żurawicki, Marianna Majewska i Antonina Adamyan-Lis.
    Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody i upominki ufundowane przez patronów i sponsorów.  W imieniu senatora Waldemara Kraski w uroczystości wręczenia nagród wziełą udział Joanna Malinowska - dyrektor biura.
  • Jubileusz 50-lecia Przedszkola w Sarnakach

    6 czerwca społeczność Przedszkola Samorządowego w Sarnakach świętowała Jubileusz 50-lecia działalności placówki. Z tej okazji senator Waldemar Kraska przekazał okolicznościowy list z życzeniami:

                                                                                         Szanowna Pani Dyrektor
                                                                                        Beata Czarnecka


    Serdecznie dziękuję Pani Dyrektor, Pracownikom oraz Radzie Rodziców za zaproszenie na uroczystość Jubileuszu 50 – lecia Przedszkola Samorządowego w Sarnakach. Niestety zobowiązania parlamentarne uniemożliwiają mi osobiste uczestnictwo w tym wydarzeniu.  
    Z okazji Złotego Jubileuszu składam serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia oraz życzę zapisywania dalszych długich i pięknych kart swojej historii. Społeczności przedszkola życzę tworzenia niepowtarzalnego klimatu, który niech sięga do najlepszych tradycji i na niej buduje swoją tożsamość. Absolwentom, by byli zawsze dumni, że ukończyli Wasze przedszkole a  Pani Dyrektor siły, wytrwałości i satysfakcji z pracy.
    Raz jeszcze proszę przyjąć moje gratulacje oraz życzenia dalszego rozwoju dla dobra mieszkańców Sarnak. Niech dzisiejszy Jubileusz dostarczy wspaniałych wrażeń i pozostanie miłym przeżyciem na długie lata.


                                                                                   Z poważaniem

                                                                                      Waldemar Kraska
                                                                                             Senator Rzeczypospolitej Polskiej



                                 Sarnaki, dnia 6 czerwca 2014 r.

  • Pogrzeb św. pamięci senatora Henryka Górskiego

    26 maja w kościele parafialnym w Korytnicy rodzina, przyjaciele, duchowni, parlamentarzyści, samorządowcy, politycy oraz mieszkańcy gminy Korytnica pożegnali Henryka Górskiego - wieloletniego wójta gminy Korytnica oraz senatora Rzeczypospolitej Polskiej. W uroczystościach uczestniczył senator Waldemar Kraska, blisko związany ze zmarłym.

     Eucharystię przewodniczył biskup senior Antoni Dydycz. Podczas homilii ks. biskup nawiązał do Kazania na Górze i Ośmiu Błogosławieństw. Wspomniał senatora jako człowieka skromnego, uczciwego i prawego.
    Na zakończenie uroczystości słowa pożegnania skierowali także marszałek Senatu, Bogdan Borusewicz, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz radna sejmiku województwa mazowieckiego Maria Koc. Po mszy świętej odbył się uroczysty przemarsz w asyście kompanii reprezentacyjnej i pocztów na cmentarz parafialny, gdzie złożone zostało ciało zmarłego.

  • Dni Sokołowa Podlaskiego

    W sobotę 24 maja w parku im. Księcia Ogińskiego w Sokołowie Podlaskim odbył się Koncert Galowy podsumowujący Dni Sokołowa Podlaskiego 2014 oraz XIII Europejskie Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne – Międzynarodowy Festiwal Kultur i Tradycji Krajów Europy Środkowej i Wschodniej.  W programie wystąpiły zespoły folklorystyczne i kapele ludowe, gwiazdami koncertu były zespoły Blue Cafe i Maleo Reggae Rockers oraz kabaret KaŁaMasz.

    Tego dnia władze miasta wręczyły sokołowskiemu historykowi Jackowi Odziemczykowi statuetkę „Sokoła”, nagrodę przyznawaną osobom, które swoją pracą w sposób szczególny przyczyniają się do promowania Sokołowa Podlaskiego. Za wybitne osiągnięcia sportowe uhonorowano także dwie młode sokołowianki – sztangistki Elizę Wcisłak i Marię Wrzosek.
    Od czwartku odbywały się warsztaty, spotkania i pokazy kuchni regionalnej. W piątek 23 maja odbyły się prezentacje konkursowe zespołów folklorystycznych, śpiewaczych i kapel ludowych z Polski i z  zagranicy. Imprezie towarzyszył jarmark sztuki ludowej, a wieczorem plenerowy koncert rokowy XXIII Epicentrum.
    W uroczystościach wziął udział senator Waldemar Kraska.

  • Nowy Biskup Drohiczyński

    25 maja odbył się ingres nowego Biskupa Drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa do drohiczyńskiej katedry. W uroczystościach uczestniczyli: Nuncjusz Apostolski w Polsce ks. abpa Celestino Migliore, księża biskupi z Białorusi i Ukrainy, członkowie Konferencji Episkopatu Polski  z metropolitą warszawskim ks. kard. Kazimierzem Nyczem na czele, metropolita białostocki ks. abp Edward Ozorowski.
    Wzięli udział także duchowni z różnych diecezji, reprezentanci zakonów męskich i żeńskich, parlamentarzyści, władze państwowe z wojewodami podlaskim i mazowieckim, władze samorządowe różnych szczebli, służby mundurowe, reprezentanci instytucji, organizacji i stowarzyszeń, kapłani prawosławni, reprezentanci innych wyznań oraz wierni z parafii diecezji drohiczyńskiej. Obecna była też wdowa po prezydencie RP na uchodźctwie Karolina Kaczorowska i Bractwa Kurkowe z całej Polski.
    W uroczystościach uczestniczył także senator Waldemar Kraska.

  • Ingres Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy

    24 maja senator Waldemar Kraska wziął udział w ingresie Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy.
    Z nowym Biskupem Siedleckim uroczystą Eucharystię koncelebrowało 15 biskupów i ponad 200 prezbiterów, m.in. abp. Stanisław Budzik - Metropolita Lubelski, abp. Celestino Migliore – Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp nominat Wojciech Polak - Prymas Polski, abp Andrzej Dzięga - Metropolita Szczecińsko-Kamieński.

    Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda jest doktorem teologii i nauk patrystycznych.
    Urodził się 20 sierpnia 1953 roku w Książnicach Wielkich. Święcenia prezbiteratu przyjął 11 czerwca 1978 roku z rąk biskupa Jana Jaroszewicza. Był wikariuszem w Pińczowie i Bielinach, następnie kontynuował studia w Instytucie Patrystycznym Augustinianum przy Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. W 1985 roku uzyskał stopień licencjata, a w 1988 roku doktora.
    Od 1989 roku rozpoczął wykłady z patrologii i języka łacińskiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach, jednocześnie będąc ojcem duchownym alumnów I i II roku. W 1996 roku został proboszczem parafii św. Józefa w Zagnańsku. W czerwcu 1998 roku został rektorem kieleckiego seminarium. Otrzymał honorowy tytuł kapelana Jego Świątobliwości.
    W grudniu 2004 został mianowany biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej i biskupem tytularnym Cusira. Sakrę biskupią przyjął 5 lutego 2005 roku w Bazylice Katedralnej w Kielcach z rąk biskupów: Kazimierza Ryczana, Edwarda Materskiego i Mariana Florczyka.
    Funkcje w Konferencji Episkopatu Polski - przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, członek Komisji Mieszanej: Biskupi – Wyżsi Przełożeni Zakonni.
    Dewiza biskupia: Iesu in Te confido (Jezu ufam Tobie).
    źródło:podlasie24.pl; diecezja.podlasie24.pl
  • 45-lat Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach

    21 maja br. Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach obchodził Jubileusz 45-lecia swej działalności. Z tej okazji senator Waldemar Kraska przekazał na ręce JM Rektor Tamary Zacharuk życzenia. Poniżej tekst życzeń:

     
    "Jej Magnificencja
    Dr hab. Tamara Zacharuk
    Profesor nadzwyczajny
    Rektor Uniwersytetu
    Przyrodniczo – Humanistycznego

    Senat Uniwersytetu
    Przyrodniczo-Humanistycznego

    Magnificencjo Pani Rektor!
    Wysoki Senacie!
    Panie i Panowie Profesorowie!
    Drodzy studenci!

    Serdecznie pozdrawiam kadrę akademicką, pracowników, doktorantów i studentów oraz wszystkich gości zgromadzonych w auli Wydziału Humanistycznego na uroczystym posiedzeniu Senatu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego z okazji 45 rocznicy powołania uczelni. Słowa szczególnych pozdrowień kieruję do osób, dla których tegoroczne święto siedleckiej Alma Mater ma wymiar wyjątkowy.


    Pragnę podziękować za zaproszenie na dzisiejszy jubileusz, niestety zobowiązania parlamentarne uniemożliwiają mi osobiste uczestnictwo w tym wydarzeniu.
    Gorąco winszuję wszystkim Państwu, uhonorowanym dzisiaj odznaczeniami, medalami „ZA ZASŁUGI DLA SIEDLECKIEJ UCZELNI”, nowo promowanemu doktorowi prof. Andrzejowi Dubasowi,  tym wszystkim którzy otrzymali promocje doktorskie i habilitacyjne. Wielkość dziedzin i kierunków badań, które Państwo reprezentują od nauk humanistycznych, poprzez społeczne i przyrodnicze, aż po ścisłe stanowi najlepszą wizytówkę uczelni, która choć na tle innych szacownych polskich wszechnic pozostaje wciąż młoda, to jej renoma i prestiż stale rosną, sięgając całego kraju.
    W tym uroczystym dniu chciałbym na ręce jej magnificencji Pani Rektor dr hab. Tamary Zacharuk złożyć gratulacje i wyrazy najwyższego uznania dla społeczności akademickiej Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego. Sukcesy odnoszone przez uczelnię są bowiem zawsze owocem wysiłków podejmowanych na co dzień przez jej wykładowców i studentów. Działania na rzecz dobrego imienia uniwersytetu jednoczą stany profesorski i żakowski, a także jego absolwentów, którzy najczęściej rozwijając własne kariery poza uczelnią, świadczą o tym, jakie wykształcenie i formację otrzymali w trakcie studiów.
    Winszując dotychczasowych osiągnięć całej społeczności Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego, na czele z osobami dzisiaj wyróżnionymi, życzę Państwu satysfakcji z pracy badawczej, dydaktycznej i naukowej, kolejnych sukcesów oraz wysokiej pozycji wśród najlepszych polskich szkół wyższych. Raz jeszcze serdecznie Państwa pozdrawiam.

                                    Z poważaniem

                                          Waldemar Kraska
                                Senator Rzeczypospolitej Polskiej"

  • Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Wojciechem Jasińskim liderem listy Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
    Spotkanie odbędzie się 23 maja (piątek) 2014 r. godz. 16.00
    w Starej Drukarni ( sala konferencyjna)
    ul. Lipowa 82 Sokołów Podlaski.
    Organizatorami spotkania są
    Waldemar Kraska Senator RP,
    Maria Koc Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego
    oraz Zarząd Powiatowy PiS.

  • Spotkanie z poseł Małgorzata Gosiewską

    W poniedziałek 19 maja w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim odbyło się spotkanie z kandydatką do Parlamentu Europejskiego startującą z drugiego miejsca na liście Prawa i Sprawiedliwości w Okręgu Wyborczym Nr 5 Małgorzatą Gosiewską. Organizatorami spotkania byli: senator Waldemar Kraska i radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Maria Koc.

    Małgorzata Gosiewska jest posłem PiS V i VII kadencji, samorządowcem mazowieckim, była doradcą Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego. W swoim programie wyborczym zamierza walczyć o rozwiązanie problemów mazowieckich producentów rolnych, zniesienie embarga na polskie mięso i owoce, zapewnienie stabilności skupu; wykorzystywać szanse i możliwości dalszego rozwoju Województwa Mazowieckiego, zabiegać o odłączenie od bogatej Warszawy; inicjować działania na rzecz wzmocnienia pozycji Polski w Europie. Jak mówi kandydatka: „ Polska powinna pełnić rolę mostu w relacjach Wschód-Zachód, a nie być granicą UE. Musimy umiejętnie, z korzyścią dla Polski i Europy, wykorzystywać położenie geograficzne i historyczne doświadczenia. Śp. Lech Kaczyński zawsze powtarzał: „im więcej będziemy mieć przyjaciół na Wschodzie, tym silniejsi będziemy na Zachodzie”.
    W trakcie spotkania mieszkańcy Kosowa Lackiego poruszali tematy dotyczące przekazu medialnego aktualnych wydarzeń w Polsce, rolnictwa, polityki zagranicznej, ordynacji wyborczej, lokalne.

  • Waldemar Kraska - Senator RP
    Maria Koc - Radna Województwa Mazowieckiego
    zapraszają na
    spotkanie
    z Małgorzatą Gosiewską
    kandydatką w wyborach
    do Parlamentu Europejskiego 2014

    Spotkanie odbędzie się 19 maja (poniedziałek) 2014 r. godz.19.00
    w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim ul. Słoneczna

    lista nr 4 Prawo i Sprawiedliwość

  • Spotkanie z posłem Zbigniewem Kuźmiukiem

    W piątek 9 maja odbyło się w Sokołowie Podlaskim spotkanie z kandydatem do Europarlamentu Zbigniewem Kuźmiukiem, posłem na Sejm RP obecnej i IV kadencji. Na spotkanie przybyło około 100 osób.
    W trakcie spotkania poseł mówił o swoim programie wyborczym, jego najważniejsze elementy to: wyrównanie dopłat bezpośrednich dla polskich rolników starych i nowych krajach Unii europejskiej – w Polsce wynoszą one ok.220 euro na hektar, w Niemczech o 130 euro więcej; zablokowanie niekorzystnej dla Polski polityki klimatycznej Unii Europejskiej – planowana przez UE redukcja CO2  o 43% do 2030 r. może doprowadzić do likwidacji polskiego górnictwa i upadku polskiej energii opartej na węglu; wsparcie polityki prorodzinnej w państwach członkowskich; wsparcie dla realizacji zasady zrównoważonego rozwoju kraju poprzez sprawiedliwą politykę regionalną.
    W trakcie spotkania padło wiele pytań ze strony przybyłych na spotkanie, które dotyczyły obecnej sytuacji politycznej i ekonomicznej kraju. Nie zabrakło pytań o polskie szkolnictwo, system podatkowy, politykę prorodzinną.

     Zbigniew Kuźmiuk jest doktorem nauk ekonomicznych, absolwentem Wydziału Ekonomicznego Politechniki Świętokrzyskiej  oraz studiów doktoranckich na Wydziale Finansów i Statystyki SGPiS – obecnie SGH. W latach 2004-2009 był posłem do Parlamentu Europejskiego,  w latach 1999-2001 marszałkiem Województwa Mazowieckiego.
    Spotkanie z posłem Zbigniewem KuźmiukiemSpotkanie z posłem Zbigniewem Kuźmiukiem
  • Spotkanie z posłem Zbigniewem Kuźmiukiem 9 maja 2014

  • Serdecznie zapraszamy na spotkanie z kandydatem do Europarlamentu Zbigniewem Kuźmiukiem.
    Spotkanie odbędzie się 9 maja (piątek) o godzinie 19.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Sokołowie Podlaskim ul. Wolności 21.

  • 223. Rocznica Konstytucji 3 Maja

    W tym roku senator Waldemar Kraska uczestniczył w obchodach 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Łosicach i Sokołowie Podlaskim.
    W Łosicach uroczystości zainaugurowane zostały mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Zygmunta. Następnie zebrani przemaszerowali pod obelisk upamiętniający rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, gdzie miały miejsce przemówienia okolicznościowe i złożenie wieńców. Uczniowie łosickiej Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki zaprezentowali program artystyczny.
    Z kolei w Sokołowie Podlaskim po mszy świętej w kościele konkatedralnym zebrani wysłuchali programu patriotycznego w wykonaniu zespołu wokalnego Voci Cantati pod kierownictwem B. Kaczmarek. Następnie odbył się przemarsz ulicami miasta i złożenie kwiatów w miejscach pamięci narodowej.
    W imieniu senatora  wiązanki  kwiatów zostały złożone również w Kosowie Lackim i Siedlcach.

  • Spotkanie w Naszej Szkole w Kożuchowie

    W poniedziałek  28 kwietnia br. senator Waldemar Kraska uczestniczył w spotkaniu z wizytatorami ds. ewaluacji w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Kożuchowie.
    Ewaluacja zewnętrzna jest elementem systemu nadzoru pedagogicznego zatwierdzonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i ma na celu gromadzenie informacji na temat jakości pracy szkół i funkcjonowania systemu edukacyjnego. Wobec szkół ministerstwo stawia konkretne wymagania dotyczące m.in. wyników w nauce, rozwijanie aktywności uczniów, współpraca z rodzicami i środowiskiem lokalnym, organizacja pracy.
    Spotkanie w którym uczestniczył pan senator miało na celu wymianę doświadczeń dotyczących współpracy ze szkołą oraz ich ocenę.

  • Jubileusz 590-lecie Sokołowa Podlaskiego

    W czwartek 24 kwietnia w sali konferencyjnej sokołowskiego urzędu miasta obyła się uroczysta sesja Rady Miasta inaugurująca obchody 590-lecia nadania praw miejskich. Uroczystości zostały poprzedzone mszą świętą koncelebrowaną przez ks. biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza w kościele konkatedralnym. Po eucharystii złożono kwiaty pod pomnikiem ks. Stanisława Brzóski.
    Z tej okazji senator Waldemar Kraska wystosował list z życzeniami skierowany do burmistrza miasta oraz przewodniczącego rady:

    „Panie Burmistrzu,
    Panie Przewodniczący,
    Panie i Panowie Radni,
    Dostojni Goście,
    Drodzy Mieszkańcy!

    Pragnę przekazać serdeczne pozdrowienia wszystkim zgromadzonym na Uroczystej Sesji Rady Miejskiej, uświetniającej obchody Jubileuszu 590-lecia Sokołowa Podlaskiego. Bardzo dziękuję za zaproszenie na dzisiejszą uroczystość, niestety obowiązki parlamentarne uniemożliwiają mi osobiste w niej uczestnictwo.

    Jubileusz nadania praw miejskich stanowi niezmiernie ważne wydarzenie w życiu Sokołowa Podlaskiego i jego mieszkańców. Wielu z nas jest związanych z tym miastem, jako miejscem urodzenia, pracy czy centrum życia kulturalnego. Wspólne przedsięwzięcia i praca skłaniają do refleksji i spojrzenia z perspektywy na osiągnięcia i sukcesy. Jest to też doskonała okazja do formułowania przyszłych projektów i planów. Poprzez organizację obchodów 590-lecia nadania praw miejskich wyrażany jest szacunek dla poprzednich pokoleń za ich dorobek i osiągniecia, a także podziękowanie za przywiązanie do miejscowości. Rozwój każdego miasta zależy przede wszystkim od jego mieszkańców, którzy decydują o obliczu swojej małej Ojczyzny. Nasze plany i ich realizacja tworzą wspólne dobro i pomyślność.

    Życzę Panu Burmistrzowi, Radzie Miasta oraz całej społeczności Sokołowa Podlaskiego, by dalej świadczyli swoim przykładem o wielkim przywiązaniu do miasta oraz by w najbliższych latach spełniły się Wasze najważniejsze plany i oczekiwania.  Życzę wytrwałości i skuteczności w podejmowaniu takich decyzji, które w przyszłości będą procentować rozwojem miasta i dobrobytem mieszkańców.
    Raz jeszcze gratuluję pięknego Jubileuszu i łączę serdeczne pozdrowienia, skierowane do wszystkich uczestników dzisiejszej uroczystości.

                     Z wyrazami szacunku
                                                                                               Waldemar Kraska
                                                                                 Senator Rzeczypospolitej Polskiej”


    zdjęcie źródło:podlasie24.plzdjęcie źródło:podlasie24.pl
  • Konkurs "Ja i moja rodzina"

    3 kwietnia b.r. w Zespole Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu „Ja i Moja Rodzina”. Organizatorami konkursu był Wydział Katechezy Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie wraz z Zespołem Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim.
    Honorowy patronat nad konkursem objął senator Waldemar Kraska, był też jednym z fundatorów nagród. Pan senator niestety z powodu obowiązków parlamentarnych nie mógł osobiście uczestniczyć w uroczystości, reprezentował go pracownik biura Maciej Kulikowski.

    Na konkurs wpłynęło 116 prac, w różnych kategoriach, z których wybrano najlepsze, były to prace plastyczne oraz listy – poświęcone rodzinie. Przedstawiciele 11 placówek oświatowych z rejonu, które nadesłały prace, zostali wyróżnieni i nagrodzeni przez organizatorów w obecności zaproszonych gości.
    Głównym celem konkursu było promowanie rodziny i silnych więzi międzypokoleniowych, prezentacja i popularyzacja plastycznej twórczości dzieci, integracja rodzin wychowujących dzieci niepełnosprawne.
     
     
  • Obchody Miesiąca Pamięci Narodowej w Siedlcach

    2 kwietnia br. w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbyły się uroczystości upamiętniające Miesiąc Pamięci Narodowej. Pierwsze spotkanie dla młodzieży szkół siedleckich odbyło się o godz. 11.00, był to wykład Jacka Odziemczyka nauczyciela historii z Sokołowa Podlaskiego – „Synkowie moi, poszedłem w bój” –Południowe Podlasie w walce o niepodległość. Po wykładzie odbył się krótki koncert "Żołnierze niezłomni - Podziemna Armia powraca" w wykonaniu Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka.

    Wieczorem, o godz. 18.00 miało miejsce drugie spotkanie, skierowane tym razem do mieszkańców miasta. Głównym punktem programu był okolicznościowy koncert pt. "Żołnierze niezłomni - Podziemna Armia powraca" w wykonaniu Leszka Czajkowskiego, Andrzeja Perkmana, Pawła Piekarczyka i Jerzego Zelnika.
    Organizatorami uroczystości byli: Fundacja Gazety Podlaskiej w Siedlcach, Klub Gazet Polskiej i Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego w Siedlcach.
    Honorowy patronat nad imprezą objęli: senator Waldemar Kraska, poseł Krzysztof Tchórzewski, prezydent Siedlec Wojciech Kudelski, starosta siedlecki Zygmunt Wielogórski.

  • Jubileusz 10-lecia Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

    W tym tygodniu Sokołowski Uniwersytet Trzeciego Wieku obchodził Jubileusz 10-lecia swej działalności. Z tej okazji senator Waldemar Kraska wystosował list gratulacyjny skierowany do Przewodniczącego Rady Słuchaczy:
     
                                                                                    „Szanowny Pan
                                                                                     Jerzy Maksjan
                                                                                      Przewodniczący Rady Słuchaczy
                                                                                      SUTW        
                        
    Serdecznie gratuluję Jubileuszu 10-lecia działalności Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Z tej okazji wszystkim słuchaczom składam najlepsze życzenia zdrowia, radości i ciekawych wykładów w kolejnych semestrach. Życzę realizacji niespełnionych marzeń, na które wcześniej brakowało czasu, wytrwałości w zdobywaniu wiedzy i udanych spotkań w gronie przyjaciół.
    Jako Senator Rzeczypospolitej Polskiej dostrzegam ogromną rolę  działań w dziedzinie edukacji,  kultury i integracji w środowisku ludzi starszego pokolenia, które często stają się sposobem na życie.
    Ludzie dojrzali wiekowo podejmują w dzisiejszych czasach skuteczną walkę z bezczynnością i nudą poprzez permanentną naukę oraz dążenie do rozwoju intelektualnego. Aktywne uczestnictwo w zajęciach jest doskonałą okazją do poznawania nowych ludzi i nawiązywania  znajomości. Jest najlepszą alternatywą samotności oraz satysfakcją z zaspokojenia życiowych pragnień, a przede wszystkim poczuciem przydatności społecznej.
    Wszystkim Państwu życzę pomyślności oraz szacunku bliskich. Mam nadzieję, że będziecie Państwo nadal kontynuować tę działalność.
                                                                                          Z poważaniem
                                                                                      Waldemar Kraska
                                                                                            Senator RP”


                                  
    Sokołowski Uniwersytet Trzeciego Wieku jest najstarszą tego typu placówką na Mazowszu po Warszawie, powstał w lutym 2004 roku w Sokołowskim Ośrodku Kultury. Głównym założeniem jego działalności była aktywizacja intelektualna i społeczna ludzi starszego pokolenia. Obecnie do uniwersytetu zapisanych jest 180 osób, a siedziba mieści się w Sokołowskim Ośrodku Kultury. W ciągu 10 lat działalności słuchacze mieli okazję skorzystać z różnych form edukacji: wykłady z zakresu: historii sztuki, kulturoznawstwa, literatury, socjologii, psychologii, ochrony zdrowia, warsztaty: plastyczne, psychologiczne, obsługi komputera, taneczne, seanse filmowe i spektakle teatralne, zajęcia ruchowe, aerobik, callanetics, aqua aerobik, wyjazdy studyjne, spotkania z ludźmi kultury i sztuki.

    zdjęcie źródło: zyciesokolowa.plzdjęcie źródło: zyciesokolowa.pl
  • Z okazji Dnia Kobiet pragnę złożyć wszystkim Paniom serdeczne życzenia pomyślności, spełnienia marzeń, aby każdy dzień był wyjątkowy, wypełniony radością i osobistymi oraz zawodowymi sukcesami.


    Waldemar Kraska
    Senator RP

  • Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

    W poniedziałek 3 marca senator Waldemar Kraska uczestniczył w obchodach Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W kościele św. Stanisława w Siedlcach odprawiona została uroczysta msza święta  koncelebrowana, której  przewodniczył bp Piotr Sawczuk, biskup pomocniczy diecezji siedleckiej. Następnie zgromadzeni złożyli wieńce pod tablicą „Szesnastu” na ul. Piłsudskiego i pod pomnikiem Sybiraków obok kościoła pw. Św. Stanisława.

    Kolejna część uroczystości odbyła się pod pomnikiem Żołnierzy V i VI Brygady Wileńskiej AK na Skwerze Wileńskim, gdzie uczestnicy uroczystości przemaszerowali w asyście orkiestry wojskowej. Tam po odśpiewaniu hymnu państwowego i przemówieniu prezydenta miasta Siedlce złożono kwiaty i zapalono znicze pamięci. Tego dnia miało miejsce także poświęcenie rond: Narodowych Sił Zbrojnych ( przy ul. Kazimierzowskiej ) oraz Żołnierzy Wyklętych ( ul. Monte Cassiono ).
    Obchodom Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych towarzyszyły także wykłady: „Por. WP/ mjr NSZ Karol Sęk (1893-1952) – „wyklęty” komendant XII Okręgu NSZ z Podlasia” – dr Mariusza Bechta z Instytutu Pamięci Narodowej, „Funkcjonariusze Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Siedlcach 1944-1948” – dr Wiesława Charczuka oraz wykład  „Ofiary Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Siedlcach” – Sławomira Kordaczuka.

    Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony był także w Kosowie Lackim, gdzie z inicjatywy pana senatora w sobotę 1 marca odprawiona została msza święta, po której złożono kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych. W uroczystości oprócz senatora Kraski uczestniczyli także działacze Prawa i Sprawiedliwości powiatu sokołowskiego, przedstawiciele samorządu lokalnego, mieszkańcy miasta.


  • Studniówka Liceum Ogólnkoształcącego im. Marii Curie-Skłodowskiej

    15 lutego maturzyści I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim bawili się na Balu Studniówkowym w restauracji „U Ojdanów”. W uroczystości wziął udział senator Waldemar Kraska z małżonką. W słowach skierowanych do młodzieży życzył przede wszystkim udanej zabawy oraz sukcesów na egzaminach maturalnych.

    Wielu wrażeń i wzruszeń dostarczył polonez w wykonaniu uczniów klas maturalnych do muzyki Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”. Piękna choreografia połączona z elegancją licealistów wzbudziły zachwyt i wywołały zasłużone owacje. Część taneczna balu rozpoczęła się od wspólnego walca wiedeńskiego. Wiele radości wywołała także część artystyczna uczniów – ciekawa scena teatralna i baletowe występy chłopców. Przedstawiciele Rady Rodziców zadbali o wspaniałą atmosferę imprezy, suto zastawione stoły, dobrą muzykę, pamiątkowe zdjęcia i szampańską zabawę do białego rana.
    źródło: liceum.sokolopodl.pl
  • Konferencja prasowa w Siedlcach

    W poniedziałek 17 lutego w Siedlcach odbyła się konferencja prasowa poświęcona nowemu programowi Prawa i Sprawiedliwości, który został zaprezentowany na warszawskim kongresie partii 15 lutego. W konferencji wzięli udział: senator Waldemar Kraska, poseł Krzysztof Tchórzewski oraz prezydent miasta Siedlce Wojciech Kudelski.

    Nowy program partii pod hasłem: Zdrowie, Praca, Rodzina odzwierciedla aktualne potrzeby Polaków i jest materiałem wyjściowym do dalszych prac nad programem wyborczym.
    Na temat zdrowia mówił senator Waldemar Kraska:
    - To ostatni dzwonek, żeby zająć się polityką prorodzinną Polaków. Zdrowie jest w naszym kraju traktowane jak towar, wprowadzenie mechanizmów wolnorynkowych nie sprawdza się – zaznaczył. Wśród pomysłów swojej partii na zmiany w służbie zdrowia wymienił wzmocnienie roli lekarza rodzinnego, w wyniku czego skróceniu miałyby ulec kolejki do specjalistów. Inny ważny postulat PiS-u to likwidacja NFZ i przekazanie kompetencji kontraktowania usług urzędom wojewódzkim. (...)
    Na pytanie jednego z dziennikarzy, czy usunięcie idiotyzmów nie spowoduje, że wzrośnie składka, senator odpowiedział: - Być może trzeba będzie się do tego uciec - mówił senator.
    W trakcie konferencji poseł Tchórzewski podkreślał wielokrotnie, że rada programowa, czyli organ, którego zadaniem jest czuwaniem nad kierunkiem poczynań PiS powołana została z niezależnych ekspertów.
    Źródło: zyciesiedleckie.pl

    zdjęcie: zyciesiedleckie.plzdjęcie: zyciesiedleckie.pl
  • Uroczystość 31—lecia duszpasterstwa rolników ziemi sokołowskiej

    - Lubię spotkania w Niecieczy ze względu na homilie ks. Stanisława. Ten ich patriotyzm daje nam i dziś nadzieję, pozwala wierzyć, że nie wszystko jeszcze stracone, że trzeba nadal walczyć – powiedział senator Waldemar Kraska na spotkaniu NSZZ RI – W Solidarności rolniczej i nie tylko mieliście z pewnością inną wizję Polski niż dziś obserwujemy. O historii trzeba pamiętać, ale też patrzeć w przyszłość. Dziś walka wygląda inaczej – nie trzeba obawiać się SB, ale presja wciąż jest. (…)

    Spotkanie odbyło się 2 lutego, w niedzielę Matki Boskiej Gromnicznej w Niecieczy, miejscowości, która od lat jest miejscem spotkań rolniczej Solidarności. Proboszczem w miejscowej parafii przez wiele lat był ks. kan. Stanisław Falkowski, kapelan sokołowskiej Solidarności, organizator akcji patriotycznych, autorytet w całym regionie. Organizatorami spotkania był Zarząd Powiatowy NSZZ RI „Solidarność”. Na spotkanie przybyli rolnicy z powiatu sokołowskiego oraz zaproszeni goście. Uroczystość poprzedziła msza święta w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.
    Źródło: zyciesokolowa.pl

    autor zdjęcia: Bożena Gontarzautor zdjęcia: Bożena Gontarz
  • Zbiórka podpisów pod wnioskiem o referendum w obronie Lasów Państwowych i Polskiej Ziemi.

    Trwa akcja zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum w obronie Lasów Państwowych i Polskiej Ziemi.
    Zapraszamy do włączenia się w akcję zbiórki podpisów w tej  sprawie. W naszym biurze  w  można podpisać wspomniany wniosek lub pobrać jego formularz i zbierać podpisy. Poniżej podajemy także link do pobrania wniosku ze strony www.ekorozwój.pl.
    http://www.ekorozwoj.pl/images/stories/lista_referendum_lasy2014.pdf

    zdjęcie źródło  www.sxc.huzdjęcie źródło www.sxc.hu
  • Jubileusz 30-lecia Sokołowskiego Koła Niewidomych

    W czwartek 30 stycznia w sali Oratorium księży salezjanów odbyła się uroczystość jubileuszowa 30-lecia działalności Koła Niewidomych w Sokołowie Podlaskim. Uroczystość poprzedziła msza święta odprawiona przez księdza Henryka, który opiekuje się kołem. Na uroczystość przybyli prezes Polskiego Związku Niewidomych Okręgu Mazowsze, przedstawiciele: burmistrza miasta i dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury, obecna była kierownik Centrum Pomocy Rodzinie, senatora Waldemara Kraskę reprezentowała dyrektor biura Joanna Malinowska, która w jego imieniu przekazała na ręce prezes pani Eugenii Gogół życzenia. Poniżej treść życzeń:

    „Z okazji Jubileuszu Trzydziestolecia Sokołowskiego Koła Polskiego Związku Niewidomych pragnę przekazać wszystkim jego członkom na czele z Panią Prezes Eugenią Gogół  serdeczne  życzenia zdrowia i pomyślności osobistej.
     Dzisiejsze spotkanie jest doskonałą okazją aby pochylić się nad niezwykle ważną problematyką dbania o godność osób niewidomych  i niedowidzących, wyrównywania ich szans, właściwego miejsca  w społeczeństwie oraz wspomagania w działaniach.
    Państwa dotychczasowe działania to praca i wielki wysiłek, którego Wam nie brakuje i dzięki któremu funkcjonujecie i staracie się jak najlepiej przystosować do codziennego życia. Dziękuję Państwu za dotychczasową aktywność i życzę, aby była ona nie tylko powodem do radości, ale także bodźcem do dalszej pracy. Życzę także  aby w realizacji dalszych zadań towarzyszyły wytrwałość, konsekwencja i przede wszystkim życzliwość.
    Niech dzisiejsze jubileuszowe spotkanie dostarczy wspaniałych wrażeń, wzruszeń i pozostanie miłym przeżyciem na długie lata.”
                                                                                                                   Z poważaniem
                                                                                                               Waldemar Kraska
                                                                                             Senator Rzeczypospolitej Polskiej”    

    Uroczystości towarzyszyły występy zespołu Szara Band działającego przy Zespole Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim.

    Jubileusz 30-lecia Sokołowskiego Koła NiewidomychJubileusz 30-lecia Sokołowskiego Koła Niewidomych
  • Narada Służbowa Sokołowskiej Policji

    24 stycznia w sali konferencyjnej starostwa powiatowego w Sokołowie Podlaskim odbyła się narada służbowa podsumowująca realizację zadań komendy Powiatowej Policji w 2013 roku. W naradzie obok komendanta sokołowskiej policji mł. insp. Wiesława Nasiłowskiego, zastępcy komendanta Marka Żero uczestniczył zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Janusz Stępniak, który omówił wyniki pracy sokołowskiej policji na tle pozostałych jednostek województwa mazowieckiego.

    Rok 2013 był podobny do roku poprzedniego, jeżeli chodzi o liczbę przestępstw, wzrosła natomiast o 2% ich wykrywalność i wyniosła 88,6 %. Według zastępcy mazowieckiego komendanta niepokoi liczba włamań, których na terenie powiatu sokołowskiego w 2013 roku było aż 158 oraz kradzieże samochodów. Tego typu przestępstwa są najbardziej uciążliwe dla mieszkańców i powinny być poddane szczegółowej analizie - jak powiedział Janusz Stępniak - może należałoby zmienić dyslokację służby lub objąć monitoringiem inne obszary.
    W naradzie wziął udział senator Waldemar Kraska.
    źródło:www.rc.fmźródło:www.rc.fm
  • Opłatek członków i sympatyków Prawa i Sprawiedliwości powiatu sokołowskiego

  • Opłatek Kół Rodziny Radia Maryja w Drohiczynie

    19 stycznia senator Waldemar Kraska uczestniczył w spotkaniu opłatkowym  Kół Rodziny Radia Maryja z diecezji drohiczyńskiej. Spotkanie poprzedziła msza święta  w katedrze p.w. Trójcy Świętej celebrowana przez ks. prał Tadeusza Osińskiego z Łochowa wspólnie z ks. inf. Janem Sobechowiczem z Sokołowa Podlaskiego, ks. kan. Markiem Wróblem z Budzisk. oraz o. Marcinem Krupą CSSR z Torunia. Homilię wygłosił o. Marcin Krupa, podkreślił, że świętowanie potrzebne jest nie Panu Bogu, ale ludziom, których Bóg zaryzykował uczynić swymi dziećmi. Mówił także, że Rodzina Radia Maryja, tak jak każda ludzka wspólnota, wzorowana na rodzinie, ma wielkie zadanie w naszej ojczyźnie - musi broniąc w ludziach dziecięctwa Boga.
    Po mszy świętej zebrani złożyli sobie życzenia i podzielili się opłatkiem. Na spotkaniu obecny był także  biskup drohiczyński Antoni Dydycz.
    źródło: drohiczynska.pl

  • Spotkanie opłatkowe w Siedlcach

    - Coraz większa liczba osób gromadzi się na naszych noworocznych spotkaniach opłatkowych, dlatego życzę  wam zaangażowania i dobrych owoców pracy w klubie Prawo i Sprawiedliwość. W wyborach do Parlamentu Europejskiego musimy być bardziej aktywni, szczególnie na obszarach wiejskich - mówił senator Waldemar Kraska na spotkaniu noworoczno-opłatkowym w Centrum Charytatywno-Duszpasterskim w Siedlcach.
    Około 200 działaczy i sympatyków Prawa i Sprawiedliwości wzięło udział w spotkaniu w niedzielę 12 stycznia. Spotkanie poprzedziła msza święta pod przewodnictwem biskupa siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego w siedleckiej katedrze w której uczestniczyli parlamentarzyści, władze i radni miasta Siedlce, przedstawiciele organizacji, instytucji, przedsiębiorcy oraz zaproszeni goście.
    źródło:podlasie24.pl

  • Pożegnalne spotkanie opłatkowe z księdzem biskupem drohiczyńskim Antonim Pacyfikiem Dydyczem

    W sobotę 4 stycznia odbyło się coroczne spotkanie opłatkowe organizowane przez księdza  biskupa drohiczyńskiego Antoniego Pacyfika Dydycza. Spotkanie to było spotkaniem pożegnalnym, z tego względu, że ksiądz biskup odchodzi w tym roku na emeryturę. Do Drohiczyna przybyło ok. 200 osób: parlamentarzyści, przedstawiciele władzy różnego szczebla, przedstawiciele służb mundurowych, środowisk kultury i sztuki, stowarzyszeń, instytucji, bractw. W spotkaniu uczestniczył senator Waldemar Kraska wraz z małżonką. Ksiądz biskup składając zebranym życzenia podkreślił, że ta trwająca od kilkunastu lat tradycja ma na celu łączenie ludzi w poszukiwaniu dobra, pomimo różnic, które ich  łączą, różnic wyznaniowych, politycznych czy kulturalnych. Życzył, żeby uczestnicy realizowali swoje cele jako dzieła oparte na wartościach, które każdy może tworzyć opierając się na nauce Chrystusa.
    źródło: drohiczynska.pl

  • Spotkanie opłatkowe w Sokołowie Podlaskim

    20 grudnia w sali konferencyjnej sokołowskiego starostwa powiatowego odbyło się spotkanie opłatkowe, którego organizatorami byli wspólnie  urząd miasta i starostwo. Na spotkanie przybyli parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele zakładów pracy, organizacji. Nie zabrakło błogosławieństwa i słów ewangelii odczytanych przez księdza  prałata Andrzeja Krupę, dzielenia się opłatkiem oraz wspólnego śpiewania kolęd wraz z Zespołem Pieśni i Tańca  Sokołowianie. W spotkaniu wziął udział senator Waldemar Kraska, który zgromadzonym życzył zdrowia, życzliwości ludzkiej  i sukcesów w przyszłym roku, w okresie świątecznym jesteśmy dla siebie nieco bardziej przyjaźni, dlatego – jak mówił – warto pozostawić  ten nastrój w sercach na dłużej.
    źródło:podlasie24.pl

  • Opłatek w Starostwie Powiatowym w Siedlcach

    W piątek, 20 grudnia senator Waldemar Kraska wziął udział w przedświątecznym spotkaniu zorganizowanym przez władze powiatu siedleckiego z biskupem siedleckim Zbigniewem Kiernikowskim. Wzięli w nim udział samorządowcy z terenu powiatu siedleckiego, parlamentarzyści, dyrektorzy placówek podlegających powiatowi, zaproszeni goście.

    Jako pierwszy życzenia zgromadzonym złożył ksiądz biskup, życząc aby w tych dniach było jak najwięcej miejsca i gotowości przyjmowania słowa Bożego, abyśmy dzieląc się opłatkiem mogli bardziej przeżywać  to co jest związane z pojednaniem, przebaczeniem, z radością bycia w komunii.  Z kolei senator Kraska życzył zgromadzonym ciepłych świąt oraz zdrowia – życzę Państwu jako lekarz dużo zdrowia, bo zdrowie jest nam bardzo potrzebne – mówił  - a jeżeli już niestety będziemy chorzy, to życzę aby kontakt ze służbą zdrowia był jak najlepszy, abyście Państwo mogli uzyskać pomoc jak najlepszą. - Myślę, że każdy człowiek ma w sobie pierwiastek dobra i chciałby się tym dobrem podzielić z najbliższą osobą  - powiedział także senator.

    źródło: podlasie24.pl
  • Nowy tomograf komputerowy w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach

    26 listopada w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach odbyła się uroczystość oficjalnego przekazania do użytkowania nowego tomografu komputerowego. Nowy aparat pracuje już od 2 miesięcy i zapewnia wysokiej jakości badania przy niskim promieniowaniu. Jego wielkim atutem jest także skrócenie czasu badania, które trwa 2-3 sekundy, a nie jak do tej pory 20.  Pozwala na wykonywanie wielu badań onkologicznych, naczyniowych, mózgowych, w obszarze klatki piersiowej, brzucha i miednicy małej, procedur ortopedycznych  i innych.

    Nowe możliwości pozwalają również na badania serca i naczyń wieńcowych ,  badania jelita cienkiego oraz jelita grubego. Wyświetlane na monitorze relaksujące sceny wideo lub kreskówki działają uspokajająco zarówno na dzieci jak i dorosłych pacjentów. System automatycznych instrukcji głosowych pozwala na wydawanie poleceń w języku rozumianym przez pacjenta. W niskim położeniu blatu możliwy jest łatwy dostęp dla pacjentów poruszających się na wózkach inwalidzkich. Nowy tomograf został zakupiony ze środków własnych szpitala, jego koszt to 3,2 mln. zł.
    W uroczystości wziął udział senator Waldemar Kraska.
    zdjęcie źródło:podlasie24.plzdjęcie źródło:podlasie24.pl
  • Finał okręgowy konkursu "List do taty"

    Na konkurs do Biura Senatora Waldemara Kraski wpłynęło ogółem 85 prac z 7 szkół podstawowych z terenów powiatu łosickiego, siedleckiego, sokołowskiego oraz ze szkoły w Jeziorze.
    Laureatką  konkursu została Sowa Aleksandra – uczennica  Szkoły Podstawowej nr 10 w Siedlcach. Laureatka wraz z opiekunem lub nauczycielem będą gośćmi senatora Waldemara Kraski podczas spotkania finalistów w Senacie RP połączonego z oficjalnym ogłoszeniem wyników etapu ogólnopolskiego w dniu 27 listopada b.r.
    Dodatkowo senator Waldemar Kraska przyznał nagrody za I, II i III miejsce oraz wyróżnienia.

    Poniżej lista osób nagrodzonych i wyróżnionych:
    I miejsce – Buczyński Tomasz – Szkoła Podstawowa Nr 4 w Sokołowie Podlaskim
    II miejsce – Kondraciuk Martyna – Szkoła Podstawowa Nr 10 w Siedlcach
    III miejsce – Żochowska Joanna – Zespół Oświatowy w Bielanach
    Wyróżnienia:
    Piotrowski Paweł – Szkoła Podstawowa Nr 4 w Sokołowie Podlaskim
    Aftyka Paulina – Szkoła Podstawowa Nr 10 w Siedlcach
    Jówko Konrad – Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Niecieczy
    Soćko Natalia – Szkoła Podstawowa Nr 10 w Siedlcach
    Kałan Patryk – Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Mostowie
    Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział.

    Organizatorami konkursu była Komisja Rodziny i Polityki Społecznej Senatu RP oraz zespół Tato.Net Fundacji im. Cyryla i Metodego, partnerami konkursu -senatorowie i biura senatorów, którzy zadeklarowali chęć zorganizowania konkursu.
    Konkurs przeprowadzony został na terenie całego kraju, w okręgach wyborczych senatorów, którzy zadeklarowali chęć przystąpienia do niego. Skierowany był do uczniów klas V i VI szkół podstawowych.
    Przedmiotem konkursu była praca pisemna na temat: „Kim jest i co dla mnie znaczy mój tata?”, opisująca relacje z ojcem, ojczymem lub ojcem zastępczym. Prace oceniane były według kryteriów: samodzielność pracy, szczerość i autentyczność, umiejętność pokazania roli ojca we własnym życiu dziecka - uczestnika  oraz w jego rodzinie, forma i staranność pracy.
    Celem konkursu było:
    - skierowanie uwagi opinii publicznej na zagadnienia związane z niezastąpioną rolą ojca w życiu dziecka,
    - zaangażowanie jak największej liczby szkół w propagowaniu roli ojca w budowaniu harmonii rodzinnej i procesie wychowawczym dzieci,
    - tworzenie lokalnych środowisk wspierających kulturę odpowiedzialnego ojcostwa,
    - propagowanie przykładów dobrego godzenia życia rodzinnego z pracą zawodową ojców rodzin,
    - zainteresowanie rolą ojców w polskich rodzinach, a w szczególności w życiu i rozwoju emocjonalnym dziecka.
    Finał okręgowy konkursu Finał okręgowy konkursu "List do taty"
  • Uroczystości w Dziewulach

    11 listopada w miejscowości Dziewule obchody Święta Niepodległości połączone były z otwarciem nowej strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej i świetlicy wiejskiej. O godz. 12.00  odbyła się msza święta, po której złożono wieńce pod pomnikiem upamiętniającym uciekinierów z transportu na Syberię  zamordowanych 25/26.03.1945 r. przez NKWD na stacji Dziewule oraz wszystkim walczącym o wolność i niepodległość Ojczyzny. Następnie wszyscy zgromadzeni przeszli na plac przed nową strażnicą.

    Około Godz. 13.30 odbył się uroczysty apel, wręczono odznaczenia dla zasłużonych strażaków. Podczas uroczystości odbyło się przekazanie lekkiego samochodu ratownictwa technicznego dla OSP Zbuczyn.
    W uroczystym otwarciu strażnicy OSP oprócz władz samorządowych Gminy Zbuczyn i zaproszonych gości wzięli udział przedstawiciele zaprzyjaźnionych samorządów z Rumunii i Ukrainy. Nie zabrakło również licznie przybyłych mieszkańców wsi Dziewule.
    W imieniu senatora Waldemara Kraski w uroczystościach udział wzięła Joanna Malinowska, która złożyła wiązankę kwiatów oraz odczytała list okolicznościowy.
    źródło:podlasie24.pl
    zdjęcie źródlo:podlasie24.plzdjęcie źródlo:podlasie24.pl
  • Obchody Święta Niepodległości

    11 listopada jak co roku senator Waldemar Kraska wziął udział w obchodach Święta Niepodległości. W Kosowie Lacki o godzinie 10.00  odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny po której zgromadzeni przeszli pod pomnik marszałka Józefa  Piłsudskiego, gdzie złożono kwiaty. Senator Kraska złożył także kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych.

    W Sokołowie Podlaskim z kolei uroczysta msza święta odbyła się w kościele księży Salezjanów o godzinie 12.00. Po mszy zespoły  wokalne VOCI CANTATI i VOCI BAMBINI wykonały koncert patriotyczny „Pieśni ojców naszych”. Następnie złożono kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości. O godzinie 14.00 odbył się IV Bieg Niepodległości.   W tym roku wzięło w nim udział ponad 350 osób w trzech kategoriach: uczniowie szkół podstawowych, młodzież i dorośli.
    W tym dniu pracownicy biur w imieniu senatora złożyli także wiązanki kwiatów  w Siedlcach, Łosicach i Dziewulach.
    zdjęcie źródło: gazetapodlasia.plzdjęcie źródło: gazetapodlasia.pl
  • Uroczystości w Wiśniewie

    W niedzielę 27 października w Wiśniewie odbyły się uroczystości z okazji 595. rocznicy pierwszej wzmianki o Wiśniewie, 40. rocznicy powołania Gminy Wiśniew oraz nadania herbu.
    Uroczystości rozpoczęły się sesją rady gminy, następnie odprawiona została mszą święta w kościele parafialnym. Kolejnym punktem uroczystości było  posadzenie  symbolicznego drzewka wiśni przed budynkiem urzędu gminy, rozdano również 27 drzewek wiśni wszystkim sołtysom z gminy.

    Na zakończenie wciągnięto na masz flagę herbową oraz zawieszono w urzędzie gminy herb.
    Dzień wcześniej miało miejsce otwarcie wystaw „Gmina Wiśniew na starych fotografiach” oraz „Tajemnice Rezerwatu Jata”, po których odbyła się sesja popularno-naukowa z okazji 595. rocznicy pierwszej wzmianki o Wiśniewie oraz 40-lecia gminy. Sobotnie uroczystości zakończył koncert.
    W uroczystościach wzięli udział parlamentarzyści  wśród których był senator Waldemar Kraska, samorządowcy, radni gminy, mieszkańcy.

    zdjęcie źródlo:podlasie24.plzdjęcie źródlo:podlasie24.pl
  • Dzień Edukacji Narodowej

    Dnia 15 października 2013 roku w Siedlcach w Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego z okazji Dnia Edukacji Narodowej prezydent Siedlec Wojciech Kudelski nagrodził dyrektorów oraz nauczycieli przedszkoli i szkół. Dyplomy i nagrody odebrało 53 osoby.
    Z okazji Dnia Edukacji Narodowej senator Waldemar Kraska wystosował list okolicznościowy, który został odczytany podczas tej uroczystości.

                                                                                                Szanowny Pan
                                                                                                Wojciech Kudelski
                                                                                                Prezydent Miasta Siedlce
                        
         Serdecznie dziękuję Panu Prezydentowi za zaproszenie na Obchody Dnia Edukacji Narodowej. Niestety zobowiązania parlamentarne  uniemożliwiają mi osobiste uczestnictwo w tym wydarzeniu.
    Drodzy Nauczyciele, Dyrektorzy Szkół, Pracownicy Oświaty, Szanowni Państwo!
        Dzień Edukacji Narodowej to szczególne święto, święto wszystkich nauczycieli oraz pracowników oświaty. Pragnę podziękować Wszystkim Państwu za pasję, entuzjazm oraz trud włożony w wychowanie naszych najmłodszych mieszkańców. Zaraz po rodzicach to właśnie Wy kształtujecie postawy patriotyczne, społeczne oraz wskazujecie ponadczasowe wartości.  
        Niech każdego dnia towarzyszy Wam pogoda ducha oraz twórcza pasja przekazywania wiedzy, kształtowania postaw młodych ludzi i wpływania na ich życiowe wybory. Życzę satysfakcji z pracy pedagogicznej i poczucia ważności wykonywanego zawodu. To dzięki Wam, wielu młodych ludzi poznaje siebie i swoje predyspozycje, odkrywa talenty i pasje, znajduje motywacje do zmagania się ze swoimi słabościami. W dzisiejszej niełatwej rzeczywistości, to właśnie Wy stajecie się dla młodych ludzi szansą na odnalezienie właściwych wzorców.
    Z tej okazji pragnę złożyć Państwu serdeczne życzenia. Dziękuję za dotychczasowe zaangażowanie i pracę szczególnie tym z Was którzy otrzymacie w tym roku nagrody za osiągnięcia dydaktyczno – wychowawcze, życząc jednocześnie dalszych sukcesów w realizacji podjętych zadań.
    Proszę przyjąć moje wyrazy szacunku i wszelkiej pomyślności.
                                                                                Z poważaniem

                                                                              Waldemar Kraska
                                                                    Senator Rzeczypospolitej Polskiej


    Siedlce, dnia 15 października 2013 roku

    zdjęcie  źródło: podlasie24.plzdjęcie źródło: podlasie24.pl
  • Międzynarodowy Dzień Białej Laski

    W czwartek 17 października w oratorium działającym przy kościele księży salezjanów odbyło się spotkanie integracyjne osób niewidomych i niedowidzących z terenu powiatu sokołowskiego. Spotkanie zorganizował Zarząd Związku Niewidomych w Sokołowie Podlaskim w związku z obchodami Dnia Białej Laski, które corocznie przypada na dzień 15 października. Z tej okazji senator Waldemar Kraska wystosował życzenia, które w jego imieniu przekazała Joanna Malinowska - dyrektor biura. Poniżej treść życzeń:

    Sokołów Podlaski, dnia 17 października 2013 r.
    Szanowna Pani
    Eugenia Gogół
    Prezes Zarządu Koła PZN
    w Sokołowie Podlaskim


    Z okazji Międzynarodowego Dnia Niewidomych i Niedowidzących pragnę przekazać wszystkim członkom Polskiego Związku Niewidomych w Sokołowie Podlaskim serdeczne życzenia zdrowia, pomyślności osobistej, sił  i optymizmu.
    Dziękuję Zarządowi Koła PZN z Panią Prezes na czele za aktywność i pamięć o osobach dotkniętych brakiem wzroku. Osobowość człowieka kształtuje się nie poprzez piękne słowa, ale przez pracę i wielki wysiłek. Tego wysiłku Wam nie brakuje i dzięki niemu funkcjonujecie i jak najlepiej staracie się przystosować do życia w codziennym trudzie.  
    W Dniu Białej Laski osoby niewidome przypominają społeczeństwu, że istnieją, że chcą żyć tak jak wszyscy inni obywatele kraju: bez ograniczeń, bez marginalizacji i wykluczenia oraz bez fałszywej litości,  mają prawo do godnego życia i wszechstronnego wsparcia w swoich poczynaniach zarówno ze strony władz, jak i pozostałych członków społeczeństwa.
    Życzę Państwu, aby w realizacji celów i planów towarzyszyły  zawsze konsekwencja, wytrwałość i życzliwość ludzi. Dzisiejszy  dzień powinien być dla Państwa świętem, a dla wszystkich pozostałych dniem prawdy i szczególnej uwagi.

    Z poważaniem

    Waldemar Kraska
    Senator Rzeczypospolitej Polskiej

    zdjęcie źródło:polskalokalna.plzdjęcie źródło:polskalokalna.pl
  • Inauguracja Roku Akademickiego na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznycm w Siedlcach

    1 października w auli Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach odbyła się już po raz 45 inauguracja nowego roku akademickiego. Uroczystości poprzedziła msza święta w katedrze siedleckiej pod przewodnictwem biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego.
    W nowym roku akademickim naukę w siedleckiej uczelni pobierać będzie 9 tys. studentów, w tym ok. 100 zagranicznych na 22 kierunkach studiów I stopnia i 14 kierunkach II stopnia. Na uczelni studiuje także ok. 300 studentów niepełnosprawnych.
     Na uroczystości przybyli licznie zaproszeni goście: duchowni, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, prezesi, dyrektorzy i właściciele firm siedleckich, przedstawiciele gospodarki i biznesu oraz instytucji współpracujących z uniwersytetem, przedstawicieli uczelni krajowych i zagranicznych.  Wśród zaproszonych gości był także senator Waldemar Kraska, który zabrał głos:


    Jego Magnificencja
    Prof. dr hab. Tamara Zacharuk
    Rektor Uniwersytetu
    Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach


    Z okazji inauguracji roku akademickiego 2013/2014 na ręce Pani Rektor kieruję najserdeczniejsze życzenia dla całej społeczności akademickiej Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.
    Początek nowego roku to moment wyjątkowy dla każdej uczelni – zarówno dla kadry naukowo – dydaktycznej jak i dla studentów. Szczególne znaczenie ma on dla rozpoczynających naukę słuchaczy I roku. Uroczysta inauguracja jest też świadectwem poszanowania tradycji oraz ciągłości życia akademickiego.
    Czas rodzi nowe wyzwania, o warunkach naszego życia będą przesądzały edukacja oraz nauka. Studia zapewniają młodym ludziom niezbędny do podjęcia zawodu zasób wiadomości i informacji, wzbogacają ich wnętrze, poszerzają horyzonty, rozwijają umiejętności twórczego myślenia oraz kształtują charakter i osobowość.
    Wierzę, że rozpoczynający się dziś nowy rok akademicki będzie dla całej społeczności Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego udany i inspirujący, że przyniesie ze sobą kontynuację podjętych już działań dydaktycznych, ale i wiele nowych oraz ciekawych doświadczeń, zaowocuje innowacyjnymi projektami, a także pozwoli na realizację ambitnych przedsięwzięć.
    Życzę Pani Rektor, Wysokiemu Senatowi, wszystkim studentom oraz pracownikom uczelni pomyślności i poczucia spełnienia zawodowego, niech Uniwersytet Przyrodniczo- Humanistyczny w Siedlcach semper sint in flore- zawsze będzie w rozkwicie.
     
    Z wyrazami szacunku
    Waldemar Kraska
    Senator Rzeczypospolitej Polskiej

    Siedlce, dnia 1 października 2013 roku
    zdjęcie źródło: uph.edu.plzdjęcie źródło: uph.edu.pl
  • 74 ROCZNICA SOWIECKIEJ AGRESJI NA POLSKĘ

    Dnia 17 września 2013 r. obchodziliśmy 74 rocznicę agresji sowietów na Polskę. Z tej okazji w Siedlcach miała miejsce dwuczęściowa konferencja poświęcona tym wydarzeniom, którą zorganizowała Fundacja Gazety Podlaskiej im. prof. Tadeusza Kłopotowskiego i Urząd Miasta Siedlce. Patronat honorowy nad uroczystościami objęli: Senator RP Waldemar Kraska, Poseł na Sejm RP  Krzysztof Tchórzewski oraz Prezydent Miasta Siedlce Wojciech Kudelski. O godzinie 11.00 odbyła się konferencja dla młodzieży siedleckich szkół, a wieczorem o godzinie 18.00 dla pozostałych mieszkańców Siedlec. Konferencję prowadzili: dr Edward Kopówka z Muzeum Regionalnego w Siedlcach oraz dr Witold Bobryk z Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego w Siedlcach.
    Po wykładach miał miejsce koncert pieśni niezależnej w wykonaniu Dominiki Świątek, Leszka Czajkowskiego oraz Kamila Koconia.

  • Jubileusz 50-lecia pracy zawodowej dr. Andrzeja Koziaka

    W piątek 13 września w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbył się benefis dr.n. med. Andrzeja Koziaka, jednego z najsłynniejszych siedleckich lekarzy. Jubileusz 50-lecia pracy zawodowej zgromadził wielu gości, wśród których znalazł się senator Waldemar Kraska, który przekazał dostojnemu Jubilatowi życzenia.
    Uroczystość poprzedziła msza święta w katedrze siedleckiej, której przewodniczył ksiądz biskup Zbigniew Kiernikowski.

    zdjęcie źródło:siedlce.plzdjęcie źródło:siedlce.pl
  • Dożynki Diecezjalne w Sarnakach

    W sobotę 7 września senator Kraska wziął udział w obchodach dorocznych Dożynek Diecezjalnych Diecezji Drohiczyńskiej. W tym roku uroczystości miały miejsce w Sarnakach, w kościele parafialnym św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Rozpoczęły się modlitwą różańcową po której odbył się koncert oraz inscenizacja historii Sarnak w wykonaniu młodzieży.

    W tym roku uroczystościom dożynkowym przewodniczył  arcybiskup Zygmunt Zimowski z Watykanu przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych. W swojej homilii wiele uwagi poświęcił Darowi Bożemu i owocom pracy ludzkich rąk jakim jest chleb. Dziękował także wszystkim rolnikom, którzy zajmują się produkcja żywności.  Obecny był również ks. biskup Antoni Pacyfik Dydycz.
    Po uroczystościach w kościele korowód dożynkowy przeszedł ulicami Sarnak na plac, gdzie ogłoszono wyniki konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy. Tam też miały miejsce dalsze uroczystości.

    zdjęcie źródło: www.podlasie24.plzdjęcie źródło: www.podlasie24.pl
  • Dożynki w Suchożebrach i Radomyśli

    W minioną niedzielę w Suchożebrach odbyły się dożynki gminne   połączone z festynem. Senatora Waldemara Kraskę reprezentował pracownik biura - Maciej Kublikowski, który odczytał list z życzeniami.  Poniżej treść listu:

                                                                                                

                                                                                                   Sz. P.
                                                                                                  Jacek Świrski
                                                                                                  Wójt Gminy Suchożebry    


    Bardzo dziękuję Panu Wójtowi za zaproszenie na Dożynki Gminne oraz festyn Złota Jesień w Suchożebrach, niestety inne zobowiązania uniemożliwiają mi osobiste uczestnictwo w tych uroczystościach.
    Dzisiejsze święto to niewątpliwie wielkie wydarzenie dla samorządowców, organizatorów i mieszkańców gminy.
    Dożynki, to jedna z piękniejszych polskich tradycji,  wieńce dożynkowe są nie tylko świadectwem miłości Rolników do ziemi, ale także symbolicznym oddaniem cnót cierpliwości i pokory wobec natury. Dziękczynienie za plony to święto, które łączy wszystkich, zarówno  tych, którzy uprawiają ziemię, jak i tych, którzy na co dzień korzystają z jej plonów.
    Drodzy Rolnicy, pragnę podziękować za trudy codziennej pracy, za umiłowanie ziemi i patriotyzm oraz wytrwałość w pielęgnowaniu tradycji. Nasze tereny to ziemia ludzi pracowitych i rzetelnych, ciężko pracujących dla swoich rodzin i naszej ojczyzny. Pragnę wyrazić wdzięczność  za tę codzienną pracę, która przynosi nam wszystkim plony.
    Tegoroczny trud jest obciążony nie tylko pracą, ale także niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Ulewy i nawałnice sprawiły, że zaplanowane plony nie zawsze udaje się zebrać. Również tegoroczne ceny skupu zbóż przy wysokich kosztach nakładu: ceny paliw, nawozów sztucznych, środków ochrony roślin nie sprzyjają rozwojowi. Powinniśmy bardziej dbać o polskiego rolnika, bo efekty ich pracy są nam niezbędne do życia.
    Życzę Państwu, aby nasza wieś mogła cieszyć się rozwojem i dostatkiem. Niech dzisiejsze święto będzie dla wszystkich czasem radości. Przyjmijcie ode mnie wyrazy szacunku i wdzięczności oraz życzenia wielu sił i cierpliwości w niełatwej pracy na roli.
                                                                                                                   Z poważaniem

                                                                                                                 Waldemar Kraska
                                                                                                  Senator Rzeczypospolitej Polskiej
     
    Suchożebry, 1 września 2013 roku



    Tego samego dnia również w Radomyśli gmina Wiśniew odbyły się dożynki gminne, gdzie senatora reprezentował Marcin Hawryluk.

  • Otwarcie zbiornika Niewiadoma

    W sobotę 3 sierpnia w miejscowości Niewiadoma w gminie Sabnie odbyło się długo oczekiwane otwarcie zbiornika retencyjnego "Niewiadoma". Nowo powstały zbiornik to 42 hektary lustra wody i 6 kilometrów linii brzegowej. Budowa zbiornika rozpoczęła się przed 11 laty, a koszt jego wykonania to blisko 14 milionów złotych.
    Po części oficjalnej na terenie Zespołu Szkół w Sabniach odbyły się występy zespołów artystycznych. Zaprezentowano także nowy samochód strażacki oraz łodź ratowniczą zakupione na potrzeby zbiornika.
    Wśród zaproszonych gości znalazł się senator Waldemr Kraska.

    zdjęcie źródło: www.podlasie24.plzdjęcie źródło: www.podlasie24.pl
  • Święto Policji w Sokołowie Podlaskim

    26 lipca senator Waldemar Kraska uczestniczył w sokołowskich w obchodach Święta Policji. W tym roku mija 94 rocznica od powołania Policji Państwowej na ziemiach polskich. Z tej okazji co roku odbywają się uroczystości podczas których policjanci otrzymują nominacje i odznaczenia.
    Tegoroczne uroczystości połączone były z otwarciem i poświęceniem wyremontowanej sali konferencyjnej. Po przecięciu wstęgi przez senatora Waldemara Kraskę, starostę sokołowskiego Leszka Iwaniuka i komendanta sokołowskiej policji mł. insp. Wiesława Nasiłowskiego,  poświęcenia sali dokonał ks. prałat Andrzej Krupa.
    Następnie na placu komendy rozpoczął się apel, który poprzedził krótki rys historyczny dotyczący działalności policji na terenie powiatu sokołowskiego.
    W tym roku, decyzją prezydenta RP brązowym medalem „Za długoletnią służbę” odznaczony został nadkom. Marek Bielski. Decyzją ministra Spraw Wewnętrznych odznakami „Zasłużony policjant” odznaczonych było dziesięciu policjantów. Odznaczenia wręczali senator RP Waldemar Kraska i komendant Wiesław Nasiłowski. W tym dniu odczytano również rozkazy o nadaniu wyższych stopni policyjnych, mianowanych zostało 34 policjantów.
    źródło:www.kwp.radom.pl
     

     
    źródło:www.kwp.radom.plźródło:www.kwp.radom.pl
  • Wizyta prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w Sokołowie Podlaskim - 6 lipca 2013


  • Konkurs plastyczny "Senat widziany oczami dziecka"

    „Senat widziany oczami dziecka” – takie było hasło konkursu plastycznego, który odbył się w Miejskim Przedszkolu Nr 2 w Sokołowie Podlaskim. Jego finał miał miejsce w poniedziałek 24 czerwca, tego dnia odbyło się spotkanie z senatorem Waldemarem Kraska - inicjatorem konkursu i wręczenie nagród. Konkurs miał za zadanie zapoznanie dzieci przedszkolnych z działalnością polskiego parlamentu a w szczególności Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

    W konkursie wzięły udział dzieci 5 i 6 letnie, w sumie wykonano 70 prac. Wszystkie prace zostały wykonane z wielkim zaangażowaniem i pomysłowością, bardzo trudno było wyłonić zwycięzców. W rezultacie wyróżniono 7 prac, których autorzy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Wszystkie dzieci otrzymały publikacje na temat Senatu oraz słodycze.
    W trakcie spotkania dzieci ubrane w piękne stroje podlaskie przedstawiły krótki program artystyczny: zaśpiewały dwie piosenki i wyrecytowały wiersz „Kto ty jesteś?”.
    Na zakończenie, dyrektor przedszkola pani Urszula Marcinkowska wraz z nauczycielkami wręczyły panu senatorowi oprawione w antyramę wyróżnione prace.
    Konkurs plastyczny Konkurs plastyczny "Senat widziany oczami dziecka"
  • Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę hali sportowej w Skibniewie

    W niedzielę 23 czerwca w Skibniewie odbyły się uroczystości wręczenia sztandaru jednostce OSP oraz wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę hali sportowej przy Zespole Oświatowym.
    W obydwu uroczystościach wziął udział senator Waldemar Kraska na zaproszenie wójta gminy Sokołów Podlaski.

    źródło:www.podlasie24.plźródło:www.podlasie24.pl
  • Jubileusz 65-lecia Liceum Ogólnokształcącego im Marii Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim

    Piątkowe uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji społeczności liceum, odprawionej w kościele księży salezjanów. Dalsza część uroczystości przeniosła się na teren szkoły. W oficjalnej części zaproszeni goście nie szczędzili podziękowań  za wkład  kadry pedagogicznej w rozwój intelektualny mieszkańców miasta i powiatu oraz życzeń dalszych sukcesów. Jubileuszowi towarzyszyła wystawa fotografii, spotkania w kawiarenkach oraz wspólny piknik.
    Poniżej życzenia pana senatora z okazji jubileuszu:

                                                                                         Szanowny Pan
                                                                                          Marcin Celiński
                                                                                          Dyrektor Szkoły
    Z okazji Jubileuszu 65-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim składam gratulacje i wyrazy uznania Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu, Pracownikom i Uczniom za dotychczasowe osiągnięcia.  
    Dzisiejszy Jubileusz skłania do podsumowań, określenia dorobku i zasług dla tych, którzy do tej szkoły uczęszczali i ją ukończyli. Działalność szkoły nie da się wyrazić w liczbach, gdyż jej skutki wyrażają się w rozwoju osobowości, kształtowaniu charakteru  i kultury zachowań.
    Dziękuję za wpajanie młodemu pokoleniu szacunku dla każdego człowieka, wychowanie w klimacie patriotyzmu i pokoju.
    Słowa najwyższego uznania kieruję do wszystkich, którzy tą szkołą kierowali i w niej pracowali oraz do tych , którzy obecnie dla niej pracują.
    Dyrekcji oraz całemu Gronu Pedagogicznemu życzę dalszych wspaniałych osiągnieć dydaktycznych, wychowawczych oraz zadowolenia z pracy. Uczniom życzę możliwie najwyższych ocen, zadowolenia oraz niezapomnianych przeżyć z czasu spędzonego w tej szkole.
    Z okazji dzisiejszej uroczystości życzę Państwu, aby tegoroczne spotkanie dostarczyło wszystkim wspaniałych wrażeń, wzruszeń i pozostało miłym przeżyciem na długie lata.
                                                                                                                 Z poważaniem
                                                                                                 Senator Rzeczypospolitej Polskiej
                                                                                                                Waldemar Kraska
    Sokołów Podlaski, dnia 21 czerwca 2013 roku

    źródło:www.podlasie24.plźródło:www.podlasie24.pl
  • Dzień Podlasia

    W poniedziałek, już po raz czternasty obchodzony był w Drohiczynie Dzień Podlasia. Tegoroczny połączono z dziękczynieniem za 500 lat istnienia województwa podlaskiego, którego stolicą  przez wiele lat był Drohiczyn. Uroczystości poprzedziło wmurowanie i poświęcenie tablicy upamiętniającej ofiary mordu na Wołyniu w latach 1943-1944. Fundatorami tablicy są Ewa i Adam Bąkowie z Nowego Jorku, tablica została wmurowana w kryptach katedry drohiczyńskiej p.w. Trójcy Świętej na wniosek kpt. Zbigniewa Sulatyckiego.

    Mszę świętą koncelebrował biskup Antoni Dydycz  a homilię wygłosił dyrektor Radia Maryja i TV Trwam o. Tadeusz Rydzyk. Nawiązał do słów błogosławionego Jana Pawła II wypowiedzianych w Drohiczynie w 1999 roku, gdy mówił o świętości Podlasia, o tym, że jest to region wymagający trudnego dialogu pomiędzy ludźmi różnych religii, narodów i kultur. Homilię zakończył apelem, aby ratować wolne i katolickie media w Polsce, które są ostają demokracji.
    W uroczystości wzięli udział przedstawiciele parlamentu z senatorem  Waldemarem Kraską, przedstawiciele władz powiatowych i miejskich, służb pożarniczych, nadleśniczych, organizacji kulturalnych, członkowie bractw, kapłani z kilku diecezji, wierni.
    źródło:www.podlasie24.pl
    zdjęcie źródo: www.podlasie24.plzdjęcie źródo: www.podlasie24.pl
  • Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Dzień Położnej

    6 czerwca w sali Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbyła się uroczysta Konferencja z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Dnia Położnej. W tym roku pod hasłem: Niwelowanie różnic "Milenijne Cele Rozwoju: 8,7,6,5,4,3,2,1”. Z tej okazji senator Waldemar Kraska wystosował list okolicznościowy, który został odczytany podczas uroczystości.

                                                                                                                  Szanowna Pani
                                                                                                                  Hanna Sposób
                                                                                                                  Przewodnicząca Rady
                                                                                                                  Pielęgniarek i Położnych
                                                                                                                  Regionu Siedleckiego

         
    Bardzo dziękuję za zaproszenie na uroczystą konferencję z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Dnia Położnej. Niestety obowiązki parlamentarne uniemożliwiają mi osobiste w niej uczestnictwo.
    Z okazji uroczystości przesyłam wszystkim Pielęgniarkom i Położnym słowa uznania za wytrwałość w wykonywaniu tej szczególnej profesji, za stwarzanie przyjaznego otoczenia i miłej atmosfery wokół pacjentów, łagodzącej ich cierpienie i rozłąkę z najbliższymi.
     Zawód wykonywany przez Pielęgniarki i Położne jest zawodem bardzo trudnym, wymagającym połączenia dwóch cech: wielkiej odporności i jednocześnie wrażliwości. W szpitalu na co dzień współpracuję z Pielęgniarkami i wiem, że praca ta jest nieoceniona.
    Składam wyrazy wdzięczności, jako parlamentarzysta, lekarz i jako obywatel za Waszą wytrwałość, niezłomność i poświęcenie.
    Proszę przyjąć życzenia wszelkiej pomyślności zawodowej i osobistej oraz satysfakcji z pracy na co dzień.

    Z wyrazami szacunku
                                    
    Waldemar Kraska Senator RP


    Siedlce, dnia 6 czerwca 2013 roku


  • Marsz dla Życia i Rodziny

    Mszą świętą odprawioną w katedrze siedleckiej przez biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego rozpoczął się 26 maja Marsz dla Życia i Rodziny. Hasłem przewodnik marszu był – Kierunek Rodzina a ideą manifestujących zwrócenie uwagi na problem niżu demograficznego w naszym kraju. Po mszy świętej uformował się barwny korowód, który przeszedł ulicami Siedlec do amfiteatru i zakończy się rodzinnym piknikiem.
    W tym roku do marszu dołączyli obrońcy wolnych mediów, którzy wzywali do obrony TV Trwam i Radia Maryja.
    W marszu wziął udział senator Waldemar Kraska z rodziną.

    źródło.www.siedlce.plźródło.www.siedlce.pl
  • Profilaktyka zdrowotna w Siedlcach

    25 maja senator Waldemar Kraska wziął udział w spotkaniu integracyjnym projektu „Profilaktyka zdrowotna w Siedlcach ratuje życie”. Honorowy patronat nad imprezą objęli: biskup siedlecki oraz prezydent Siedlec. W trakcie spotkania z wykładami wystąpili: prof. Jacek Gronwald – dziekan Wydziału Biotechnologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, dr. Jerzy Giermek – dyrektor Centralnego Ośrodka Koordynującego Badania Profilaktyczne w Warszawie, mgr Małgorzata Rejent z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Badania Profilaktyczne w Warszawie. Spotkanie miało na celu prezentację projektów profilaktyki zdrowotnej w Siedlcach.

    źródło: podlasie24.plźródło: podlasie24.pl
  • Mistrzostwa Diecezji Drochiczyńskiej w Szachach

    19 maja odbyły się w Sokołowie Podlaskim VII Mistrzostwa Diecezji Drohiczyńskiej w Szachach. Honorowy patronat nad zawodami objął biskup drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz, a w komitecie honorowym znaleźli się: senator Waldemar Kraska, poseł Marek Sawicki, starosta Leszek Iwaniuk i burmistrz Bogusław Karakula. Organizatorami zawodów byli: Sokołowskie Towarzystwo Szachowe oraz Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcące,  w którego gmachu odbyły się mistrzostwa.

    Do rozgrywek przystąpiło 31 zawodników z Sokołowa Podlaskiego, Siemiatycz, Drohiczyna i Węgrowa. Zawody rozegrano w kilku kategoriach wiekowych, systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund, tempo gry 15 minut dla zawodnika.
    Najlepsi gracze otrzymali medale, puchary, dyplomy  i nagrody rzeczowe, które w imieniu sponsorów wręczali: Joanna Malinowska w imieniu senatora Waldemara Kraski, , Andrzej Sarna w imieniu posła Marka Sawickiego, Janusz Tokarski w imieniu burmistrz miasta Bogusława Karakuli oraz ks. Dariusz Matuszyński – dyrektor szkół salezjańskich i jednocześnie współorganizator zawodów.
    źródło:www.podlasie24.plźródło:www.podlasie24.pl
  • Spotkanie poseł Beaty Szydło z mieszkańcami Łosic

    W sobotę 11 maja w Łosicach odbyło się spotkanie wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości Beaty Szydło z mieszkańcami miasta i powiatu. W spotkaniu uczestniczyli także senator Waldemar Kraska, poseł Krzysztof Tchórzewski, przedstawiciele samorządu gminnego z Januszem Kobylińskim burmistrzem miasta i gminy, Czesławem Gizińskim starostą powiatu na czele, obecny był także przewodniczący zarządu powiatowego PiS Szczepan Miroński.

    W trakcie dwugodzinnego spotkania poseł Beata Szydło omówiła zarys programowy partii oparty na czterech filarach: gospodarce, systemie podatkowym, pracy i rodzinie. Jeżeli PiS dojdzie do władzy to przywróci poprzednie zasady dotyczące wieku emerytalnego, partia jest przeciwna GMO oraz podatkowi katastralnemu, wspierać będzie także rozwój małych miasta , a nie tylko wielkich aglomeracji, opracowany jest także narodowy program zatrudnienia, który może być skuteczny w walce z bezrobociem.
    Mieszkańcy poruszyli wiele problemów związanych z obronnością kraju, żywnością GMO, ubojem rytualnym, uelastycznieniem czasu pracy, dostępem do zawodów koncesjonowanych, naszymi wzajemnymi relacjami z Rosją.
    W trakcie spotkania głos zabrali także senator Kraska i poseł Tchórzewski. Senator Kraska mówił o problemach służby zdrowia i rozwiązaniach tego problemu, jakie proponuje Prawo i Sprawiedliwość.
    Spotkanie w Łosicach było jednym z serii spotkań, jakie politycy PiS organizują od kilku tygodni w miastach powiatowych na terenie Polski.
    źródło: podlasie24.plźródło: podlasie24.pl
  • II Krajowa Debata „Piesi – niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” Siedlce, 9 maja 2013 r.

    W czwartek 9 maja senator Waldemar Kraska uczestniczył w II Krajowej Debacie dotyczącej bezpieczeństwa ruchu drogowego, która odbyła się w Siedlcach. Celem spotkania było wskazanie, że w debatach publicznych na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego zbyt mało uwagi poświęca się pieszym. Wysokie miejsce Polski pod względem zabitych w wypadkach drogowych, to często następstwo dużej ilości potrąceń pieszych.

    Najświeższe dane przedstawił Mazowiecki Komendant Policji Rafał Batkowski, mówił o znaczącym ograniczeniu zagrożeń na drogach. W 2012 roku na Mazowszu zmalała liczna wypadków ze skutkiem śmiertelnym o 13%, w tym pieszych prawie o 24% ( 39 osób). Pierwszy kwartał tego roku, to mniejsza liczba zabitych w kraju o 25%, na Mazowszu o 47%. Jest to w dużej mierze efekt zmian infrastruktury drogowej a także większej liczby policjantów na drogach oraz działań edukacyjnych i działań związanych  z nadzorem na drogach.
    źródło:www.podlasie24.pl
  • Odsłonięcie obelisku ku czci Otto Warpechowskiego w Brzozowie.

    - Serdecznie gratuluję stowarzyszeniu „Pomóżmy sobie razem” i mieszkańcom Brzozowa tej wspaniałej inicjatywy. Każda miejscowość chciałaby mieć postać historyczną, która wpisała się w dzieje danego regionu – mówił senator Waldemar Kraska na uroczystości odsłonięcia obelisku postawionego ku czci Otto Warpechowskiego- To, że społeczeństwo Brzozowa upamiętnia swojego bohatera akurat w ten sposób, jest godne podziwu i należy pochylić przed nimi głowy.

    W niedzielę 5 września mieszkańcy Brzozowa uczestniczyli w niecodziennym wydarzeniu – odsłonięciu obelisku postawionego ku czci Otto Warpechowskiego. Uroczystość poprzedziła msza święta w kościele w Czerwonce Grochowskiej,  którą odprawił proboszcz parafii ks. Marek Zieliński.
    O godzinie 12.00 w świetlicy wiejskiej w Brzozowie rozpoczęła się prelekcja poświęcona postaci Ottona Warpechowskiego, wygłoszona przez dyrektora Muzeum Zamku w Liwie Romana Postka.
    W tym roku minęła sześćdziesiąta ósma rocznica śmierci Warpechowski, archeologa i historyka, który w czasie II wojny światowej ocalił ruiny zamku w Liwie przez zniszczeniem i rozbiórką. Przez dwa lata wmawiał niemieckiemu staroście powiatu sokołowsko- węgrowskiemu Ernestowi Gramssowi krzyżackie pochodzenia zamku, wynikiem czego była nawet jego częściowa odbudowa.
     Warpechowski był ciekawą i barwna postacią, związaną z powiatem sokołowskim i węgrowskim. Przed wojną prowadził badania archeologiczne konsultowane z naukowcami z Warszawy, którym przekazywał wyniki swoich poszukiwań. Odkrył ok. 400 stanowisk archeologicznych i opublikował szereg pionierskich informacji dotyczących tego terenu. Zginał w wieku 28 lat przypadkowo trafiony kula z broni sowieckiego dowódcy oddziału. Pochowany został na cmentarzu w Czerwonce Grochowskiej.   
    Po prelekcji zgromadzeni przeszli na plac, gdzie oficjalnie nastąpiło poświęcenie i odsłonięcie obelisku. Wszyscy gratulowali stowarzyszeniu „Pomóżmy sobie razem” oraz mieszkańcom Brzozowa wspaniałej inicjatywy, to dzięki ich działaniom postać wybitnego mieszkańca Brzozowa została upamiętniona. Obelisk ma służyć budowaniu świadomości narodowej, ma być lekcja historii i wyrazem patriotyzmu lokalnego. Jeden z mieszkańców odczytał specjalnie ułożony na tę okoliczność wiesz, poświęcony bohaterowi.
    Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął senator Waldemar Kraska.
    W uroczystości oprócz parlamentarzystów i przedstawicieli samorządu wzięli udział także członkowie rodziny Otto Warpechowskiego, przedstawiciele okolicznych szkół, osoby związane z działalnością kulturalną w regionie, strażacy OSP, grupa rekonstrukcyjna z Rembertowa.

    Odsłonięcie obelisku ku czci Otto Warpechowskiego w Brzozowie.Odsłonięcie obelisku ku czci Otto Warpechowskiego w Brzozowie.
  • Obchody 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 85-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Borsukach

    W tym roku senator Kraska wziął udział w obchodach 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Borsukach w gminie Sarnaki. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pamiątkowym obeliskiem, gdzie oddano także hołd poległym za Ojczyznę obywatelom wsi Borsuki. Następnie oddziały Ochotniczej Straży Pożarnej przy dźwiękach orkiestry strażackiej przeszły na plac, gdzie ksiądz biskup Antoni Pacyfik Dydycz odprawił mszę świętą.

    Wszystkich zgromadzonych gości, strażaków i mieszkańców przywitał serdecznie wójt gminy Sarnaki Andrzej Lipka. Tegoroczne uroczystości zbiegły się z jubileuszem 85-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Borsukach oraz Gminnym Dniem Strażaka.
    Podczas uroczystości goście życzyli jubilatom dalszych sukcesów w pełnieniu zaszczytnej służby. Zasłużonym dla pożarnictwa wręczono okolicznościowe medale.

    zdjęcie źródo: www.podlasie24.plzdjęcie źródo: www.podlasie24.pl
  • źródło: podlasie24.pl Nowe boisko i droga w Kosowie Lackim
    18 kwietnia senator Waldemar Kraska wziął udział w uroczystym oddaniu do użytku szkolnego kompleksu sportowego oraz ponad 2 kilometrowego odcinak drogi gminnej w Kosowie Lackim. Kompleks sportowy składa się z boiska do piłki nożnej, bieżni lekkoatletycznej, skoczni oraz trybuny, całkowity koszt budowy  to 1,8 mln złotych, częściowo dofinansowany ze środków Ministerstwa Sportu. Zmodernizowana droga to z kolei koszt ponad 472 tys. złotych, z czego dofinansowanie z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego wyniosło 50 tys. zł. Droga poza tym , że będzie służyć mieszkańcom miasta i gminy Kosów Lacki w przemieszczaniu się, znacznie ułatwi poruszanie się niepełnosprawnemu Patrykowi w codziennym dotarciu do szkoły.
  • Pogrzeb śp. ks. prałata Stanisława Kurka w Kosowie Lackim

    W sobotę 23 marca w Kosowie Lackim odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. ks. prałata Stanisława Jana Kurka, emerytowanego proboszcza kosowskiego i dziekana sterdyńskiego.
    Uroczystościom pogrzebowym przewodniczy biskup drohiczyński  Antoni Pacyfik Dydycz, homilię zaś wygłosił metropolita diecezji szczecińsko-kamieńskiej ks. arcybiskup Andrzej Dzięga.
    Głos zabrał także senator Waldemar Kraska, którego zmarły był od wielu lat przyjacielem:

                                           „ Kochany i Drogi Księże Prałacie!

     Dzwony wołają na Mszę Świętą,  konfesjonał czeka, ktoś potrzebuje Twojej dobrej rady, Ojczyzna woła w potrzebie, a Ty, a Ty księże Stanisławie nie wstajesz! Nie witasz nas w drzwiach plebani i nie zapraszasz do środka. Przywykliśmy do Twojej obecności w ciągu ostatnich 28 lat, aż nagle zrobiło się pusto i nie zdążyliśmy o tyle rzeczy zapytać, zaprosić cię do domu, pożegnać się z Tobą. Odszedłeś tak szybko, tak cicho i spokojnie, że żadne słowa nie oddadzą naszego bólu i cierpienia, cierpienia że już Cię nie zobaczymy.
    Czym jest śmierć? – to pytanie zadawano sobie, odkąd człowiek odkrył, że jego ziemska egzystencja ma swój kres. Czym jest śmierć? – pytamy również my – współcześni wyznawcy Chrystusa. Śmierć jest jakby biletem, przepustką na spotkanie z Bogiem. Jest bramą, przez którą trzeba przejść, by rozpocząć nowe, inne życie. Tak sądzi człowiek wierzący w Chrystusa Zmartwychwstałego. Jakąż nadzieją rozbrzmiewają te słowa, jakąż niosą pociechę i radość. Śmierć nie jest unicestwieniem, klęską, przegraną, lecz początkiem wieczności.
    Ostatni okres  życia ks. Prałata Stanisława to  okres cierpienia. Być może nas, którzy widzieli to cierpienie, uczestniczyli w nim, nurtują dziś pytania: “Dlaczego tak jest? Dlaczego Bóg pozwala, by człowiek cierpiał? Dlaczego nieraz wspaniali ludzie, o których mówimy, że są dobrzy, nikogo nie skrzywdzili – dlaczego akurat ci muszą cierpieć?” Odpowiedzi na te pytania nie są łatwe. Kiedyś usłyszałem takie twierdzenie: “Bóg obarcza cierpieniem tych, których szczególnie kocha”. Brzmi ono nieco paradoksalnie, ale kiedy głębiej się nad nim zastanowić, to należy uznać taki pogląd za prawdziwy. Dlaczego? Odpowiedź znajdziemy w życiu i misji Jezusa. Bóg przecież kochał swego jedynego Syna, a mimo to włożył na Jego ramiona ciężki krzyż. Być może również ci, którzy cierpią uczestniczą w tym szczególnym zadaniu zbawiania świata wraz z Chrystusem? A może ich cierpienie jest też swoistym doświadczeniem? “Bóg ich doświadczył i znalazł ich godnymi siebie” – mówi autor Księgi Mądrości .
    Jedno jest pewne: życie ziemskie, przeżyte po ludzku szczęśliwie, czy też wypełnione cierpieniem, wiedzie ostatecznie do celu, jakim jest wieczność. Dla jednych jest to chwila radosna, beztroska, dla innych pełna cierpienia i bólu.  Jedno jest wspólne: to tylko chwila wobec wieczności.
    Stoimy tutaj i usta każdego z nas szepczą swoje własne podziękowanie, ale nie możemy przemówić wszyscy, więc zbieramy wdzięczne serca i kierujemy je ku Tobie w imieniu całej parafii, której byłeś pasterzem i ojcem.
    W progach Domu Ojca witali Cię ci z nas, którzy odeszli wcześniej, a tutaj żegnamy Cię my – wciąż jeszcze będący w drodze a więc ludzie tacy jak Ty, wytrwale przesuwający koraliki różańców, ludzie chorzy, którzy nie mogli przyjść z nami, ale w ostatnich tygodniach towarzyszyli Twojemu cierpieniu,  małżonkowie,  których ślubom błogosławiłeś,  młodzi, dla których byłeś jak wymagający, mądry i dobry  dziadek,  dzieci, które pamiętają, jak przed Pierwszą Komunią otwierałeś przed nimi tabernakulum i opowiadałeś o domu Pana Jezusa oraz ludzie biedni, o których nigdy nie zapominałeś.

    Kochany Księże Prałacie!
    Z wdzięczną pamięcią są przy Tobie Ci, wraz z którymi chwytałeś za kielnię, młotek, łopatę, wspinałeś się na rusztowania, pokazując, że praca jest zwyczajną częścią kapłańskiej służby.
    Zostawiasz nam swój duchowy testament zapisany w pięknie naszej świątyni. Kiedy trwały kolejne etapy jej renowacji, pewnie myślałeś o słowach Cypriana Kamila Norwida: „Bo piękno na to jest by zachwycało do pracy – praca by się zmartwychwstało”. Teraz, kiedy kontemplujesz już Oblicze Tego Który Jest Samym Pięknem, my stoimy tutaj, w świetle piękna Bożego Domu i ten zachwyt, ta praca – Twoja i nasza – prowadzą nas ku zmartwychwstaniu, byśmy mogli spotkać się z Tobą i razem zamieszkać w Domu Pana po najdłuższe czasy.

    Kochany Księże Stanisławie!
    Od zawsze byłeś związany z moją rodzinną. Byłeś przy naszym sakramencie małżeństwa, byłeś jak urodzili się i dorastali moi synowie, byłeś tak zwyczajnie, po prostu na co dzień,  jako członek naszej rodziny.  Potrafiłeś długo i cierpliwie słuchać, dawać dobre rady i być wtedy gdy Cię potrzebowaliśmy. Twoja pogoda ducha dodawała nam sił i życie wydawało się łatwiejsze, prostsze. Dziś gdy Ciebie zabrakło pytamy: jak dalej żyć, jak dalej żyć bez Ciebie… Zostawiłeś nas , ale zostawiłeś też pogrążoną w bólu i cierpieniu Panią Anielę, osobę która dla Ciebie poświeciła się bez reszty. Pozostawiłeś rodzinę i Arcybiskupa Andrzeja , którego tak kochałeś.  Patrząc na  nas z góry opiekuj się nami.
    Do zobaczenia Księże Prałacie Stanisławie, do zobaczenia ….”

    źródło: drohiczynska.plźródło: drohiczynska.pl
  • Spotkanie parlamentarzystów PiS z mieszkańcami Sterdyni

    Aktualna sytuacja społeczno-polityczno-gospodarcza kraju oraz problemy gminy i powiatu były głównymi tematami spotkania z mieszkańcami, w którym uczestniczył senator Waldemar Kraska w niedzielę 17 marca w Sterdyni. Organizatorami spotkania byli członkowie Komitetu Gminnego Prawa i Sprawiedliwości.
    Spotkanie poprzedziła msza święta koncelebrowana w kościele p.w. św. Anny, której przewodniczył proboszcz parafii ks. kan. Zbigniew Rycak.
    Na spotkanie oprócz senatora Kraski przybyli  również: poseł Krzysztof Tchórzewski, radni powiatu sokołowskiego: Jerzy Błoński, Sławomir Hardej oraz Marek Ratyński, wójt gminy Sterdyń Marian Zalewski, działacze PiS z terenu powiatu, mieszkańcy gminy.

    Senator Kraska w swoim wystąpieniu skupił się na trudnej sytuacji panującej w powiecie. Mówił o służbie zdrowia i dostępności do niej, szczególnie w małych miejscowościach, takich jak Sterdyń, o sytuacji szpitala powiatowego, poważnie zadłużonego przez poprzedniego dyrektora, który zwiększał zatrudnienie bez realnych potrzeb oraz podpisywał umowy na wykonywanie zabiegów, które nie zostały zakontraktowane w NFZ. Zwrócił uwagę na złe traktowanie gminnych ośrodków zdrowia przez sokołowski SP ZOZ, które teraz w większości podpisują umowy na działalność z prywatnymi podmiotami w zakresie ochrony zdrowia.

    - Poważne wady systemowe są także w funkcjonowaniu ratownictwa medycznego –mówił – w ubiegłym roku wojewoda mazowiecki zreorganizował system i w efekcie w powiecie sokołowskim ograniczono funkcjonowanie jednej karetki.

    - Likwidacja Sądu Rejonowego w Sokołowie Podlaskim i przekształcenie go zgodnie z rozporządzeniem ministra sprawiedliwości w siedzibę zamiejscową sądu węgrowskiego, likwidacja Rejonu Energetycznego, duże problemy oświaty, zamykanie coraz większej liczby szkół, zwolnienia nauczycieli, trudna sytuacja sokołowskiego PKS-u, coraz większe bezrobocie – to najważniejsze problemy jakie dotyczą obecnie naszego powiatu - powiedział senator Kraska. Wspomniał też  o całkowitej likwidacji linii kolejowej Sokołów – Siedlce, która planowana jest przez PLK na koniec tego roku.

     - Kiedyś wyznacznikiem rozwoju danego terenu czy miejscowości był dostęp do linii kolejowej i możliwości transportu kolejowego – mówił – jakiś czas temu mówiło się o szynobusie, który kursowałby kilka razy dziennie na trasie Sokołów Podlaski-Siedlce – Sokołów Podlaski, może warto byłoby do tego pomysłu wrócić. Jest wielu studentów, wiele osób, które pracują na co dzień w Siedlcach i codziennie tam dojeżdżają.

    Z kolei poseł Tchórzewski skupił się na kwestiach dotyczących polityki rządu koalicyjnego. Mówił o wielu działaniach, które są wręcz szkodliwe dla kraju, których Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie nie popiera. Przykładem może być pakt fiskalny, który zagraża suwerenności państwa - PiS  w tym tygodniu zamierza skierować sprawę paktu do Trybunału Konstytucyjnego. 
    Obecna sytuacja w kraju jest zła, społeczeństwo ubożeje, rynek pracy kurczy się, dostęp do służby zdrowia i leczenia jest coraz trudniejszy, coraz bardziej pogłębiają się dysproporcje między miastem i wsią. Obecna ekipa rządząca jakby tego nie widzi, skupia się na zupełnie innych sprawach, które zdaniem Prawa i Sprawiedliwości nie są najważniejsze.

    Po wystąpieniach polityków rozpoczęła się dyskusja, w której aktywnie uczestniczyli mieszkańcy gminy.

    Spotkanie parlamentarzystów PiS z mieszkańcami SterdyniSpotkanie parlamentarzystów PiS z mieszkańcami Sterdyni
  • Debata "Lokalny ekorozwój"

    Wiosna nadchodzi wielkimi krokami. To świetny czas na zainteresowanie się lokalnym ekorozwojem.
     
    W ramach przygotowań do XIX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży uczniowie I LO im. Marii Skłodowskiej – Curie w Sokołowie Podlaskim, 14 marca br.,  zorganizowali debatę „Lokalny ekorozwój”.  Służyła ona wyłonieniu uczestników XIX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.
    Gośćmi debaty byli : Waldemar Kraska – Senator RP, Krzysztof Borkowski – Poseł na Sejm RP, Andrzej Minarczuk – Przewodniczący Rady Powiatu Sokołowskiego, Tadeusz Mróz – członek Rady Powiatu, Zofia Błońska – Kierownik Wydziału Infrastruktury Środowiska i Budownictwa, Szymon Leśniczuk – pracownik wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, Marcin Celiński – Dyrektor I Liceum, Monika Ługowska – nauczyciel wiedzy o społeczeństwie i Agata Mosiej – opiekun Samorządu Uczniowskiego oraz uczniowie: Andrzej Krasnodębski, Jacek Banasiuk, Robert Filipek, Przemysław Tomczak, Bartosz Abramczuk, Piotr Stasiuk, Łukasz Łokieć, Sylwia Kamińska, Bartłomiej Tomczuk.
    W ramach debaty poruszono kwestie: biogazowi, farm wiatrowych, ustawy „śmieciowej” oraz ekologii w szkole.
    Debata „Lokalny ekorozwój” miała na celu: rozpowszechnienie wśród młodych ludzi wiedzy o możliwościach podejmowania działań społecznych w szkole i społeczności lokalnej w zakresie ekologii i zrównoważonego rozwoju; zidentyfikowanie liderów społecznych – osób o największym potencjale działania i realizowania kreatywnych projektów społecznych; umożliwienie młodym ludziom podjęcia dyskusji o możliwościach wpływania na środowisko w swoim najbliższym otoczeniu.
    Patronat nad projektem objęła Kancelaria Sejmu w porozumieniu z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ministerstwem Edukacji Narodowej i Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.
    Autor tekstu i zdjęcia: Agata Mosiej

    Debata Debata "Lokalny ekorozwój"
  • Spotkanie w Sterdyni
    Komitet Gminny Prawa i Sprawiedliwości w Sterdyni zaprasza na spotkanie z senatorem Waldemarem Kraską i posłem Krzysztofem Tchórzewskim.
    Spotkanie odbędzie się 17 marca 2013 r. ( niedziela)  w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Sterdyni o godzinie 13.30.
    Wcześniej na godzinę 12.00 organizatorzy zapraszają  na mszę świętą w intencji Ojczyzny, któa odbędzie się w kościele parafialnym św. Anny w Sterdyni.
  • Dzień Żołnierzy Wyklętych - obchody w Kosowie Lackim

    Dzięki inicjatywie senatora Waldemara Kraski równiez w Kosowie Lackim odbyły się uroczystości upamiętniające Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych.
    O godzinie 8.00 odbyła się uroczysta msza święta w intencji żołnierzy podziemia niepodległościowego oraz cywilnych mieszakńców ziemi kosowskiej poległych i pomordowanych w walce z komunizmem w latach 1944-1950. Po mszy świętej zgromadzeni udali się pod pomnik Żołnierzy Wyklętych, przy którym honorową wartę pełnili harcerze z 40 Drużyny Harcerskiej im. "Kamyka"  działającej przy Szkole Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, gdzie złożono wiązanki kwiatów. Chwilą ciszy uczczono pamięć pomordowanych.
    W uroczystości  obok senatora Kraski uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych z burmistrzem Janem Słomiakiem i jego zastępca Longiną Oleszczuk na czele, przewodniczący rady miasta i gminy Stanisław Kuziak, radny powiatu  Tadeusz Mróz, poczty sztandarowe, dyrektorzy, nauczyciele i młodzież z kosowskich  szkół, harcerze, mieszakńcy miasta i gminy Kosów Lacki.

    zdjęcie źródło: Urząd Miasta i Gminy Kosów Lackizdjęcie źródło: Urząd Miasta i Gminy Kosów Lacki
  • Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych - 1 marca 2013 roku

    W piątek 1 marca senator Waldemar Kraska wziął udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Siedlcach. Uroczystości rozpoczęła msza świętą w kościele garnizonowym w intencji niepodległościowego podziemia, której przewodniczył ks. płk Andrzej Dziwulski. Następnie zgromadzeni przemaszerowali pod pomnik na Skwerze Wileńskim, gdzie odbyły się główne uroczystości. Po odegraniu hymnu państwowego głos  zabrał wiceprezydent Jarosław Głowacki, który powiedział m.in. że pamięć bohaterów niepodległościowego podziemia po 1945 roku była niszczona, a ich walkę o wolność i niepodległość nazywano bandytyzmem. Patrioci na swoje miejsce i uznanie w polskiej historii musieli czekać przez 20 lat wolnej Polski, dopiero z inicjatywy prezydenta RP św. p. Lecha Kaczyńskiego zostało ono ustanowione.

    Po przemówieniu złożono wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy V i VI Brygady Wileńskiej AK. Krótką prelekcję o działalności zbrojnego podziemia niepodległościowego w Siedlcach wygłosił Andrzej Jóźwiak – nauczyciel historii z Publicznego Gimnazjum nr 6,  następnie uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 3 zaprezentowali program artystyczny.
    W dalszej części obchodów złożono kwiaty pod tablicą „Szesnastu”, znajdującą się przy ul. Piłsudskiego, która upamiętnia pomordowanych w  1945 roku działaczy podziemia oraz pod pomnikiem Sybiraków przy kościele pw. Św. Stanisława BM.
    Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest świętem państwowym poświęconym pamięci żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, ustanowionym na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku. Obchodzony jest corocznie 1 marca.

    żródło: www.siedlce.plżródło: www.siedlce.pl
  • Obchody 150. Rocznicy Powstania Styczniowego w Sokołowie Podlaskim

    W niedzielę 20 stycznia w kościele konkatedralnym w Sokołowie Podlaskim odbyła się uroczysta msza święta inaugurująca obchody  Roku Powstania Styczniowego, ogłoszonego przez Senat RP w 150 rocznicę jego wybuchu. Mszy świętej przewodniczył  ksiądz biskup drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz, który wygłosił także homilię.
    Uroczystości zaszczycili swoja obecnością: wicemarszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, senatorowie Waldemar Kraska i Henryk Górski, poseł Marek Sawicki, przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, organizacji, instytucji, szkół, grupa rekonstrukcyjna, poczty sztandarowe, mieszkańcy miasta

    Po mszy świętej młodzież szkół sokołowskich przedstawiła krótką część artystyczną a następnie zgromadzeni przeszli pod pomnik ks. gen. Stanisława Brzóski, gdzie złożono wiązanki kwiatów. Głos zabrali: burmistrz miasta Bogusław Karakula, wicemarszałek Senatu RP Stanisław Karczewski oraz senator Waldemar Kraska.

    -150 lat temu wybuchło Powstanie Styczniowe, a dokładnie 22 stycznia 1863 roku. Powstanie które objęło swoim zasięgiem Królestwo Polskie  oraz znaczną część tzw. guberni zachodnich Imperium Rosyjskiego. Powstanie w którym powstańcy stoczyli ponad 1200 bitew i potyczek a przez szeregi powstańców przewiniło się około 100 tys. ochotników – tak senator Waldemar Kraska rozpoczął swoje przemówienie pod pomnikiem księdza generała Stanisława Brzóski - Powstanie które Polacy przegrali i które zakończyło się tu, w tym miejscu, w Sokołowie Podlaskim. To tu 23 maja 1865 roku został stracony, zawisł na szubienicy ksiądz Stanisław Brzózka, kapelan i generał armii powstańczej
             Ale to już historia. Dziś stojąc w tym miejscu, miejscu w którym za naszą wolność  oddano życie zadajemy sobie pytanie : po co było to powstanie? Jaki sens miał ten zryw narodowy wobec wielokrotnie silniejszej od Polski Rosji? I to właśnie historia pokazuje nam sens tych powstań narodowych. Konfederacja Barska, Insurekcja Kościuszkowska i Powstanie Listopadowe, Powstanie Styczniowe i Powstanie Warszawskie były to manifestacje polskości. Wszystkie one  służyły ocaleniu i zachowaniu tożsamości narodowej.          
      Józef Pułaski do żołnierzy przed bitwą powiedział:


    Oto dzień, w którym zwyciężać mamy lub umrzeć! (..) Jużeśmy dość pod uciążliwem nieprzyjaciela jarzmem jęczeli; czas by sromotną z imienia naszego zetrzeć plamę, a cudzym narodom okazać, żeśmy Polacy. My giniemy - ojczyzna żyje, my żyjemy - ojczyzna ginie; żyjemy w ojczyźnie, niech też ojczyzna żyje przez nas, ponieważ jej całość teraz na gardłach naszych i krwi naszej zależy; ale dałby Bóg, nieszczęściem naszym kupić ojczyźnie szczęście jej. Idźmy naprzeciw widocznej śmierci, straciliśmy wszystko dla Boga, ojczyzny, straćmy i życie, które nam zostaje; niech o tem wie daleka potomność, że jeżeli ojczyzny bronić nie umieliśmy, tedy umrzeć za nią umieliśmy”

    Te słowa brzmią bardzo wzniośle, ale wyrażają rzeczywistą ofiarę krwi, którą złożyło tysiące prostych żołnierzy. To właśnie ta ofiara krwi składana w kolejnych powstaniach w czasie walk o niepodległość stanowi ciągłość  walki o naszą Ojczyznę , o Polskę.
     Ta uporczywa beznadziejna nieraz walka, kolejne przegrane powstania, wokół których rozkwitała polska kultura romantyzmu pozwoliła doczekać godziny w której wolność mogła się zrealizować. Ta wolność , która nigdy nie jest dana na zawsze i zawsze wymaga obrony.
    Błogosławiony Jan Paweł II powiedział:


    „Wolność stale trzeba zdobywać, nie można jej tylko posiadać. Przychodzi jako dar, utrzymuje się przez zmaganie. Na ołtarzu samostanowienia płonęły ofiary pokoleń- przyjmując wołanie wolności silniejszej niż śmierć”

         Jeżeli ktoś uważa , że powstania przyniosły Polsce wielkie straty, to powinien zastanowić się także , co stało by się z Polakami , z Polską , gdyby nie było tych zrywów narodowych. Czy moglibyśmy stać tu dzisiaj i cieszyć się wolnością?
    Powstanie Styczniowe 1863 roku pokazało , że wystarczy być tylko przyzwoitym człowiekiem, mieć poczucie honoru i osobistej godności, aby się przeciwko takiej niewoli przeciwstawić, szukając środków i sposobów wydobycia się z niej.

         W przeszłości jako naród przeżyliśmy wiele klęsk narodowych. Nasza historia przepełniona jest bólem rozbiorów, zsyłek, wysiedleń, przegranych powstań, krwią przelaną pod obcymi sztandarami, goryczą braterskich waśni. Mimo wszystko przetrwaliśmy jednak, dlatego, że silny był duch wolności i niezłomna wiara. I niech ten duch i wiara pozostaną w nas na zawsze
    - zakończył swoje przemówienie senator.


    .





    Obchody 150. Rocznicy Powstania Styczniowego w Sokołowie PodlaskimObchody 150. Rocznicy Powstania Styczniowego w Sokołowie Podlaskim
  • 150. Rocznica Powstania Styczniowego

    Serdecznie zapraszamy na uroczystą mszę świętą w intencji poległych pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Biskupa Drohiczyńskiego Antoniego Dydycza, która odbędzie się 20 stycznia ( niedziela) o godzinie 11.00 w kościele konkatedralnym w Sokołowie Podlaskim. Po mszy świętej złożenie kwiatów pod pomnikiem Księdza Generała Stanisława Brzóski oraz wystąpienia okolicznościowe. Msza święta będzie transmitowana przez telewizję TRWAM.
    Honorowy patronat objął wicemarszałek Senatu RP Stanisław Karczewski.

    150. Rocznica Powstania Styczniowego150. Rocznica Powstania Styczniowego
  • Uroczystość 10-lecia Szkolnego Koła Caritas

    14 stycznia wolontariusze i opiekunowie Szkolnego Koła Caritas działającego przy Publicznym Gimnazjum Nr 1 im. Pawła Kamińskiego w Sokołowie Podlaskim obchodzili 10-lecie swojej działalności. Na uroczystość przybyli licznie zaproszeni goście, opiekunowie i wolontariusze Szkolnych Kół Caritas z Publicznego Gimnazjum Nr 2 oraz Zespołu Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim.
    Przez Szkolne Koło Caritas w ciągu 10 lat działalności przewinęło się ponad 250 wolontariuszy, obecnie jest ich 65. Działalność koła polega na stałej współpracy z Domem Dziecka w Julinie, który odwiedzają kilka razy w roku, wizyty w sokołowskim szpitalu na oddziale dziecięcym, zbiórka żywności organizowana przez Caritas Polska, integracja z osobami niepełnosprawnymi.
    Z okazji jubileuszu senator Waldemar Kraska przesłał list z życzeniami i gratulacjami.

    Uroczystość 10-lecia Szkolnego Koła Caritas Uroczystość 10-lecia Szkolnego Koła Caritas
  • Wigilja w Kosowie Lackim

    28 grudnia 2012 r. w Szkole Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim odbyła się wigilia samorządowa. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili: senator RP Waldemar Kraska, poseł RP Krzysztof Wawrzyniec Borkowski, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, pracownicy samorządowi, radni, przedstawiciele organizacji pozarządowych. Uczestnicy obejrzeli jasełka przygotowane przez uczniów klas trzecich, po których zaproszeni goście składali świąteczne życzenia. Błogosławieństwa udzielił zebranym proboszcz parafii kosowskiej ks. Tomasz Pełszyk. Wszyscy zgromadzeni podzielili się opłatkiem Nie zabrakło też tradycyjnych świątecznych potraw.
    www.wiescisokolowskie.pl

    www.wiescisokolowskie.plwww.wiescisokolowskie.pl
  • Spotkanie wigilijne w Zespole Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim

    We wtorek 18 grudnia senator Waldemar Kraska wraz z uczniami, rodzicami,  wychowawcami oraz pracownikami Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim uczestniczył w tradycyjnej szkolnej wigilii. Uroczystość uświetniły występy uczniów szkoły, którzy przedstawili inscenizację wigilijną. Nie zabrakło życzeń, wspólnego łamania się opłatkiem i śpiewania kolęd.

    zdjęcie źródło: www.zespec.sokp.plzdjęcie źródło: www.zespec.sokp.pl
  • Obchody Święta Niepodległości

    11 listopada senator Waldemar Kraska uczestniczył w obchodach Święta Niepodległości w Siedlcach. Uroczystości rozpoczęły się msza świętą w kościele św. Józefa, której przewodniczył biskup siedlecki ks. Zbigniew Kiernikowski. Po mszy zgromadzeni uczestnicy przeszli na Plac Wolności. Obok pocztów sztandarowych i delegacji  jechały stare zabytkowe pojazdy oraz dwie ciężarówki udekorowane flagami biało-czerwonymi oraz balonami.

    Dalsze uroczystości odbyły się pod pomnikiem na Placu Wolności. Uroczyste przemówienie wygłosił prezydent Siedlec Wojciech Kudelski. Następnie parlamentarzyści, władze samorządowe, przedstawiciele wojska, policji, straży, służby więziennej, szkół, uczelni, organizacji kombatanckich, politycznych i społecznych złożyli kwiaty. W święcie licznie uczestniczyli także mieszkańcy Siedlec.
    Tego samego dnia senator Waldemar Kraska wraz z posłem Krzysztofem Tchórzewskim wzięli udział także w uroczystościach niepodległościowych w Iganiach, gdzie także złożyli kwiaty.
    W imieniu senatora w uroczystościach w Sokołowie Podlaskim wzięła udział Joanna Malinowska, w Łosicach i Krzesku – Marcin Hawryluk, którzy także złożyli kwiaty pod pomnikami Niepodległości.

    zdjęcie źródło:www.siedlce.plzdjęcie źródło:www.siedlce.pl
  • Międzynarodowy Dzień Niewidomych i Niedowidzących

    18 października w Oratorium Księży Salezjanów odbyło się spotkanie członków Sokołowskiego Koła Polskiego Związku Niewidomych. Spotkanie poprzedziła msza święta w kaplicy św. Józefa, w której uczestniczyły osoby niedowidzące i niewidom wraz z opiekunami.

    Przypadający na 15 października Dzień Białej Laski stał się międzynarodowym świętem niewidomych w wielu krajach, w tym również w Polsce. Obchodzony jest od 1964 roku.
    Z tej okazji senator Waldemar Kraska przekazał życzenia, które w jego imieniu odczytała Joanna Malinowska dyrektor biura:
    „Z okazji Międzynarodowego Dnia Niewidomych i Niedowidzących przekazuję wszystkim członkom Polskiego Związku Niewidomych w Sokołowie Podlaskim serdeczne życzenia.
    Przypadające na dzień 15 października święto stało się międzynarodowym w wielu krajach , w tym również w Polsce. Przypomina nam o tym, że ludzie niewidomi i niedowidzący są wśród nas, pragną żyć i funkcjonować tak jak wszyscy obywatele kraju i świata bez ograniczeń.
    W tym szczególnym dniu życzę wszystkim osobom niewidomym i niedowidzącym optymizmu i konsekwencji w realizacji marzeń, akceptacji społecznej oraz zdrowia i pomyślności osobistej”.  

    Międzynarodowy Dzień Niewidomych i NiedowidzącychMiędzynarodowy Dzień Niewidomych i Niedowidzących
  • źródło: www.wisniew.pl Dożynki w ŚmiarachW pierwszą niedzielę września mieszkańcy gminy Wiśniew mieli okazje uczestniczyć w dorocznych Dożynkach Gminnych. W tym roku odbyły się one w miejscowości Śmiary. Uroczystości rozpoczęła msz święta sprawowana przez proboszcza parafii ks. Sławomira Groszka, w trakcie której poświęcono wieńce dożynkowe przygotowane przez mieszkańców gminy. Następnie dokonano otwarcia i poświęcenia chodnika w miejscowościach Mroczki i Śmiary. W symbolicznym przecięciu wstęgi wziął udział m.in. senator Waldemar Kraska, który korzystając z zaproszenia przybył na uroczystości.
    Dalsza część imprezy kontynuowana była już na scenie – starostowie dożynek przekazali chleb upieczony z tegorocznego ziarna gospodarzowi gminy Wiśniew wójtowi Krzysztofowi Kryszczukowi, następnie poczęstowali chlebem wszystkich gości. W trakcie uroczystości wręczono medale „Zasłużony dla rolnictwa”. Nie zabrakło konkursów dla publiczności: wiedzy rolniczej i wiedzy na temat gminy Wiśniew. Uroczystościom towarzyszyły występy zespołów i pokazy sztucznych ogni.

  • Nowy Rok Szkolny w Niecieczy

    3 września senator Waldemar Kraska wziął udział w uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego  w Niecieczy. Od tego roku szkolnego dotychczasowa Publiczna Szkoła Podstawowa w Niecieczy zmieniła formę prawną, obecnie jest to Szkoła Niepubliczna o charakterze publicznym nadawanym przez Kuratorium Oświaty.

    Od 1 września podlega pod organ prowadzący jakim jest Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Niecieczy, pod względem nauczania podlega nadal pod Kuratorium Oświaty. Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Niecieczy rozpoczyna działalność z nadzieją ale i z niepokojem, władze stowarzyszenia nie mają doświadczenia w prowadzeniu placówki oświatowej. Wszyscy są jednak zdeterminowani, zarówno zarząd, jak i rodzice włożyli bardzo dużo pracy w to aby szkoła zaczęła funkcjonować jak najlepiej, wykonali m.in. remont kapitalny szkoły. Dewizą szkoły jest jak najlepsze nauczanie i wychowanie dzieci w duchu patriotycznym.
    Senator Kraska nie po raz pierwszy był w tej szkole, dwa lata temu obecny był na zakończeniu roku szkolnego. Z jego inicjatywy dzieci miały też okazję zwiedzić Sejm i Senat w latach ubiegłych.

    Nowy Rok Szkolny w NiecieczyNowy Rok Szkolny w Niecieczy
  • Uroczystości patriotyczo-religijne w Treblince

    1 września 2012 roku na terenie Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne upamiętniające ofiary Karnego Obozu Pracy i żołnierzy walczących o niepodległość Polski.
    Uroczystości rozpoczęła Droga Krzyżowa prowadząca od żwirowni do symbolicznego pomnika upamiętniającego zamordowanych na terenie obozu Polakach, Żydach i Romach.
    Zgromadzonych powitał kierownik muzeum Edward Kopówka, dziękując za przybycie, uczestnictwo w modlitwie i upamiętnienie ofiar. Mszę świętą odprawił ksiądz biskup Antoni Pacyfik Dydycz, który wygłosił też homilię. Przypomniał w niej jak wielką rolę w życiu człowieka pełni powołanie, którego podstawą jest człowieczeństwo i godność ludzka. Mówił, że powołanie jest zbyt często zapominane i lekceważone. – To, co się stało tutaj  mogło się dokonać właśnie dlatego, że ogromna rzesza ludzi zapomniała, zlekceważyła, bądź znienawidziła człowieka – mówił ksiądz biskup. – Kiedy o tym myślimy, nie możemy wyrażać żalu, ale także musimy zastanawiać się jak my postępujemy i czy w naszych czasach są stwarzane warunki, które mogą wywoływać pogardę do bliźniego. Przypatrzcie się swojemu powołaniu i je pielęgnujcie.
    Kilka słów powiedział także były więzień Karnego Obozu Pracy Zygmunt Chłopek, który w obchodach upamiętniających wybuch II wojny światowej uczestniczy od 1964 roku.
    W uroczystości wziął udział senator Waldemar Kraska, który złożył wiązankę kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym ofiary obozu.
    źródło:www.treblinka.bho.pl


    Uroczystości patriotyczo-religijne w TreblinceUroczystości patriotyczo-religijne w Treblince
  • zdjęcie źródło: www.radiopodlasie.pl Sokołowskie Obchody Dnia Solidarności i WolnościW niedzielę 2 września w kościele księży Salezjanów w Sokołowie Podlaskim odbyła się uroczysta msza święta w intencji 32 rocznicy porozumień sierpniowych.
    Organizatorami obchodów rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” były Komisje Zakładowe Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" Powiatu Sokołowskiego oraz Sokołowski Ośrodek Kultury.
    Po uroczystej mszy świętej zgromadzeni wysłuchali koncertu w wykonaniu zespołu wokalnego Voci Cantati, pod dyrekcją Bożeny Kaczmarek działającego przy Sokołowskim Ośrodku Kultury. Następnie delegacje związkowców, firm, instytucji oraz władz miasta przeszły pod pomnik Czynu Niepodległościowego w parku Adama Mickiewicza, gdzie złożono wiązanki kwiatów.
    W imieniu senatora Waldemara Kraski w uroczystości wzięła udział Joanna Malinowska.

  • Dożynki Powiatowe

    W niedzielę 19 sierpnia mieszkańcy powiatu sokołowskiego mieli okazję uczestniczyć w dorocznych uroczystościach święta plonów, które odbyły się w tym roku w Jabłonnie Lackiej. Z tej okazji senator Waldemar Kraska wystosował list okolicznościowy, który został odczytany podczas uroczystości.




                 Senator
    Rzeczypospolitej Polskiej
          Waldemar Kraska

                                                                                                 Sz. P.
                                                                                                 Leszek Iwaniuk
                                                                                                
    Starosta Powiatu Sokołowskiego
                                                                                                 Wiesław Michalczuk
                                                                                                
    Wójt Gminy Jabłonna Lacka


    Bardzo dziękuję za zaproszenie na dzisiejszą uroczystość, niestety inne wcześniej zaplanowane zobowiązania uniemożliwiają mi osobiste w niej uczestnictwo.
    Dożynki Powiatowe to niewątpliwie wielkie wydarzenie dla samorządowców i mieszkańców naszego powiatu. Z tej okazji pragnę złożyć organizatorom oraz wszystkim uczestnikom serdeczne życzenia.
    Obchodzone dzisiaj święto plonów jest jednym z najpiękniejszych staropolskich obrzędów rolniczych. Jest okresem wyjątkowym, który pozwala na podsumowanie całorocznej pracy rolnika, jego zaangażowania i trudu. Wiele o trudzie rolnika i jego umiłowaniu do ziemi powiedział Ojciec Święty Jan Paweł II a także Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński. Również lider ruchu ludowego Wincenty Witos często podkreślał, że rolnik wiele daje a nie wiele otrzymuje w zamian.
    Święto plonów jest świętem wdzięczności Bogu i ludziom, radosnym zwieńczeniem całorocznego trudu, który ma ogromne znaczenie dla egzystencji całego społeczeństwa, stanowi podstawę jednego z najważniejszych obszarów polskiej gospodarki. Praca rolnika jest trudna i wyjątkowa, pomimo ogromnego rozwoju techniki i gospodarki. W dużej mierze zależy od zjawisk natury, na które człowiek nie jest w stanie wpływać. Obecne czasy, zmiany klimatyczne i nieprzewidywalność pogody są wielkim zagrożeniem dla rolnictwa. Wielkim zagrożeniem jest także ludzka bezmyślność, zanieczyszczenie atmosfery, wycinka lasów, składowanie odpadów toksycznych, zachwianie równowagi środowiska. Obowiązkiem każdego z nas jest podejmowanie działań, dzięki którym wartość ziemi będzie szanowana i chroniona. Ważne jest aby ziarno, które ma przynosić obfity plon padało na użyźnioną glebę.
    Wszystkim rolnikom zgromadzonym na dzisiejszym święcie pragnę podziękować za wspaniałe owoce oraz za całoroczny trud. Życzę wszelkiej pomyślności, satysfakcji z osiągnięć pracy, dostatku i dalszego rozwoju.

                                                                                               Z poważaniem senator RP
                                                                                                       Waldemar Kraska





                                          Jabłonna Lacka, dnia 19 sierpnia 2012 roku

    żródło:www.radiopodlasie.plżródło:www.radiopodlasie.pl
  • Uroczystość Koronacji Obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Łazówku

    15 sierpnia senator Waldemar Kraska wziął udział w uroczystość koronacji słynącego łaskami Obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Łazówku. Mszy świętej przewodniczył biskup drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz, który wygłosił także homilię.

    W swojej homilii ksiądz biskup mówił między innymi, że wszyscy jesteśmy koronatorami Matki Najświętszej, ponieważ przychodzimy do niej, jak do światła, dającego każdemu człowiekowi to, co w życiu jest najważniejsze - nadzieję i miłość. Przypomniał on również, że w Dniu Wojska Polskiego przypominamy Maryję jako Hetmankę, której wizerunek widniejący na żołnierskich ryngrafach był znakiem polskich żołnierzy. Nie wyruszali oni przeciwko innym, a miecz wydobywany był jedynie w obronie ojczyzny, wolności i sprawiedliwości. Uczyli się tego od Matki Najświętszej. Dzisiaj potrzeba nam takich zachowań nie tylko w wojsku, ale również we wszystkich służbach, aby wpatrując się w Maryję uczyć się od niej bezinteresowności i oddania, mówił ksiądz biskup. Powiedział również, że ta uroczystość zwana również Matki Bożej Zielnej, ukazuje potrzebę odświeżenia naszego spojrzenia na przyrodę i naturę. Zaapelował  też o modlitwę, aby Maryja pomogła w przezwyciężeniu masowych wyjazdów z Polski naszych rodaków, którzy w naszej ojczyźnie nie mogą znaleźć godziwej płacy i warunków życia.  
    W dekrecie koronacyjnym biskup drohiczyński zaznaczył szczególne znaczenie tego miejsca, otaczanego przez wieki czcią przez wyznawców obrządków łacińskiego i greckokatolickiego, a także wiernych prawosławnych.        

    źródło:www.radiopodlasie.pl 
    żródło:www.radiopodlasie.plżródło:www.radiopodlasie.pl
  • Święto Policji w Sokołowie Podlaskim

    W piątek 27 lipca senator Waldemar Kraska wziął udział w obchodach Święta Policji w Sokołowie Podlaskim. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia meldunku i powitania przybyłych gości przez komendanta Wiesława Nasiłowskiego.
    W tym roku sokołowscy policjanci świętowali 93 rocznicę powołania Policji Państwowej. Krótki rys historyczny przedstawił aspirant sztabowy Sławomir Tomaszewski. 

    – Struktura organizacyjna Policji Państwowej na terenie powiatu sokołowskiego składała się z Komendy Powiatowej umiejscowionej w Sokołowie Podlaskim oraz sieci posterunków znajdujących się na terenie poszczególnych gmin. We wrześniu 1919 roku na terenie powiatu znajdowało się 16 posterunków, pracowało w nich 2 oficerów i 69 szeregowych. Na przełomie lat liczba ulegała zmianom i w 1939 roku pozostało już jedynie 9 posterunków z 1 oficerem i 37 szeregowymi. W tym okresie posterunki Policji Państwowej znajdowały się w:  Sokołowie Podlaskim, Bielanach, Elżbietowie, Jabłonnie Lackiej, Kosowie Lackim, Repka. Obecnie w strukturze Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim znajdują się  trzy posterunki: w Repkach, w Kosowie Lackim i w Sterdyni. Na przestrzeni lat zmieniali się także komendanci sokołowskiej policji. W tym roku swoje pierwsze święto, jako komendant powiatowy obchodził młodszy inspektor Wiesław Nasiłowski, oraz jego pierwszy zastępca komisarz Marek Żero.
    Głos zabrał także senator Waldemar Kraska. W swym przemówieniu dziękował za poświęcenie i pracę, życzył sukcesów w pracy zawodowej i życiu osobistym. - Święto Policji to wyjątkowo doniosły dzień, w którym mamy okazję by wyrazić wdzięczność Policjantom i pracownikom cywilnym za bezcenną wartość, jaką wnosicie Państwo w codzienne życie mieszkańców naszego powiatu. Decydując się na służbę w szeregach Policji dokonaliście świadomego wyboru drogi zawodowej, drogi niełatwej, niosącej odpowiedzialność za życie innych, za bezpieczeństwo i porządek publiczny. Wypełniając swoje zadania spotykacie się z codzienną rzeczywistością, jesteście świadkami ludzkich dramatów i nieszczęść, odbieracie  emocje ludzi dotkniętych przestępstwem. W tym szczególnym dniu życzę sukcesów w pracy zawodowej, wytrwałości i powodzenia w codziennej walce o bezpieczeństwo naszych obywateli. Niech trudna i odpowiedzialna służba będzie zawsze źródłem satysfakcji i zadowolenia, a wszystkim działaniom towarzyszy ludzka przychylność i życzliwość – zakończy swoje przemówienie.
    W tym roku, decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych odznakami „Zasłużony policjant” odznaczonych zostało trzech policjantów. Srebrną odznaką odznaczony został asp. Andrzej Góral, a brązowymi asp. szt. Jarosław Moch oraz asp.szt. Sławomir Tomaszewski.
    Tradycyjnie odczytano również rozkazy o nadaniu wyższych stopni policyjnych. Mianowanych zostało 27 policjantów. Stopień młodszego inspektora podczas uroczystości wojewódzkich Święta Policji w Radomiu otrzymał Komendant Powiatowy Policji Wiesław Nasiłowski.
    źródło: www.radiopodlasie.pl
    Święto Policji w Sokołowie PodlaskimŚwięto Policji w Sokołowie Podlaskim
  • 68 Rocznica Bitwy pod Jeziorami

    W dniach 30 czerwca – 1 lipca w miejscowości Jeziory pod Chotczami odbyły się już po raz 68 obchody rocznicy jednej z największych bitew partyzanckich II wojny światowej w tym regionie. W sobotę w lesie łosickim nad jeziorem odbył się wieczór patriotyczny w trakcie którego miało miejsce spotkanie z żyjącymi kombatantami bitwy pod Jeziorami - uczestniczy w nim mjr Tadeusz Sobieszczak ps. Dudek.
    Następnego dnia odbyły się dalsze uroczystości: złożenie wieńców pod pomnikiem Polaków, ofiar egzekucji z 1944 roku, msza święta pod pomnikiem w Jeziorach, inscenizacja jazdy ułańskiej – pokazy władania szablą, pokazy jazdy tatarskiej. Imprezie towarzyszyły także wystawy historyczne i kiermasz książek.

    Oddział partyzancki „Zenona” 34 Pułku Piechoty Armii Krajowej – początkowo była to grupa dywersyjna, później przemianowana w Oddział Lotny, a następnie w OP 34 pp AK. Od grudnia 1943 r. stanowił ochronę radiostacji o kryptonimie „R-31” przeznaczonej do utrzymywania stałej łączności między Komendą Główną AK i Sztabem Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych w Londynie. Obsługiwał ją zrzucony do kraju w 1943 r. cichociemny ppor. Stanisław Kujawiński „Żonkil”. Dowódcą oddziału był mjr Stefan Wyrzykowski „Zenon”. Ważniejsze akcje OP 34 pp AK „Zenona”:
    30.04.1944 r. – rozbicie pod Wygodą grupy goniometrycznej poszukującej radiostacji,
    22-27.05.1944 r. – akcja osłonowa wydobycie z Bugu rakiety V-2,
    30.06.1944 r. – bitwa pod Jeziorami z niemiecką obławą po uroczystości poświęcenia sztandaru Akcja „Burza”.

    W uroczystości wzięli udział senator RP Waldemar Kraska, starosta łosicki Czesław Giziński, wicestarosta Mariusz Kucewicz, ks. Kanonik Michał Śliwowski, Burmistrz Miasta i Gminy Łosice Janusz Kobyliński. 

  • Złoty Jubileusz Kapłaństwa

    24 maja senator Waldemar Kraska wziął udział w uroczystości Jubileuszu 50 – lecia kapłaństwa księdza kanonika Stanisława Falkowskiego. Uroczystość miała miejsce w Niecieczy w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP, gdzie Jubilat jest proboszczem od 30 lat.

    Ks. kan. Stanisław Falkowski, urodził się 1 stycznia 1938 roku w Filipach, na terenie parafii Topczewo. Uczęszczał do szkół podstawowych w Filipach i Falkach,  następnie edukację kontynuował w  Niższym Seminarium Duchownym w Różanymstoku. Wyższe Seminarium Duchowne ukończył w Siedlcach, w siedleckiej katedrze otrzymał 16 czerwca 1962 roku święcenia kapłańskie z rąk ks. bpa Ignacego Świrskiego.
    Pracował jako wikariusz w Ostrowie Lubelski, Rykach, Tucznej, Żelechowie, Stoczku Węgrowskim i Sokołowie Podlaskim.
    Od 1982 roku jest proboszczem w Niecieczy.
    Od początku istnienia „Solidarności” był jej kapelanem, znając się także z bł. ks. Jerzym Popiełuszko. Był i jest członkiem komisji i rad diecezjalnych oraz kanonikiem gremialnym Kolegiackiej Kapituły Węgrowskiej.

    żródło:www.drohiczyn.opoka.plżródło:www.drohiczyn.opoka.pl
  • Dzień Podlasia w Drohiczynie

    10 czerwca senator Waldemar Kraska wziął udział w obchodzonym corocznie Dniu Podlasia, będącym dziękczynieniem za wizytę bł. Jana Pawła II w Drohiczynie. W tym roku w obchody rocznicy włączyła się także aktywnie młodzież diecezji drohiczyńskiej, która przeżywała III Święto Młodych tej Ziemi, odbywające się w tym roku pod hasłem: „Abyśmy jedno byli!”. Młodzież przybyła z całej diecezji aby 9 czerwca uczestniczyć we mszy świętej pod przewodnictwem biskupa drohiczyńskiego. Wzięła także udział w „Nocy pojednania” – adoracji papieskiego krzyża, projekcji dokumentalnego filmu „Kolumbia – Świadectwo dla świata” w reżyserii Dominika Tarczyńskiego, po filmie odbyło się spotkanie z reżyserem. Odbył się także koncert w wykonaniu laureatów Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej ”Śpiewajmy Panu – Podlasie 2012”

    W drugim dniu uroczystości wieczorem odbyła się msza święta pod przewodnictwem biskupa drohiczyńskiego Antoniego Pacyfika Dydycza. W homilii wygłoszonej podczas liturgii ks. biskup mówił o tym, że wizyta papieża Jana Pawła II była wielkim wydarzeniem dla Polski Wschodniej. Mówił o obronie krzyża, o zestawieniu wielkości Ojca Świętego z małością współczesnych ideologii, dialogu między ludźmi. Biskup poświęcił także uwagę postawom mediów, zarówno publicznych, jak i komercyjnych, które w obecnych czasach przyjmują postawę służebną względem panującej polityki i finansów. Zwrócił uwagę na dyskryminację Telewizji TRWAM i Radia Maryja. Na koniec swej homilii zaapelował o modlitwę w intencji ojczyzny oraz  pielęgnowanie narodowych tradycji.” Niech w każdym domu będzie polska flaga. Zabiegajmy o to, aby historia nie była okrajana, a literatura polska niech głęboko zapada w umysły i serca kolejnych pokoleń. Miejmy odwagę godnie reprezentować naszą Ojczyznę. I nie zapominajmy tego, jak Polskę kochał Jan Paweł II i o co nas prosił” – zakończył ks. biskup.

    W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele rządu i parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji, organizacji, stowarzyszeń, duchowni z Kanady i Niemiec oraz polskich diecezji, siostry zakonne, mieszkańcy diecezji.

    Na uroczystościach obecny był także o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja i Telewizji TRWAM. W swoim wystąpieniu dziękował ks. biskupowi za wsparcie, mówił także o szerokim społecznym poparciu akcji protestacyjnej przeciwko nie przyznaniu telewizji TRWAM miejsca na multipleksie.

    źródło:www.drohiczyn.opoka.org.pl

    zdjęcie:www.drohiczy.opoka.org.plzdjęcie:www.drohiczy.opoka.org.pl
  • Otwarcie Centrum Psychiatrii SP ZOZ w Siedlcach

    Dnia 24 maja 2012 roku miało miejsce uroczyste otwarcie Centrum Psychiatrii Samodzielnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Siedlcach w budynku wyremontowanej części szpitala. W uroczystości wzięli udział: wiceminister zdrowia Cezary Rzemek, wicemarszałek Krzysztof Strzałkowski, członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Orzełowska, prezydent miasta Siedlce Wojciech Kudelski, wiceprezydent Anna Sochacka, która jest przewodniczącą Rady Społecznej SP ZOZ i przewodniczący Rady Miasta Piotr Karaś. W imieniu senatora Waldemara Kraski obecny był Marcin Hawryluk.

    Uroczystego poświęcenia obiektu dokonał ks. biskup ordynariusz Zbigniew Kiernikowski.

    W obiekcie o powierzchni użytkowej 1204,75m² mieścić się będzie Centrum Zdrowia Psychicznego w skład, którego wejdzie Oddział Psychiatryczny (56 łóżek), który zostanie przeniesiony z budynku przy ul. Bema, Pododdział Dzienny Psychiatryczny Ogólny (12 łóżek), Poradnia Zdrowia Psychicznego i Poradnia Leczenia Uzależnień.

     
    zdjęcie:www.siedlce.plzdjęcie:www.siedlce.pl
  • Jubileusz 10-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie”

    W piątek 25 maja w sali widowiskowej Sokołowskiego Ośrodka Kultury odbył się jubileuszowy galowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie”. W trakcie wspaniałego wieczoru wystąpiły zaproszone na festiwal zespoły oraz Jubilaci. Wśród zaproszonych gości znalazły się zespoły z Turcji , Serbii oraz Żywca, które zaprezentowały swoje narodowe i regionalne tańce.

    Po trwającym prawie 4 godziny przedstawieniu Jubilatom wręczono liczne nagrody i wyróżnienia. W imieniu senatora Waldemara Kraski list gratulacyjny, publikację książkową oraz kwiaty na ręce kierownika artystycznego i choreografa pani Iwony Kopiwody przekazali Joanna Malinowska i Marek Ratyński.

    Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie” działa od 2002 roku w Sokołowskim Ośrodku Kultury, szybko stał się wizytówką artystyczną rodzinnego miasta. Początkowo młodzież prezentowała na scenie tańce i pieśni podlaskie, z biegiem czasu repertuar grupy wzbogacił się o folklor kolejnych regionów: Kurpi Zielonych, Lubelszczyzny, Rzeszowszczyzny, Beskidu Żywieckiego. W programie Zespołu są również tańce staro warszawskie oraz tańce narodowe: polonez, krakowiak, kujawiak, oberek.
    „Sokołowianie” równie chętnie jak suity taneczne przygotowują widowiska obrzędowe, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem publiczności. „Wielkanoc na Podlasiu”, „Żeńcy”, „Kolędnicy z kozą”, „Tryptyk naiwny według Kazimierza Grześkowiaka”, „Podlaska zabawa w karczmie” prezentowane są z wielka dbałością o każdy szczegół sceniczny, autentyzm pieśni, tańca i dialogów.

    Występowali w kraju i za granicą m.in. na Łotwie, we Włoszech, w Turcji, w Rosji, w Niemczech, w Czechach, w Bułgarii, w Chorwacji, na Ukrainie, w Grecji. Na polskich festiwalach folklorystycznych Zespół zdobył wiele nagród i wyróżnień m.in. w Węgorzewie, w Szydłowcu, w Warszawie, w Sokołowie Podlaskim.

    źródło: www.sok.sokolowpodl.pl

     
  • Obchody Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Dnia Położnej w Siedlcach

     
    21 maja senator Waldemar Kraska wziął udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Dnia Położnej w Siedlcach. Organizatorem konferencji była Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych w Siedlcach a uroczystość miała miejsce w sali widowiskowej „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury.

    Hasłem przewodnim tegorocznej konferencji było „Niwelowanie różnic: od nauki do praktyki”. Z wykładami wystąpiły Anna Garucka – wiceprzewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz dr n. med. Ewa Duszczyk z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

    Konferencję uświetniły występy Zespołu Pieśni i Tańca „Chodowiacy” oraz młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Siedlcach.

    Senator Kraska na ręce Przewodniczącej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Siedlcach Hanny Sposób przekazał kwiaty wraz z życzeniami.

  • Obchody Święta Konstytucji 3 Maja

    W Sokołowie Podlaskim obchody Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się mszą świętą w kościele konkatedralnym, której przewodniczył ksiądz kanonik Stanisław Bogusz. Następnie zgromadzeni przy dźwiękach orkiestry strażackiej przeszli ulicami miasta. Wiązanki kwiatów złożono pod pomnikami: Żołnierzy Armii Krajowej, Księdza Stanisława Brzóski, Czynu Niepodległościowego oraz przed tablicą przy ul. Kilińskiego

    Okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz miasta Bogusław Karakula. W uroczystości wzięły udział delegacje organizacji i instytucji, poczty sztandarowe, kombatanci, harcerze, mieszkańcy miasta.

    Tego dnia senator Waldemar Kraska wziął udział także w obchodach Święta Konstytucji 3 Maja w Siedlcach. Po uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem księdza biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego zebrani prowadzeni przez Orkiestrę Garnizonową przeszli ulicami miasta na Skwer Kościuszki. Tam wspólnie odśpiewano hymn państwowy, Zespół Pieśni i Tańca Chodowiacy zaprezentował ludowe tance, hejnalista odegrał „Witaj majowa jutrzenko”. Okolicznościowe przemówienie wygłosił prezydent Siedlec Wojciech Kudelski, przypomniał historię Konstytucji, odniósł się także w jaki sposób jej przesłanie powinny odczytywać współczesne pokolenia, politycy a także rządzący naszym krajem. Po przemówieniu delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów.

     
    Obchody Święta Konstytucji 3 MajaObchody Święta Konstytucji 3 Maja
  • Odsłonięcie pomnika w Kosowie Lackim

    W niedzielę 22 kwietnia w Kosowie Lackim odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika poświęconego pamięci żołnierzy Podziemia Niepodległościowego oraz cywilnych mieszkańców ziemi kosowskiej poległych i pomordowanych w walce z komunistycznym zniewoleniem w latach 1944-1950, której organizatorami były władze samorządowe Miasta i Gminy Kosów Lacki, Fundacja Pamiętamy oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Kosowskiej. 
     

    Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym, której przewodniczył ksiądz  biskup Antoni Pacyfik Dydycz. W swojej homilii mówił o potrzebie stania na straży wolności, aby wypełnić testament tych, którzy oddawali za nią życie. Wspomniał słowa błogosławionego Jana Pawła II – była to epoka zła, ale także niewyobrażalnego dobra i wielu świadków tego dobra i prawdy. Za to świadectwo powinniśmy być wdzięczni i musimy zabiegać odważnie o zakorzenienie się prawdziwych wartości w naszym społeczeństwie- mówił ksiądz biskup.

    Po zakończeniu mszy świętej przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej Kazimierz Krajewski przedstawił losy walki podziemia w powojennej, zniewolonej przez komunistów Polsce. Mówił o strukturach ówczesnego podziemia, liczbie osób zaangażowanych w walkę bezpośrednią i pośrednią, licznie 5000 wydanych wyroków śmierci, 22 tysiącach ludzi, którzy zmarli w obozach i więzieniach, 10 tysiącach poległych w walkach partyzanckich. Wspomniał też o ogromnej, blisko ćwierć milionowej liczbie ludzi, którzy zostali uwięzieni a także setkach tysięcy zmuszanych do niewolniczej pracy w kopalniach i obozach pracy.

    Odsłonięcia pomnika dokonali burmistrz miasta i gminy, przedstawiciel kombatantów oraz reprezentant rodzin pomordowanych.

    Na uroczystości obecni byli przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych powiatu sokołowskiego oraz sąsiednich gmin, poczty sztandarowe, kombatanci, rodziny ofiar, harcerze, poczty sztandarowe, duchowni oraz mieszkańcy Kosowa Lackiego.

    W imieniu senatora Waldemara Kraski w uroczystości wzięła udział Joanna Malinowska – dyrektor biura, która złożyła wiązankę kwiatów oraz przekazała list okolicznościowy.

     

    zdjęcie Bożena Gontarzzdjęcie Bożena Gontarz
  • Debata uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim

    Czym jest szkolna demokracja i czy demokracja jest w szkole potrzebna?  – zastanawiali się uczestnicy debaty, która odbyła się 2 kwietnia w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej – Curie w Sokołowie Podlaskim.

                Do udziału w dyskusji zostali zaproszeni p. Waldemar Kraska Senator RP oraz p. Marcin Pasik, Wójt Gminy Sokołów. Gospodarzem debaty był p. Marcin Celiński, dyrektor I LO oraz p. Agata Mosiej i p. Monika Ługowska.

    W dyskusji uczestniczyli również przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz uczniowie II klas.

    Goście dzielili się z uczestnikami swoimi doświadczeniami z prowadzonych kampanii wyborczych oraz opowiadali o swojej działalności publicznej. Pan Senator Waldemar Kraska uprzedził uczniów, którzy wiążą swoją przyszłość z polityką, że jest to zadanie trudne i wymagające wielu poświęceń, kosztem nierzadko czasu wolnego i rodziny. Pan Marcin Pasik również opowiadał o swoich działaniach i spotkaniach z mieszkańcami gminy, które często mają miejsce, w dni wolne od pracy, soboty, czy niedziele.

                Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego – Hubert Maliszewski – dzielił się z zebranymi swoimi przemyśleniami na temat funkcjonowania Samorządu w szkole. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi zastanawiano się, jak uaktywnić uczniów i zachęcić ich do czynnego włączania się w życie szkoły.

                Debata miała na celu rozpowszechnienie wśród uczniów wiedzy o możliwościach podejmowania aktywności społecznej w swoich szkołach i zwiększenia wiedzy o szkolnych instytucjach demokratycznych.

                Debata ma formę konkursu i zostanie zgłoszona do zmagań konkursowych, w których nagrodą jest udział w XVIII Sejmie Dzieci i Młodzieży. Nagrodą dla szkolnego zespołu jest możliwość zostania posłem Sejmu Dzieci i Młodzieży.

                Głównym organizatorem konkursu jest Kancelaria Sejmu RP, we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.

    Dyrekcja I LO wraz uczniami składa serdeczne podziękowania p. Senatorowi RP Waldemarowi Krasce oraz p. Marcinowi Pasikowi za przyjęcie zaproszenia i wzięcie udziału w szkolnej debacie.

     

    opr. Agata Mosiej

     
    zdjęcie Agata Mosiejzdjęcie Agata Mosiej
  • Konferencja w Caritas Diecezji Drohiczyńskiej

    28 marca w auli Domu Miłosierdzia im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim odbyła się konferencja podsumowująca pierwszy etap projektu „Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych”.

    Projekt finansowany był przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Głównymi zadaniami projektu było prowadzenie pośrednictwa psychologicznego, społeczno-prawnego oraz udzielanie informacji na temat przysługujących uprawnień, dostępnych usług, sprzętu rehabilitacyjnego i pomocy technicznej dla osób niepełnosprawnych.

    Zaproszeni goście mieli okazję zapoznać się z dotychczasową działalnością ośrodka, obszarem jej działania oraz z planami na lata 2012-2014.

    W konferencji w imieniu senatora Waldemara Kraski wzięła udział Joanna Malinowska – dyrektor biura.

    Konferencja w Caritas Diecezji DrohiczyńskiejKonferencja w Caritas Diecezji Drohiczyńskiej
  • SOLIDARNOŚĆ - droga do Niepodległości

    W czwartek 22 marca odbyło się w parku Adama Mickiewicza w Sokołowie Podlaskim otwarcie wystawy plenerowej zatytułowanej „Solidarność – droga do Niepodległości”. Poprzedziło ją spotkanie w Sokołowskim Ośrodku Kultury.

    . Zaproszeni goście, samorządowcy, członkowie NSZZ Solidarność, młodzież szkolna mieli okazje obejrzeć film w reżyserii Krystyny Mokrosińskiej „Od Solidarności do Wolności” ukazujący dzieje powojennej Polski, wprowadzenie stanu wojennego, tworzenie się Solidarności, strajki sierpniowe, wizyty papieża Jana Pawła II w ojczyźnie. Po projekcji z bardzo ciekawym wykładem wystąpił prof. Jan Żaryn. Mówił o historii i warunkach w jakich rodziła się Solidarność. Nawiązał także do obecnych czasów, m.in. do pomysłu ministerstwa szkolnictwa ograniczania lekcji historii w szkołach średnich. Następnie głos zabrał Adam Borowski- autor zdjęć, honorowy konsul Czeczeńskiej Republiki Iczkerii w Polsce. Mówił o tym jak wiele zdarzeń z tamtego okresu zostało zapomnianych i dzięki tej wystawie chociaż cząstka z nich ma okazję powtórnie powrócić.
    W uroczystościach wziął udział senator Waldemar Kraska, który objął swoim patronatem to wydarzenie.
    Zdjęcie Paweł KryszczukZdjęcie Paweł Kryszczuk
  • „Tu pozostać muszę” spotkanie z biskupem drohiczyńskim Antonim Dydyczem

    Już po raz osiemnasty Sokołowski Ośrodek Kultury zorganizował w niedzielę 11 marca spotkanie cykliczne „Tu pozostać muszę”. Jego bohaterem był biskup drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz. Przy sali wypełnionej po brzegi mogliśmy wysłuchać ciekawej historii życia księdza biskupa począwszy od wczesnych lat dziecięcych, przez okres wojny, trudne lata powojenne, szkoły, seminarium, pracę duszpasterską w Polsce i za granicą.

    Jak mówił ksiądz biskup wielki wpływ na jego życie i kierunek jaki obrał był dom rodzinny, gdzie rodzice zaszczepili mu fundamentalne wartości wiary i patriotyzm. Nie mniej ważni byli duszpasterze z Serpelic, szczególnie ojciec Anioł i brat Bartłomiej, których duszpasterska działalność dała początek powołaniu. Ksiądz biskup we wspomnieniach mówił o swojej pracy zarówno w kraju, jak i za granicą, o kontaktach z internowanymi działaczami „Solidarności”,  duszpasterstwie we Włoszech wśród polskich emigrantów. Dużo uwagi poświęcił kontaktom z błogosławionym Janem Pawłem II, począwszy od czasów studenckich do organizacji wizyty ojca świętego w Drohiczynie w 1999 roku. Podkreślił swoje wielkie zaufanie Opatrzności Bożej, oddanie Maryi, wielką miłość do Polski i rodzinnego Podlasia.
    W trakcie wspomnień księdza biskupa na scenie pojawiali się sokołowscy artyści: Zbigniew Orzełowski, Janusz Wilgocki, Mirosław Grochowski, Aneta Dziewulska, ZPiT „Sokołowianie”, grupa wokalna „Effatha”, chór „Voci Cantati” z dedykacjami artystycznymi. Ze specjalnym, programem poetycko-muzycznym wystąpił aktor Dariusz Kowalski.
    W trakcie uroczystości burmistrz miasta Bogusław Karakula oraz przewodniczący Rady Miasta Waldemar Hardej wręczyli księdzu biskupowi Antoniemu Dydyczowi akt nadania Honorowego Obywatelstwa Sokołowa Podlaskiego, jako wyraz bliskich relacji księdza biskupa z naszym miastem, zainteresowanie życiem religijnym, społecznym i gospodarczym w mieście, czego dowodem jest osobisty udział w wielu uroczystościach i wydarzeniach kulturalnych i sportowych a także obejmowanie honorowym patronatem wielu przedsięwzięć, podnosząc ich rangę.
    Gratulacje księdzu biskupowi złożyli przedstawiciele różnych środowisk lokalnych. W imieniu parlamentarzystów życzenia złożył senatora Waldemar Kraska, dziękując za dotychczasowe wsparcie w wielu działaniach oraz prosząc o dalsze.
    Program prowadziły Maria Koc – dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury oraz Alina Simanowicz.

    „Tu pozostać muszę” spotkanie z biskupem drohiczyńskim Antonim Dydyczem„Tu pozostać muszę” spotkanie z biskupem drohiczyńskim Antonim Dydyczem
  • Otwarcie ulic Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Ronda Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Siedlcach

    W sobotę 10 marca w Siedlcach o godzinie 11.45 mszą świętą w intencji Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w kościele p.w. Św. Stanisława BM rozpoczęły się uroczystości związane z otwarciem ulic Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego , Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Ronda Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

    Po mszy zgromadzeni mieli okazję wysłuchać „Sabat Mater” w wykonaniu solistów, Chóru Miasta Siedlce, Kwintetu Smyczkowego Orkiestry Symfonicznej Miasta Siedlce pod dyrekcją Mariusza Orzełowskiego. Po koncercie nastapiło odsłonięcie repliki Tablicy Smoleńskiej na ścianie kościoła, którego dokonała Ewa Błasik oraz prezydent Siedlec Wojciech Kudelski. W swym przemówieniu wdowa po Dowódcy Sił Powietrznych dziękowała za zaproszenie i apelowała jednocześnie o pamięć o ofiarach katastrofy smoleńskiej. Modlitwę za ofiary smoleńskie odmówił ks. bp. Zbigniew Kiernikowski.
    O godzinie 14.15 nastąpiło oficjalne otwarcie zachodniej obwodnicy Siedlec i nadanie jej odcinkom nazw Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Ronda Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.
    W uroczystości udział wzięli m.in. prezes partii PiS - Jarosław Kaczyński, senator Waldemar Kraska, posłowie: Krystyna Pawłowicz, Joachim Brudziński, Krzysztof Tchórzewski, szef siedleckiej Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Dariusz Napiórkowski, przedstawiciele samorządu miasta z prezydentem Siedlec Wojciechem Kudelskim na czele. Obecne były także rodziny ofiar smoleńskich: Ewa Błasik, Magdalena Merta, rodzice kpt. Arkadiusza Protasiuka.
    W godzinach popołudniowych w Galerii FOCUS otwarto wystawę „ Prawda i Pamięć. Smoleńsk 2010”. Odbyło się także spotkanie mieszkańców Siedlec z członkami Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010.

    źródło:www.radiopodlasie.plźródło:www.radiopodlasie.pl
  • źródło:www.radiopodlasie.pl Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” W czwartek 1 marca w Kosowie Lackim odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci „ Żołnierzy Wyklętych”. Inicjatorem obchodów był radny powiatowy Tadeusz Mróz. O godzinie 8.00 w kościele parafialnym Narodzenia Najświętszej Maryi Panny odbyła się msza w intencji poległych żołnierzy. Następnie uczestnicy mszy przeszli pod pomnik „Żołnierzy Wyklętych”, gdzie złożono kwiaty. W imieniu Prawa i Sprawiedliwości wiązankę złożyła delegacja z senatorem Waldemarem Kraską na czele.
    Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony jest po raz drugi. Dzień 1 marca nie jest tutaj datą przypadkową, tego dnia bowiem, w 1951 roku zginęli członkowie IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – największej tajnej organizacji w dziejach powojennej Polski.
     Ustanowienie święta jest hołdem oddanym żołnierzom podziemia za ich męstwo i przywiązanie do tradycji patriotycznych, za walkę w obronie niepodległej Polski, za przeciwstawienie się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

  • źródło:www.radiopodlasie.pl Spotkanie z Bronisławem WildsteinemW czwartek 23 lutego senator Waldemar Kraska wziął udział w spotkaniu z Bronisławem Wildsteinem – publicystą, dziennikarzem, pisarzem. Było to pierwsze spotkanie z cyklu Klub Ciekawej Książki organizowane przez Sokołowski Ośrodek Kultury.
    W pierwszej części spotkania Bronisław Wildstein promował swoją najnowszą książkę „Czas niedokonany”,  epicką opowieść przedstawiającą losy ludzi wplątanych w ponurą historię XX wieku. W książce śledzimy losy pokoleń rodziny Broków, którym historia niczego nie oszczędziła, często wystawiając ich na ciężkie próby.
    W drugiej części spotkania zgromadzona licznie publiczność miała okazję zadać pytania dotyczące zarówno samej książki, jak i aktualnej sytuacji politycznej w kraju.
    W trakcie spotkania można było zakupić książkę i otrzymać autograf.

  • Nowa sala gimanstyczna w Siedlcach

    21 lutego przy Zespole Szkół Nr 2 w Siedlcach miała miejsce uroczystość otwarcia nowej sali gimnastycznej. Było to wielkie święto dwóch szkół: Szkoły Podstawowej Nr 5 oraz Gimnazjum Publicznego Nr 6, których uczniowie do tej pory korzystali ze starej sali gimnastycznej, wybudowanej jeszcze w latach sześćdziesiątych.

    Uroczystość poprzedziła msza święta w kościele św. Teresy, którą odprawił ks. Franciszek Bok. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: parlamentarzyści, władze miasta, przedstawiciele kuratorium, instytucji państwowych, organizacji. W imieniu senatora Waldemara Kraski w uroczystości uczestniczył pracownik siedleckiego biura Marcin Hawryluk, który przekazał list z życzeniami.
    Po poświęceniu sali i przecięciu wstęgi uczniowie przedstawili program artystyczny.
    Koszt wybudowania nowej sali wraz z szatniami i zapleczem sanitarnym wyniósł ok. 2,8 mln. zł.
    zdjęcie źródło: www.radiopodlasie.plzdjęcie źródło: www.radiopodlasie.pl
  • Nowa oczyszczalnia ścieków w powiecie łosickim

    Dnia 9 lutego 2012 roku w Klimczycach odbyła się uroczystość otwarcia oczyszczalnia ścieków wraz z siecią kanalizacyjną we wsiach  Klimczyce,  Kózki oraz Binduga.
    Na otwarciu byli obecni przedstawiciele parlamentu, władz województwa, władz samorządowych, rady gminy, sołtysi okolicznych wsi oraz  mieszkańcy. Senatora Waldemara Kraskę reprezentował asystent Marcin Hawryluk .

    Przybyłych gości przywitali wójt gminy Sarnaki Andrzej Lipka i przewodniczący rady gminy Adam Wawryniuk,  którzy przecięli  uroczyście wstęgę. Następnie  nowo otwarty obiekt został poświęcony przez  proboszcza parafii Sarnaki Andrzeja Jakubowicza. Część oficjalna przeniosła się do dworku w Zabużu z racji mrozu, gdzie goście gratulowali tak dużej inwestycji oraz dziękowali za zaproszenie. Odczytane zostały również listy z życzeniami od senatora Waldemara Kraski oraz posła Krzysztofa Tchórzewskiego.
    Koszt budowy oczyszczalni ścieków oraz sieci kanalizacyjnej wyniósł ponad 3,5 mln. zł.

  • I obchody Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia

    Dnia 27 stycznia 2012 roku w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach miały miejsce Obchody Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia. Jako jedna z nielicznych grup zawodowych, pracownicy powiatowych urzędów pracy do tej pory nie mieli „swojego dnia” w kalendarzu. Święto zostało wprowadzone ustawą z dnia 16 grudnia 2010 roku z mocą obowiązywania od 1 lutego 2011 roku i przypada właśnie na 27 stycznia.

    Na obchodach Dnia Publicznych Służb Zatrudnienia byli obecni  przedstawiciele władz samorządowych, członkowie Powiatowej Rady Zatrudnienia, przedstawiciele instytucji szkoleniowych i ośrodków nauki jazdy, pracownicy siedleckiej Filii WUP w Warszawie, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach , przedstawiciele lokalnych mediów, przedstawiciele spółek z udziałem kapitału miasta. Senatora Waldemara Kraskę reprezentował pracownik biura Marcin Hawryluk, który w jego imieniu odczytał list z życzeniami.
    W trakcie uroczystości prezydent Siedlec  Wojciech Kudelski  oraz zastępca Anna Sochacka wręczyli pracownikom Powiatowego Urzędu Pracy w Siedlcach okolicznościowe statuetki za ponad dwudziestoletnią pracę w Publicznych Służbach Zatrudnienia. Statuetki otrzymali: Ewa Marchel, Regina Jaszczuk, Jan Krawczyk, Halina Pietruczynik, Alicja Starzyńska, Teresa Pucyk, Jolanta Zemło, Pelagia Kowalczyk, Jan Bujalski, Barbara Abramczuk, Marzenna Wiśniewska, Zofia Piątkowska oraz Kazimierz Rytel.
    Podczas uroczystości wręczone zostały również wyróżnienia pracownikom Powiatowego Urzędu Pracy w Siedlcach, przyznane przez prezydenta Siedlec i dyrektora PUP w Siedlcach w konkursie „Najlepszy pracownik/kierownik Powiatowego Urzędu Pracy w Siedlcach w 2011r.” Konkurs ten został ogłoszony przez Powiatowy Urząd Pracy i rozstrzygnięty w grudniu 2011r. Wyboru najlepszego pracownika dokonywali spośród wszystkich pracowników sami pracownicy urzędu oraz kadra kierownicza poprzez głosowanie. Wyróżnienia otrzymali:  Danuta Prus (I miejsce), Justyna Piwko (II miejsce),  Emilia Orzełowska (III miejsce),  IV miejsca ex aequo:  Kinga Kulikowska, Alicja Starzyńska i  Marcin Wereda oraz  Mariola Zaliwska (V miejsce). Wśród kadry kierowniczej wyróżnienie otrzymała Beata Demiańczuk.
    Po oficjalnej części uroczystości wystąpił zespół z repertuarem poezji śpiewanej pod kierownictwem Macieja Turkowskiego.
    źródło: www.praca.siedlce.pl
    zdjęcie źródło: www.praca.siedlce.plzdjęcie źródło: www.praca.siedlce.pl
  • zdjęcie źródło: www.drohyiczyhn.opoka.org.pl Opłatek członków i sympatyków Kół Radia Maryja diecezji drohiczyńskiej15 stycznia senator Waldemar Kraska wziął udział w corocznym opłatkowym spotkaniu członków i sympatyków Kół Radia Maryja diecezji drohiczyńskiej.
    Uroczysta msza święta koncelebrowana przez biskupa Antoniego Dydycza odbyła się w katedrze p.w. Trójcy Świętej.
  • Dyżury w Biurze Senatorskim w Siedlcach

    Pragniemy poinformować, iż od stycznia 2012 wznawia działalność nasze biuro w Siedlcach.
    Nowa siedziba biura to ulica Świętojańska 4 (pokój nr 9).

    Dyżury w Biurze Senatorskim w SiedlcachDyżury w Biurze Senatorskim w Siedlcach
  • Szpital w Sokołowie ma prawie 5 milionów długu!

    "Sytuacja sokołowskiego SP ZOZ z miesiąca na miesiąc pogarsza się. W tej chwili szpital jest zadłużony na niemal 5 milionów złotych. Czy Zarząd i Rada Powiatu Sokołowskiego są w stanie zahamować niekorzystną tendencję zadłużania się szpitala, i czy w budżecie powiatu na przyszły rok zapewniono środki aby pokryć dług? – takie pytania do Zarządu i radnych skierował, na przedświątecznej sesji, senator Waldemar Kraska. Sesja o której mowa, została przerwana, kontynuowano ją w środę, 28 grudnia.


    W szpitalu w Sokołowie Podlaskim wrzało od dawna. Od kiedy nowym dyrektorem placówki został Krzysztof Lubiński niemal na każdej sesji radni powiatowi prowadzą debaty nad sytuacją finansową SP ZOZ, zatrudnieniem zbyt dużej liczby pracowników administracyjnych oraz sprowadzaniem do szpitala lekarzy specjalistów spoza Sokołowa.

    Na chwilę sprawa ucichła, jednak koniec roku to czas podsumowań i takie nie mogły ominąć szpitala. Okazało się, że chwilowe milczenie i czas zostawiony dyrektorowi na wykazanie się, to była  tylko cisza przed burzW imieniu mieszkańców Sokołowa, pracowników szpitala i związkowców na przedświątecznej sesji wystąpił senator Waldemar Kraska, który przygotował listę pytań skierowanych do Zarządu i Rady Powiatu. - Wystarczyło 10 miesięcy – jak mówił senator - aby sytuacja finansowa szpitala z dodatniego wyniku zmieniała się diametralnie, w tej chwili wygląda drastycznie. W samym październiku dług szpitala wynosił 4 mln 100 tys.  zł., a obecne zadłużenie to już  niemal 5 mln zł.

    Według senatora od nowego roku opieka medyczna na kilku oddziałach może nie zostać zapewniona, ponieważ lekarze którzy pracują tam od lat nie mają umów. – Kończy się rok i kończą się kontrakty lekarzom zatrudnionym w szpitalu. Lekarze z oddziału dziecięcego, patologii noworodka, czy ci pracujący w karetce „N” nie wiedzą jak będą pracować, bo dyrektor nie zawarł z nimi do tej pory kontraktów. Jak wiadomo karetka N obsługuje bardzo duży teren, przywozi do naszego szpitala dzieci potrzebujące pomocy i często są to te najmniejsze, dopiero co narodzone maleństwa, każda sekunda może decydować o tym, czy uda się uratować ich życie. Warto nadmienić, że oddział patologii noworodka jest jedynym oddziałem przynoszącym zysk szpitalowi na dzień dzisiejszy – zaznaczył Waldemar Kraska.

    W ostatnim czasie w sokołowskim SP ZOZ zatrudniono 5 nowych lekarzy ortopedów, i jak mówiła na środowej sesji Rady Powiatu księgowa ZOZ-u, Hanna Kamińska, to właśnie dzięki nim część długów szpitala zostanie wyrównana. Dyrekcja liczy bowiem na to, że NFZ zapłaci za usługi wykonywane przez ortopedów. Według senatora to jednak nic pewnego. – Dalsza praca ortopedów, tak ochoczo przyjmowanych do naszego szpitala przez dyrekcję, budzi pewne obawy. Mówiło się, że ortopedzi postawią oddział chirurgiczny na nogi, a tymczasem okazuje się, że lekarze rzeczywiście pomagali mieszkańcom powiatu, ale NFZ nie zapłaci za te usługi, ponieważ nie było to zakontraktowane. Oznacza to jednocześnie, że pieniądze, które zostały wydatkowane na ich pracę prawdopodobnie zostaną wliczone w straty szpitala.

    Za kolejny powód trudnej sytuacji w szpitalu senator uznaje, m.in., likwidację pododdziału udarowego na oddziale neurologicznym, co skutkowało stratą 1 mln zł, oraz zatrudnienie ponad 20 pracowników administracyjnych. – Wiemy, że jest kryzys. Nie wiemy jaki on będzie w następnym roku, ale wszyscy myślą o zaciskaniu pasa, a w naszym szpitalu wręcz odwrotnie. Zamiast ograniczać administrację, w znacznym stopniu ją poszerzamy – zauważa senator. – Myślę że przyszła pora aby poważnie zastanowić się nad losami szpitala. Zgodnie z ustawą, która weszła w życie z dniem 1 lipca, jeżeli szpital „wypracuje” dług, ten musi zostać pokryty przez organ prowadzący. W naszym wypadku przez starostwo. Jeżeli zobowiązania nie zostaną pokryte szpital będzie miał tylko dwa wyjścia albo ogłosić upadłość, albo przekształcić się w spółkę- przypomina.

    Dla zobrazowania sytuacji sokołowskiego szpitala warto przytoczyć kilka liczb. Otóż w październiku tylko Oddział Patologii Noworodka i Podstawowej Opieki Zdrowotnej poprzynosiły zyski szpitalowi. Jeśli zaś chodzi o straty, to największe zanotowano na Oddziale Neurologicznym bo ponad 265 tys. zł, zaraz za nim znalazł się Oddział Chirurgiczny ze stratą ponad 150 tys. zł oraz Oddział Położniczo – Ginekologiczny, gdzie starty wynoszą ponad 124 tys. zł. W podobnej sytuacji znalazły się inne oddziały: Oddział Rehabilitacji- ponad 68 tys. straty, OIT – ponad 60 tys. zł, Oddział Nefrologiczny –ponad 58 tys. zł straty, ZOL Wyrozęby –ponad 55 tys. straty, Oddział Dziecięcy –ponad 41 tys. zł straty, Oddział Wewnętrzny –ponad 32 tys. straty,  Stacja Dializ - -ponad 14 tys. zł straty, Oddział Noworodków  2,9 tys. zł straty.

    Ostateczna sytuacja finansowa szpitala powinna być jasna wraz z początkiem Nowego Roku, wtedy okaże się także czy NFZ zapłaci za usługi lekarzy ortopedów. Wtedy  poznamy również ostateczną kwotę zadłużenia i dowiemy się jaka przyszłość czeka sokołowski szpital i jego pracowników."

    KSkib/Sokołów Podl. [Msz]


    Artykuł pochodzi w całości z www.radiopodlasie.pl
  • zdjęcie źródło: www.radiopodlasie.pl Sokołowskie spotkanie opłatkowe

    21 grudnia w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie opłatkowe, którego organizatorami byli samorządowcy Sokołowa Podlaskiego. Wśród wielu zaproszonych gości znaleźli się; biskup drohiczyński Antoni Dydycz, duchowni sokołowskich parafii, senator Waldemar Kraska, przedstawiciele szkół, zakładów pracy. Było dzielenie się opłatkiem i wspólne życzenia.

    Zaproszeni mieli także okazję obejrzeć program artystyczny w wykonaniu uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego oraz zespołu Sokołowianie.

  • 30 rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego

    12 i 13 grudnia odbyły się w Sokołowie Podlaskim uroczystości 30-tej rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego 1981-2011. Obchody rozpoczęła projekcja filmu dokumentalnego „Towarzysz generał idzie na wojnę” w reżyserii Grzegorza Brauna. Film stanowi kontynuację nakręconego wcześniej i nigdy nie pokazanego w telewizji publicznej filmu „Towarzysz generał”. Po filmie odbyło się spotkanie z reżyserem i dyskusja.
    Wieczorem tego samego dnia w Sokołowskim Ośrodku Kultury miało miejsce spotkanie „Ilu nas w ciszy” poświęcone ludziom którzy walczyli o wolność narodu w trakcie stanu wojennego.

    Wszystkich zgromadzonych powitali serdecznie Maria Koc – dyrektor SOK i senator Waldemar Kraska.
    - Dzisiejsza uroczystość jest dowodem, że pamiętamy i będziemy pamiętać. Spotkanie ma na celu upamiętnienie bohaterów tamtych dni i przekazanie tej pamięci młodym pokoleniom. Pokolenie Solidarności jest coraz starsze, wiele osób już nie żyje, a ci którzy urodzili się po 1981 roku niewiele wiedzą o tamtych czasach. Przez takie spotkania chcemy przypomnieć młodym ludziom, co robili ich ojcowie i dziadkowie, aby oni mogli żyć w wolnym kraju. Pamięć o najnowszej historii naszego narodu warta jest pielęgnowania i niech w pamięci pozostaną nam słowa marszałka Józefa Piłsudskiego – Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości -mówił senator Kraska – Dziękuję za przybycie na obchody 30-tej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Obecność Państwa jest dowodem, że sprawy naszej Ojczyzny oraz jej historia nie są Wam obojętne – zakończył swoje wystąpienie.

    Jedenastu spośród bohaterów tamtych czasów senator Waldemar Kraska uhonorował dyplomami okolicznościowymi. Wyróżnienia otrzymali: ks. Stanisław Falkowski, Zbigniew Adamczuk, Franciszek Bieliński, Mieczysław Łaba, Stanisław Dąbrowski, Feliks Karwowski, Henryk Skup, Wacław Sobotka, Mieczysław Remiszewski, Włodzimierz Zawadzki i pośmiertnie Henryk Rosochacki. W imieniu uhonorowanych głos zabrał ks. Falkowski, który podziękował za pamięć. Opowiadał o realiach tamtych czasów, o swojej działalności i działalności opozycji na terenie Sokołowa i powiatu sokołowskiego.

    Wieczorne uroczystości zakończył koncert piosenek Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Mateusza Nagórskiego.

    We wtorek 13 grudnia o godzinie 11.00 w konkatedrze odbyła się uroczysta msza święta w intencji ofiar stanu wojennego, której przewodniczył biskup drohiczyński Antoni Dydycz. Po mszy wszyscy zgromadzeni przeszli pod pomnik ks. Stanisława Brzóski, gdzie złożyli kwiaty. Uroczystości zgromadziły licznie przedstawicieli samorządu, firm, instytucji, młodzież szkolną oraz mieszkańców miasta.

    Zdjęcie źródło: www.radiopodlasie.plZdjęcie źródło: www.radiopodlasie.pl
  • Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

    Już po raz siódmy w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbył się koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. W koncercie pod hasłem „Jesteśmy razem” wzięli udział podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Wirowie, Domu Pomocy społecznej w Jabłonnie Lackiej, Środowiskowego Domu Samopomocy w Sokołowie Podlaskim, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sokołowie Podlaskim, uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Sokołowie Podlaskim i Świetlicy przy KSM w Sokołowie Podlaskim  oraz dzieci i młodzież ze Szkoły Specjalnej w Węgrowie.

    Obecny na imprezie senator Waldemar Kraska mówił: - Bycie tutaj z Wami zawsze napawa moje serce radością, myślę, że ten szczególny dla Was dzień pozwala nam patrzeć na świat z większym optymizmem. Widząc uśmiechy i radość na Waszych twarzach, życzę nie tylko Wam ale i Waszym opiekunom dobrej zabawy.

    Występy niepełnosprawnych wzbudziły wielkie zainteresowanie, zostały przyjęte z entuzjazmem i nagrodzone gromkimi brawami.

    Źródło: www. radiopodlasie.pl
    Międzynarodowy Dzień Osób NiepełnosprawnychMiędzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
  • Uroczystość odsłonięcia tablicy

    W sobotę 26 listopada przed budynkiem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sokołowie Podlaskim miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej zsyłkę na Sybir mieszkańców Sokołowa i okolic. Organizatorami uroczystości byli: burmistrz Sokołowa Podlaskiego, Związek Sybiraków oddział w Sokołowie Podlaskim oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. K.I Gałczyńskiego.

    Powitania gości dokonał burmistrz miasta Bogusław Karakula. W swym przemówieniu mówił, że miejsce umieszczenia pamiątkowej tablicy nie zostało wybrane przypadkowo, z dworca kolejowego znajdującego się za budynkiem biblioteki wyruszały bowiem transporty z mieszkańcami naszego miasta i okolic na Sybir.

    Na tablicy wyryte są słowa: "WIERNYM BOGU I OJCZYŹNIE 2500 POLAKOM DEPORTOWANYM 12.XI, 01.XII I 31.XII.1944 r. ZE STACJI PKP SOKOŁÓW PODLASKI DO SOWIECKICH ŁAGRÓW: BOROWICZE I STALINOGÓRSK W 50 ROCZNICĘ ZSYŁKI Listopad 1994 - Rodacy".

    Uroczystego poświęcenia tablicy dokonali ks. prał. Andrzej Krupa oraz ks. Stanisław Falkowski.

    Po oficjalnych uroczystościach odbyła się część artystyczna w wykonaniu Marka Kołodziejskiego oraz uczniów szkoły w Steryni.

    Senatora Waldemara Kraskę reprezentowała Joanna Malinowska - pracownik biura, która w jego imieniu złożyła kwiaty.

    Uroczystość odsłonięcia tablicyUroczystość odsłonięcia tablicy
  • Uroczystość odsłonięcia tablicy Spotkanie z mieszkańcami Sokołowa PodlaskiegoW czwartek 6 października w Sokołowie Podlaskim odbyło się spotkanie przedwyborcze kandydatów do parlamentu Marii Koc i Waldemara Kraski z mieszkańcami miasta. Obecni byli także  kandydat do Sejmu RP Bogusław Kowalski oraz burmistrz miasta Bogusław Karakula.
  • Uroczystość odsłonięcia tablicy Waldemar Kraska - Kandydat na senatora 
  • Foto pani Agata Grzyb Sesja Popularnonaukowa

    21 września w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sokołowie Podlaskim odbyła się sesja popularnonaukowa jako pokłosie XIV Międzynarodowego Obozu Naukowego Serpelice 2011. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: senator Waldemar Kraska, ks. Dariusz Matuszyński dyrektor Szkół Salezjańskich, Marcin Celiński dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego, zastępca burmistrza miasta Jerzy Marsjan. Licznie przybyła także młodzież szkolna.

  • Foto pani Agata Grzyb Nowy numer DEBATYUkazał się nowy numer Informatora Parlamentarnego DEBATA. Zapraszamy do pobrania i lektury.

    Pobierz
  • zdjęcie źródło:www.drohiczyn.opoka.org.pl Dożynki Diecezjalne

    Tegoroczne Dożynki Diecezjalne odbyły się w Grodzisku a ich gospodarzami byli ks. kan. Antoni Sieczkiewicz proboszcz parafii Grodzisk i jednocześnie diecezjalny duszpasterz rolników oraz Ireneusz Wyszyński wójt Gminy Sabnie.

  • zdjęcie źródło:www.drohiczyn.opoka.org.pl XVIII Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym w SiedlcachPrawie 500 wystawców z całej Polski oraz z zagranicy wzięło udział w tegorocznych Dniach z Doradztwem Rolniczym w Siedlcach. W trakcie dwudniowej imprezy można było podziwiać rękodzieło artystyczne i prezentacje dzieł twórców ludowych. Obecne były firmy prezentujące maszyny i urządzenia rolnicze, środki do produkcji rolnej, środki ochrony roślin, nawozy, pasze.
  • zdjęcie źródło:www.drohiczyn.opoka.org.pl Złota Jesień w SuchożebrachW niedzielę 4 września senator Waldemar Kraska korzystając z zaproszenia wójta gminy oraz przewodniczącej Rady Gminy wziął udział w festynie „Złota Jesień w Suchożebrach”.
  • Msza święta w intencji 31 rocznicy porozumień sierpniowych

    W niedzielę 4 września w kościele Św. Jana Bosco w Sokołowie Podlaskim odbyła się msza święta w intencji rocznicy porozumień sierpniowych. Po mszy delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Niepodległości. W imieniu senatora Kraski w uroczystości wzięli udział pracownicy biura: Joanna Malinowska i Marek Ratyński.

  • tekst i zdjęcie: www.muzeum-treblinka.pl Droga Krzyżowa w TreblinceJak co roku, w pierwszą sobotę września na terenie dawnego obozu pracy w Treblince odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne upamiętniające wybuch II wojny światowej oraz uczczenie pamięci więźniów Karnego Obozu. Wśród gości nie zabrakło senatora Kraski, który od wielu lat uczestniczy w tych uroczystościach. Przybyli także: były więzień Zygmunt Chłopek, przedstawicieli władz samorządowych z marszałkiem województwa mazowieckiego Adamem Struzikiem, kombatanci, harcerze, młodzież szkolna, mieszkańcy okolicznych miejscowości.
  • www.siedlce.pl Obchody 72 rocznicy wybuchu II wojny światowejJak co roku – 1 września odbyły się w Siedlcach uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej. Główne uroczystości odbyły się na placu gen. Sikorskiego, gdzie przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych, organizacji społecznych, instytucji, kombatanci i  harcerze złożyli kwiaty.
  • www.siedlce.pl Impreza promocyjna 4M W niedzielę 28 sieprnia senator Waldemar Kraska wział udział w Repkach w promocyjnej imprezie pod nazwą "4 M czyli mąka, mięso, mleko, miód". 
  • Okładka książki - Pokaz filmu "Historia Kowalskich" wraz z promocją książkiSenator Waldemar Kraska, posłowie Krzysztof Tchórzewski i Bogusław Kowalski oraz Katolickie Radio Podlasie zapraszają na pokaz filmu "Historia Kowalskich" wraz z promocja książki "Dam im imię na wieki" omawiającymi postawy Polaków pomagających Żydom w czasie II wojny światowej, m.in. z terenów ziemi siedleckiej.
  • Senator Waldemar Kraska wziął udział w siedleckich obchodach 91 rocznicy „Cudu nad Wisłą” i Święta Wojska Polskiego Święto Wojska Polskiego 15 lipca senator Waldemar Kraska wziął udział w siedleckich obchodach 91 rocznicy „Cudu nad Wisłą” i Święta Wojska Polskiego. 
  • Senator Waldemar Kraska wziął udział w siedleckich obchodach 91 rocznicy „Cudu nad Wisłą” i Święta Wojska Polskiego "Jan Paweł II - Święty XXI wieku"W poniedziałek 9 maja w galerii Sokołowskiego Ośrodka Kultury odbyła się konferencja „Jan Paweł II – Święty XXI wieku”. Spotkanie rozpoczęli organizatorzy: senator Waldemar Kraska i poseł Bogusław Kowalski, którzy serdecznie powitali wszystkich przybyłych gości. Senator Kraska odczytał list przesłany przez biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza, który objął honorowym patronatem konferencję i miał wygłosić słowo wstępne ale z związku z innymi obowiązkami nie mógł osobiście przybyć na uroczystość. Z kolei poseł Kowalski mówił o samej idei zorganizowania konferencji poświęconej pamięci Jana Pawła II, Polacy bowiem nie mogą zapomnieć o Papieżu Polaku, ponieważ historia życia Ojca Świętego to opowieść o niezwykłym człowieku.
  • Senator Waldemar Kraska wziął udział w siedleckich obchodach 91 rocznicy „Cudu nad Wisłą” i Święta Wojska Polskiego Dęby Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej z terenu powiatu sokołowskiego 11 maja miała miejsce uroczystość sadzenia Dębów Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej z terenu powiatu sokołowskiego. W tym roku posadzono w sumie 26 dębów, w tym 2 upamiętniające świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonkę Marię Kaczyńską.
  • Senator Waldemar Kraska wziął udział w siedleckich obchodach 91 rocznicy „Cudu nad Wisłą” i Święta Wojska Polskiego "Dzień Strażaka" w Sokołowie PodlaskimW piątek 13 maja w sokołowskiej strażnicy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej odbyły się uroczystości zawiązane z „Dniem Strażaka”. Tradycyjnie uroczystość zgromadziła wielu gości. Obecni byli: senator RP Waldemar Kraska, zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP starszy brygadier Andrzej Ratyński, władze samorządowe powiatu sokołowskiego, kapelan Powiatowy Strażaków - Ks. Stanisław Bogusz, Komendant Powiatowy Policji, burmistrzowie i wójtowie z terenów powiatu sokołowskiego, przedstawiciele zakładów pracy.
  • www.wiescisokolowskie.pl Gminny Dzień Regionu w SkibniewieJuż po raz piąty w Zespole Oświatowym w Skibniewie odbył się Gminny Dzień Regionu. Dzień Regionu był okazją do prezentacji dorobku artystów ludowych. Można było wziąć udział w warsztatach malarskich, haftu krzyżykowego, kulinarnych, układania kwiatów. 
  • Senator Waldemar Kraska podczas kkonferencji „Jan Paweł II – Święty XXI wieku” Konferencja w ŁosicachW niedzielę 29 maja w Łosickim Domu Kultury odbyła się konferencja poświęcona postaci błogosławionego Jana Pawła II - „Jan Paweł II – Święty XXI wieku”. Organizatorami konferencji byli senator Waldemar Kraska oraz posłowie Bogusław Kowalski i Krzysztof Tchórzewski. Na wstępie wszystkich przybyłych serdecznie powitał senator Waldemar Kraska dziękując za przybycie, głos zabrali także posłowie Krzysztof Tchórzewski i Bogusław Kowalski.
  • V Mistrzostwa Diecezji Drohiczyńskiej w Szachach V Mistrzostwa Diecezji Drohiczyńskiej w SzachachW dniach 28-29 maja w salach Szkoły Salezjańskiej odbyły się V Mistrzostwa Diecezji Drohiczyńskiej w Szachach. Organizatorami turnieju były: Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące w Sokołowie Podlaskim oraz UKS Sokołowskie Towarzystwo Szachowe w Sokołowie Podlaskim.
  • XI Olimpiada Szkół Promocji Zdrowia Województwa Mazowieckiego W dniu 3 czerwca w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Siedlcach odbyły się sportowe zmagania miedzy uczniami 7 Szkół Promocji Zdrowia z województwa mazowieckiego. Olimpiada przebiegała pod hasłem "Więcej wiesz - zdrowiej jesz”.
  • Dzień Podlasia w Drohiczynie10 czerwca odbyła się w Drohiczynie uroczystość kolejnej już rocznicy pobytu błogosławionego Jana Pawła II na Podlasiu. Głównym punktem uroczystości, na którą zaprosił biskup drohiczyński Antoni Dydycz, była Eucharystia dziękczynna, celebrowana przez metropolitę warmińskiego ks. abp Wojciecha Ziembę, na ołtarzu polowym przed drohiczyńską katedrą. Poprzedziła ją adoracja Najświętszego Sakramentu i uroczyste nieszpory w intencji Ojca Św. Benedykta XVI z racji jego 60 lecia kapłaństwa.
  • źródło:www.drohiczyn.opoka.org.pl Imieniny księdza biskupa Antoniego Dydycza13 czerwca senator Waldemar Kraska wziął udział w uroczystościach odpustowych ku czci świętego Antoniego. Wieczornej Eucharystii przewodniczył biskup drohiczyński Antoni Dydycz, homilię wygłosił natomiast ks. Andrzej Krot proboszcz parafii obrządku wschodniego z Grodna na Białorusi. 
  • Senator Waldemar Kraska i poseł Bogusław Kowalski z laureatami konkursu Wręczenie nagród w konkursie "Jan Paweł II - przyjaciel dzieci"W poniedziałek 13 czerwca w naszym biurze senatorskim odbyło się wręczenie nagród dzieciom w konkursie plastycznym „Jan Paweł II – przyjaciel dzieci” , ogłoszonym przez senatora Waldemara Kraskę i posła Bogusława Kowalskiego. Konkurs został ogłoszony dla uczczenia naszego wielkiego Polaka, w zawiązku jego beatyfikacją.
  • Senatro Waldemar Kraska podczas spotkania Rozmowy o PolsceTrzeciego lipca w powiecie łosickim odbyły się spotkania z cyklu „Rozmowy o Polsce”, które są akcją zorganizowaną przez Prawo i Sprawiedliwość pod hasłem „Polska jest jedna – porozmawiajmy o Polsce”. Spotkania, których organizatorem był senator Kraska miały miejsca w Kornicy Starej, Huszlewie, Łosicach, Sarnakach.
  • stadion Nowy stadion w Siedlcach W sobotę 11 czerwca brałem udział w otwarciu nowego stadionu na błoniach Siedlec.
Biuro Senatorskie Sokołów Podlaski: 25 781 34 47, Siedlce: 25 632 21 47
e-mail: biuro@kraska.home.pl

© 2024 Waldemar Kraska